Mal paylaşımı Hk.

ezo26

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2015
4.804
5.193
Hayırlı sabahlar ols
un hanımlar,
Gece gece aklıma takılan birşey oldu, içime dert oldu.
Benim babam ikinci evliliğini yaptı 17 18 sene oluyor.Esiyle de sıkıntılar yaşadık ben evlenip başka şehire
gelince benimle derdi kalmadı,şimdi iyi davranıyor fakat alacağını aldı sanırım bundan dolayı kendini güvence altına aldığından dolayı mutlu ve rahat olduğunu düşündüm.
Dün sohbet sırasında kız kardeşim(lise.ogrencisi) yazlık evi sattirip birşeyler aldırmak istediğini söyledi babamın eşi de aldırmam benden geçiyor önce kızım deyince anladım.Kiz kardeşim de kimde oranın tapusu söyle diye zorladı gülüşerek.Annesi de ben de dedi.Babama döndü annemde mi baba dedi,babam da evet ama ne farkeder falan dedi ben yanlış anlamayayim diye.Evin seni beni yok dedi babamın eşi ama Allah gecinden versin babama birşey olsa satabilir mi yada oğlunun üzerine geçirebilir mi bilgi sahibi değilim de.Esimin de dayısı aynı şekilde ilk eşinden kızlarına kalmasın diye tüm ev araba ne varsa ikinci eşinin üzerine yapmış.Art niyet var mi bu durumda sizce.Seneler öncesinde çünkü babana giden yol benden geçer ev benim,önce beni ara sonra babana ulaşabilirsin gibi sözler söylemişti.

Son düzenleme:
Tapu ikinci eşte olduğu için o evde sizin miras hakkınız yok zaten şu an. Allah gecinden versin babanız eşinden önce vefat ederse hiç bir şey alamazsınız. Eşi babanızdan önce vefat ederse babanıza düşen %25 miras payından pay alırsınız sadece.

Babanız kendi isteğiyle eşini güvence altına almak istemiş sanırım. Eşi genç mi? Kızkardeşiniz babanızın yeni eşinden mi?
Bence bu konuyu babanızla konuşmanız lazım ayrıca dışarı çıkıp düzgün iletişim kurarak.
Tabi ki onu da zorda bırakmaman lazım ama bizi de düşünmelisin gibi.
Bir de bu eş kişisinin başka evliliklerden de çocuğu var mı?

Babanız kendi isteğiyle eşini güvence altına almak istemiş sanırım. Eşi genç mi? Kızkardeşiniz babanızın yeni eşinden mi?
Bence bu konuyu babanızla konuşmanız lazım ayrıca dışarı çıkıp düzgün iletişim kurarak.
Evet ilk eşinden oğlu var.Babamdan da kızı var.Bahceyi satmayı düşünüyorlar ama babamın eşi düşünmüyor şuan.

Eşi istemiştir.Babam pek hayır demez.1 tane daha evi var Allah bilir onu da yapmıştır.

Yazlık üvey annenin üstünde 2. Eşler zaten ortada kalmamak için bazı malları kendi üstlerine yaptırırlar zaten.

Bizim bi tanıdık da 2. Evliliği ikisinin de ev aldılar kredi ile kadın üzerine yaptırdı ‘ kocam ölür kalır oğlu sattırmaya çalışır kendi üstüme yaptırdım’ dedi. Krediyi kocası ödüyor.

Akıl sağlığı yerinde olduktan sonra evlatları dahil kimsenin böyle konularda birşey demeye hakkı olmadığını düşünüyorum.Sonuçta adamın kendi malı,kendi parası.

