Mayıs ayı tüp bebek yaptıracaklar 2021

Arkadaşlar siz çevrenize tüp bebek yaptırdığınızı söylediniz mi?
Arkadaşlarım falan konuşmak istiyor benimle ama beni anlayacaklarını düşünmediğim için yakın arkadaşlarım hariç kimseye söylemedim tüp bebek olduğunu. Anne baba biliyor bir de tabii. Düşük riskim var diyorum mesela iğne oluyorum falan diyorum, düşeceği varsa ilk haftalarda düşer zaten falan gibi demoralize edici yorumlar yapıyorlar
Ben buraya daha önceden de bununla ilgili bir şeyler yazmıştım. İki arkadaşım ve eşimin ailesi (görümcem hemen yetiştirdiği için o da) dışında kendi ailem de dahil kimseye söylemedim. Açıkçası bilmelerine gerek olduğunu da düşünmüyorum. Ne kadar çok kişi tarafından bilinirse o kadar hızlı ayyuka çıkar diye düşünüyorum. Özellikle eşiminin akrabaları tarafından biliniyor olma düşüncesi bile beni rahatsız ediyor. Çünkü hepsi dedikoducu, art niyetli ve fesat insanlar. Bilindiği andan itibaren "30'una kadar beklerseler tabi o saatten sonra çocukları olmaz" dedikodularına başlayacaklarına adım gibi eminim. Tüp bebek yaptırmış olmanın elbette utanılacak çekinilecek bir yanı yok fakat insanımızın (türk insanı) bu konularda çok cahil ve acımasız olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir de kime ne benim özel hayatımdan? Bu durumun; milletin bana, kendi çocuk yapma hikayesini anlatması kadar gereksiz ve bir o kadar da özel bir konu olduğunu düşünüyorum. Söylemek isteyen, paylaşmak isteyen paylaşır tabi ama benim düşüncem bu.

Benim amh değerim düşüktü doktor ailede erken menepoz öyküsü var mı diye sorduğu için anneme söylemiştim. sonra görümcem hamile kalınca, artık sorup bizi üzmesinler diye kv söyledik. doktora gidip tedaviye başlayacağımız zaman inşallah normal olur da hiçbir şeye gerek kalmaz diye düşünüyordum. kv 1 yılda olmadıysa daha da olmaz bekleme doktora git dedi. malesef bizim insanımız böyle. görümcem de sen hamile kalsan da aynı doktora gidersin sonuçta tüp bebek diğer doktorlar bakmaz diyor sanki farklı şekilde gebelik olacak çok söylenecek şey var daaa Allah bizlere sabır versin, emeklerimizi boşa çıkarmasın

Arkadaşlarım falan konuşmak istiyor benimle ama beni anlayacaklarını düşünmediğim için yakın arkadaşlarım hariç kimseye söylemedim tüp bebek olduğunu. Anne baba biliyor bir de tabii. Düşük riskim var diyorum mesela iğne oluyorum falan diyorum, düşeceği varsa ilk haftalarda düşer zaten falan gibi demoralize edici yorumlar yapıyorlar
Çok samimi bir arkadaşım ,kardeşim ve teyzem biliyor sadece, en güvendiğim insanlar.
Utanılacak bişey değil fakat herkes aynı bilinçte değil ,özelimi bilmelerinede gerek yok.
O yorumlara hiç aldırış etme bilip bilmeden konuşan çok olur.

Bizde aile tamamen biliyor ama arkadaslarima 3 ayi doldurunca soyleyecegim. Gecen gun bi arkadasimla gorustum gerci uzuuun bir corona arasindan sonra. Ona soyledim, o da menapoza girdiginin konusunu acti cunku, laf lafi acti diyebilirim.. fazladan embriyomuz oldu, ilerleyen yaslarda da isimize yarayacak dedim, o da ileri yasta anne olmus biri olarak cok yerinde buldu bu stratejiyi ☺️

Bizim tüp bebek serüveninden uçan kuşun haberi var öyle diyim sana, eşimin sülalesi dıdısının dıdısı, benim bütün arkadaşlarım biliyor. Kendi ailemden sadece çekirdek ailem biliyor, onun sebebi de 2.-3.derece akrabamlaçok samimi olmamamız, sürekli görüşmüyorken alo ben tüp bebek yaptım demek saçma geldi, direkt gebeyim dedim geçtik. Birşeyleri saklama çabasına girmeyince herkes sordukça ben de cevapladım şu kadar gitti şöyle yaptık bu doktora gittik vs. Bu nedenle çevremdekilerde hep hassas yaklaştı, biz temizliğini yaparız diyor eşimin akrabaları başka ildeler üstelik, arkadaşlarım canın ne isterse söyle hemen yapalım getirelim diyorlar. Keyfim yerinde yani. Senin çevrendekiler biraz hödükmüş

