Muhabbet kuşundan anlayanlar bakabilir mi?

dimaam

Guru
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2013
3.034
2.974
Merhaba, balkonumuza konan muhabbet kuşunu eve alıp beslemeye başladık. Sitemize duyuru yaptık ama sahibi çıkmadı. Kuşumuz bizimle kalmış oldu. Kaç aylık, dişi mi erkek mi bilmiyoruz. Fotoğraflarını ekliyorum. Her ihtimale karşı yavru muhabbet kuşları için olan yemden aldım. Bilgisi olan cevap verirse sevinirim.

Eklentiler

• 124D2762-7983-4B59-984C-27EDB042931E.jpeg
    124D2762-7983-4B59-984C-27EDB042931E.jpeg
    73,2 KB · Görüntüleme: 99
  • AB88404E-170E-40D3-BC67-F092D5623E71.jpeg
    AB88404E-170E-40D3-BC67-F092D5623E71.jpeg
    82,4 KB · Görüntüleme: 92
  • 8A1949D7-C862-45B6-BFB7-9F8A8229A6CE.png
    8A1949D7-C862-45B6-BFB7-9F8A8229A6CE.png
    670,2 KB · Görüntüleme: 97
Merhaba, balkonumuza konan muhabbet kuşunu eve alıp beslemeye başladık. Sitemize duyuru yaptık ama sahibi çıkmadı. Kuşumuz bizimle kalmış oldu. Kaç aylık, dişi mi erkek mi bilmiyoruz. Fotoğraflarını ekliyorum. Her ihtimale karşı yavru muhabbet kuşları için olan yemden aldım. Bilgisi olan cevap verirse sevinirim.
Erkek kuş☺️ ama yaşını pek tahmin edemiyorum fotoğraftan

Merhaba. Kuşunuz çok güzel 😍gaga renginden erkek gb görünüyor. 1 yaşları civarı gb geldi bana fotolardan🥰

Erkek kuş☺️ ama yaşını pek tahmin edemiyorum fotoğraftan
Teşekkürler cevap için 🥰 Hiç konuşmuyor. Ben tüm gün konuşup başını şişiriyorum. Şarkılar söylerken öterek eşlik etmeye başladı. Kafamıza gelip konuyor artık.

Bir de gagası neden böyle? Veterinere götürmem gerekli mi? İnternetten biraz baktım ama dönem dönem gaga yenilenmesi olabiliyormuş.

çok yakışıklı bir beyefendi, hoş gelmiş evinize. Göz bebeğinin etrafındaki beyaz halka ve gıdısındaki lekeler yaşını belli eder. 1 yaşının üzerinde gibi görünüyor.

çok yakışıklı bir beyefendi, hoş gelmiş evinize. Göz bebeğinin etrafındaki beyaz halka ve gıdısındaki lekeler yaşını belli eder. 1 yaşının üzerinde gibi görünüyor.
Sokaklardan geldiği için hiç kıyamıyorum. Ailesini özlemesin diye elimizden geleni yaptık. Vitaminlerini, yemlerini, oyuncaklarını ne gerekiyorsa aldım hepsini. Konuşuyoruz, seviyoruz. İnşallah hoş bulmuştur 😊

Gagası ile ilgili yapmam gereken bir şey var mı?

Sokaklardan geldiği için hiç kıyamıyorum. Ailesini özlemesin diye elimizden geleni yaptık. Vitaminlerini, yemlerini, oyuncaklarını ne gerekiyorsa aldım hepsini. Konuşuyoruz, seviyoruz. İnşallah hoş bulmuştur 😊

Gagası ile ilgili yapmam gereken bir şey var mı?
konuşan muhabbet kuşu videoları açın dinletin kendini yalnız hissetmez onlara eşlik edip ötmeye bile başlar, aynayı çok seviyorlar bir de.

Gagası için de mürekkep balığı kemiğiydi yanlış hatırlamıyorsam bir nevi törpü işlevi görüyor. Kafesine takınca kendi gidip gagalıyor zaten onu.
Bu beyefendi tüy değişimi de yaşıyor olabilir şu anda o yüzden vitaminli yem almakla iyi yapmışsınız. çok şanslı ki size denk gelmiş. :KK200:

Teşekkürler cevap için 🥰 Hiç konuşmuyor. Ben tüm gün konuşup başını şişiriyorum. Şarkılar söylerken öterek eşlik etmeye başladı. Kafamıza gelip konuyor artık.

Bir de gagası neden böyle? Veterinere götürmem gerekli mi? İnternetten biraz baktım ama dönem dönem gaga yenilenmesi olabiliyormuş.
Kafesine gaga taşı koyabilirsiniz. ☺️ Erkek muhabbet kuşları yanında dişi olmazsa çok çabuk konuşmaya başlıyorlar. Uzun olmayan bir kelimeyi sürekli gidip gelip söylerseniz alışır. Bi anda birçok kelime öğretmeye çalışmayın 🙂 ben kuşuma şakir demeyi öğretmiştim sonra kendiliğinden dalga geçmeye başladı şak şak şakir diyip duruyordu 🤣 ilk kelimeden sonra farklı kelimeleri daha kolay öğreniyorlar🌺

1 yaşında veya biraz geçmiş erkek kuş, gagası için gaga taşı ve kalamar kemiği alırsanız kendi halleder. Vitamin alın suyuna damlatirsiniz, tüyleri için bakım spreyi var onu alırsınız. Yem olarak da normal yemin yanında ekstra kızıl ve sarı dal darı var onlar için çok faydalı, alıp ara ara da onlardan verebilirsiniz kilo olarak da düzene girer.

