Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Mama vermek istemiyorum bebeğim kilo almıyor :(

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

bonadeas

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2021
357
182
34
Kızlar kızım 2 eylülde erken dogumla 8 aylıkken 2950 gr olarak dogdu.
Küvez sürecinde zayıflamıs, 2650 olarak cocugu aldım 2 hafta sonra.
(Küvezde iken hergun süt sagıp yolladım sütümü artırdım)
Ilk zamanlar güzel kilo aldı, ancak bi süre sonra sag mememde mastid oldu inanın ona ragmen acı içinde emzirmeye devam ettim.
Sonra ufak bir enfeksiyon yasadık idrarda kızımda meme reddi başlangıçta iken yogun çabamla bunu yendik, memede aglıyordu özellikle sağ memede.
Sanırım bu süreçte kılo alması durdu.
Cok iyi idrar yapan ve kakası normal bir bebekti.
Kaka arada mukuslu gelince tamamen laktozsuz ürünleri tüketmeye baslaıdm. Simdi nadiren mukus oluyor.
Sorun şu ki 3 aralıkta 3 aylık olacak ve sadece 4.200 gram kılosu , gece bile uykudan uyandırıp emziriyorum hatta sagıyorum sagdıgım sütü ekstra verıyorum
1.5 saatte bir bazen saat bası emiyor gece en az 20’dk emıyor uzun tutuyorum memede

Cok ağlayan bir çocuk ama gazını cok rahat cıkarıyor sanırım psikolojik bir temas açlığı var küvezden dolayı.

Uyku sorunumuzda var heran uyanabiliyor derin dalmıyor
Sütümün 4/1.5 u yağ diyebilirim öyle dupduru bi sütüm yok.
Aşırı hiperaktif eli kolu durmayan bir bebek
Kiloya takmadım ama olay şu ya aç kalıyorsa farketmıyorsam mamaların içeriklerini begenmedim 1.5 aya ek gıdaya baslamak istiyorum
çaresiz durumdayım sanırım 1 kıloya yakın eksigimiz var. Ne bileyim aç olsa gulumsemez oynamaz hic uyumaz diye düşünüyorum ama neden kılo almıyor normal mç

Ilk zamanlar güzel kilo aldı, ancak bi süre sonra sag mememde mastid oldu inanın ona ragmen acı içinde emzirmeye devam ettim.
Sonra ufak bir enfeksiyon yasadık idrarda kızımda meme reddi başlangıçta iken yogun çabamla bunu yendik, memede aglıyordu özellikle sağ memede.
Kaka arada mukuslu gelince tamamen laktozsuz ürünleri tüketmeye baslaıdm. Simdi nadiren mukus oluyor.
Sorun şu ki 3 aralıkta 3 aylık olacak ve sadece 4.200 gram kılosu , gece bile uykudan uyandırıp emziriyorum hatta sagıyorum sagdıgım sütü ekstra verıyorum
1.5 saatte bir bazen saat bası emiyor gece en az 20’dk emıyor uzun tutuyorum memede

Cok ağlayan bir çocuk ama gazını cok rahat cıkarıyor sanırım psikolojik bir temas açlığı var küvezden dolayı.

Kiloya takmadım ama olay şu ya aç kalıyorsa farketmıyorsam mamaların içeriklerini begenmedim 1.5 aya ek gıdaya baslamak istiyorum
çaresiz durumdayım sanırım 1 kıloya yakın eksigimiz var. Ne bileyim aç olsa gulumsemez oynamaz hic uyumaz diye düşünüyorum ama neden kılo almıyor normal mç
Meraba öncelikle 11 aylık bir oglum var diyerek konuya baslamak istiyorum . Yani aynı sürecten aynı yollardan gectım . 1. Si erken dogum yapmıssınız 6. Ayı doldurup ek gıdaya gecmenizi ve asla mama vermememnızı öneirirm . Aç olsn bebek huysuz olur .kendini belli eder. Birde suan normal bi bebek degıl o erken dogmus birbebek yenı normal aylara gore degılde düzeltilmiş ayına gore kilo hesabı yaprsanız daha saglıklı olur. Hic bir mama anne sütünün yerini tutmaz .mamaya alışırsa bi süre sonra seni emmek istemıcek . Ayrıca göğsünde süt olup olmadıgını yetip yetmediğini anlayabılırsin .kiloya takılma canım temas açlığı var demissin bol bol ten teması kur bebegınle bu günlerin tadını cıkar yanında oldugu her an ıcın şükret ❣️ Kilo gelirde giderde önemlı olan saglıklı olması 🤲🏻

