Mide Bulantılarınıza Reçete :)))

avebru

Guru
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2007
1.154
20
Merhaba arkadaşlar,

Şu an 29+4 günlük hamileyim ama hamileliğimin başlarında çok bulantım oldu..O zaman bulantılarıma hiçbir şey çözüm olmadı ama biraz önce TV'de bir beslenme uzmanı bir reçete verdi.

Günde 2 tatlı kaşığı zencefili yoğurtla karıştırıp yerseniz bulantılarınıza iyi gelirmiş..(Bu arada zencefilin pek çok konuda faydalı olduğunu okudum..Bulantım olmasa bile bende alıp kullanmayı düşünüyorum )

İnşallah faydasını görürsünüz...

teşekkürler avebru verdiğin bilgiler için. benimde başlarda çok oluyordu. tam hersey yolunda derken bikıaçgündür tekrar başladı :KK43: bugün ilk işim zencefil almak olucak anlaşılan

canım hamilesin bence druna danışmadan kullanma bitkilerin bile hamilelikte zararlı olabileceğini okumuştum

canım hamilesin bence druna danışmadan kullanma bitkilerin bile hamilelikte zararlı olabileceğini okumuştum

Feraycım herşeyin çoğu ve ölçüsüzü zarardır ama bunu zaten beslenme uzmanı özellikle hamileler için önerdi (Bu sabah Star TV'de yayınlanan yemek saati programında)

Buraya bunu öneren doktorun sitesinide koyayım merak ettiklerinizi ona maille bizzat sorabilirsiniz..

http://www.elifguveloglu.com

http://www.kansertedavisi.net/

Zencefili bilmiyorum.
Bazı bitkiler zararlı, mesela maydonoz zararlı hamileler tüketmemeli.Progesteron hormonunu düşürüyormuş.
Ben daha az evvel çıkardım zar zor ettiğim kahvaltı gidiverdi.Bebek beslememiyor diye çok üzülüyorum.

Zencefili bilmiyorum.
Bazı bitkiler zararlı, mesela maydonoz zararlı hamileler tüketmemeli.Progesteron hormonunu düşürüyormuş.
Ben daha az evvel çıkardım zar zor ettiğim kahvaltı gidiverdi.Bebek beslememiyor diye çok üzülüyorum.

Ben maydonoz hakkında hiç böyle birşey duymadım.. Doktorumda söylemedi..Doktorumun bana gıdalarla ilgili en önemli tavsiyesi hazır meyve sularından uzak durmam, bol proteinli beslenmem ve su içmeyi ihmal etmememdi..

http://mustafaersoz.spaces.live.com/blog/cns!34306023D8D7BAAC!134.entry

"Maydanoz yapraklarında bulunan apiol; vazodilator ve antipyretic özelliğe sahiptir. Lakin; hamile bayanların maydanozu tüketmeleri tehlikelidir. Çünkü apiol damar genişletici ve ateş düşürücü özelliğinin yanında düşük yaptırma (abortifacient) vasfına da sahiptir. Rusya’da muhteviyatının büyük bir kısmını maydanoz suyunun oluşturduğu Supetin isimli ürün; içerisindeki apiol’den dolayı doğum esnasında rahim kaslarının kasılmasını tetiklemek için kullanılmaktadır. Apiol aynı zamanda kalsiyum emilmesini engelleyici özelliğiyle de kalsiyum eksikliğine ve osteoporoza karşı da faydalı bir maddedir. Maydanoz da bulunup da düşük yaptıran diğer bir madde de β-bisabolene dir. Emenagog’dur(aybaşı olmayı kolaylaştırıcı=adet söktürücü) "

Hamilelikte biberiye, aloe vera, fesleğen, adaçayı içmek düşük riskini artırıyor. Zencefil bulantı gideriyor, ısırgan otu çayı ise sütü artırıyor. Halk arasında vücuttaki şişkinlik, ödem çözme, kabızlığın giderilmesi ve hatta kısırlık tedavisinde bile yaygın olarak kullanılan bitki çaylarının sanıldığı kadar masum olmadığı ortaya çıktı.

SAKAT DOĞUM RİSKİ

Özellikle bazı bitki çaylarının hamilelik döneminde kullanımı karında kasılmaları artırarak erken doğuma sebep olabiliyor. Sakat doğum, kanama ve düşük riskini artırıyor. Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, "Bitki çayları deyince hamilelikte bir kez daha düşünmek gerek. İsmi yabancı gelen bitki çaylarından, uzak durun. Marketlerde satılan çayları doktorunuza danışmadan kullanmayın" diyor. Tabii ki her bitki anne ve bebeğe zarar vermiyor: Zencefil gebelik bulantılarını gideriyor. Rezene çayının sakinleştirici etkisi var. Kuşburnu ve meyve çayları sıvı alımı için alternatif olabiliyor. Bebek doğduktan sonra, rezene ve ısırgan otu çayı ise sütü artırıyor.

ZARARLI BiTKiLER NELER?

Biberiye, oğulotu, kediotu, melisa yaprağı, ginseng, lavanta, Aloe vera, fesleğen, keten tohumu, yabanmersini, adaçayı, sinameki, karakafes otu, tan otu, sarı çiğdem, ökse otu, ada soğanı, ak diken kabuğu, melek otunun hamilelikte zararlı olduğu belirlendi. Öte yandan hamilelikte kalsiyum dengesini sağlamak için bol süt içmelisiniz. Ayrıca, meyve suları (taze sıkılmış portakal suyu) ve günde 2.5 litre su içmek şart.

X