Nasıl bir anne olacağım ben ¿!

sende gelirsen burdan haber at- hamburgu gezdiririm. baya gezilcek yerler var.
yok canim ya- tabiki her cocuk kendine özel. zorluklari var vs. ama annemin verdigi disiplinin 100/10% versem benim cocuk asker olur :) gözlerinle yönetiyordu vallah- ciglik atmayi birak evde kedi gibi geziyordum. alman komsulari bilirsin :) hala aliskanlik olmus evde kulaklikla muzik dinliyorum :) atamadim üzerimden :)

Kız sen ne diyorsun , yemin ederim kocaman kızdım misafirlikte birşey ikram edildiğinde anneme bakıyordum . Sonra bir gün kendi kendime ‘ay ben gerizekalıyım herhalde, napıyorum ben’ dedim :KK70: hala bazı şeyleri anneme anlatırken karnım ağrır. Hani 30 yaşındayım sen bana karışamazsın olayı yok :)
Yine de seçme şansım olsa yine annemi ‘anne’ diye seçerim . Çok çok şanslıyım .
Annem öyle yaptı diye, ne ezik oldum ne başka birşey:)

bende yurtdisindayim- ayni konuyu belki burda 165453435135 yazdim. hep taslandim- banlandim.
almanlar rahat birakiyorlar cocuklari :)
Ilgi manyagi yapmiyorlar, elinde tabakla arkasindan kosmuyorlar vs. minikler dogal ortamlarinda sakince yasiyorlar.
benim kaynimin kresi var ve ayni zamanda Docent (cocuk gelisimi) adam artik bikmis bazi velilerden. bana diyor, cocugun olunca lütfen sallama (shaken baby sendrome), yemek yemiyorsa arkasinda dolanma tabakla vs.
neyse, uzatmaya gerek yok.
hic korkma... cok cok iyi bir anne olursun. insan yaparak ögreniyor
Kim niye taslamis ayol , gayet dogru yazdiklarin , bizler kafamizin uzerine cikardigimiz icin boyle cocuklarimiz , buyuduklerinde de geldikleri hali goruyoruz toplumda zaten

Kız sen ne diyorsun , yemin ederim kocaman kızdım misafirlikte birşey ikram edildiğinde anneme bakıyordum . Sonra bir gün kendi kendime ‘ay ben gerizekalıyım herhalde, napıyorum ben’ dedim :KK70: hala bazı şeyleri anneme anlatırken karnım ağrır. Hani 30 yaşındayım sen bana karışamazsın olayı yok :)

hahahahah- aynen. ´misafirlikte yemek yenmez, su icilir- can catlasin ikram edilen ALDInin Ice Tea. annem hep, yok tulumba onu yemez derdi...yahu tosun gibi yer seyi yiyen cocukdum ben :) O yemez, o icmez- gözünle haraket cakardi :)
bende ezik vs. degilim. tam tersine- azcik ezik olsam zarar gelmezdi galiba. daha kimsenin evine, malina zarar verdigimi hatirlamam.

Burda cok ince bir nuans var yanliz , annen disiplinli ama sevgisini gosteren kadinsa azik olmazsin ama disiplinli ve sevgi de yoksa bildigin ezigin onde gideni olursun

hahahahah- aynen. ´misafirlikte yemek yenmez, su icilir- can catlasin ikram edilen ALDInin Ice Tea. annem hep, yok tulumba onu yemez derdi...yahu tosun gibi yer seyi yiyen cocukdum ben :) O yemez, o icmez- gözünle haraket cakardi :)
bende ezik vs. degilim. tam tersine- azcik ezik olsam zarar gelmezdi galiba. daha kimsenin evine, malina zarar verdigimi hatirlamam.
:KK70: ayyy aldi ‘nin icetea ‘si:KK70:
Tüylerim diken diken oluyor görünce :KK70:

Burda cok ince bir nuans var yanliz , annen disiplinli ama sevgisini gosteren kadinsa azik olmazsin ama disiplinli ve sevgi de yoksa bildigin ezigin onde gideni olursun
Evet bence de çok çok doğru bir tespit .
Annem benim en yakın arkadaşım ama hayatta en saygı duyup çekindiğim insan . Bunu nasıl becerdi bilmiyorum ...

