Milyonluk mezarlar. Büyük İstanbul depremi .Göç dalgası

Istanbulda deprem çoğu bina yıkılmasa bile ,insanlar korkudan evlerine giremeyecek. Kaos olacak.

99 depreminde ,İstanbul'da bulunduğum yerde boş arazi vardi. Suan tüm insanlar dışarı çıksak, dar sokaklarda ne yapacağız bilmiyorum.

Aslinda bunun hep farkindaydik. Kendimizce onlemimiz de vardi ama , yasanilan bu depremde ne kadar eksik oldugunu anladik.

daha neler var,karşılıklı binalarda bir birine kahve uzatan kadınlar mı dersiniz. Karşı apartmanın tvsinden maç izleyen mi dersiniz

Emekli oluyorum eşimde öyle
Oraya yerleşirken evdeki küçük atölyemi de taşıyacağım, ek iş olarak yaptığım mefruşat dikişini kalıcı bir işe dönüştürmeyi düşünüyorum zaman içinde, evimi de kiraya vereceğim Rabbim büyük geçiniriz diye düşünüyorum.
Ben de dikiş öğrenmeyi isterim ama sanırım becerikli olmak gerekiyor, o da bende yok 😯

İstanbul tehlikeli diye uyuyamıyorum. Bikac gün uykusuz kaldıktan sonra kocaeliye geldim . Bir yandan da acaba burada iş imkanı olur mu diye düşündüm büyük şehir sanayi var...ve bugün e devletten baktim ve bingo. Tam fay hattinin üstündeyim şu an aktif bir fay ve İstanbul depreminde etkilenmesi bekleniyormus. Nereye kadar gidiyor bu faylar böyle? Yozgata kadar gitmemiz mi lazım? Ne bitmez çilemiz varmış. Bu kadar insan göç etse iki üç şehire nasıl sığacak? Belediyeler valilikler evleri guclendirse bu ne kadar surer deprem zamanı da belli değil. Sıkışıp kaldık. Hele o canları gördükçe daha kötü oluyorum deprem bölgelerinde.

Tayin sebebiyle malesef istanbuldayım. 4 sene daha burda yaşayacağım. Eşim haricinde kimim kimsem yok istanbulda. Geldiğimden beri 7-8 aydır aklı olan burda yaşamaz diyorum o kadar bunaldım. Site 2 senelik diye güveniyordum ama yepyeni binalar çöktü. Hiç deprem yaşamadım ama çocukluğumdan beri deprem korkum var. Çocukken her gece deprem olmasın diye dua ettiğimi hatırlıyorum ki deprem bölgesinde yaşamıyorduk… şimdi geldi buldu beni bu şehir. Bana da dua edin hiçbir ihtimal yok ama inşallah ben de sağlıkla burdan bir şekilde taşınayım. Ben olumsuz bir senaryoda hepimizin çok mağdur olacağını düşünüyorum. Kaç milyon insan var burda. Depremde hayatta kalsak enkazdan çıkartılana kadar göçeriz hayattan. Enkazdan çıksak güvenliğimizi sağlayabilecek miyiz. Allahım çektirmesin kimseye.

Karşı apartmanın tvsinden maç izleyen mi dersiniz
Bizim evde bazen aynı şeyler izlenirdi. O zaman çok da internet falan yok işte teletextten takip ettiğimiz dönem. Karşı komşunun tvsine bakardım ne izliyorlar. Neler var Tv'de :)) ve oturur bazen uzun uzun da izlerdim öyle netti küçücük televizyonlar. Semt avcılar, hala fark yok

Ben de seneye İstanbula taşınıyorum. Bahçelievlere atandım. Keşke yazmasaydim diyorum kaç gündür 😔 ya İstanbul ya da doğu tercih edecektim, başka bir yer açılmamıştı çünkü. Kara kara düşünüyorum şimdi.

Bu konuyu dusunmekten gozume uyku gitmiyor gunlerdir. Depremde başka bir şey dysunemez durumdayim ve kuzu gibi enkaz altında kalmayi bekleme dusuncesi beni delirtiyor. Çocuğun olmasa belki bu denli etkilenmezdim. Zemine sağlam oldugu belirtilen bir ilcede yasiyoruz ancak ev eski, 74te yapilmis. Binamin dışınin fotosunu paylasiyorum. Bina zeminin catlaklarina ise distan siva yapildi. Ibb raporuna göre bulundugum mahallede can kaybi beklenmiyor. Çok ağır hasarli , ağır hssarli bina da olmayacakmis. Hafif hasarli bina sayısı da çok az. Gel de rapora guven

Eklentiler

• 20230212_171131.jpg
    20230212_171131.jpg
    119,9 KB · Görüntüleme: 148
Deprem mevzusu açıp germiyor ki bu konu. Gelecek planımı değiştirmek istiyorum günlerdir.
Herkesin kafası karışık, hepimiz yollar arıyoruz.