Hayırlı sabahlar ols
un hanımlar,
Benim babam ikinci evliliğini yaptı 17 18 sene oluyor.Esiyle de sıkıntılar yaşadık ben evlenip başka şehire
gelince benimle derdi kalmadı,şimdi iyi davranıyor fakat alacağını aldı sanırım bundan dolayı kendini güvence altına aldığından dolayı mutlu ve rahat olduğunu düşündüm.
Dün sohbet sırasında kız kardeşim(lise.ogrencisi) yazlık evi sattirip birşeyler aldırmak istediğini söyledi babamın eşi de aldırmam benden geçiyor önce kızım deyince anladım.Kiz kardeşim de kimde oranın tapusu söyle diye zorladı gülüşerek.Annesi de ben de dedi.Babama döndü annemde mi baba dedi,babam da evet ama ne farkeder falan dedi ben yanlış anlamayayim diye.Evin seni beni yok dedi babamın eşi ama Allah gecinden versin babama birşey olsa satabilir mi yada oğlunun üzerine geçirebilir mi bilgi sahibi değilim de.Esimin de dayısı aynı şekilde ilk eşinden kızlarına kalmasın diye tüm ev araba ne varsa ikinci eşinin üzerine yapmış.Art niyet var mi bu durumda sizce.Seneler öncesinde çünkü babana giden yol benden geçer ev benim,önce beni ara sonra babana ulaşabilirsin gibi sözler söylemişti.
Kız kardeşiniz babanızın ikinci eşinden mi

Hayırlı sabahlar ols
un hanımlar,
Evet ev kadinin ustune oldugu icin baban vefat ettiginde evin tamami kadina kalacak ve sen hic bir hak talep edemeyeceksin .kadin acikca soylemis zaten once ev icin beni ara demis .
Az once baska bir konuda daha yazdim bosanip yeniden evlenince mal paylasaimi inanilmaz sikintili .ilerde degil simdiden oglunun ustune bile yapabilir .ortak kardesin var mi bu kadindan ?

Hayırlı sabahlar ols
un hanımlar,
Üvey anneye kalır babaniz vefat ederse ondan da onun çocuğuna kalır. Üvey anneniz satabilir(üzerinde şerh yoksa) kendi oğluna devredebilir. Bir yakınımız benzer şeyler yaşadı.

18 yıllık evlilermiş, çok uzun bir zaman. Evlilerken aldılarsa babanızın eşinin de hakkı olacaktır tabiki. Ama diğer türlüyse babanızın üstünde kalıp tüm çocuklarına bölünmesi daha mantikliydi. Babanizla konuşmayı deneyin diyeceğim de pek de sonuç çıkacağını sanmıyorum verdiyse zaten kendi isteğiyle vermiştir

Babanız vefat ederse, yazlık eşinin üzerine bile olsa edinilmiş malların tasviyesi davası açacaksınız..evlilik birliği içinde alınmışsa yarısı babanızın..siz bu yarısı üzerinden hakkınızı isteyeceksiniz.. Bu yarısı için yine eşin ve diğer çocuğun payı var..yani her durumda éş ve diğer çocuk lehine..yani uzun yıllar avukat parası, bekleme durumları yaşarsınız ...

Babanız vefat ederse, yazlık eşinin üzerine bile olsa edinilmiş malların tasviyesi davası açacaksınız..evlilik birliği içinde alınmışsa yarısı babanızın..siz bu yarısı üzerinden hakkınızı isteyeceksiniz.. Bu yarısı için yine eşin ve diğer çocuğun payı var..yani her durumda éş ve diğer çocuk lehine..yani uzun yıllar avukat parası, bekleme durumları yaşarsınız ...
Yani garantiye alma bakimindan sanirim

18 yıllık evlilermiş, çok uzun bir zaman. Evlilerken aldılarsa babanızın eşinin de hakkı olacaktır tabiki. Ama diğer türlüyse babanızın üstünde kalıp tüm çocuklarına bölünmesi daha mantikliydi. Babanizla konuşmayı deneyin diyeceğim de pek de sonuç çıkacağını sanmıyorum verdiyse zaten kendi isteğiyle vermiştir
Ben para pul peşinde değilim sadece benden mal kacirdiklarini düşünüyorum şimdiden.Ve soğudum bu yüzden.Cunku babamın eşine aldığı ev ileride eşinin ilk eşinden olan oğluna ve kardeşime kalacak beni disladiklarini hissediyorum

X