Merhaba, neredeyse hic arkadasim yok ve cok bunaliyorum. Nasil sosyallesebilirim?

Alimee81

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2022
813
565
Merhabalar,

konum uzun oldu o yuzden simdiden kusura bakmayin lutfen 🙈☺️

Aslinda zaman zaman aklima bu konuda fikir almak geldi ama hep yanlis anlasilmaktan cekindim. Zaman kötü. Bende keza zor insan alirim hayatima o yuzden yazmaya hep cekindim. Ama o kadar yalnizlik hissediyorum ki cesaret etmek istedim.
Bir kiz cocugu sahibi yalniz anneyim. Nitekim arkadas ariyorum diye soru soran arkadasada az once yapilan yorumlarida okudum, size hakta veriyorum ama ben yalnizligi bildigim icin sanirim farkli empati kurdum o an sanki. Bir kac senenin sonunda artik cok bunalinca buraya yazsam diye dusundum.

Yalnizlik gercekten zor arkadaslar. Artik zorlandigim icin vede o arkadasin konusunun ustune benimde yazmam garip gibi olacak diye aciklama geregi duyuyorum.

Buradan hatta 9 ay kadar önce bir arkadas ile tanistik aylarca tlf lastiktan sonra 2 kere cafe de bulustuk gayet guzelde gecti. Ama kendisi cok yogun calistigi icin birde ayni sehirdede olsak uzak oturdugumuz icin nadir gorusebiliyoruz.

Zamaninda kizimin okulundan tanisip arkadas oldugum arkadaslarda eslerinin tayini sebebiyle bu sehirden gittiler ve sonra araya pandemi girdi vs derken arkadassiz kaldim iyice. Suanki velilerle ortak whatsupp grubumuz bile yok. Birde ozel okul oldugu icin okul biraz uzakta. Dolayisi ile mahalleden ayni okula giden cocuklar yok. Oyle olsa belki anneler ile tanisma firsatim olurdu.

Ailem ve kiz kardesim baska sehirde yani memlekette yasiyorlar. Asil arkadassizligimin sebebi evden calisiyor olmam. Yoksa calistigim donemlerde hep ofiste ve ozel hayatimdanda arkadaslarim oldu. Ama yurtdisindan buraya tasindik. Haliyle burada yeni duzen kurdum yabanci bi sehirde. Evden calisincada insan yuzu gormuyorum neredeyse. Haliyle arkadas edinebilecegim ortamim yok. Komsularim hepsi benden yasca buyukler.

Hep bi bahane gibimi oldu bilmiyorum, ama konusmayi paylasmayi seven biri olsamda kafama yapima ters gelen insanlarlada samimiyet kurmakta istemedim sirf yalnizim diye.

Kurslara gittim ama bir el beceri kursunu beceremedigim icin 🙈☺️ yarida biraktim diger kursuda zaman acisindan cocugum evde cok uzun zaman yalniz kaliyor diye 3 ders sonra birakmak zorunda kaldim. Yoksa belki orada arkadasliklar kurabilirdim. Aslinda iyi anlasmaya basladigim bir iki kisi vardi ama ben birden kurslari birakinca tlf numaralarida yoktu kaldi oyle 😏

Bi ara Izmir deki sosyal faaliyetler ile ilgili soru actim. Sagolsun iki kisi yazmis. Biri dernek vs demis ama biraz politik baglantisi olmaliymis insanin. Bende o tarz bi sey istemiyorum. Diger arkadasta sagolsun spor aktiviteleri tavsiye etmiş dag sporlari vs ama oda benlik bir sey degil malesef. Bir ay kadar once yine halk egitim kurslarina yazildim ama daha haber yok.

Aslinda sormaktan cekindigim konu şu. Cok degil 2-3 arkadasim olsa cok mutlu olurum diye dusunuyorum. Karsiyaka da oturuyorum. Insana insan lazim. Yalnizlik Allah a mahsus. Benim gibi belki yalniz anne olup gerek Izmir de gerek Karşıyaka da ikamet eden birileri ile tanismayi cok isterdim. Bende kendimde hemen guvenen biri asla degilim zaten yani once iyice tanimayi isterim msj ile sonra tlf ile. Sonra anca yuzyuze gorusulurdu diye düşünüyorum. Karsi tarafta oyle yapmali tabii. Umarim kirici olmadan yol gosterirsiniz. Cunku son damlaya gelince buraya konu acmaya cesaret edebildim. Rabbim hepimizin karsisina hayirli iyi insanlar cikarsin. Simdiden teşekkür ederim cevaplariniz icin 🙏🌺

Aslında İzmir Karşıyaka dediğiniz yerde bu istediğiniz arkadaşlık öyle kolay ki, bir mekana (cafe, bar vs) 2 kere bile gitseniz ya göz aşinalığından ya wc kuyruğundan vs kendiliğinden oluşabilecek arkadaşlıklar çok mümkün. Ne kadar sağlıklı olur kısmını bilemem ama dışa dönük olmayı başarırsanız bu kendiliğinden gelecektir zaten.

