misafir ordusu nasıl ağırlanır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bencede gun menusu olsun.. mesela bi kac cesitini hazir alabilirsinde..

Pogca yap
Kek yap
Tatli al
Borek al
Yanina 1-2 cesitte salata oh mis birde icecek cay vs.

Daha ne olsun ayol.. cesiti abartmadan miktarini bol tutarsan cok guzel olur..

Keki bi gun onceden yaparsin pogcayi salatalari geldikleri gun ki taze olsunlar. Digerlerinide alirsiniz hopppp

daha önceki misafir maceramda bana yardımcı olan @Milana22 ablama sonsuz teşekkür ederim. ❤ ama bu sefer daha bir teferruat lazım. yardım bekliyorum gel buraya pls. :işsiz:

3 gün sonra yaklaşık 15 kişilik bir misafir gelecek. ailemden değiller,yakın arkadaşlarım da değiller. içinde yakın arkadaşlarım da var tabi ama geneli böyle uzak biraz,proje grubundan

ne yapacağım nasıl ağırlayacağım asla bilmiyorum. salonda bir tane L koltuğum var iki tane de armut dedikleri şeyden var. amerikan mutfak kendi bankosu 3 tane de bar sandalyesi tarzı sandalye var. salonda yemek masası yok yani.

ayrı bir odada da yemek masası (8 kişilik) 2 tane berjer ve 6 sandalye var. masa büyük ama sandalye az. ne yapacağım bu insanları nereye oturtacağım? hadi bir şekilde sığdırdım diyelim, yemeği ne yapacağım? sevgilim açık büfe olsun herkes tabağına alsın bulduğu yere otursun diyor bence çok saçma.

yemek servisi yapamıyorum zaten geriliyorum. yemek de yapamıyorum gerçi ama bir şekilde hallederim.

yarın evde olamam okulda olacağım tamamen ama perşembe cuma bir şeyler yaparım hazırlık olarak.

ay ne uzattım ya,soruyu anlatabildim umarım. çok fena tutuştum. varsa merak ettiğiniz sorun söylerim ama bi yardım edin noolur şunu bi atlatayım yahu. sevgiler herkese. :KK68:
Açık büfe çok mantıklı hem yaşlar genç anladığım kadarıyla samimi olur uygun olur bence bunj degerlendirin

Sizin kalabalık dediğiniz eşimin ailesinde normal bir toplanma günüdür.
Dolayısıyla sıklıkla bu tarz davet verdim evimde hemen yardımcı olayım.
Yemekli cagirmiyorsaniz ki ben kendi ailemiz ve çok yakın arkadaşlarım hariç kimseyi yemekli çağırmam sigmadigimizdan, güzel bir açık büfe olusturmaniz gerekir.
Bu kadar insana servis çok sıkıntı oluyor.
İkramliklarda dikkat edeceğiniz şey çeşitlilik olması.
Benim her zamanki listem şöyledir;
1 peynirli 1 kiymali börek
Patatesli herhangi bir arasıcak
Kreple yapılan kanepeler
1 ı yogurtu tavuklu 1i yesillikli salata
Karışık kızartma ya da labneli biber dolgulari
Zeytinyağlı bir çeşit
Biber ya da yaprak sarma
Kurabiye
Sütlü bir tatlı
Şerbetli tatlı illa gelenler getiriyor zaten.
Masaya tabak çatalları hazır ediyorum, herkes ne istiyorsa alıp oturuyor.
Bir tek çay servisini ben yapıyorum.

Bu listeyle hem hamurişi sevenler, hem sağlıklı beslenenler hem de yemek yemeden gelenler bir şeyler bulup karnını doyuruyor.

akşam 7 de gelecekler yani ben yemek diye düşündüm ama burdan farklı fikirler çıktı. aslında yemek olacaktı
Yemek yapsanda olur ama bu sefer cay yapinca yanina biseler koymak istyceksin bu yuzden bulasma bence.. hem corbasi ana yemegi tatlisi vs. Evde tam musait degilmis doke saca yenilcekse bosver.. hem bulasigida cok cikar onun..ama illa yemek yapicam dersen bi masaya birde yer sofrasi yapabilirsin bence :)

Ayy hayir yaa. Iftar yemegi gibi olur kalabalikta corba falan.

