Meal Günlüğüm

De ki: “Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla! Bana tarafından yardım edici bir güç ver!”
İSRA,80

Biz, (insanların) hangisinin daha güzel iş(ler) yapacağını deneyelim diye yerdeki her şeyi ona ait bir süs yaptık.
KEHF,7

Hani o gençler mağaraya sığınmışlar ve “Rabbimiz! Bize tarafından merhamet ver ve bize (şu) durumumuzdan bir kurtuluş yolu hazırla!” demişlerdi.
KEHF,10

(Musa ise) şöyle dua etmişti: “
Rabbim! Benim için yüreğime genişlik ver!
İşimi bana kolaylaştır
Dilimden bağı çöz ki sözümü anlasınlar
TAHA,25-28

Zekeriya’yı da (an)! Hani o, Rabbine şöyle seslenmişti: “Rabbim! Beni yalnız bırakma! Sen vârislerin en hayırlısısın.”
ENBİYA,89

Rabbim! (Onlar hakkında) adaletinle hükmünü ver! Bizim Rabbimiz, sizin anlattıklarınıza karşı yardımı umulan Rahmân’dır.” demişti.
ENBİYA,112

Onlar şöyle dua ederler: “Rabbimiz! Eşlerimizden ve nesillerimizden bize gözler aydınlığı ver ve bizi muttakîlere (duyarlı olanlara) önder kıl!”
FURKAN,74

Ayetteki el-ğurfeh kelimesi cennetteki “bir köşk”, “özel donanımlı bir oda” anlamına gelmektedir.
Anlaşılıyor ki Furkân 25:63-77'de sayılan 15 özelliği hayatında uygulayan duyarlı insanlar için cennette özel bir mekân ve makam hazırlanmış olacaktır. Bu özellikler kısaca şunlardır:
1. “Yeryüzünde tevazu ile yürümek”,
2. “Cahiller (müşrikler) onlara laf attığında ‘Selam!’ deyip geçmek”,
3. “Rableri için gecelerini secde halinde ve ayakta geçirmek”,
4. “Rabbimiz! Cehennem azabını bizden uzak tut! Şüphesiz ki onun azabı sargındır” diye dua etmek”,
5. “İnfak ettikleri zaman israf etmemek”,
6. “Cimrilik yapmamak”;
7. “İsraf-cimrilik arasında orta bir yol tutmak”,
8. “Allah ile birlikte başka bir ilaha yalvarmamak”,
9. “Allah’ın haram (saygın) kıldığı cana haksız yere kıymamak”,
10. “Zina yapmamak”,
11. “Yalana (yalan yere) şahitlik etmemek”,
12. “Boş şeylerle karşılaştıklarında onurlu bir şekilde geçip gitmek”,
13. “Kendilerine Rablerinin ayetleri hatırlatıldığında onlara karşı sağır ve kör davranmamak”,
14. “Rabbimiz! Eşlerimizden ve nesillerimizden bize gözler aydınlığı ver” diye dua etmek”,
15. “Muttakîlere (duyarlı olanlara) önder olmak”.

(O) beni yaratan ve bana doğru yolu gösterendir.
Beni yediren ve içirendir.
Hastalandığımda bana şifa verendir.
Beni öldürüp sonra diriltecek olandır.
Hesap gününde benim için hatalarımı bağışlayacağını umduğumdur.
ŞUARA, 78-82

Selamun aleyküm. Ben de Temmuz itibariyle düzenli meal okumak istiyorum, hep düzensiz okuyorum çünkü. Bu topik sayesinde belki düzene girer. Allah razı olsun, güzel bir düşünce olmuş ❤️

Selamun aleyküm. Ben de Temmuz itibariyle düzenli meal okumak istiyorum, hep düzensiz okuyorum çünkü. Bu topik sayesinde belki düzene girer. Allah razı olsun, güzel bir düşünce olmuş ❤️
motivasyonunuzu arttırmama çok sevindim, azı çoğu olmaz günde 1-2 ayet de olsa okusanız damlaya damlaya göl olur, yıl sonunda hiçten iyidir :)

Bunun üzerine (Musa) hemen onların yerine (davarlarını) sulamıştı. Daha sonra bir gölgeye çekilmiş ve “Rabbim! Doğrusu bana vereceğin her (türlü) lütfa öyle muhtacım.
KASAS,24

X