Dogrudur. Ama sanirim birazda yalniz gitmedigim icin oyle yerlere (kizimla gidiyorum) o durum olusmuyor. Bende tabii cok cekingen bi yapiya sahip olmasamda cokta disa dönük degilim. Bunun etkiside vardir.

Allah’ınızı severseniz arkadaş ne işe yarar. Boş vakitleri doldurmaya. Borcunuz olsa öder mi? Hasta olunca başınızda bekler mi?
Sosyalleşin ama arkadaşım yok diye dert etmenize gerek yok. Benim 3 tane kardeşlerimden yakın dostum var. Onlarla da minumun 10 senedir tanışıyoruz.
Arkadas ne ise yarar demissiniz ama 3 tane kardeslerimden yakin dostum var demissiniz. O zaman onlara ne gerek var. Insana insan lazim. Sosyallesmekte insanlarla kaynasmak dost arkadas olunca daha guzel zaten.

Arkadas ne ise yarar demissiniz ama 3 tane kardeslerimden yakin dostum var demissiniz. O zaman onlara ne gerek var. Insana insan lazim. Sosyallesmekte insanlarla kaynasmak dost arkadas olunca daha guzel zaten.
Siz yanlış anladınız. Bunca zamandır hayatınıza kimseyi biriktirmediniz mi? Onlarla bağınızı kuvvetli tutun.
Dost başka arkadaş başka. Dostluk için özveri, emek gerekiyor.

Siz yanlış anladınız. Bunca zamandır hayatınıza kimseyi biriktirmediniz mi? Onlarla bağınızı kuvvetli tutun.
Dost başka arkadaş başka. Dostluk için özveri, emek gerekiyor.
Biriktirdim tabii ama yurtdisindan tasindim buraya. Arkadaslarim oradalar. Buradada edindigim iki arkadasim eslerinin tayini sebebiyle baska sehire tasindilar. Evdende calistigim icin cevrem pek olusmuyor malesef. Yoksa insanlarla ayni ortamda samimiyet kurabilen biriyim. Komsularda dedigim gibi yasca buyuk olunca sıkıştım kaldim gibi oldu bu girdapta.

Biriktirdim tabii ama yurtdisindan tasindim buraya. Arkadaslarim oradalar. Buradada edindigim iki arkadasim eslerinin tayini sebebiyle baska sehire tasindilar. Evdende calistigim icin cevrem pek olusmuyor malesef. Yoksa insanlarla ayni ortamda samimiyet kurabilen biriyim. Komsularda dedigim gibi yasca buyuk olunca sıkıştım kaldim gibi oldu bu girdapta.
İşini değiştirme imkanınız yok mu? Belli ki sosyal bir insansınız. Sabah kalktığında giyinip kuşanıp gittiğiniz bir iş size de motivasyon olur. Yeni çevreler edinirsiniz.
Okulu da mı yurtdışında okudunuz? Benim en yakın arkadaşım ortaokuldan. O yaşlarda kurulan bağlar, iyi niyet zamanla edinilemiyor.

İşini değiştirme imkanınız yok mu? Belli ki sosyal bir insansınız. Sabah kalktığında giyinip kuşanıp gittiğiniz bir iş size de motivasyon olur. Yeni çevreler edinirsiniz.
Okulu da mı yurtdışında okudunuz? Benim en yakın arkadaşım ortaokuldan. O yaşlarda kurulan bağlar, iyi niyet zamanla edinilemiyor.
Yurtdisinda dogma buyumeyim. 37 yasimda buraya geldim. Malesef evden calismak zorundayim. Parttime calismam gerek vede bu sadece homeoffice te mumkun almanca dili ile yapilan islerde. Yurtdışında 6 yasimdan beri ilkokul cagindan beri tanidigim dostlarim var. Ama burada nasip olmuyor bi turlu. Tabii bir kac benimde kisiligini begenmeyip samimiyetimi ilerletmedigim insanlarda oldu. Simdi onlari bile elemeseymiydim diyorum ama tlf numara vs silmistim

