Milyonluk mezarlar. Büyük İstanbul depremi .Göç dalgası

Bizim bahçede de var, hiç düşünmemiştim valla. Hangi şehirdesiniz?
Ankaradayız.
Nemli ve yarı nemli, kumlu balçıklı topraklardan hoşlanır. Kendi kendine gelişir. Doğrudan güneş alan yerleri sevmektedir. Çiçek rengi beyazdır. Rüzgarın etkisini azaltabilen, boylanan ve hızlı büyüyen bir bitkidir.
Böyle yazıyor ama ben yanlış biliyor da olabilirim kurak ortamda yetişir mi acaba

Ankaradayız.
Nemli ve yarı nemli, kumlu balçıklı topraklardan hoşlanır. Kendi kendine gelişir. Doğrudan güneş alan yerleri sevmektedir. Çiçek rengi beyazdır. Rüzgarın etkisini azaltabilen, boylanan ve hızlı büyüyen bir bitkidir.
Böyle yazıyor ama ben yanlış biliyor da olabilirim kurak ortamda yetişir mi acaba
Bizim köyde tarla kenarındaki su kanalının içinde yetişir ve tarlalar sulandığı halde çevresindeki tarlaya bile yayılmaz sadece kanal içinde kalır. Bunun yetişmesi için dibinin bol bol suda olması lazım. Kanalda su azalınca bile kuruyorlar. Sizin orası nasıl bir yer ki yetişebiliyorlar gerçekten aklım almıyor.

Bizim köyde tarla kenarındaki su kanalının içinde yetişir ve tarlalar sulandığı halde çevresindeki tarlaya bile yayılmaz sadece kanal içinde kalır. Bunun yetişmesi için dibinin bol bol suda olması lazım. Kanalda su azalınca bile kuruyorlar. Sizin orası nasıl bir yer ki yetişebiliyorlar gerçekten aklım almıyor.
Valla dışarı çıkarsam unutmayıp çekeyim size. Az bir yerde de değil, koskoca arsanın her yerinde var. Google mapsten en azından büyüklüğü göstereyim şuranın hepsi pampas

Screenshot_2023-02-15-19-20-22-22_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Ankaradayız.
Allah allah. Ben karadenizdeyim ondan olabilir mi diye düşünmüştüm hani siz de buralardaysanız… nemli dört mevsim yağışlı diye… bizim burda bu kadar değil tabii bir kök var açıkçası

Valla ben taşınırken fark etmedim. Sonra eve birkaç dekoratif şey alırken pampas da aldım, alırken de araştırdım. Dedim abu bu bizim yolun üzerindekiler. Sonra bastı kafama maalesef :KK43: Altımız su içinde demek ki çok yazık
Sizin farketmeniz gerekmiyordu zaten, yetkililerin farkedip imar izni vermemesi gerekiyordu. Biz vatandaş olarak jeoloji mi okuyalım napalım yani.

Arkadaşım keçiörende, ben etimesguttayım. Toplantıdayız kameralar açık, herkes gayet sakin, ben deprem oluyor diye bıraktım kaçtım. Maraştaki depremde ben odaya yürüyemedim sallanmaktan. 600 km uzaktayız nasıl sallanıyor bu kadar anlamıyorum, arkadaşım da hiçbir şey hissetmedi aynı ilde olmamıza rağmen. Şu pampas otlarını bilirsiniz sulak alanlarda yetişir bizim evin yanında dolu, demek ki altı su, balçık diyorum ben de. Kötü
Keçiören felan daha yüksekte biz bu tarafta daha balcık gibi zeminin üstündeyiz maalesef.2020 yılında İzmirdeki depremde bizim ev sallanmisti bu iki depremin ikincisinde daha fazla sallandı. Yakındaki düzce depreminde ev öyle bir sallandiki dedik aha bitti herşey. Bende aynı tarafta oturuyorum temel kaziyorlar hep su çıkıyor heryerden bu durum beni çok korkutuyor. Her akşam eşimle napariz diye konuşuyoruz oda evin kolonları felan güzelde zemin kötü diyor.

Keçiören felan daha yüksekte biz bu tarafta daha balcık gibi zeminin üstündeyiz maalesef.2020 yılında İzmirdeki depremde bizim ev sallanmisti bu iki depremin ikincisinde daha fazla sallandı. Yakındaki düzce depreminde ev öyle bir sallandiki dedik aha bitti herşey. Bende aynı tarafta oturuyorum temel kaziyorlar hep su çıkıyor heryerden bu durum beni çok korkutuyor. Her akşam eşimle napariz diye konuşuyoruz oda evin kolonları felan güzelde zemin kötü diyor.
Ben de yeni taşındım o yüzden neresi iyi neresi kötü bilmiyordum da ufak ufak öğreniyorum, Etimesgut kötüymüş :) demetevler de çok zarar görür diyorlar yakındaki fay hattında bi deprem olursa

Ben de yeni taşındım o yüzden neresi iyi neresi kötü bilmiyordum da ufak ufak öğreniyorum, Etimesgut kötüymüş :) demetevler de çok zarar görür diyorlar yakındaki fay hattında bi deprem olursa
Genel olarak site yerleşimli rahat yerlerde oturuyum diyorsan Ankara'da heryer aynı.