Cookie
Muffin
Kanepe
Peynir ve sarkuteri tabaklari falan olsun bence

Yalniz bir tepsi pogaca denmis. O kadar kisiye 1 tepsi yetmez.

Kolay gelsin kuzum

ay iyi ki yazdın :)

doyurucu olması için bi de wrap yaptırıyim mi sebzeli ya da etli ya da ikisinden de. aç da kalmasınlar diyorum. Fikir veerr tariflere açığım:halay:

Ben kalabalık misafirde tabak hazırlıyorum.kuşbaşı Et pilav pişiriyorum. 15 kişiye 4 kg et gider mesela. İki tencere de pilav. Tabağa kaseyle üstte et, altta pilav koyuyorum. Yanına börek, sarma, şehriye salatası,patates salatası, tavuk salatası gibi herhangi bir ya da iki çeşit salata, mercimek köftesi arkasından da ayrı tatlı tabaklarına iki çeşit tatlı. Kabak tatlısı hem kolay, hem güzel olur mesela bu mevsimde.

Börek, salatalar, sarma ve tatlılar masada oluyor. İçlerinde servis kaşıklarıyla. Masayı kuruyorum, ikramları yerleştiriyorum. Servis Tabaklarını mutfakta tutuyorum. Meyve sularını da yakına koyuyuyorum. Çayı demliyorum. Herkes gelince, et ve pilavı kaseyle tabaklara kapatıp masaya getiriyorum. Herkes oturuyor ve gerisi, kendi kendine gelişiyor zaten. Herkes tabağına alıyor.

Ben olsam önden bir çorba sonra pilav, patates püresi ve et kavurma ikram ederdim.
3-5cesitde meze salata tarzı yapardım ortaya.

Acik büfe şeklinde yap en mantıklisi. 15 kisi aksam yemegi tarzi corba vs zor olur.

Lahmacun içi hazırlayıp fırına verebilirsin. Hem herkesin seveceği hemde bi aksam onceden ici hazirlarsin rahat olur. Siddetle tavsiye ederim garanti oluyo. Kafana yatarsa ölçü ayarı anlatirim.

Makarna salatası,patates salatası,kısır,amerikan/rus salatası. Bunlardan hangilerini istersen. Patates salatası ve kisırın yesilliklerini bir gün önceden yıka dogra saklama kabına köy hiçbirşey olmuyo. Eline hazır gelir.

Etimek tatlısı,kedi dili tatlısı veya muhallebili kemalpaşa tatlisi. 1-2 gün önceden yine yapabilirsin böylece o gün yetiştirecek miyim telaşın olmaz.

He birde pogaca yap doyurucu olsun. Bunu da yine onceden yap at buzluha o gün isitirsin

Az diyorsan bide dominosun büyük boy gel al da 15 tl olan pizzalari var 8 dilim oluyo. Kolay gelsin.:KK54:

daha önceki misafir maceramda bana yardımcı olan @Milana22 ablama sonsuz teşekkür ederim. ❤ ama bu sefer daha bir teferruat lazım. yardım bekliyorum gel buraya pls. :işsiz:

3 gün sonra yaklaşık 15 kişilik bir misafir gelecek. ailemden değiller,yakın arkadaşlarım da değiller. içinde yakın arkadaşlarım da var tabi ama geneli böyle uzak biraz,proje grubundan

ne yapacağım nasıl ağırlayacağım asla bilmiyorum. salonda bir tane L koltuğum var iki tane de armut dedikleri şeyden var. amerikan mutfak kendi bankosu 3 tane de bar sandalyesi tarzı sandalye var. salonda yemek masası yok yani.

ayrı bir odada da yemek masası (8 kişilik) 2 tane berjer ve 6 sandalye var. masa büyük ama sandalye az. ne yapacağım bu insanları nereye oturtacağım? hadi bir şekilde sığdırdım diyelim, yemeği ne yapacağım? sevgilim açık büfe olsun herkes tabağına alsın bulduğu yere otursun diyor bence çok saçma.

yemek servisi yapamıyorum zaten geriliyorum. yemek de yapamıyorum gerçi ama bir şekilde hallederim.

yarın evde olamam okulda olacağım tamamen ama perşembe cuma bir şeyler yaparım hazırlık olarak.

ay ne uzattım ya,soruyu anlatabildim umarım. çok fena tutuştum. varsa merak ettiğiniz sorun söylerim ama bi yardım edin noolur şunu bi atlatayım yahu. sevgiler herkese. :KK68:

Kesinlikle açık büfe takılmalısınız, yemek masasına sığmanız mümkün değil. Tut ki sığdınız, bütün akşam masada oturmayacak ya bu insanlar, yemek odasından salona geçiş de ayrı bi dağınıklık ve kaos olur, hiç gerek yok.