Bizim etrafımızdaki insanlar hep "ay biz korunuyorduk, nasıl oldu anlamadık", "bir çılgınlık yapıp denedik, bir baktık hemen tutmuş" tayfadan. O yüzden eşimle şöyle düşündük ; çok samimi olmadığımız insanlara " hiç düşünmüyorduk, çok şaşkınız" demek😄😄😄
Çünkü gerçekten şunu anladım, söyleyince illaki moral bozucu bir şey geliyor. Samimi gördüğüm ve etik bulduğum bir arkadaşım bile aaa yapay mı oldu ben doğal olur diye düşünmüştüm dedi. Sanki bizim çocuk başka bir boyuttan😒
En itici bulduğum şeydir "istemiyorduk, kaza kurşunu" oldu demek. Bu şekilde aşırı doğurgan olduğunu veya çok ateşli bir sex hayatının olduğunu vurgulamak kadar saçma ve cahilce bir şey yok bence. Bu lafın alt metni şudur; Eşimle o kadar ateşliydik ki, ne olduysa bir anda oldu kendini tutamadı adam. Çok ayıp. Korunmadan kastı da geri çekilmedir emin olun. Hala bu devirde geri çekilme yöntemini korunma yöntemi sanan insanlar var. Sizr böyle bir şey söylendiğinde bence "ayıptır sorması da nasıl korunuyordunuz" diye bir sorun bence. Erkeklerin yüzde 80'ni zaten prezarvatif takmayı red ediyormuş, spiral fln takılı değilse o kullanılan hapların da yüzde yüz koruma sağlamadığını en cahilimiz bile biliyor artık. 😅

O "yapay mı oldu" diyen arkadaşınıza da ben olsam "yapay olmadı canım tedavi ile oldu, senin gibi birisi bile bu şekilde yorum yapabiliyorsa en iyisi mi ben kimseyle paylaşmayayım bu durumu" derdim. Kör cahiller. Evet canım benimkisi yapay bebek, tüple çalışacak diyin bir dahakine. Bu arada tüp bebegin (yönteminin) nasıl oldugunu bilmeyen bir sürü insan var. Bence arkadaşınız da o tayfadan.

İnsanlara süreci anlatmak zor geliyor. Şimdi tüp bebeğe hiç hakim olmayan birilerine lekelenmelerin ve kanamaların normal olabileceğini anlatmak çok zor geliyor bana. Asla utanmam, utanılacak bir durum yok ortada. İnsanlar çok yoruyor ya da ben çok hassaslaştım artık en ufak bir şeyi bile acayip büyütüyorum. İnsanlar gerçekten çok saygısız ve bunu samimiyet olarak kendilerinde hak görüyorlar.
Düğüne gitmedim geçen gün, söyledim işte gebeyim kanamam var diye.hayırlı olsun de geç dimi?
Yok benim de oldu iki tane iğne yedim??? 😄😄😄 Burda zaten koptum artık. Millet empati yaptığını anlatmak adına kendi düşük hikayelerini falan anlatıyor ama ihtiyacım olan en son şey milletin zorlu hamilelik ve düşük hikayeleri. Beni anladığını falan da anlamak gibi bir gayem yok halbuki 🤷‍♀️

En itici bulduğum şeydir "istemiyorduk, kaza kurşunu" oldu demek. Bu şekilde aşırı doğurgan olduğunu veya çok ateşli bir sex hayatının olduğunu vurgulamak kadar saçma ve cahilce bir şey yok bence. Bu lafın alt metni şudur; Eşimle o kadar ateşliydik ki, ne olduysa bir anda oldu kendini tutamadı adam. Çok ayıp. Korunmadan kastı da geri çekilmedir emin olun. Hala bu devirde geri çekilme yöntemini korunma yöntemi sanan insanlar var. Sizr böyle bir şey söylendiğinde bence "ayıptır sorması da nasıl korunuyordunuz" diye bir sorun bence. Erkeklerin yüzde 80'ni zaten prezarvatif takmayı red ediyormuş, spiral fln takılı değilse o kullanılan hapların da yüzde yüz koruma sağlamadığını en cahilimiz bile biliyor artık. 😅

