Mantar rahatsızlığı olanların paylaşım alanı...

arkadaşlar vajinal bölgedeki mantardan dolayı çok çekmekteyim. kadın doğum doktoruna gittim.fitil, krem , antibiyotik ve bir gün kullanılık ilaç verdi ama geçmedi.
iyi bir doktor ismi biliyormusunuz. izmitteyim. ama istanbul 1 saat. giderim doktora. yeterki geçsin.
lütfen yardımcı olun kızlar. teşekkürler

Dr.Nazlı KARATAŞ Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Jinekolog

kesinlikle öneriyorum,1000tane doktor gezdim ama bu doktor benim halimden anlayan tek doktor oldu. googledana raştır adresi çıkıyor. istanbul göztepedeyerimseniben

yanıtım için çok teşekkür ederim arkadaşım.
3 gün önce izmitte bir doktora gittim.vajinal kültür aldı. bende echeria coli gibi bir mikrop üredi.bazen olabiyior kadınlarda dedi ve 10 tane iğne verdi. mantar için de fitil, krem ve ilaç verdi. kültürde mantar yazmıyor. sanırım mantarım yok. ama genede mantar ilaçları da takviye yaptı.bende hiç akıntı yoktu. kaşıntı, şişlik ve yanma vardı.
eğer ilaçlar bitince gene de geçmezse önerdiğin doktora da giderim. gerçekten teşekkür ediyorum ilgine.
herkese acil şifalar

Vajinada belirti vermeden bulunan kandidalar çeşitli faktörlerin etkisi ile aktif hale geçerler ve klasik belirtiler ortaya çıkar. Ancak önemli bir gerçek de vakaların %50’sinde bu tür bir faktör olmadan hastalığın ortaya çıktığıdır.Vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikleyen faktörler şunlardır:

Antibiyotikler: Geniş spekrtumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotikler vajinanın normal pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonu için uygun ortam hazırlarlar. Vajinitte en sık etkili olan antibiyotikler tetrasiklin ve penisilin grubu ilaçlardır.
Gebelik: Özellikle gbeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması ile kandida gelişimi kolaylaşır. Yine gebelikte vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da bu olayı hızlandır. Vajinada glikojenin artmasına ise kanda östrojen ve progesteron miktarının yükselmesi neden olur.

Şeker Hastalığı: Kan şeker düzeylerinin dengesiz seyrettiği kontrolsüz diabette idrar ve vajinal salgılarda şeker düzeyleri artar, bu da mantar için uygun bir ortam hazırlar.

ımmunosupresyon: Bağışıklık sisteminin baskılanması demektir. ılaçlar ya da sistemik hastalıklar sonucu hücresel bağışıklık sisteminin baskılanması kandidiazisi hızlandırır.

Doğum Kontrol hapları: Eski tipte yüksek doz oral kontraseptiflerin vajinal kandidiasiz için uygun zemin hazırladığı ileri sürülse de günümüzdeki düşük doz ilaçlar ile bu görüş geçerliliğini yitirmiştir.

Rahim içi araç (spiral): Etkisi tam olarak bilinmemektedir. Ancak kandidiazis için predispozan faktör olduğu ileri sürülmektedir.

Hormon kullanımı: Östrojen ve progesteron içeren ilaçların alımı kandidiazis görülme oranını arttırır.

Naylon giysiler: Özellikle kilolu kadınlarda giyilen naylon giysiler ve çamaşırlar bölgede sıcaklık ve nem artışına neden olurlar. Bu durum mantar hücreleri için altın değerinde bir fırsattır. Gelişen enfeksiyon tekrarlama ve kronikleşme eğilimindedir.

Lokal allerjenler: Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, yüzme havuzundaki ilaçlar, tampon ve pedler alerjiye neden olabilirler. Alerjik zemin üzerinde ise daha sonra mantar enfeksiyonu gelişebilir.

Metabolik hastalıklar: Tiroid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar kandidiazis için uygun zemin hazırlar
Şişmanlık
Kronik servisit
Radyasyon
BELıRTıLERı
Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.
Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur.
Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir.
Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur.
Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.
Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

TANI
Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının birarada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

TEDAVı
Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25′inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. ınvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25′inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. ınvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır

BELıRTıLERı
Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.
Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur.
Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir.
Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur.
Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.
Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

canım kullandığın ilaçların isimlerini bana weririmisn bende aynı derttetim akıntı we kaşıntı benimde düğünüm 5 haziranda:KK43:((((((((

ya gökkuşağı papatya aynı sorunu ben çocukluğumdan beri çekiorum yaanmadan bıktım artık hangi doktora gittisem olmadı geçmedi ben sana mail adresimi versem sen bana mail atsan bende doktora sorsamda kullansam ya bıktım artık habire fitil hap fitil hap bıktım gerçekten...

ilaç kullanıyorum geçiyor gibi oluyo sonra yine başlıyor bu ne ya ?
nasıl kurtulacağım bu kaşıntıdan ben yaaa :KK43:

size basit bi çözüm yolu önereceğim.Ben de 6 ay cektim bu illeti.Ve bir ay önce gynoflor kullandım bu mantar ilacı değil o bölgenin ph ını dengeleyen ve yararlı bakterileri içeren bi fitil.o bittikten sonra her tuvalete gidişimde numis med kullanmaya başladım başta biraz azalttı derken 1 ay sonunda neredeyse tamamen kurtuldum.Herkese tavsiye ediyorum sabırla kullanın çünkü mantar ilaçlari geçici çözüm mühim olan o bölgeyi eski ortamına kavuşturmak.Ve numis medi tamamen geçtiğinden emin olana kadar kullanıcam çünkü çok berbat bi kaşıntı allah düşmanıma vermesin.

ben de numis med kullanıyorum başta rahatlamıştım ama şimdi kaşıntı tekrardan hortladı yarın dediğin fitili alacagım çok kötü bişey bu yaaaa geçen yazdan beri kurtulamadım şu illetten

arkadaşlar ben ve eşim tek kullanımlık hapı kullandık. doktor bir de fitil verdi. dün son fitili kullandım yatmadan önce . sabah tuvalette adet kanaması gibi bir şey geldi. biraz önce baktım yine olmuş. sanki adet oluyorum . 20 martta bitmişti adetim. doktoru aradım yarına kadar bekle dedi. ben de aylardır bu enfeksiyonlarla uğraşmaktan bıktım. beklemek zor geliyor. ikide bir gidip muayene olmaktan da bıktım. fitil ullandıktan sonra böyle kanaması olan var mı? lütfen cevap verin:a015:

benim hiç bu şekilde bi kanamam olmadı
bana özelden mesaj atar mısın? doktorun hangi ilaçları verdi sana ve eşine ben de bıktım artık muayene olmaktan

arkadaşlar antibiyotik mantarı azdırıyor antibiyotik kullamak zorunda iseniz ya tek kullanımlık hap ya da fitil kullanmalısınız.doktorum bana antibiyotik sonrası ZALAıN fitil verdi.Azcık bi kaşıntı olursa hemn kullan dedi.Şimdilik iiyim.Size söylüyorum GYNOFLOR ve NUMıS MED.

X