Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Merhaba mutfakseverler
nihayet ben de full menu yaptım bu akşam kendime.
- Mercimek çorbası
- Fırında patates köfte dizme
- Tarçınlı hindistan cevizli irmik helvası

$20131204_190838.jpg $20131204_190711.jpg $20131204_111841.jpg

Yarasın ! :)

arabaşı
malzemeler..(hamur için)
3 su bardağı soğuk su, 2 su bardağı sıcak su, bir tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı un....

çorba için malz..
bütün bir tavuk haşlanıp didiklenmiş...
2 yemek kaşığı tereyağ
2 kaşığa yakın salça
2 kaşık un
tuz
bol bol pul biber..

yapılışı (hamurun)
2 bardak soğuk suyu bir leğene koyup, unu ve tuzu ekleyip çırpma teliyle iyice çırpıyoruz...
bu esnada 3 bardak sıcak su ocakta kaynamakta olsun..
iyice çırptığımız karışımı, kaynayan tencereye bir yandan ekleyip bir yandan karıştırıyoruz..
sonra iyice kaynayana kadar karıştırıyoruz...
kaynadıktan sonra bi on dakka kendiliğinden kaynasın..arada karıştırın tutmasın dibi..
sonra küçük bir tepsi yada borcama döküyoruz ve buzdolabında iyice soğuyana ve katılaşana kadar bekletiyoruz...

çorba yapılışı
büyükçe bir tencereye tereyağını alıp kızdıryoruz...
2 kaşık unu ekleyip kavuruyoruz ardında salça ve su ekliyoruz..su tavuğu haşlarken kullandığınız su olsun..tavuğun suyu yani..
sonra didiklenmiş tavuğu ekleyin tuz ve pul biberi de ekleyin..iyice kaynatın...
hamuru kek keser gibi kesip dilimleyin, çorbayı kaseye alın...bolca limon sıkın..
sonra hamurdan bir kaşık alın, ve çorbaya daldırın..çorbadan da alın, ikisini birden yutun..afiyet olsun...:KK34:

$2013-11-17 13.54.05.jpg $2013-11-17 13.57.23.jpg $2013-11-17 14.00.17.jpg $2013-11-17 15.03.48.jpg $2013-11-17 15.07.52.jpg $2013-11-17 19.19.43.jpg

arabaşı
malzemeler..(hamur için)
3 su bardağı soğuk su, 2 su bardağı sıcak su, bir tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı un....

çorba için malz..
bütün bir tavuk haşlanıp didiklenmiş...
2 yemek kaşığı tereyağ
2 kaşığa yakın salça
2 kaşık un
tuz
bol bol pul biber..

yapılışı (hamurun)
2 bardak soğuk suyu bir leğene koyup, unu ve tuzu ekleyip çırpma teliyle iyice çırpıyoruz...
bu esnada 3 bardak sıcak su ocakta kaynamakta olsun..
iyice çırptığımız karışımı, kaynayan tencereye bir yandan ekleyip bir yandan karıştırıyoruz..
sonra iyice kaynayana kadar karıştırıyoruz...
kaynadıktan sonra bi on dakka kendiliğinden kaynasın..arada karıştırın tutmasın dibi..
sonra küçük bir tepsi yada borcama döküyoruz ve buzdolabında iyice soğuyana ve katılaşana kadar bekletiyoruz...

çorba yapılışı
büyükçe bir tencereye tereyağını alıp kızdıryoruz...
2 kaşık unu ekleyip kavuruyoruz ardında salça ve su ekliyoruz..su tavuğu haşlarken kullandığınız su olsun..tavuğun suyu yani..
sonra didiklenmiş tavuğu ekleyin tuz ve pul biberi de ekleyin..iyice kaynatın...
hamuru kek keser gibi kesip dilimleyin, çorbayı kaseye alın...bolca limon sıkın..
sonra hamurdan bir kaşık alın, ve çorbaya daldırın..çorbadan da alın, ikisini birden yutun..afiyet olsun...:KK34:

Eki Görüntüle 884340 Eki Görüntüle 884341 Eki Görüntüle 884342 Eki Görüntüle 884344 Eki Görüntüle 884345 Eki Görüntüle 884346

Ellerine saglik cok güzel gözüküyor :nazar:

arkadaşlar bugün ne pişirsem acaba kafam çok karıştı ne büyük bir sıkıntı bugün ne pişirsem derdi:KK43:

arkadaşlar buarada size bir sorum olucak, ben hamur açtığımda fırınım altını cok güzel pişiriyor, lakin fırından aldığım ekmek hamuruyla pizza yaptığımda pizzanın altı pişmiyor bembeyaz kalıyor, bu satlerce fırında da dursa üstü yanıyor altı bembeyaz kalıyor neden acaba bir bilgisi olan var mı?