Meraba öncelikle 11 aylık bir oglum var diyerek konuya baslamak istiyorum . Yani aynı sürecten aynı yollardan gectım . 1. Si erken dogum yapmıssınız 6. Ayı doldurup ek gıdaya gecmenizi ve asla mama vermememnızı öneirirm . Aç olsn bebek huysuz olur .kendini belli eder. Birde suan normal bi bebek degıl o erken dogmus birbebek yenı normal aylara gore degılde düzeltilmiş ayına gore kilo hesabı yaprsanız daha saglıklı olur. Hic bir mama anne sütünün yerini tutmaz .mamaya alışırsa bi süre sonra seni emmek istemıcek . Ayrıca göğsünde süt olup olmadıgını yetip yetmediğini anlayabılırsin .kiloya takılma canım temas açlığı var demissin bol bol ten teması kur bebegınle bu günlerin tadını cıkar yanında oldugu her an ıcın şükret ❣️ Kilo gelirde giderde önemlı olan saglıklı olması 🤲🏻
Öncelikle Allah bagışlasın🙏🏻

Huysuz olmadığını söyleyemem huysuz cabuk aglayan her an irtibat isteyen kendi kendine takılmayan bir bebek. Uyutması epey zor
Uykudan hep aglayarak uyanır. Nadiren kendi basına 10 dk anca geçirir. Bezini degısırken ortalıgı yıkar. Bende öyle dedim kılosunu 3 aya degılde 2 aya göre hesaplıcsm diye ama 8. Aya gore 3 kılo iyi bi rakam oldugundan 3 ayda enaz 2.5 kg almalıydı suan 5 ve üzeri olmalıydı cevabını aldım. Kılo degıl taktgm söylediğim gibi ya aç bırakıyorsam endişesi.
Sütten asla kesmeyecegim ama ek gıda için 6. Ayı beklemem gibime gelıyor
Ten teması daima yapıyoruz hep evdeyım ve uyumadığı her an emıyor dokunarak banyoyu da bırlıkte yapıyoruz

Bence kg alimi gayet iyi gitmiş? Doktoru ne diyor? Sizin erken dogum olduğu için duzeltilmiş ayina bakarak hesap edin. Çişli ve kakalı bezler sütun yetip yetmedigini az cok anlamaniza yardim eder.
Benim 2. Bebegimi emzirdim. 36+6 da dogmasina ragmen prematüre sayiliyor. 3355 dogdu 1 hafta da 3080 gr eve geldi. Hastane de mama takviyeside yapildi, ben sagiyodum ama yetmiyodu. Eve gelince hiç mama vermedim. 3. Gun kontrole gidince dr da mama ver dedi ben emzircem dedim 3 gun sonra tekrar cagirdi. Baslarda kg alimi az oldu ama oldu. Hep emzirmeye hem sagmaya devam ettim. 2 haftadan sonra kg alimi hizlandi. 3 aydan sonra uyanıklık arttigi icin memede uyutmayin keyifli anında emzirin ve bol bol emzirin. Suyu yeşilliği yemeyi ihmal etmeyin. Ben o surecte cok kg aldim. Kgya takilmazsaniz başka seylerde tuketebilirsiniz. Birde solgarin b12 tabletini kullandim 5. Ay civari. Sorunlarım vardi sütüme yansıdığını düşündüm iyi gelmişti.

Bir de ben büyük kizima cok erken 4.5 aylikken ek gidaya basladim emmiyodu. Ama cok pismqn oldum. Bakin sizin bebeğiniz erken de doğmuş ne olur 6 7 ay öncesi ek gidaya gecirmeyin. Benim kizim 4.5 yaşında ve hâla kabizlik sorunu olan, yemek seçen bir çocuk. Ama digeri hem emdi hem ek gıdaya zamanı gelince basladik o yuzden bu sorunlari yaşamadık