Kim niye taslamis ayol , gayet dogru yazdiklarin , bizler kafamizin uzerine cikardigimiz icin boyle cocuklarimiz , buyuduklerinde de geldikleri hali goruyoruz toplumda zaten

yok canim ya- taslayan cok. bazilari beddua bile ediyor. Avrupa sevdalisi diyen, sen dogurda gör diyen, anlamak istemeyen cok.
gecende televizyon izletme dedim diye -adim bilmis oldu. sanki televizyonun zararini bilmek icin 45 cocuk büyütmek gerek :)
bazilari catcun delisi yapiyor sonrada burda dert yaniyor.

Evet bence de çok çok doğru bir tespit .
Annem benim en yakın arkadaşım ama hayatta en saygı duyup çekindiğim insan . Bunu nasıl becerdi bilmiyorum ...
Cok basit , konuna yazdigim ilk yorumumda vardi galiba , cok sevgi vereceksin , cocuk her daim sevildigini hissedece ama ayni zamanda disiplinli.olacaksin
Oglum 10 yasinda evde hala tepemdedir , gece bana sarilmadan uyumak istemez , gunde milyon kere seni seviyorum derim
Ama disarida bir bakisimla hizaya girer , bol bol konusurum , eve gelince anlatirim neden orda susmasi gerektigini vs vs
Hic zor degil inan :)

yok canim ya- taslayan cok. bazilari beddua bile ediyor. Avrupa sevdalisi diyen, sen dogurda gör diyen, anlamak istemeyen cok.
gecende televizyon izletme dedim diye -adim bilmis oldu. sanki televizyonun zararini bilmek icin 45 cocuk büyütmek gerek :)
bazilari catcun delisi yapiyor sonrada burda dert yaniyor.
Goruyoruz yetistirdikleri cocuklari sokakta , kendi cocuklarimi etkilemesinler diye ne yaoacagimi sasiriyorum sonra
Etraf saygisiz , toplumda nasil yasanacagini bilmeyrn hödük kayniyor

Herkese selamlar mutlu pazarlar :KK25:

28 haftalık gebeyim (tüp bebek tedavisi sonrası 2.5 seneden sonra gelen bir mucize ) öncelikle tüm hamileler (bende dahil ) kolaylıkla alalım bebeklerimizi kucağımıza , bebek sahibi olmaya çalışan herkesin de dilerim en kısa sürede duaları kabul olur :dua:
Konuya giriyorum ;
çok şükür güzel bir evliliğim var , bir gün eşimle anlaşmazlığa düşüp ayrılsak bile (allah korusun) yine babası , eşim olduğu için mutluluk duyacağım bir adamla evliyim :nazar::KK200: bu yüzden de bir bebeğimiz olsun çok istedik doğru .. Ama bir problem var ki ; ne yapmam, çocukla nasıl ilgilenmem gerektiği konusunda hiç bir fikrim yok..
Misal kuzenimin çocuğunu seviyorum ama 10 dakikadan sonra sıkılıyorum , oyalayacak birşey bulamıyorum . Sürekli kucak isteyen bütün ilginin kendisinde toplanması gereken bu küçük şeylere karşı donanımlı değilim evet bunu hep biliyordum ama şimdi daha çok farkediyorum . Bazıları bebek görüyor çıldırıyor , seviyor öpüyor , oynuyor. Bende niye böyle değil ? Ben en fazla ‘ a çok tatlı’ diyip yanağını seviyorum . Devamı gelmiyor içimden. Çalışıyorum , çalıştığım yere çocuklar geliyor bağrış çağrış abartmıyorum dengem bozuluyor resmen ... ne yapacağımı bilmiyorum , ya doğduktan sonra kendi çocuğumdan sıkılırsam ? Ya iyi bir anne olamazsam ? Her gece bu düşüncelerle savaşıyorum , sonra onun bir tekmesini hissediyorum ‘Allahım ben napıyorum , ne düşünüyorum nolur beni onunla sınama’ diyorum . Onu şimdiden çok seviyorum ❤️Bunu başaracağıma inanıyorum ama ertesi gün yine aynı düşünceler, bağıran çağıran ağlayan bir çocuk görüyorum bütün dünyam adeta ters dönüyor ...
ben çocuğumu sallamayacağım diyorum ‘ya ya olsun da bir gör’ diyorlar .. onu yapmayacağım diyorum ‘ah ah bizde öyle diyorduk diyorlar’ resmen bütün enerjim çekiliyor , mutluluktan çok korku sarıyor içimi ..
Çocuk ağlayınca napılır? Çocuk nasıl uyutulur ? Altı nasıl değişir ? Nasıl tutulur ? Çocuk ne zaman başlar yürümeye ? Bu çocuklar niye sürekli hasta olur ?
Vs vs ... bu liste uzar da gider ...