selam kızlar
bu akşam bende kremalı sebze çorbası
biber dolması
ve tavuklu patatesli bi yemek vardı

sebze çorbasına: havuç kabak rendesi hindiba otu ıspanak kuru soğan koydum iyice kaynayınca blendırdan geçirdim sonra patates koymadım ya sulu gibi geldi un kavurdum ekledim krema koydum karıştırdım kapattım

tava tavuk aldım onları tencereye hiç su ve yağ koymdan kısık ateşte iyice alt üst edip pişirdim sonra salça koydum kavurdum halka halka doğradığım kuru soğanları patatesleri koydum üste de domates dilimleri ve zeytinyağ azcık da sıcak su ekledim lezzetliydi olsaydı biber de koycaktım
biber dolması bildiğiniz gibi yapıldı dünden kalmıştı
yanına da yoğurt ve acı biber turşusu o kadar:)
tatlıya gücüm kalmadı artık bi de işten geldiğimde saat 5.30 olmuştu anca yetiştirdim millet açlıktan ölüyodu artık:))

arkadaşlar buarada size bir sorum olucak, ben hamur açtığımda fırınım altını cok güzel pişiriyor, lakin fırından aldığım ekmek hamuruyla pizza yaptığımda pizzanın altı pişmiyor bembeyaz kalıyor, bu satlerce fırında da dursa üstü yanıyor altı bembeyaz kalıyor neden acaba bir bilgisi olan var mı?

Belki ekmek hamuru yağsız olduğu için kızarmıyordur altı.Tepsiyi iyice yağlayıp hamuru öyle döşeyin bir de.

Bunları eklememişim buraya.

PEYNİRLİ POĞAÇA

1 su bardağı sıvıyağ
1 su bardağı yoğurt
2 yumurta
1 paket kabartma tozu
1 tatlı kaşığı tuz
1 yumurta sarısı
Aldığı kadar un
İçi için peynir

Tüm malzemeler karıştırılır.İçine peynir koyulup poğaça şekli verilir.Üstüne yumurta sarısı sürülüp çörek otu ve susam serpilip pişirilir.

VXe7o.jpg

ŞARLOT

2 paket damla çikolatalı hanımeller
2 paket fındıklı hanımeller
1 paket krem şanti (2'li)
4 adet muz
1 paket çikolata sosu

Büsküviler elle parçalanıyor.Hazırlanan krem şantiyle büsküviler karıştırılıp içine muz doğranıyor yuvarlak yuvarlak.Sonra tepsiye yayılıp üstüne çikolata sosu pişirilip dökülüyor.Buzlukta donduruluyor.

ewAYQ.jpg

Merhaba herkese
Ben aylar önce buraya nasıl et alsam da pişirsem diye sormuştum ama arada kaynayınca kimse cevap vermemişti. Biz ailecek et alma ve pişirme özürlüsüyüz ama sevgilim et yemedigi gün kendini yemek yemiş saymadıgı için artık ben de azmettim, makus talihimiz yenicem, iyi bir et pişiricisi olucam :)

Kasaptan 'dana yumurta et' i aldım, yarım kilosu 15 liraydı.
Sıvı yağı kızdırdım, etleri attım, harlı ateşte söyle bir çevirdim etlerin dışını mühürlemek için. Sonra içine yarım bardak su, tuz ve bol biberiye koydum. Suyu kaynayınca altını iyice kıstım ev odama gittim. 1 saatten fazlaydı, etin ocakta oldugu aklıma geldi. Etin suyu pişmiş, tencerenin dibi de kararmıştı ama yenmeyecek gibi değildi. Hatta bence tam pişmiş, o hafif yanıklar da kavrulmuş hissi vermişti ete. Hatta hayatımda yediğim en lezzetli etti diyebilirim.
$20131214_202843.jpg
Yanına pırasalı bulgur pilavı ve tavuklu bugdaylı sebze çorbası yaptım.

Afiyet, şeker, şifa ve iş olsun :)

aslıcım ben senden birşey rica edicem
sen hani şu muhallebili kadayıf tatlısını yaptım demiştin ya
onun ölçülerini yazarmısın bana
muhallebi için değilde kadayıf için
ne kadar kadayıf ne kadar şeker
birde kadayıfları borcama dizip üstüne sıcak mı dökeyim muhallebiyi yoksa soğuk mu
sıcak döksem biraz yumuşasa kadayıflar nasıl olur
soğuk dökünce çatır çutur ağza batmıyor dimi:KK1:
önerilerini bekliyorum canım

aslıcım ben senden birşey rica edicem
sen hani şu muhallebili kadayıf tatlısını yaptım demiştin ya
onun ölçülerini yazarmısın bana
muhallebi için değilde kadayıf için
ne kadar kadayıf ne kadar şeker
birde kadayıfları borcama dizip üstüne sıcak mı dökeyim muhallebiyi yoksa soğuk mu
sıcak döksem biraz yumuşasa kadayıflar nasıl olur
soğuk dökünce çatır çutur ağza batmıyor dimi:KK1:
önerilerini bekliyorum canım
Canım ben bu tarifi yapıyorum.Damla sakızı koymuyorum içine.Bir de şeker yerine pudra şekeri koyuyorum.Çıtır çıtır olsun istersen şeker koy sen.Muhallebi çok sıcak olmasın.Tarifi aynen uygula.Küçük kaselere koyabilirsin.Ben tepsiye döşüyorum.Sonra dilim dilim servis ediyorum.

http://www.kadinlarkulubu.com/tatlilar/313720-kadayifli-kup-resimli.html

X