Memur olabilme şansım hala var mı ?

Durumunuza tam hakim degilim ama 657ye tabii VHKİ kadrolar memurlukta iyi diye düşünüyorum. Yazi yazar, fotokopi ceker, arşiv falan yaparlar. Evraklari dogru duzgun takip bile etmezler. İceriklerinden haberleri dahi yoktur. Kafalari yorulmaz, stres olmazlar ... Tabii işini hakkiyla yapani ve evraklarini, arsivini vs takip edeni de var ama az. Atanma yerlerini istedikleri gibi ayarlayabildiklerinde cok rahat ediyorlar. Günlük mesaileri rahat, izin durumlari rahat, izin sonuna rapor baglamayanina az rastlanir... 657 koruyan bir kanun; disiplin islemleri çok kirtasiyeli, 5 yil dolunca silinebiliyor vsvs... Memurluktan ne beklediginize göre degerlendirebilirsiniz isterseniz

Sınav kısmı size kalmış, sözleşmeli kadrolarda sözlü mülakatta oluyor ama genel atama ile atanacağınız bir kadro seçerseniz önemli olan puanınızın yüksek olması.
Bakanlık vs gibi yerlerde tayin daha rahattır, üniversiteler çakılı kadrodur tayin işi yok nakille bir yerden bir yere gitmek için en üst mevkiden torpil şart muvafakat vermiyor kurumlar.
Devletin neredeyse tüm kurumlarında üst yönetim ve idari yönetim teşkilatlarında liyakatsız atamalarla atanmış kişiler var bu da beraberinde psikolojik mobbingi, yönetici egosunu, personel arası ayrımcılığı getiriyor.
Bazı yerlerde vardiya ve nöbet usulü çalışma var. Karşılığı en fazla 1 gün izin (haftasonu full çalışman gerek 1 güne 1 gün izin alırsın) ya da komik mesai ücretleri.
Yemek kurumlarda ücretli şu an benim kurumumda 30 tl bir öğün yemek, kahvaltı cepten, çay kahve parası cepten (iş yerinde çay ocağı olsada malzeme parası personelden alınıyor) , yol servis yoksa yine cepten çıkıyor.
Maaşlar desen ortalama memur maaşı evli çocuklu eş çalışan için 25000 TL. Eş ve çocuk yardımları, taban aylıkları çok düşük.
Büyükşehire atanırsanız tek gitmek zorunda kalırsanız bir süre geçinmeniz imkansız.
Tek avantajı iznin, tatilin ve mesai saatin bellidir. Ama izin alırkende idare uygun görmezse kullanamayabilirsin.
İşte size memur hayatı.
O kadar abartılı ve şükürsüz buldum ki sizi. Tek avantaj izin demişsiniz şaka mı. Özel sektörde adamın canını çıkartıyorlar bı kere. Liyakatsizlik kesinlikle var ama özellerde çok daha fazlası var eşini karısını kocasını arkadaşını yeğenini dayısini herkesi topluyo patron. Sürekli saksakcilik bekliyo senden. Kurumsal düzgün işleyişli bir avuç fabrika, şirket var bu ülkede kalanı hakikaten çöp. Devlette kural kaide var tüm sorunlara rağmen. Hiçbir memur hamile kaldı diye o gün işten cikarilmaz ama bu özelde çok normal bı durum. Düşük bulduğunuz 25bini de özeller mumla arıyo çoğu asgari ve türevi aliyo özel sektörün.
Ha bı de hiçbir memuru azarlayip bagiramazsin ama özellerde o kadar sıradan bı olay ki çocuk gibi azarlanma

Durumunuza tam hakim degilim ama 657ye tabii VHKİ kadrolar memurlukta iyi diye düşünüyorum. Yazi yazar, fotokopi ceker, arşiv falan yaparlar. Evraklari dogru duzgun takip bile etmezler. İceriklerinden haberleri dahi yoktur. Kafalari yorulmaz, stres olmazlar ... Tabii işini hakkiyla yapani ve evraklarini, arsivini vs takip edeni de var ama az. Atanma yerlerini istedikleri gibi ayarlayabildiklerinde cok rahat ediyorlar. Günlük mesaileri rahat, izin durumlari rahat, izin sonuna rapor baglamayanina az rastlanir... 657 koruyan bir kanun; disiplin islemleri çok kirtasiyeli, 5 yil dolunca silinebiliyor vsvs... Memurluktan ne beklediginize göre degerlendirebilirsiniz isterseniz
Ah keşke dediğiniz gibi olsa. Memur ve vhki arasında çok Bi fark yok. İş farklı da yok. Hatta bazı yerlerde teknik kadroda olsan bile düz memurluk yaptırırlar üstüne teknik işleri kitlerler. Arkada adamın yoksa ve gerçekten işini yapan biriysen mobbinge de uğrarsın... Anılarım depreşti...