Bide yurtdışında yaşıyorum , Türk çocukları ile yabancı çocuklar arasında gerçekten o kadar fark var ki bunu hemen görüyorum . Türk anneler , oturup bir kahve içemiyor çocuklar bağrış çağrış çığlık kıyamet , yabancı çocuklar aynı yaşta oturuyor koca adam gibi çok çok nadir öyle çığlık çığlığa karşılaştığım . Nedir bu aradaki fark ? Neden onların çocukları duruyor bizimkiler durmuyor ?
Lütfen söyleyin a dostlar, sizin hata yaptığınız ama bunu sonradan farkettiğiniz şeyler neler ? Neler için ‘yapma’ dersiniz bana ??

Çok uzattım nolur kusura bakmayın fakat hormonlardan dolayı mı nedir sükunetimi kaybetmiş durumdayım . Ağlayan biri değilimdir ama dokunsalar ağlayacak durumdayım . :olamaz::cry:
cnm haftamıza kadar aynıyız, bende normalde çocuk seven biri değilimdir ama şimdiden bebekle çok fikrim değişti. zamanla öğreneceğiz ve kendi çocuğumuza farklı oluruz, diğer çocuklara karşı düşüncelerinle korku duyma yani:)

Aman maşallah:nazar: çocuklar ne yaptı ? Kız daha küçük ama oğlan anlaşabiliyor mu diğer çocuklarla dil açısından :)
Oglan okula gitmeyecek bu donrm , dil kursu ve futbola baslayacak yarin
Su anda ingilizce konusuyor , iyi adapte oldu simdilik
Ufaklik zaten daha anlamadi birsey , bizimle takiliyor

Ben anneyim anne olmadan önce ayni sizin gibiydim ki hala baska cocuklara oyleyim. (kendi cocugumada cok mıç mıç degilim) Ilk basta ne yapacagim kaygisi vardi aglarsa susmaz ise ne yapmaliyim acaba derdim. Ilk panikledim. Sonra farkettimki cocukla vakit gecirmekten korkmuyorum benim disimda herkes panikliyor ki benimki zor bir cocuktu halada oyle. Suan alistik onu oyalayacak hep birsey buluyorum ben bulmasam bile o tepeme cikip kendi oyun kuruyor. Kendi belirliyor duzenini. Endise etmeyin sakin. Sunu gonul rahatligiyla soyleyim onu sakinlestiren yada endiselendiginde sarilip huzur buldugu tek kisiyim bende bunu bildigimden hic paniklemiyorum. Sizinde oyle olacak ve guzel bir anne olacaksiniz. Saglicakla kucaginiza alin bebeginizi