Öncelikle Allah bagışlasın🙏🏻

Huysuz olmadığını söyleyemem huysuz cabuk aglayan her an irtibat isteyen kendi kendine takılmayan bir bebek. Uyutması epey zor
Uykudan hep aglayarak uyanır. Nadiren kendi basına 10 dk anca geçirir. Bezini degısırken ortalıgı yıkar. Bende öyle dedim kılosunu 3 aya degılde 2 aya göre hesaplıcsm diye ama 8. Aya gore 3 kılo iyi bi rakam oldugundan 3 ayda enaz 2.5 kg almalıydı suan 5 ve üzeri olmalıydı cevabını aldım. Kılo degıl taktgm söylediğim gibi ya aç bırakıyorsam endişesi.
Sütten asla kesmeyecegim ama ek gıda için 6. Ayı beklemem gibime gelıyor
Ten teması daima yapıyoruz hep evdeyım ve uyumadığı her an emıyor dokunarak banyoyu da bırlıkte yapıyoruz
Beneklerın 3. Ayı zor bi ay emmek istemıyolar daha az emıyolar farkındalık artıyor huysuzlık artıyor atak donemı gibi dusunebılırsınız . Mesela süt şu şekilde yetmez bebek emmek ister çeker çeker süt gelmez 3-4 defada bir yutkunuyorsa süt yetmıyodur. Ama her emdiğinde süt varsa goguste süt yetıyodur

Bence kg alimi gayet iyi gitmiş? Doktoru ne diyor? Sizin erken dogum olduğu için duzeltilmiş ayina bakarak hesap edin. Çişli ve kakalı bezler sütun yetip yetmedigini az cok anlamaniza yardim eder.
Benim 2. Bebegimi emzirdim. 36+6 da dogmasina ragmen prematüre sayiliyor. 3355 dogdu 1 hafta da 3080 gr eve geldi. Hastane de mama takviyeside yapildi, ben sagiyodum ama yetmiyodu. Eve gelince hiç mama vermedim. 3. Gun kontrole gidince dr da mama ver dedi ben emzircem dedim 3 gun sonra tekrar cagirdi. Baslarda kg alimi az oldu ama oldu. Hep emzirmeye hem sagmaya devam ettim. 2 haftadan sonra kg alimi hizlandi. 3 aydan sonra uyanıklık arttigi icin memede uyutmayin keyifli anında emzirin ve bol bol emzirin. Suyu yeşilliği yemeyi ihmal etmeyin. Ben o surecte cok kg aldim. Kgya takilmazsaniz başka seylerde tuketebilirsiniz. Birde solgarin b12 tabletini kullandim 5. Ay civari. Sorunlarım vardi sütüme yansıdığını düşündüm iyi gelmişti.

Bir de ben büyük kizima cok erken 4.5 aylikken ek gidaya basladim emmiyodu. Ama cok pismqn oldum. Bakin sizin bebeğiniz erken de doğmuş ne olur 6 7 ay öncesi ek gidaya gecirmeyin. Benim kizim 4.5 yaşında ve hâla kabizlik sorunu olan, yemek seçen bir çocuk. Ama digeri hem emdi hem ek gıdaya zamanı gelince basladik o yuzden bu sorunlari yaşamadık
Cocuk doktoruna en son 2. Ayında gitmistik herşey yolundaydı, kılo ve aşı takıbini aile hekimindeki hemşire tanıdıgımız yapıyor
Kendisi 20 gun once biraz az gibi demişti.
Benim bebegim uyanık oldugu her an nerdeyse emmek istiyor memede uyumayı da seviyor
Hani öyle 2-3 saatlık aralıklar asla yok(sadece gece 3-4 saat 1 kereligine oluyo)

Kıloya asla takmam hamileligmde 6 kg aldım dogum sonrası hepsini verdim
Sırf sütüm artsın diye yedıgum şeylerden 3 kg almısım bu ay hic umrumda degıl
Sorun şu ki sütüm var söylemesi ayıp sıktıgım zaman neredeyse yarım metre fışkırıyor ve yaglı yogun sayılır

Ki bebegim bazen gunde 4 kaka yapıyo
Bizimkide 36+5 de dogdu
Aşırı su içen yesıllıgı balıgı bol yiyen biriyim

Memede uyurkn bile emiyor çenesi calısıyor devamlı

Sütüm cenesinden akıyo bazen
Bi arkdm bugun bebeğin kilosu 1 ay kılosuna 1 ay boyuna gider demıstı bilemiyorum