Allah hayır insanlarla karşılaştırsın...

O kadar abartılı ve şükürsüz buldum ki sizi. Tek avantaj izin demişsiniz şaka mı. Özel sektörde adamın canını çıkartıyorlar bı kere. Liyakatsizlik kesinlikle var ama özellerde çok daha fazlası var eşini karısını kocasını arkadaşını yeğenini dayısini herkesi topluyo patron. Sürekli saksakcilik bekliyo senden. Kurumsal düzgün işleyişli bir avuç fabrika, şirket var bu ülkede kalanı hakikaten çöp. Devlette kural kaide var tüm sorunlara rağmen. Hiçbir memur hamile kaldı diye o gün işten cikarilmaz ama bu özelde çok normal bı durum. Düşük bulduğunuz 25bini de özeller mumla arıyo çoğu asgari ve türevi aliyo özel sektörün.
Ha bı de hiçbir memuru azarlayip bagiramazsin ama özellerde o kadar sıradan bı olay ki çocuk gibi azarlanma
Dediğiniz gibi değil. Azarlar üstüne mobbinge uğrarsınız... Sağlığım üzerine oynamıştı biri, öbür tarafta iki elim onun yakasında olacak...

Dediğiniz gibi değil. Azarlar üstüne mobbinge uğrarsınız... Sağlığım üzerine oynamıştı biri, öbür tarafta iki elim onun yakasında olacak...
Ama buna neden ve nasıl müsade ediyorsunuz? Keşke özelde de yapılmasa ben ozeldekilerin de nasıl tahammül ettiğini anlamıyorum da devlette memursan en azından bı agirligin var

Yapacağınız bir yüksek lisans ile bu alanda laboratuvara girmeden, ilaç şirketinlerinde başka pozisyonlarda çalışma olanağınız olur.
Yönetim düşünebilirsiniz, başka alanlar da.
Tek kimya düşünmeyin, başka bir şeyle birleşince ortada güzel bir hayat çıkıyor:)
Memuriyet günümüzde cazip olsa dahi ben hak bulmuyorum, tamamen emek sömürüsü.
İnsanları varla yok arası yaşatmanın adı, bir de üstüne sınavlar atanma belası vs.

Genceciksiniz, önünüz çok açık olabilir umarım öyle de olur.
Bence en kötüsü de senden daha az kalifiye, kıro, cahil, iki lafı bir araya getiremeyen bir tipin senin amirin olması ama referansı yüzünden korunması, sana mobingin tillahını yapması ve kimsenin ses çıkaramaması. 32 yaşındayım hakim olmak için deli gibi uğraştım, şuan hakim dostlarımın uğradığı mobinglere bakınca iyiki diyorum. Hep milimetrik puanlarla kaçırdım.Düz memur da değil koskoca hakim. Bir telefon gelir tık diye kararın hiç ediliyor. Düz memur arkadaşlarımında çilesi zaten anlatılamaz. Mesleğimi yapmıyorum ticaretle uğraşıyorum ve olmadığı için çok memnunum memurlugu, zira kaldıramazdım.

Son düzenleme:
Ah keşke dediğiniz gibi olsa. Memur ve vhki arasında çok Bi fark yok. İş farklı da yok. Hatta bazı yerlerde teknik kadroda olsan bile düz memurluk yaptırırlar üstüne teknik işleri kitlerler. Arkada adamın yoksa ve gerçekten işini yapan biriysen mobbinge de uğrarsın... Anılarım depreşti...

