Merhaba yaprak lamine diş yaptırmak istiyorum yaptıran arkadaşlar varmı alttaki ana dişlere zararı oluyormu

kader43

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2023
3
1
44
Merhaba yaprak lamine diş yaptırmak istiyorum yaptıran arkadaşlar varmı alttaki ana dişlere zararı oluyormu

Merhaba canim ben dis hekimi asistanligin stajini bitirdim ve sana kesinlinle tavsiye etmem :KK43: evet görünüs olarak cok güzel duruyorlar cok estetik ama alttaki saglam dislere cok zararli …
Alttaki dis yarin öbür gün birden bire agriya bilir veya kanal tedavisi gerekebilir ve o kaplamayi kaldirmalari gerekir.

Yapraklari yapistirmak icin altaki saglam disini inceltiyorlar ..

Bende düşünmüştüm bir kaç diş hekimi ile konuştum. Hiç biri önermedi. Düşme yapıyormuş, ayrıca kendi dişin incecik olduğu için sağlamlığı kayboluyormuş.

Merhaba canim ben dis hekimi asistanligin stajini bitirdim ve sana kesinlinle tavsiye etmem :KK43: evet görünüs olarak cok güzel duruyorlar cok estetik ama alttaki saglam dislere cok zararli …
Alttaki dis yarin öbür gün birden bire agriya bilir veya kanal tedavisi gerekebilir ve o kaplamayi kaldirmalari gerekir.

Yapraklari yapistirmak icin altaki saglam disini inceltiyorlar ..
Size özel msj atabilirmiyim

Lamine diş yaptırdım 1 ay oldu. Öncelikle her diş hekimi şunu söyler.Hic bir diş kendi dişinizin yerini tutmaz. Özellikle dişleriniz sağlıklı ise kendi dişinizi kullanabileceğiniz seçeneklere yönelin derim.Seffaf plakla ortodonti, bonding,kompozit dolgu gibi geri dönüşümü olabilecek işlemler. Dişlere her zaman çok iyi bakmalısınız ama lamine ya da herhangi başka bir kaplama olunca bu bakımı ihmal etme lüksünüz yok. Dislerinizi her gün florurlu diş macunu ile fırçalama tekniklerine gore fırçalanmalıdır ve diş ipi mutlaka kullanın çünkü kaplama araları temiz olmalıdır. Bu artık sizin rutininiz olmalı. Psikolojik olarak ise gerçekten hazır olmalısınız eğer takıntılı biriyseniz dişleri kullanamazsınız.Ben hala alisamadim. Dişlerim biraz yüzeyden asindirildi agri sızı hassasiyet olmadı mümkünse asindirmasiz tercih edin prepless deniyor çünkü kendi dislerinize dönme şansınız var lazerle cikarilabiliyor hemen ama en ufak bir aşındırma bile olursa artık o dişe donulmez yeni kaplama gerekir. Elma , yumuşak armut ,ekmek ,tost , dürüm rahatlıkla yiyebiliyorum ama hep dikkat etme ihtiyacı duyuyorum. Kendi dislerimle hiç bunları düşünmezdim. İlk takıldığında dudaklarım alışamadı ve sanki başka bir madde varmış ağırlık hissi vardı zamanla bu geçti biraz konuşma ve dudak hareketi de çalıştım. Önemli olan ağrı sızı özellikle sizi uykudan uyandıracak gün içinde rahatsız edecek bir şey olmaması. Dis eti rahatsizliginiz ,diş sıkma varsa onerilmiyor. Doktoru iyi araştırın,ne istediğinizi bilin, ben bunu yaptirirsam kar zarar dengesini ölçün lütfen. Ömrü hakkında bir şey diyemem 3 yıl kullanabilen de oluyormus 20 yıl kullanabilen de ama genelde 10 yılda yeniliyorlar sanirim .Genç bireylere tavsiye etmem sorunsuz dişe dokunmak mantıklı değil. İlerde başka sorunlar çıkarsa hem masraflı hem pahalı hem de uğraştırıcı.Gercekten kendi dişinizin kıymetini bilin mümkün olduğunca onu korumaya çalışın derim ben .Tamamiyle estetik amaçlı yaptırdım. Sadece iki diş küçük ve aralık vardı. Renk kendi rengim beyazlatma düşünmüyorum hiç bir zaman çünkü kalıcı olmuyor sanırım ve kötü lekenlenmeler oluşabiliyor. Ben doğal görünmesini istedim.Ailem dahil hiç kimse diş yaptirdigimi farketmedi artık ağzımı kapatarak gulmuyorum fakat diş bakımına çok dikkat etmek lazım.Niyetlisyseniz de iyi bir doktor araştırın.

Eklentiler

• IMG_20231022_134013_340~2.jpg
    IMG_20231022_134013_340~2.jpg
    42,8 KB · Görüntüleme: 132
  • IMG_20231021_152603_649~2.jpg
    IMG_20231021_152603_649~2.jpg
    25 KB · Görüntüleme: 126
  • IMG_20231021_175943_910~2.jpg
    IMG_20231021_175943_910~2.jpg
    20,6 KB · Görüntüleme: 93
Benim üst ön dişlerimde 10 tane lamine var. 4 yıldır kullanıyorum çok memnunum bi sıkıntısını yaşamadım. Eşim yapıyor bu mesleği dişlerimi de o yaptı zaten bende hemşireyim işin içindeyiz yani istanbulda. Ben estetik görüntü için yaptırdım biraz kısaydı onun dışında şikayetim yoktu

X