Beneklerın 3. Ayı zor bi ay emmek istemıyolar daha az emıyolar farkındalık artıyor huysuzlık artıyor atak donemı gibi dusunebılırsınız . Mesela süt şu şekilde yetmez bebek emmek ister çeker çeker süt gelmez 3-4 defada bir yutkunuyorsa süt yetmıyodur. Ama her emdiğinde süt varsa goguste süt yetıyodur
Sütüm epey var yuzune fışkırıyor diyebilirim

Uykusu geldıgınde dalamadıgnda baya aglıyor bazende cok gereksız yere aglıyo
Kılo olayı bi onceki cevabımı okursanız hala anlamadık onun emdiginğ baska bebek emse obez olur metabolizma babası gibi emerken bile kaka yapıyor

34+4te doğmuş 5 aylık ikizlerim var
Ikisi de küvöze girdi bahsettiğiniz gibi temas açlığı yaşamadım.
3.ay itibariyle bebeklerde anneye bağlanma başlıyormuş. Bebem sürekli annede olmak istiyormuş. Sürekli size temas etmek istemesi bu yüzden olabilir.
Idrar yolu enfeksiyonu benim de bebeklerinden biri geçirdi ve enfeksiyon sonrası kilo alımı inanılmaz yavaşladı. Hala ikiz kardeşine kıyasla kilosu çok düşük. Ama ayına göre normal seyrediyor bir sıkıntı görmedi doktor.
Doktor bebeğinizin kilosu hakkında ne diyor?
Doğum kilosunu göz önünde bulundurunca bana çok da az gelmedi bebeğinizin kilosu.
Bebekler doğumdan sonra doğum kilolarının altına düşerler zaten ödem atıyorlar.
Küvözde kalmamış olsa da kilo verecekti bunu kafaniza takmayın. 2160 gram doğan bebeğim 2030 gram taburcu oldu.
Uyandiriyorum demissiniz, aç olan bebek asla uyumaz ve sakinleştiremezsiniz.
Gün içinde oyun oynuyorsa, uyku aralıkları ayıyla uyumluysa, çiş-kaka sıklığı yeterliyse karnı doyuyordur.

Sütüm epey var yuzune fışkırıyor diyebilirim

Uykusu geldıgınde dalamadıgnda baya aglıyor bazende cok gereksız yere aglıyo
Kılo olayı bi onceki cevabımı okursanız hala anlamadık onun emdiginğ baska bebek emse obez olur metabolizma babası gibi emerken bile kaka yapıyor
Ben sorun oldugunu dusunmuyorum canım mamaya hic baslama boyle devam et . Bide emzirirken bir goguste süt bitmeden diğerine gecme . Cunku bebek hep ön sütü alırsa sütün sulu kısmını almıs olur . Arka süt daha yaglı daha yogun kilo aldırıcı kısımdır .

Cocuk doktoruna en son 2. Ayında gitmistik herşey yolundaydı, kılo ve aşı takıbini aile hekimindeki hemşire tanıdıgımız yapıyor
Kendisi 20 gun once biraz az gibi demişti.
Benim bebegim uyanık oldugu her an nerdeyse emmek istiyor memede uyumayı da seviyor
Hani öyle 2-3 saatlık aralıklar asla yok(sadece gece 3-4 saat 1 kereligine oluyo)

Kıloya asla takmam hamileligmde 6 kg aldım dogum sonrası hepsini verdim
Sırf sütüm artsın diye yedıgum şeylerden 3 kg almısım bu ay hic umrumda degıl
Sorun şu ki sütüm var söylemesi ayıp sıktıgım zaman neredeyse yarım metre fışkırıyor ve yaglı yogun sayılır

Ki bebegim bazen gunde 4 kaka yapıyo
Bizimkide 36+5 de dogdu
Aşırı su içen yesıllıgı balıgı bol yiyen biriyim

Memede uyurkn bile emiyor çenesi calısıyor devamlı

Sütüm cenesinden akıyo bazen
Bi arkdm bugun bebeğin kilosu 1 ay kılosuna 1 ay boyuna gider demıstı bilemiyorum
O zaman mama yada ek gidaya gerek yok. Benimde kizim 22 aylık istedigi zaman hep emzirdim. Saat yok yani