Annelik yolunda ilk yapacağınız şey çevreye karşı kulağınızı kapatmak olsun. Çünkü susmayacaklar. Bir de doğunca görün doymuyor bu çocuk aç diyen mi ararsınız biz şöyle yapardık diyen mi?
İnsanları boşverin iç güdülerinize kulak verin.
Evet asla yapmam dediklerimi yapacaksınız ama bunu şimdiden kafaya takmayın :)
Size Emzirme sanatı kitabını tavsiye ederim.
İlk 3 ay bebek kendini anne karnında hissedermiş. O yüzden kucağınızdan inmek istemediğinde ve sürekli meme istediğinde derdi ne bunun diye düşünmeyin.
Öz bakım konuları kendiliğinden gelişiyor. Alt değiştirme, yıkama sanki yıllardır biliyormuş gibi yapı veriyorsunuz.
Şimdiden bebeği için endişelenen birinin kötü anne olmayacağına eminim. Ben de bebek görünce içine düşen biri değildim ama kendi bebeğimi çok seviyorum. Hatta oğlum doğduktan sonra bebekleri sevimli bulmaya devam ettiğimi ama sevmek için bir adım atmadığımı fark etmiştim :)
Size bir de Facebook kullanıyorsanız Attachment Parenting Türkiye grubunu tavsiye ederim.

Annelik yolunda ilk yapacağınız şey çevreye karşı kulağınızı kapatmak olsun. Çünkü susmayacaklar. Bir de doğunca görün doymuyor bu çocuk aç diyen mi ararsınız biz şöyle yapardık diyen mi?
İnsanları boşverin iç güdülerinize kulak verin.
Evet asla yapmam dediklerimi yapacaksınız ama bunu şimdiden kafaya takmayın :)
Size Emzirme sanatı kitabını tavsiye ederim.
İlk 3 ay bebek kendini anne karnında hissedermiş. O yüzden kucağınızdan inmek istemediğinde ve sürekli meme istediğinde derdi ne bunun diye düşünmeyin.
Öz bakım konuları kendiliğinden gelişiyor. Alt değiştirme, yıkama sanki yıllardır biliyormuş gibi yapı veriyorsunuz.
Şimdiden bebeği için endişelenen birinin kötü anne olmayacağına eminim. Ben de bebek görünce içine düşen biri değildim ama kendi bebeğimi çok seviyorum. Hatta oğlum doğduktan sonra bebekleri sevimli bulmaya devam ettiğimi ama sevmek için bir adım atmadığımı fark etmiştim :)
Size bir de Facebook kullanıyorsanız Attachment Parenting Türkiye grubunu tavsiye ederim.

Güzel tavsiye ve yorum için teşekkürler:) ama kullandığım tek sosyal platform burası :) diğerleri için vaktim yok açıkçası . Bakalım heyecanla bekliyorum , yaşayarak öğreneceğim sanırım herkes gibi ...

e canım arkadaşım okusana
ben o haftalarda bir sürü bebek bakım eğitimine gitmiştim. ve sürekli bebek bakım kitapları okuyordum.
sen yine iyiymişsin ben bebek görsem kaçıyordum elime kucağıma almışlığım yoktu.
halen oyun uyduramıyorum, oyun kitabı aldım (0-6 ay) onlardan yapıyorum.
arada bi daral geliyor ama 5 dk içinde geçiyor.

Türk insanı olarak bebek büyütmenin de suyunu çıkarmışız. Güvenli bağlanmayı 24 saat dibinden ayrılmama olarak uyguladıkları için tuvalete bile gidemiyorum modunda çoğu insan.
halbuki onun da senin de yalnız kalman gereken zamanlar var.

Valla çok şükür ki çok rahat bir insanım, kimseyi de bebek bakım sürecime karıştırmadım.
bebeğim 2 gün sonra 3 aylık oluyor. akşamları 20.30 gibi günlük rutinlerinden sonra yatıyor 12 saat uyuyor. Gece ben de uyuyorum. Bebekle tuvalet iletişimi de kurmayı deniyoruz, gaz sorunu da olmadı (bence çok etkisi var yöntemin)
evet atak haftalarında deli deli ağlıyor ama o da yarım saat içinde sakinleştirme yolunu bulup hallediyorsun.
ne yalan söyleyeyim ben çok zorlandığımı söyleyemeyeceğim. ama eş desteği şart :KK66:

merak etme bu arada doğumda kucağına bi veriyorlar, hiç bebek görmemiş ben 1 saat sonra üstünü altını değiştiriyordum.

3 aylik 12 saat nasil uyuyor? :KK57: Yöntemini bana da öğret, 2 aylik gece 1 den 2 den önce uyumuyor. Gündüzleri de kuş uykusu.

X