Kafesine gaga taşı koyabilirsiniz. ☺️ Erkek muhabbet kuşları yanında dişi olmazsa çok çabuk konuşmaya başlıyorlar. Uzun olmayan bir kelimeyi sürekli gidip gelip söylerseniz alışır. Bi anda birçok kelime öğretmeye çalışmayın 🙂 ben kuşuma şakir demeyi öğretmiştim sonra kendiliğinden dalga geçmeye başladı şak şak şakir diyip duruyordu 🤣 ilk kelimeden sonra farklı kelimeleri daha kolay öğreniyorlar🌺
İki üç kelime söylüyordum ama bir kelimeye düşüreyim bari 😂
1 yaşında veya biraz geçmiş erkek kuş, gagası için gaga taşı ve kalamar kemiği alırsanız kendi halleder. Vitamin alın suyuna damlatirsiniz, tüyleri için bakım spreyi var onu alırsınız. Yem olarak da normal yemin yanında ekstra kızıl ve sarı dal darı var onlar için çok faydalı, alıp ara ara da onlardan verebilirsiniz kilo olarak da düzene girer.
gaga taşı, mineral blok, enerji blok, dal darı, ballı kraker, yemlerine kum, tüyler için damla bir de vitamin damla aldım. Sprey olduğunu bilmiyordum. Ondan da alayım. Teşekkür ederim 😊
Oy çok tatlı maşallah güzel ömrü olsun.💙Gaga rengi mavi erkek bir evladınız olmuş 😊
Ben aslında eve kuş ya da başka evcil hayvan istemiyordum. Ya ölüyorlar ya kaçıyorlar çok üzülüyorum o zaman. Bu kuşu da ben istemem diye verecekti eşim ama sanki sokaklarda perişan olmuş da bize sığınmış gibi hissettim. Başkası iyi bakar mı emin olamadım. Vermeye kıyamadım. Bizi seçmiş de gelmiş gibi kendi kendime duygusal anlamlar yükledim. 🤣 şimdi iki katlı villa tipi kafesi var. Salıncaklar oyuncaklar... Çocuklara bir şeyler alırken ona da bir şeyler almazsam olmuyor. 😂

konuşan muhabbet kuşu videoları açın dinletin kendini yalnız hissetmez onlara eşlik edip ötmeye bile başlar, aynayı çok seviyorlar bir de.

Gagası için de mürekkep balığı kemiğiydi yanlış hatırlamıyorsam bir nevi törpü işlevi görüyor. Kafesine takınca kendi gidip gagalıyor zaten onu.
Bu beyefendi tüy değişimi de yaşıyor olabilir şu anda o yüzden vitaminli yem almakla iyi yapmışsınız. çok şanslı ki size denk gelmiş. :KK200:
Çok tatlısınız Sağolun.💕 Elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum. Aynası yok onu da halledeyim. Kendini yalnız hissetmesin. 😂

Erkek bu kuş. 1-1buçuk yaş arasında. Dikkat etmeniz gereken şeyler maması suyu her daim taze olmalı. Kafesi temiz olmalı. O yüzden kafesinin içine en alta gazete serin temizlemesi kolay olsun. Bir de kafesinin dışına tül alıp geçirin etek gibi. Etraf pislenmez.

Kesinlikle soğukta ve güneş altında bırakmayın. Rüzgara dikkat edin cereyan da kalmasın. Özellikle kışın üstüne örtü örtersiniz hava boşluğu kalacak şekilde daha rahat uyurlar.

Baharatlı şeyler vermeyin. Ekmek vermeyin. Onun dışında çok arada tuzsuz kesinlikle küçük parça salatalık maydonoz marul karpuz felan yerler. Hoşlarına da gider suyunda yıkanırlar. Meyveyi küçük parça yıkar asarsınız. Ama her zaman değil işte 3 haftada bir felan en sık.

Tuvaletini takip edin eğer yeşil sulu vıcık bir kıvamı varsa ya da bembeyaz ya da poposunda kalıntı olursa ishal olmuş demektir çok dikkat gerektirir. Kuşçuda ilaçları olur vitaminleri alır kullanırsanız.

Bi de hassas hayvanlar korkutmaya üzmeye gelmez. Çok sesli tv dibinde tutmayın az mesafesi olsun. Bol bol konuşursanız konuşmayı da söker hem. Tek başına kalmayı sevmez sosyaldir bunlar hiç bişey yapmayacaksanız da oturduğunuz odada bir köşeye asın. O sizi dinler mutlu olur. Tek odada kalırsa depresyona girebilir.

Kesinlikle yıkamayın havalar soğudu anında hasta olur ölür. Bir de ben hergün uçmasına dikkat ederdim iç organları yağlanmasın diye ama siz üşenirseniz mutlaka kapı pencere kapalı mutlaka ama çünkü küçük olduklarına bakmayın anında kaçarlar iki günde bir uçurmaya bakın ama her gece kafesine koymadan yatmayın. Ezilebilir üstüne birşey düşebilir unutursunuz açlıktan rahatsızlanır. Sormak istediklerinizi yazıp sorabilirsiniz.

Kuşunuz dişi 1yaş üstü büyük olasılıkla

yavruluğu bitmiş, boynunda siyah noktalar çıkmaya başlamış ve yüzü beyaz tüylü, bu yavruluktan çıktığını gösterir. arkadaşın dediği gibi 1 yaş gibi.

X