Yurtdisinda dogma buyumeyim. 37 yasimda buraya geldim. Malesef evden calismak zorundayim. Parttime calismam gerek vede bu sadece homeoffice te mumkun almanca dili ile yapilan islerde. Yurtdışında 6 yasimdan beri ilkokul cagindan beri tanidigim dostlarim var. Ama burada nasip olmuyor bi turlu. Tabii bir kac benimde kisiligini begenmeyip samimiyetimi ilerletmedigim insanlarda oldu. Simdi onlari bile elemeseymiydim diyorum ama tlf numara vs silmistim
Siz her ne kadar Türk olsanızda doğma büyüme yurtdışında yaşamışsınız. Kültürel bir fark var. Nacizane bence aslında biraz temkinli olun.
Kızınız var sanırım. O zaten hayatınızın büyük kısmını kaplar. Bir köpek alabilirsiniz. Onu gezdirsiniz. Benim vücudumda 5 dövme var. Dördü ölen köpeğim için. Çocuğum gibiydi. ❤️
İzmir’de yaşıyormuşsunuz. Şanslısınız, sıcak günlerinin sayıca fazla olduğu bir bölge.
Spor salonları sosyalleşmek için iyi bir seçenek. İyi bir semtte, kaliteli bir spor salonuna yazılın. Seyahat turlarına katılabilirsiniz. Bunların yanında kendi başınıza da vakit geçirmekten keyif alın. Sinemaya gidin, avm gezin. Kitapçıları gezin. Ben 2 senedir tek sayfa okuyamadım çocuklar yüzünden. Benim yerime de okuyun 🙂 Arabanız varsa sahilde gezin. Yoksa bisikletle turlayın.

Siz her ne kadar Türk olsanızda doğma büyüme yurtdışında yaşamışsınız. Kültürel bir fark var. Nacizane bence aslında biraz temkinli olun.
Kızınız var sanırım. O zaten hayatınızın büyük kısmını kaplar. Bir köpek alabilirsiniz. Onu gezdirsiniz. Benim vücudumda 5 dövme var. Dördü ölen köpeğim için. Çocuğum gibiydi. ❤️
İzmir’de yaşıyormuşsunuz. Şanslısınız, sıcak günlerinin sayıca fazla olduğu bir bölge.
Spor salonları sosyalleşmek için iyi bir seçenek. İyi bir semtte, kaliteli bir spor salonuna yazılın. Seyahat turlarına katılabilirsiniz. Bunların yanında kendi başınıza da vakit geçirmekten keyif alın. Sinemaya gidin, avm gezin. Kitapçıları gezin. Ben 2 senedir tek sayfa okuyamadım çocuklar yüzünden. Benim yerime de okuyun 🙂 Arabanız varsa sahilde gezin. Yoksa bisikletle turlayın.
Evet malesef o dediginiz farkliligi hissediyorum cogu zaman. Ama yinede ortak payda cok olur yeterki nasip olsun kafa dengi biri ile tanismak diye düşünüyorum.
Malesef kopek kedi korkumda var yoksa cok isterdim bir kopegimiz olsun. Basiniz sag olsun bu arada.
Spor salonlarina gittim bi ara, pilatese vs. Ama orada arada muhabbet olsada hep aynı kisilere denk gelmek mumkun olmuyor. O zamanda o samimiyet olusmuyor. Diger yazdiklarinizi daha sık yapmaya calisacagim zaten arada yaptigim aktiviteler 😊. Dort gozle su yazildigim kurslari bekliyorum. Bakalim oradan arkadas vs olursa hayatin tadida daha cok cikar. Yoksa dostluk zaman alir tabii onun acelesi yok. Zamanla olusur yeterki kafa dengi bir iki arkadasim olsun diye düşünüyorum. Teşekkür ederim yazdiklariniz icin.