Allah hayır insanlarla karşılaştırsın...
Tabii ki haklisiniz atanma yerini istedikleri gibi ayarladiklarinda diye ozellikle belirttim. Gercekten sehir kadar kadro ve diger kadrolari dolduran amirler ile calisma arkadaslari da cok onemli. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın

Bence en kötüsü de senden daha az kalifiye, kıro, cahil, iki lafı bir araya getiremeyen bir tipin senin amirin olması ama referansı yüzünden korunması, sana mobingin tillahını yapması ve kimsenin ses çıkaramaması. 32 yaşındayım hakim olmak için deli gibi uğraştım, şuan hakim dostlarımın uğradığı mobinglere bakınca iyiki diyorum. Düz memur da değil koskoca hakim. Bir telefon gelir tık diye kararın hiç ediliyor. Düz memur arkadaşlarımında çilesi zaten anlatılamaz. Mesleğimi yapmıyorum ticaretle uğraşıyorum ve olmadığı için çok memnunum memurlugun zira kaldıramazdım.
Hukuk mezunu musunuz yoksa ibf mi

hanımefendi ben özel sektörde gebeliğim daha yeni iken patronum bana doğuracak mısın emin misin diye sordu. Evliyim tabiki doğuracağım dedim. O hafta size ne kadar çok koli taşıdığımı anlatamam. Normalde bilgisayar çalışanı olmama rağmen o hafta belki 100 koli taşıttılar bana. Yani ne yazık ki bu değişmiyor

Memur olma şansınız elbette var ama neden özel sektörle hayatın geçmeyeceğini düşünüyorsunuz anlamadım. Piyasada neden bu düşünce hakim bilmiyorum ama 17 yıllık özel sektör çalışanıyım,memur maaşının çok çok katını kazanabiliyoruz. Hele ki sizin sektörünüz kimya,benim çalıştığım tekstil sektöründen çok daha iyi durumda şu an. Akademisyenlik deseniz okey diyeceğim ama dümdüz memuriyetle nasıl geçecek hayat,maaşlar çok az diye şikayetçi herkes.

Memur olma şansınız elbette var ama neden özel sektörle hayatın geçmeyeceğini düşünüyorsunuz anlamadım. Piyasada neden bu düşünce hakim bilmiyorum ama 17 yıllık özel sektör çalışanıyım,memur maaşının çok çok katını kazanabiliyoruz. Hele ki sizin sektörünüz kimya,benim çalıştığım tekstil sektöründen çok daha iyi durumda şu an. Akademisyenlik deseniz okey diyeceğim ama dümdüz memuriyetle nasıl geçecek hayat,maaşlar çok az diye şikayetçi herkes.
Ne iş yapıyorsun hanımefendi 😁

hanımefendi ben özel sektörde gebeliğim daha yeni iken patronum bana doğuracak mısın emin misin diye sordu. Evliyim tabiki doğuracağım dedim. O hafta size ne kadar çok koli taşıdığımı anlatamam. Normalde bilgisayar çalışanı olmama rağmen o hafta belki 100 koli taşıttılar bana. Yani ne yazık ki bu değişmiyor
nasıl ya??? nasıl koli taşıttırır hamile kadına ya düşük yapsaydınız. inanamıyorum:sinirli:

Merhabalar, henüz 26 yaşında kimya mezunu özel sektör çalışanıyım. Üniversite okurken 2. sınıfta keyfine girip 70lerde bir puan alıp sonrada öylece puanımın yanmasını izlemiştim.
Bu aralar kafamda sürekli özel sektör ile hayat devam etmez birşeyler yapmam gerek, ileride çocuklarıma daha iyi imkanlar sunmam gerek düşüncesine kapılıyorum.
Tekrar sınava girmeyi düşünüyorum ancak bu seneyi kaçırdım artık. Üniden mezun olalı da uzun zaman oldu bilgim 0 kaldı resmen.
Nerden başlamalıyım, neleri araştırmalıyım, neye göre çalışmalıyım ? yeni memur olanlar yada memur olabilmek için hazırlananlar şuan ne yapıyor? İnternette düz bilgiler var ancak ben memurların neler yaptığını nasıl kazandığını nasıl çalıştığını ve zorluklarını öğrenmek istiyorum.