Ben istanbulda yaşamıyorum ama başka bir deprem bölgesindeyim. Benzer bir senaryoyu burada göreceğiz.

Bu konu sayesinde üyelerin fikirlerini yorumlarını okuyorum. Trabzonun güvenli olduğunu öğrendim mesela. Hayat önceliklerimiz eminim ki başkaydı. Şimdi deprem ilk sıraya yerleşti.

Sizi rahatsiz eden bir konu olmuş olabilir. Son derece hak veriyorum. Daha yumuşak olalım birbirimize.
Trabzon, rize gibi yerlerde de sel tehlikesi oluyor maalesef, gitmek isteyenler bunu da göz önünde bulundurabilirler. Gerçi sel tehlikesi sadece belli başlı bölgelerinde mi oluyor bilmiyorum tabi.

Malumumuz Marmara depremi bekleniyor.

1 yıllık binaların da yıkıldığını görünce,iğne üstünde oturuyoruz. Oturduğumuz evler bir kaç milyon ediyor ama güvenemiyoruz.Bir gecede tabutumuz olabilir.

Sarı siteye bakınca zaten uçuk olan satılık ve kiralık ev fiyatları artıyor oysa tam tersi olması beklenirken.

Özellikle istanbulda son bir kaç gün satılık yeni ilan sayısı çoğaldı. Herkes panikle ve olayların etkisi ile satıp gitme, başka illere göç etme planı kurmakta.
Gidelim gitmesine de,nereye gidelim? Güvenilir hiç bir yer yok ki.

Olası İstanbul depreminde kurtulursak da şu daracık sokaklardan aylarca çıkamayız. Yardım da gelemez,yollar kapanır,elektrikler patlar,aç susuzluktan ölür insanlar .

Depremde evleri yıkılan depremzedeler oradan kaçıp İstanbul’a gelirler mi bilmiyorum ama vicdansız ev sahipleri şimdiden ev kiralarını arttırmışlar istanbulda.

Ne olacak,evlerin fiyatı düşer mi artar mı,iç Anadolu da da emlak piyasası uçar mı bu olanlardan sonra?

İstanbulluların da evlerini üç kuruşa satıp gideceklerini sanmıyorum herkes yüksekten satıp Anadolu ve Ege’ye gitmek isteyeceklerdir.

Göç dalgası her ne kadar da İstanbul’a olmayacak deseler de,büyükşehir burası,iş ,güç,akraba burada diye gelen çok olacağını düşünüyorum,kendi milletimiz dışında bir sürü komşu milletlerin insanı da etkilendi deprem de onlar da gelecek.
Ne dersiniz, İstanbul’u terkeden kişi sayısı çok olur mu?
Ankara'da oturuyorum haritada 4. Derece deprem bölgesi yazsada en son olan Düzce'deki 6.1 depremde binamız gidip gidip geldi 7.7 olsaydı belkide bizde altında kalmıştık. Binamız 20-22 yıllık daireler gayet geniş güzel binanin beton örnekleri felan inceltilmiş çok sağlammis. Fakat tabanımız.... Bildiginiz bataklık, heryerden su çıkıyor. Sanki altımızda gizli bir gol var gibi biraz yağmur yağsa toprak hemen suyu dışarıya veriyor. Hala bu benim oturduğum semt için geçerli değil Ankara'nın yarısından fazlasinin zemini berbat su icinde. Hala yüksek katlı evler yapılmaya devam ediyor. Kendi oturdugum evde 12 katlı 6. Katındayiz deprem anında çıkıp kurtulamamak çok korkunç bir his. Gecenki depremde baya korkmuştum ama şimdi artık psikolojimiz kalmadı. Satıp nereye gidebiliriz? Bu eve 3 yıl kredi ödedim öyle kolaymi bu şartlarda daha iyisini bulup taşınmak. Herkes gibi bende endişeliyim ve korkuyorum 😔 ölenler için tüm bu olanlar için çok üzgünüm. Yarın bizimde başımıza gelebilir bununda farkındayım. 😞

Ankara'da oturuyorum haritada 4. Derece deprem bölgesi yazsada en son olan Düzce'deki 6.1 depremde binamız gidip gidip geldi 7.7 olsaydı belkide bizde altında kalmıştık. Binamız 20-22 yıllık daireler gayet geniş güzel binanin beton örnekleri felan inceltilmiş çok sağlammis. Fakat tabanımız.... Bildiginiz bataklık, heryerden su çıkıyor. Sanki altımızda gizli bir gol var gibi biraz yağmur yağsa toprak hemen suyu dışarıya veriyor. Hala bu benim oturduğum semt için geçerli değil Ankara'nın yarısından fazlasinin zemini berbat su icinde. Hala yüksek katlı evler yapılmaya devam ediyor. Kendi oturdugum evde 12 katlı 6. Katındayiz deprem anında çıkıp kurtulamamak çok korkunç bir his. Gecenki depremde baya korkmuştum ama şimdi artık psikolojimiz kalmadı. Satıp nereye gidebiliriz? Bu eve 3 yıl kredi ödedim öyle kolaymi bu şartlarda daha iyisini bulup taşınmak. Herkes gibi bende endişeliyim ve korkuyorum 😔 ölenler için tüm bu olanlar için çok üzgünüm. Yarın bizimde başımıza gelebilir bununda farkındayım. 😞
Ankara için durum çok korkunç değil, tabi gaybi ancak Allah bilir ama. Ben de şu an Ankara'dayim, öyle büyük bir korkum yok. Seneye İstanbula taşınmak zorundayım, asıl korkum o. Evinizi satıp Ankara'danin başka bir semtinde alabilirsiniz belki