34+4te doğmuş 5 aylık ikizlerim var
Ikisi de küvöze girdi bahsettiğiniz gibi temas açlığı yaşamadım.
3.ay itibariyle bebeklerde anneye bağlanma başlıyormuş. Bebem sürekli annede olmak istiyormuş. Sürekli size temas etmek istemesi bu yüzden olabilir.
Idrar yolu enfeksiyonu benim de bebeklerinden biri geçirdi ve enfeksiyon sonrası kilo alımı inanılmaz yavaşladı. Hala ikiz kardeşine kıyasla kilosu çok düşük. Ama ayına göre normal seyrediyor bir sıkıntı görmedi doktor.
Doktor bebeğinizin kilosu hakkında ne diyor?
Doğum kilosunu göz önünde bulundurunca bana çok da az gelmedi bebeğinizin kilosu.
Bebekler doğumdan sonra doğum kilolarının altına düşerler zaten ödem atıyorlar.
Küvözde kalmamış olsa da kilo verecekti bunu kafaniza takmayın. 2160 gram doğan bebeğim 2030 gram taburcu oldu.
Uyandiriyorum demissiniz, aç olan bebek asla uyumaz ve sakinleştiremezsiniz.
Gün içinde oyun oynuyorsa, uyku aralıkları ayıyla uyumluysa, çiş-kaka sıklığı yeterliyse karnı doyuyordur.
Aynen temas olmayınca bebeğim psikolojik açlık yaısyor benden ayrılmak istemiyor bazen beni goremedgnde uykuya dalamıyor
Odadan ayrılsam hissediyor

Günde en az 6 kez işiyor nadiren 1 genelde 2-3 kez kaka yapıyor

Oyuna 2 haftadır alıstı oyun minderine koyuyorum oynuyor 20 dk falan günde.
Herkes bisey söyluyor onları sustursamda içimden ya hata yapıyorsam hissi geciyor

Gunde 1-2 ölcek mamadan bise olmaz ama vermek istemiyorum
Evet ödem olayıda dogru resmen balon gibi sis dogmustu.
Ama bakıldıgında 3 ayda aldıgı kılo 2 kg civarında. 2.5 olsa yine umrumda olmazdı
Enfeksiyon ggectimi bilmiyorum idrarda arada sarılık goruyorum azaldı baya.
Cok su içsemde kendi insiyatifim ile bebegime gunde 2 corba kasıgı su verıyorum kaynamış

Merhaba çok geçmiş olsun öncelikle. Aylık 600 gram alıyor mu sadece anne sütü ile

Aynen temas olmayınca bebeğim psikolojik açlık yaısyor benden ayrılmak istemiyor bazen beni goremedgnde uykuya dalamıyor
Odadan ayrılsam hissediyor

Günde en az 6 kez işiyor nadiren 1 genelde 2-3 kez kaka yapıyor

Oyuna 2 haftadır alıstı oyun minderine koyuyorum oynuyor 20 dk falan günde.
Herkes bisey söyluyor onları sustursamda içimden ya hata yapıyorsam hissi geciyor

Gunde 1-2 ölcek mamadan bise olmaz ama vermek istemiyorum
Evet ödem olayıda dogru resmen balon gibi sis dogmustu.
Ama bakıldıgında 3 ayda aldıgı kılo 2 kg civarında. 2.5 olsa yine umrumda olmazdı
Enfeksiyon ggectimi bilmiyorum idrarda arada sarılık goruyorum azaldı baya.
Cok su içsemde kendi insiyatifim ile bebegime gunde 2 corba kasıgı su verıyorum kaynamış
Kilo alımı yeterlı canım bu aylardan sonra daha da azalıcak ilk baslardakı gbi olmuyor . Sütüm yanaklarından akıyor dıyorsun demekkı sütün var bu mama merakı niye anlamıyorum . Milleti bosver onlr herseyı derler . Bu arada anne sütünün %80 i su . Su vererek iyilik etmıyorsun bundan dolayı hastanelık olan bebekler var . Yaz da degıl kış günü verme bence .