Kendi sektörümü geçtim artık, sağlık labaratuvar alanlarını tamamen saldım sildim kafamdan. Kendi sektörümden yürümekte istemiyorum. Şuan herhangi bir şekilde vasıflı hissetmek istiyorum. Özelde sanki vasıfsız hiçbir halta yaramıyor gibi hissediyorum.
Cidden mi ya.... Bende genetik mezunuyum mol.gen. ama farklı sektörde çalışıyorum bı yurtdışı firmasında. Herkes dediğiniz gibi özeller kötü çıkma kurumsal şirketten diyor. Ama kendi mesleğimi yapmak istiyorum artık işte yok buda Ayri ama. Tabiki de memur olabilirsin bende 26 yaşındayım daha çok gencsin

nasıl ya??? nasıl koli taşıttırır hamile kadına ya düşük yapsaydınız. inanamıyorum:sinirli:
yaptım zaten. Bir iki hafta içinde düşük yaptım. O kolileri taşıdıktan sonra ağlayarak eşimi aradım. Bir daha işe gitmedim. O gün ordaki çocuğu olan kadın aman bir senin mi var ölürse bir daha yaparsın demişti. İçerden ne paramı ne tazminatımı bir bokumu almadan çıkıp gittim. Bebeğin öldüğünü öğrendiğimde kadını arayıp aynı acıyı hissetmesini dilediğimi söyledim.

Cidden mi ya.... Bende genetik mezunuyum mol.gen. ama farklı sektörde çalışıyorum bı yurtdışı firmasında. Herkes dediğiniz gibi özeller kötü çıkma kurumsal şirketten diyor. Ama kendi mesleğimi yapmak istiyorum artık işte yok buda Ayri ama. Tabiki de memur olabilirsin bende 26 yaşındayım daha çok gencsin
bilmiyorum lise ve üniversite dönemimde de sürekli çalıştığım için yaklaşık 10 yıldır özel sektör beni yeterince yordu. Artık kalbimin kırıklığı kaldırmıyor. Olabildiğince az muhattap ile boş boş gerekirse evrak ile uğraşayım

yaptım zaten. Bir iki hafta içinde düşük yaptım. O kolileri taşıdıktan sonra ağlayarak eşimi aradım. Bir daha işe gitmedim. O gün ordaki çocuğu olan kadın aman bir senin mi var ölürse bir daha yaparsın demişti. İçerden ne paramı ne tazminatımı bir bokumu almadan çıkıp gittim. Bebeğin öldüğünü öğrendiğimde kadını arayıp aynı acıyı hissetmesini dilediğimi söyledim.
şok oldum şuan . yazıklar olsun. ne cevap verdi size? ne insanlar var ben böyle birşeye sebep olsam ölürdüm.

şok oldum şuan . yazıklar olsun. ne cevap verdi size? ne insanlar var ben böyle birşeye sebep olsam ölürdüm.
Birşey demesine fırsat vermedim çığlık atarak bağırmaktan. Ne patronuma ne ona hakkım helal değil asla.
o yüzden benim özel sektör ile işim bitti.. Düşünmüyorum düşünemiyorum. Şuanki kurumda da dönem başı sözleşmemizi yaparken, tüm evli bayanlara sorulduğu gibi bana da soruldu. Dönem ortasında ayrılmanız gerekecek bir durumunuz yok değil mi diyerek. Yani alttan alttan yokladı. Hamileyim desem yola devam edemeyiz derler .

bilmiyorum lise ve üniversite dönemimde de sürekli çalıştığım için yaklaşık 10 yıldır özel sektör beni yeterince yordu. Artık kalbimin kırıklığı kaldırmıyor. Olabildiğince az muhattap ile boş boş gerekirse evrak ile uğraşayım
Çok üzüldüm başınız sağolsun. Malesef dediğiniz olay kamuda da var, nadiren de olsa var. Benim meslektaşıma erken doğum nedeniyle bebeğini kaybettiğinde ve raporlu iken, o donem başka bir kadın meslektaşımız, kıdemlimiz “bebek vs de kalmadı artık, arayın raporunu kesip dönsün” diye aramamı rica etmişti. Kadıncağızı da arayıp arayıp taciz etmişti işe dönmesi konusunda. Üstelik biz üst düzey kamu görevlisiyiz, memur dahi değiliz..

X