Eklentiler

• Screenshot_20231120-231158.png
    Screenshot_20231120-231158.png
    190,4 KB · Görüntüleme: 35
Evet malesef o dediginiz farkliligi hissediyorum cogu zaman. Ama yinede ortak payda cok olur yeterki nasip olsun kafa dengi biri ile tanismak diye düşünüyorum.
Malesef kopek kedi korkumda var yoksa cok isterdim bir kopegimiz olsun. Basiniz sag olsun bu arada.
Spor salonlarina gittim bi ara, pilatese vs. Ama orada arada muhabbet olsada hep aynı kisilere denk gelmek mumkun olmuyor. O zamanda o samimiyet olusmuyor. Diger yazdiklarinizi daha sık yapmaya calisacagim zaten arada yaptigim aktiviteler 😊. Dort gozle su yazildigim kurslari bekliyorum. Bakalim oradan arkadas vs olursa hayatin tadida daha cok cikar. Yoksa dostluk zaman alir tabii onun acelesi yok. Zamanla olusur yeterki kafa dengi bir iki arkadasim olsun diye düşünüyorum. Teşekkür ederim yazdiklariniz icin.
Kedi köpek korkunuzu yenmeniz mümkün olmaz mı? Küçük bir cins alırsınız 🙂
Benim ilk dokunduğum köpek kendi köpeğimdi. Arkadaşım fabrikası için rotterweiler almıştı. Battılar. Annesi de evde köpek besleyemezsin dedi. Tosun bir hafta birinde, bir hafta başkasında kalıyordu. Heder oluyordu. Arkadaşım bana sen biraz bakar mısın dedi. Bakarım ama bir daha sana geri vermem dedim 🙂 Tosun’u eve getirdim. O zamanlar ki eşime “bu köpek artık bizimle yaşayacak” dedim. Bana 8 sene can yoldaşı yapacak evladım olmuştu.
Spor salonlarının da programları var. Haftanın belli saatlerinde dersler oluyor. Onlara düzenli gidiyorlar. Sizde öyle bir şey yok mu?
Hangi kurslara yazıldığınızı okumadım. Eski kayınvalidem ahşap boyamaya gidiyordu. Ordan çok arkadaşı vardı. Bana da aşırı güzel tepsi, biblo filan yapardı. Ama ressamdı kendisi. Zaten bu yönde yeteneği vardı.
Rica ederim. İnşAllah gönlünüze göre arkadaşlıklar kurarsınız 🙏🏻

Kedi köpek korkunuzu yenmeniz mümkün olmaz mı? Küçük bir cins alırsınız 🙂
Benim ilk dokunduğum köpek kendi köpeğimdi. Arkadaşım fabrikası için rotterweiler almıştı. Battılar. Annesi de evde köpek besleyemezsin dedi. Tosun bir hafta birinde, bir hafta başkasında kalıyordu. Heder oluyordu. Arkadaşım bana sen biraz bakar mısın dedi. Bakarım ama bir daha sana geri vermem dedim 🙂 Tosun’u eve getirdim. O zamanlar ki eşime “bu köpek artık bizimle yaşayacak” dedim. Bana 8 sene can yoldaşı yapacak evladım olmuştu.
Spor salonlarının da programları var. Haftanın belli saatlerinde dersler oluyor. Onlara düzenli gidiyorlar. Sizde öyle bir şey yok mu?
Hangi kurslara yazıldığınızı okumadım. Eski kayınvalidem ahşap boyamaya gidiyordu. Ordan çok arkadaşı vardı. Bana da aşırı güzel tepsi, biblo filan yapardı. Ama ressamdı kendisi. Zaten bu yönde yeteneği vardı.
Rica ederim. İnşAllah gönlünüze göre arkadaşlıklar kurarsınız 🙏🏻
Malesef yenemiyorum. Kizimda cok kedi istiyor ama ekimde olan bir sey degil.
Benim gittigim spor salonlari farkliydi. Yarim saat 1 saatlik bireysel bi alette spor yapiliyor. Sporunu yapan evine gidiyor hesabi. Dediginiz tarz spor salonunun fiyati cok fazlaydi, gidemedim.
Bende genel olarak el beceri kurslarina yazildim. Yapabilecegim tarz bi kursa. Bakalim inşallah cikar yakinda.
Inşallah cok sagolun Rabbim hepimizin karsisina iyi arkadas iyi insanlar cikarsin.

Evet siz yazmistiniz, sagolun. Ilk etapta sicak geldi o dusunce ama sonradan cesaret edemedim hic tanimadigim bi toplulugun icinde olmayi. O yuzden bi geri adim attim. Ama yinede aklimda cesaret edip ararim belki diye numarasini kaydettim. Dediginiz gibi biliyorum da zaten bir yerden baslamak lazim.
Çocuğunuz varsa anneler arasında güzel arkadaşlıklar da oluyor..özellikle anaokulu,ilkokul anneleri

Çocuğunuz varsa anneler arasında güzel arkadaşlıklar da oluyor..özellikle anaokulu,ilkokul anneleri
Kizim lisede okuyor ve malesef bir veli whatsapp grubumuz bile yok. Birde okul ozel okul oldugu icin mahallemizde degil. Yani her cocuk uzaktan geliyor haliyle mahalleden olsalar belki anneleriylede tanisma firsatim olurdu.

X