Bizim yaşadığımız ilçede bir yer var hem yüksekte değil hemde yakın geçmiş bir zamanda sulak yermiş. Şimdi bir sürü bina var orada ve hala alınıp satılıyor maalesef. Biz biraz daha TOKİ tarafindayiz yapan kişide buranın en güvenilir müteahhitlerinden birisi. Hatta buraları bilen bir arkadaşım sizin ora yikilmissa komple ilçe yıkılmış bil dedi ama insan guvenemiyor ki 😔 yeni bina ve cidden kolonları baya fazla ama korkuyorum ben😔

İstanbul dere yatakları en riskli yerler. Özellikle Maltepe de İdealtepe deresinin yanında ve çevresinde çok katlı siteler var. Feyzullah Adatepede Adatepedeki ATEŞ SİTESİ beni çok korkutuyor. Çünkü tam dere yatağında inşa edilmiş. Temeli sağlam diye vebal alıyorlar. Bunun gibi çok yapı var orada. Oralara satış yasağı getirilmeli banka kredisi verilmemeli. Yazık insanlara. Eraykent de tam dere yatağında. Bu evler hala satılıyor. Acil yasak getirilmeli.

bağlıca tarafında mı oturuyorsunuz?
annemler Elvan'da oturuyor
site yok burası mahalle arası
ama hiç bi depremi hissetmediler

ben 4.17deki depremde uyanıktım (çok batıda yaşıyorum) ailemi telaş ettirmemek için aramadım whatsapp'larına baktım kimse uyanmamıştı :KK70: çünkü öyle fark edilecek bir sarsıntı olmamış.
sonra öğlenki depremde annem evde tekti
Kardeşim eskişehir yolundaki plazalardan birinde çalışıyor o hissetmiş
ama annem hiç hissetmedi

normalde evin muhitini sevmiyorum
ama şu anda hem hissetmediler
hem de evler uçtu korkarım hiç bir yere kımıldayamazlar

bağlıca tarafında mı oturuyorsunuz?
annemler Elvan'da oturuyor
site yok burası mahalle arası
ama hiç bi depremi hissetmediler

ben 4.17deki depremde uyanıktım (çok batıda yaşıyorum) ailemi telaş ettirmemek için aramadım whatsapp'larına baktım kimse uyanmamıştı :KK70: çünkü öyle fark edilecek bir sarsıntı olmamış.
sonra öğlenki depremde annem evde tekti
Kardeşim eskişehir yolundaki plazalardan birinde çalışıyor o hissetmiş
ama annem hiç hissetmedi

normalde evin muhitini sevmiyorum
ama şu anda hem hissetmediler
hem de evler uçtu korkarım hiç bir yere kımıldayamazlar
Elvankentteyiz tren istasyonunun yanındaki rezidanslar var bilirsin belki oralar. Burda baya hissedildi insanlar valizlerle aşağıdaydı en son baktığımda :KK43:

İstanbul dere yatakları en riskli yerler. Özellikle Maltepe de İdealtepe deresinin yanında ve çevresinde çok katlı siteler var. Feyzullah Adatepede Adatepedeki ATEŞ SİTESİ beni çok korkutuyor. Çünkü tam dere yatağında inşa edilmiş. Temeli sağlam diye vebal alıyorlar. Bunun gibi çok yapı var orada. Oralara satış yasağı getirilmeli banka kredisi verilmemeli. Yazık insanlara. Eraykent de tam dere yatağında. Bu evler hala satılıyor. Acil yasak getirilmeli.
Öyle diyorsunuz ama maalesef insanlarda bir muhit manyaklığı var. Sırf iyi muhit diye bir gözü toprağa bakan evlere milyonlar veriyorlar. O bahsettiğiniz yerler Maltepe de en çok talep gören yerler. Kayınpederim Feyzullah da oturuyor, tam bağdat caddesi üzerinde. Ev 6 katlı ve asansörsüz çünkü yapıldığı dönem asansör diye birşey daha yaygın değilmiş! Aşırı aşırı eski ve önünden kamyon geçince sallanıyor. Biz de Gebze de oturuyoruz, sağlam zeminli sağlam bir binadan ev aldık. Buraya geldiğinde diyor ki "mahrumiyet bölgesine geldik" 😒 Evinin ne kadar b.ktan olduğu önemli değil önemli olan Maltepe de pahalı muhitte ayakta zor duran binadaki daireye 5 haneli kiralar vermek. Devlet bu konuda çok hatalı ama insanlarımızda da maalesef bilinç yok.