Ben sorun oldugunu dusunmuyorum canım mamaya hic baslama boyle devam et . Bide emzirirken bir goguste süt bitmeden diğerine gecme . Cunku bebek hep ön sütü alırsa sütün sulu kısmını almıs olur . Arka süt daha yaglı daha yogun kilo aldırıcı kısımdır .
Hep öyle yapıyoruz
Kilo alımı yeterlı canım bu aylardan sonra daha da azalıcak ilk baslardakı gbi olmuyor . Sütüm yanaklarından akıyor dıyorsun demekkı sütün var bu mama merakı niye anlamıyorum . Milleti bosver onlr herseyı derler . Bu arada anne sütünün %80 i su . Su vererek iyilik etmıyorsun bundan dolayı hastanelık olan bebekler var . Yaz da degıl kış günü verme bence .
Ben mama meraklısı hic degılım valla ama malum yeni anne olunca cene yapn cok oluyo.
Su vermemin sebebi idrarındaki sarılık enfeksiyon olsa antibiyotik gecirirdi
Böbreklerden olablcegş için bi ihtimal su yetmiyo olabilir cok az verıyorum

bu ay ki alımı biraz düşük gerçekten. aylık kilo alımını güne bölerek hesaplanır, günlük 15 gr ortalama alması beklenir ki ayda 400 gr kadar olsun. yine de sizi takip eden dr bunu çocuğun genel gelişim sekansı içinde değerlendirir ve size iyi y da destek lazım gibi bir bilgi verir. ek gıda için acele etmeyin lütfen, erken doğumu hesaplamanız gerek.
3. ay önemli bir geçiş evresi, size yapışır, kucakta olmak ister vs. aynı zamanda meme reddinin en sık yaşandığı aydır. sık sık emziriyor olmanız güzel. kilo alımını takip edersiniz, bu arada sağarak kaşıkla da verebilirsiniz, eğer emerek kilo almıyorsa bu biraz daha destekler. eğer hala yavaşlama devam ediyorsa sağlıklı gelişimi için organik bir mama başlamanız en uygunu (dr ile konuşmalısınız). ancak bunu da biberonla vermeyin en azından bu ay, kaşık ya da anne sütü biberonu ile vermeniz en iyisi. mamayı sadece kilo alımını desteklemek için az az verirsiniz, memeyi bırakmaz. kilo alımını "gürbüz çocuk sevdası" gibi düşünmeyin. bu aylar gelişimin en önemli göstergesidir ve iyi beslenemeyen çocuklarda gelişim sekteye uğrar.

Kg alımı nasıl yeterli ? En son 1 ayda 200 gram almış bu sorun . İlk 6 ay sadece anne sütü ve en az 600 gram alıyor olmalı . Eğer almıyorsa mama takviyesi yapmak lazım sağlık ocağı ve çocuk doktoru bunu hep söyler zaten

Selam teşekkürler ılk ay 800 gr 2. Ay 600 civarı aldı. Bu ay almamıs nerdeyse 200 gram falan
Üzgünüm ama mama desteği vermek lazım . İlk 6 ay anne sütü veriyoruz ve alt sınır 600 gram . Eğer onu alamazsa doktor mama başlatıyor .

Olay sadece kg alımı değil bu aylarda . Çocuk biraz kendini toparlayacak ki 6. Aydan sonra diş çıkarma dönemi başlıyor ve her çocuk bir miktar sarsılıyor . Bu durumda telafi edebilsin . Kendi oğlumdan örnek vereyim . 38. Günde meme reddi başladı tek göğüs beslenmek istedi . Bende diğer tarafı onun uyuduğu zamanlar emzirmeye başladım . 4 . Ayda kg alımı yavaşladı doktor biraz mama takviyesi yapalım dedi . Fakat oğlum bunu hiç bir şekilde kabul etmedi . Ben inanılmaz üzüldüm sütüm gitme noktasına geldi birde onunla uğraştım. Ek gıda başladı yerken yemez oldu . Ki bu dönemde zor ve çalkantılıdır . Diş çıkarttı hastalandı zayıfladı sarsıldı netice de . O yüzden demem o ki en güzeli bebeğin biraz toparlanmasına ve gelecekte yaşayacağı sorunları tolere edecek durumda olmasını sağlamak .

çaresiz durumdayım sanırım 1 kıloya yakın eksigimiz var. Ne bileyim aç olsa gulumsemez oynamaz hic uyumaz diye düşünüyorum ama neden kılo almıyor normal mç.
Sağlıklıysa, hareketleri güzelse, tuvaletini düzenli yapıyorsa kiloyu sorun etme. Için rahat etmiyorsa bir doktora görün gereken neyse o daha iyi soyler

X