Ankara için durum çok korkunç değil, tabi gaybi ancak Allah bilir ama. Ben de şu an Ankara'dayim, öyle büyük bir korkum yok. Seneye İstanbula taşınmak zorundayım, asıl korkum o. Evinizi satıp Ankara'danin başka bir semtinde alabilirsiniz belki
Ankara'nın yakınında Bolu Gerede ve Çankırı fay hattı var. Marmara'da olası büyük bir depremin burayida iyi etkileyeceğini düşünüyorum çünkü sende iyi bilirsin Ankara'nın binaları artık çok yaşlı. Demetevler Yenimahalle Beşevler bahçeli kurtuluş Sincan vs vs heryer 30 yaşından büyük binalarla dolu. Allah yardımcın olsun taşınmak zorunda olman bu psikolojide biraz zor bir durum. Birde evi şuan için satmamiz söz konusu değil ekonomi belli satsak üstüne koymamiz lazım ama koyacak gücümüz şuan yok.

Arkadaşım keçiörende, ben etimesguttayım. Toplantıdayız kameralar açık, herkes gayet sakin, ben deprem oluyor diye bıraktım kaçtım. Maraştaki depremde ben odaya yürüyemedim sallanmaktan. 600 km uzaktayız nasıl sallanıyor bu kadar anlamıyorum, arkadaşım da hiçbir şey hissetmedi aynı ilde olmamıza rağmen. Şu pampas otlarını bilirsiniz sulak alanlarda yetişir bizim evin yanında dolu, demek ki altı su, balçık diyorum ben de. Kötü

Arkadaşım keçiörende, ben etimesguttayım. Toplantıdayız kameralar açık, herkes gayet sakin, ben deprem oluyor diye bıraktım kaçtım. Maraştaki depremde ben odaya yürüyemedim sallanmaktan. 600 km uzaktayız nasıl sallanıyor bu kadar anlamıyorum, arkadaşım da hiçbir şey hissetmedi aynı ilde olmamıza rağmen. Şu pampas otlarını bilirsiniz sulak alanlarda yetişir bizim evin yanında dolu, demek ki altı su, balçık diyorum ben de. Kötü
Hiç sormayın, bizim evin de dört bir yanı o otlarla dolu. Hem de uzuuuun uzun. Millet alıp evine süs yapıyor.

Bu konuyu dusunmekten gozume uyku gitmiyor gunlerdir. Depremde başka bir şey dysunemez durumdayim ve kuzu gibi enkaz altında kalmayi bekleme dusuncesi beni delirtiyor. Çocuğun olmasa belki bu denli etkilenmezdim. Zemine sağlam oldugu belirtilen bir ilcede yasiyoruz ancak ev eski, 74te yapilmis. Binamin dışınin fotosunu paylasiyorum. Bina zeminin catlaklarina ise distan siva yapildi. Ibb raporuna göre bulundugum mahallede can kaybi beklenmiyor. Çok ağır hasarli , ağır hssarli bina da olmayacakmis. Hafif hasarli bina sayısı da çok az. Gel de rapora guven
Fotoğraf beni ürküttü

Korkutmak gibi olmasın ama kolonda oturma var. Binanın yaşı itibariyle de muhtemelen yorgun bir kolon. Karot ölçümü yapıldı mı?

O otlar bizim köyde sadece su kanallarında yetişiyor 😳 Zemininiz çok mu sulak yaa bu otların orada olmaması lazım.

O otlar bizim köyde sadece su kanallarında yetişiyor 😳 Zemininiz çok mu sulak yaa bu otların orada olmaması lazım.
Dimi işte ben de öyle biliyorum, baya sulak alanlarda çıkıyor göl dere kenarlarında bilmem nelerde. Bizim burası dolu onlardan koskoca alan az bir yer de değil. Ev çok sallandı, deprem merkezine çok uzak olmamıza rağmen. Muhtemelen zemin çok sulak :KK43:

Dimi işte ben de öyle biliyorum, baya sulak alanlarda çıkıyor göl dere kenarlarında bilmem nelerde. Bizim burası dolu onlardan koskoca alan az bir yer de değil. Ev çok sallandı, deprem merkezine çok uzak olmamıza rağmen. Muhtemelen zemin çok sulak :KK43:
Bizim bahçede de var, hiç düşünmemiştim valla. Hangi şehirdesiniz?

X