O "yapay mı oldu" diyen arkadaşınıza da ben olsam "yapay olmadı canım tedavi ile oldu, senin gibi birisi bile bu şekilde yorum yapabiliyorsa en iyisi mi ben kimseyle paylaşmayayım bu durumu" derdim. Kör cahiller. Evet canım benimkisi yapay bebek, tüple çalışacak diyin bir dahakine. Bu arada tüp bebegin (yönteminin) nasıl oldugunu bilmeyen bir sürü insan var. Bence arkadaşınız da o tayfadan.
Kesinlikle öyle. Bi tanıdığımız hem prezervatif hem spiral hem de doğum kontrol hapı kullandığını ama aşırı doğurgan olduğu içün hep böyle hamile kaldığını ☹️☹️☹️ anlattı. Sjsjshhshshhshs yani? Aferin bacım en doğurgan sensin, en çok sen 🤣🤣🤣

Bizim tüp bebek serüveninden uçan kuşun haberi var öyle diyim sana, eşimin sülalesi dıdısının dıdısı, benim bütün arkadaşlarım biliyor. Kendi ailemden sadece çekirdek ailem biliyor, onun sebebi de 2.-3.derece akrabamlaçok samimi olmamamız, sürekli görüşmüyorken alo ben tüp bebek yaptım demek saçma geldi, direkt gebeyim dedim geçtik. Birşeyleri saklama çabasına girmeyince herkes sordukça ben de cevapladım şu kadar gitti şöyle yaptık bu doktora gittik vs. Bu nedenle çevremdekilerde hep hassas yaklaştı, biz temizliğini yaparız diyor eşimin akrabaları başka ildeler üstelik, arkadaşlarım canın ne isterse söyle hemen yapalım getirelim diyorlar. Keyfim yerinde yani. Senin çevrendekiler biraz hödükmüş
Bizim de durum aynıı sizdeki gibi ... biz çevremize söyledik ve çok güzel destek aldık.. eşimin ailesinde de zaten tüp bebekle hamile kalan çok akrabası vardı ve onlarla da bu konuyu konuşabilmek içimi rahatlatmıştı mesela

İnsanlara süreci anlatmak zor geliyor. Şimdi tüp bebeğe hiç hakim olmayan birilerine lekelenmelerin ve kanamaların normal olabileceğini anlatmak çok zor geliyor bana. Asla utanmam, utanılacak bir durum yok ortada. İnsanlar çok yoruyor ya da ben çok hassaslaştım artık en ufak bir şeyi bile acayip büyütüyorum. İnsanlar gerçekten çok saygısız ve bunu samimiyet olarak kendilerinde hak görüyorlar.
Düğüne gitmedim geçen gün, söyledim işte gebeyim kanamam var diye.hayırlı olsun de geç dimi?
Yok benim de oldu iki tane iğne yedim??? 😄😄😄 Burda zaten koptum artık. Millet empati yaptığını anlatmak adına kendi düşük hikayelerini falan anlatıyor ama ihtiyacım olan en son şey milletin zorlu hamilelik ve düşük hikayeleri. Beni anladığını falan da anlamak gibi bir gayem yok halbuki 🤷‍♀️
Zorunda değilseniz kanamanız veya lekelenmeniz olduğunu söylemenize de gerek olduğunu düşünmüyorum. Düşük tehlikenizin olup olmadığından millete ne? Dün k.validemi aradım "anne artık söyleyebilirsin, frappenin tansiyonu düşükmüş doktoru 1 hafta istirahat vermiş, düğünlere gelemiyecek" dersin dedim. Tamam kızım dedi kapattı. Etrafınızdaki insanlar madem hassas insanlardan oluşmuyor o haldeyse nasıl bir gebelik geçirdiğinizi de bilmelerine gerek yok bence.

Kesinlikle öyle. Bi tanıdığımız hem prezervatif hem spiral hem de doğum kontrol hapı kullandığını ama aşırı doğurgan olduğu içün hep böyle hamile kaldığını ☹️☹️☹️ anlattı. Sjsjshhshshhshs yani? Aferin bacım en doğurgan sensin, en çok sen 🤣🤣🤣
Yalaannnn vallahi yalaannn, inanmıyorum ben 😂😂😂 hem spiralll, hem dogum kontrol hapı hem de kondom??? Üçü bir arada! Hamile kalmaktan madem bu kadar korkuyorlardı direkt ilişkiye girmeselermiş. Riske atmışlar kendilerini yazık olmuş!!! O arkadaşınız kimse ona söyleyinde öyle havuza mavuza girmesin direkt hamile kalıverir. Hele hele o ne idüğü belirsiz olan tuvaletlere yaklaşmasın bile. Onda bu doğurganlık odugu müddetçe uzunca bir süre doğura dogura gezer bu şekilde.