Berjerleri salona alıyorsunuz öncelikle, duruma göre yemek masasının sandalyelerini de. Yapacağınız yemekleri de Amerikan mutfağın salona açılan bar kısmına diziyorsunuz, millet alıp oturuyo, bu iş de huzur içinde çözülüyo.

Ki bu oturma düzeninde ben olsam doyurucu bi çay saati menüsü tercih ederdim.

Hazır yufkadan börek sarın mesela. (Yufkayı ser, 8'e böl mantığı. Pratik ve doyurucu. :KK36:)
Poğaça yapın. ( Bana da yapın hatta, acıktım be :kk77:) Ya da kanepe yapın mesela ponçik ponçik. Dünyanın en kolay şeyi olabilir en bi sevdiğim.
Makarna salatası + bir adet daha ferah bi salata yapın. ( Karbonhidratı dengelemek lazım)
Mercimek köfte olabilir. (Tuzlular çok oldu diyosanız yapmayın)
Bi kurabiye bi de tatlı tamamdır bu iş. (Ya da belki tatlıyı onlar getirirler, önden bi konuşun. Çift tatlı olunca kalıyo malumunuz.)

Servis için malzemeleri önceden hazır tutarsanız daha az gerilirsiniz, ki açık büfe olduğunda pratikte servis de yapmamış olacaksınız zaten. :KK33:

Şimdiden kolay gelsin, keyifli oturmalar :KK3:

Merhaba. Benim değişmeyen bir menüm vardır kalabalik misafir için. ramazanda 2x 13-15kişi birden gelir bana.. Maksat cesit olsun sonucta her gün o insanlar gelmeyecek bende güzel bir sofra hazirlamak isterim ve gittigim yerde de iyi agirlanirim yani altta kalmak istemem.
Corba haric hepsini masanin ortasina koyarim herkes alır.

-mercimek corbasi(ufak parca kerevizde atarim)
-fırında tavuk
-salata
-pilav
- patlican musakka
- mücver
-hazir yufka ile börek
- bazen biraz ciger yaparim veya sulu yemek.

Misafirler cok memnun kalir her seferinde. Ya bi gece oncesinden hazirlarsiniz yada gündüzden böylelikle dinlenmeye vaktiniz olur. Corba disinda yemek serviside yapmamis olursunuz.

Tatli olarak aglayan pasta olur. Cesit olsun diye sütle irmigi seker ile pisirip silikon pasta kalibina dokersiniz. Iliyinca mesela biraz nişasta ile purelenmis meyveyi pisirirsiniz misal marketlerde buzdolabinda orman meyveleri vardir. Bunuda ustune dokersiniz. Sunum yapacaginiz zaman tipki kek gibi cikartirsiniz.

O ne kız mevlüt gibi :KK48:
Bide helva kavursun bari :dondurma:
Ya ne dion ablam yaa.. lahmacunu sevdiginle bile yiyebiliosan ronantiksin demektir :) lahmacun milli yemeklerimizden bj tanesi.. cesitkerin yanina olabilir bence ama :) helvada guzel fikir haa:))) ay lohusaliktan yeni cikmisim herseye aseriyom normal degilim :)

Ya ne dion ablam yaa.. lahmacunu sevdiginle bile yiyebiliosan ronantiksin demektir :) lahmacun milli yemeklerimizden bj tanesi.. cesitkerin yanina olabilir bence ama :) helvada guzel fikir haa:))) ay lohusaliktan yeni cikmisim herseye aseriyom normal degilim :)
:KK48: Lahmacun candır da.
Bu durumda olurmu bilmem :KK48:
Tamam tatlimizda hazir og mis :halay:
Afiyet olsun o zaman :KK48:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X