Öyle diyorsunuz ama maalesef insanlarda bir muhit manyaklığı var. Sırf iyi muhit diye bir gözü toprağa bakan evlere milyonlar veriyorlar. O bahsettiğiniz yerler Maltepe de en çok talep gören yerler. Kayınpederim Feyzullah da oturuyor, tam bağdat caddesi üzerinde. Ev 6 katlı ve asansörsüz çünkü yapıldığı dönem asansör diye birşey daha yaygın değilmiş! Aşırı aşırı eski ve önünden kamyon geçince sallanıyor. Biz de Gebze de oturuyoruz, sağlam zeminli sağlam bir binadan ev aldık. Buraya geldiğinde diyor ki "mahrumiyet bölgesine geldik" 😒 Evinin ne kadar b.ktan olduğu önemli değil önemli olan Maltepe de pahalı muhitte ayakta zor duran binadaki daireye 5 haneli kiralar vermek. Devlet bu konuda çok hatalı ama insanlarımızda da maalesef bilinç yok.
Wolf geçen gün konu açmıştım ev almakla alakalı İstanbul'dan.
Yarın krediye başvuruyorum ve üzülerek ev aldıgımı söylesem inanır mısın ?
Fiyatlar anasının nikahına çıkmış almadıgım her sene için pişman oldum, bundan sonra da aldıgım için pişman olur muyum bilmem.
Kimisi krediler düşecek bekle dedi, kimisi krediler düşerse ev fiyatları artar dedi.
İkinci el konut kampanyasını bekle dedi, başkası ikinci el kampanyası açıklanırsa yine daireler üzerine koyar dedi.
Kimisi emlak balonu patlayacak o daireler elinizde kalacak, almayın dedi.
Ne yapacagımı şaşırdım, yemin ederim.
Ümraniye'de kiralar bahçe katı 8 binden başlayıp 2+1 ler 10-12 bin bandına çıkmış.
Eski kiracıyım 2500 tl ödüyorum ama ev sahibim temmuzda kusura bakma diyecektir, hakkıdır da.
Şimdi ben ne yapayım, nasıl bir çare edineyim.
Ama maalesef biz İstanbul'dan gidemiyoruz.
Aşırı üzgünüm.
Güle oynaya ev alamadıgım için.
Alacagım ev de 4 katlı bir ev ve sancaktepe.
Fiyatı tapu ve emlakcı masrafları dahil 1780.000.
Bu hale getirenler utansın.
Kıytırık bir mahallede alacagım evin fiyatı bu !
Gel de sevin.

Wolf geçen gün konu açmıştım ev almakla alakalı İstanbul'dan.
Yarın krediye başvuruyorum ve üzülerek ev aldıgımı söylesem inanır mısın ?
Fiyatlar anasının nikahına çıkmış almadıgım her sene için pişman oldum, bundan sonra da aldıgım için pişman olur muyum bilmem.
Kimisi krediler düşecek bekle dedi, kimisi krediler düşerse ev fiyatları artar dedi.
İkinci el konut kampanyasını bekle dedi, başkası ikinci el kampanyası açıklanırsa yine daireler üzerine koyar dedi.
Kimisi emlak balonu patlayacak o daireler elinizde kalacak, almayın dedi.
Ne yapacagımı şaşırdım, yemin ederim.
Ümraniye'de kiralar bahçe katı 8 binden başlayıp 2+1 ler 10-12 bin bandına çıkmış.
Eski kiracıyım 2500 tl ödüyorum ama ev sahibim temmuzda kusura bakma diyecektir, hakkıdır da.
Şimdi ben ne yapayım, nasıl bir çare edineyim.
Ama maalesef biz İstanbul'dan gidemiyoruz.
Aşırı üzgünüm.
Güle oynaya ev alamadıgım için.
Alacagım ev de 4 katlı bir ev ve sancaktepe.
Fiyatı tapu ve emlakcı masrafları dahil 1780.000.
Bu hale getirenler utansın.
Kıytırık bir mahallede alacagım evin fiyatı bu !
Gel de sevin.
Bu zamanda önemli olan ev alman. Sancaktepe ye bayılmıyorsun (ki ben de orada oturdum) herkes ister sahil kenarı elit bir mahallede oturmak. Ama durum bu maalesef. Zaten ilginçtir iyi muhitlerin zeminleri ve yapı stokları hep berbat halde. En azından sancaktepe direkt deprem bölgesi değil. Sahilden daha uzak, deprem dalgalarını ikinci derece hissedecek.

Bu arada emlak balonu diye birşey yok. Kim görmüş pahalanan birşeyin ucuzladığını. Bugün bir iğne alsak yarın seviniyoruz fiyatı katladı diye. Nüfus artıyor sürekli, talep sürekli artacak. Bugün bir metrekare yer alsan kâr emin ol.

X