Zorunda değilseniz kanamanız veya lekelenmeniz olduğunu söylemenize de gerek olduğunu düşünmüyorum. Düşük tehlikenizin olup olmadığından millete ne? Dün k.validemi aradım "anne artık söyleyebilirsin, frappenin tansiyonu düşükmüş doktoru 1 hafta istirahat vermiş, düğünlere gelemiyecek" dersin dedim. Tamam kızım dedi kapattı. Etrafınızdaki insanlar madem hassas insanlardan oluşmuyor o haldeyse nasıl bir gebelik geçirdiğinizi de bilmelerine gerek yok bence.
Onu düşünemedim. Amca çocuğunun düğününe gitmemek için direkt durumdan bahsettim. Bir daha böyle bir durumda bahsetmemek en iyisi

Yalaannnn vallahi yalaannn, inanmıyorum ben 😂😂😂 hem spiralll, hem dogum kontrol hapı hem de kondom??? Üçü bir arada! Hamile kalmaktan madem bu kadar korkuyorlardı direkt ilişkiye girmeselermiş. Riske atmışlar kendilerini yazık olmuş!!!
Dimi yani ne bekliyorsun? Aktif bir seks hayatın var ve hamile kalınca " aaaaa inanamıyorum 😮😮😮 nasıl oldu anlamadık."

Kizlar ben tüp bebek meselesini arkadaşlarima anlattim, ailemden yakin olan kardesim biliyor digerleri bilmiyor. Esim utanilacak bir yani olmadigini saklamak zorunda olmadigimizi soyledi durdu ama ben her seferinde kimse bilsin istemiyorum dedim. Cunku insanimiz gereksiz konuşur, saçma sapan konuşur, çok boş konuşur durur. Cocugu olamayan insanlardan bahsederken ilk bahsedecekleri kisi ben olacaktim ve bu durum senelercre devam edip dururdu. Sirf acitmak icin bile lafini getirirlerdi durduk yere, ondan eminim...
Rahatlikla ailesine soyleyebilen arkadaşlarim çok şanslilar gerçekten, Allah boyle anlayişli insanlara denk getirsin🙏

Biz de ailelere ve çok yakın tek tük arkadaşlara söyledik, tabi dilden dile yayılır mı bilemem🤷🏻‍♀️ Umrumda da değil açıkçası. Herkesin desteğini aldığımız için bu kadar rahat davranabildik tabi, ama mesela 4 tüp bebek denememiz oldu, her transfere girdiğimde açıp söylemedim, sayısını bilmezler, sadece tedaviyle hamile kaldığımı biliyor herkes

Off bide düğünlere ısrar kıyamet çağıran insanlar var🙄 neden düğüne gelmedin diye 5 dk önce mesaj aldım. Covit ortada kolbastı oynadığı ve aşı olmadıgim için gelmemiş olabilir miyim acaba demek istiyorum. .

Off bide düğünlere ısrar kıyamet çağıran insanlar var🙄 neden düğüne gelmedin diye 5 dk önce mesaj aldım. Covit ortada kolbastı oynadığı ve aşı olmadıgim için gelmemiş olabilir miyim acaba demek istiyorum. .
Demek lazım aslında. Biz demiyoruz kırmamak adına ama bazı insanlar kaşınıyor gerçekten

Daha 5 günde 12-13 yumurtanız büyüdüyse haftaya çarşambaya kadar daha fazla yumurta büyür doktor ayarlıyor o farklılığı zaten toplanan yumurtaların tamamı döllenmiyor benim 30 yumurta toplandı fakat döllenebilecek büyüklükteki yumurta sayısı 18 di bunun da 9 tanesi döllendi hiç endişe etmeyin. şimdiden yumurta sayınızda ilaca verdiği tepkilerde çok iyi Allah yüzünüzü güldürsün 🤗
Bugün opu oldum 4 yumurta toplanabildi benden yaşım 35 Amh düşük benim . 30 yumurtadan 9 tane döllendipini duyunca endişelendim . 😓😓 ihtimal az mı benim ilk tüp bebek denemesi

X