Nasıl bir yol izlemeliyim?

Hayır Kuran Kursunda müdür
Nasıl talebesi oluyor ki tıp okuyan biri?
Konunuza gelecek olursam, önünüzde projeler vs 1 bucuk sene var. Bu arada telefonda görüşerek birbirinizi tanıyabilirsiniz. Evet dini yönden ve yaşam tarzı olarak uyabilrsiniz fakat evlilik sevmej sevilmek için bunlar yeterli degıl, ruhların dans etmesi gerekir neticede robot degılız.

Nasıl talebesi oluyor ki tıp okuyan biri?
Konunuza gelecek olursam, önünüzde projeler vs 1 bucuk sene var. Bu arada telefonda görüşerek birbirinizi tanıyabilirsiniz. Evet dini yönden ve yaşam tarzı olarak uyabilrsiniz fakat evlilik sevmej sevilmek için bunlar yeterli degıl, ruhların dans etmesi gerekir neticede robot degılız.
Aynı zamanda Kuran Kursunda da kalmış bir süre ve talebesi olmuş.Dedem saygın bir kişi olduğundan talebeleri ziyarete geliyor böyle arada.Dedem farklı şehirlere de gidiyor

Ya kaldığınız derslerden biri Türkçe ya da kafanız çok karışık. Konuyu takip ederken bile odaklanma sorunu yaşadığınızı düşündüm. Daldan dala atlamaya gerek yok. Önce okulunuzu bitirin. Kalan konulara sonra bakarsınız.

Bence herşeyi akışına bırakın ayrıca her ayrıntıyı bu kadar düşünmeyin lütfen. Hayat sizin hayatınız. Bence bi görüşün olacağı varsa olur zaten. Konuşarak herşey halledilir kendinizi bu kadar yormayın. İnşallah hakkınızda hayırlısı olur🤲🏻

Tanisinica hemen evlenilmiyor ki belki de birbirinizi begenmeyeceksiniz hadi begendiginiz
Hele bir tanisin zaten o da yogundur tusa hazirlaniyormus sinav bittikten sonra atanma yerlesme işe alisma para biriktirmeye baslar. 1 sene öyle biter yazin nisan yaparsiniz yarim dönemde nisanli kalirsiniz.

Ailenizin bulduğu biri evlilik açısından daha güvenilirdir. Arada ailer olduğu için taraflar daha kontrollü davranıyor. Yaşınızda evlilik için uygun. Örf adetinize göre nasıl ilerler bilmiyorum ama imkanınız varsa birbirinizi tanımaya çalışın. Dış görünüşünüze takılmayın. Bu tarz evliliklerde ailesi, yaşantısı, dindarlığı gibi kriterler daha ön planda oluyor.

Biraz şıkışmış, bocalıyor gördüm sizi. Kafanız bu kadar meşgulken aynı anda ilişkiyi götürmeniz zor olacak gibi geldi bana. Sonuçta mezun olmak istiyorsunuz ama yoğun bir proje telaşınız var. Bi taraftan çalışıyorsunuz. Diğer tarafta idare etmeye zorlandığınız anne-baba tarafı akrabalar, sanırım otoriter ve gelenekçi bir dede. Bi yanda hiç tanımadığınız ama mesleği iyi, tipi fena değil dediğiniz aile dostu bir eş adayı var. Yanı adım adım gitmekte fayda var. Önce tanışın çocukla sonra yoğun programınızdan bahsedin. Şu an kendisiyle iyi, sağlıklı diyalog ve zaman kuramayacağınızdan endişelendiğinizi belirtin. Hala vakte ihtiyacınız olduğunu, tanıyıp anlaşırsanız evlenmeyi düşünebileceğinizi söyleyin. Duygusal süreçlerin (aşık olmak, kafanızı sürekli bir erkeğin yaptıkları-dedikleri gibi şeylerin) meşgul etmesinin hayatınızı zorlaştıracağından bahsedin. Karşınızdaki kişi durumu anlar ve beklerse ne ala ama anlamazsa zaten sizle aynı yolda yürüyebilecek biri değil demektir. Tabi ki bu işler aynı zamanda nasip işi. Kısmette varsa niyetinizde varsa zaten bir şekilde olacak. Amaç sadece evlenmekse illaki iyi talipleriniz çıkmaya devam edecektir. (işi, ekonomisi, tipi iyi olan aile büyüklerinizin de onaylayacağı). Ama amaç aynı zamanda ömürlük bir hayat arkadaşıysa biraz ince eleyip sık dokumanız gerekecek...E o da biraz zaman ve tanımak ister. Ki şu şartlarda o da biraz zor gibi. Şonuçta emek ve zamanızı eğitiminize harcadınız. Ziyan etmek istemezsiniz ya da yarıda bırakıp ileri de pişman olmak istemezsiniz diye düşünüyorum. Bence karşı tarafa durumunuzu anlatın. Onlarda reddetmediğinizi ama şartların uygun olmadığını anlasınlar. En azından bu konudaki kaygı ve baba tarafının-anne tarafının baskısı hafifler. Siz de elinizdeki işlere yoğunlaşır, eş adayını da makul sebeplerle akışına bırakırsınız.

Ya kaldığınız derslerden biri Türkçe ya da kafanız çok karışık. Konuyu takip ederken bile odaklanma sorunu yaşadığınızı düşündüm. Daldan dala atlamaya gerek yok. Önce okulunuzu bitirin

Biraz şıkışmış, bocalıyor gördüm sizi. Kafanız bu kadar meşgulken aynı anda ilişkiyi götürmeniz zor olacak gibi geldi bana. Sonuçta mezun olmak istiyorsunuz ama yoğun bir proje telaşınız var. Bi taraftan çalışıyorsunuz. Diğer tarafta idare etmeye zorlandığınız anne-baba tarafı akrabalar, sanırım otoriter ve gelenekçi bir dede. Bi yanda hiç tanımadığınız ama mesleği iyi, tipi fena değil dediğiniz aile dostu bir eş adayı var. Yanı adım adım gitmekte fayda var. Önce tanışın çocukla sonra yoğun programınızdan bahsedin. Şu an kendisiyle iyi, sağlıklı diyalog ve zaman kuramayacağınızdan endişelendiğinizi belirtin. Hala vakte ihtiyacınız olduğunu, tanıyıp anlaşırsanız evlenmeyi düşünebileceğinizi söyleyin. Duygusal süreçlerin (aşık olmak, kafanızı sürekli bir erkeğin yaptıkları-dedikleri gibi şeylerin) meşgul etmesinin hayatınızı zorlaştıracağından bahsedin. Karşınızdaki kişi durumu anlar ve beklerse ne ala ama anlamazsa zaten sizle aynı yolda yürüyebilecek biri değil demektir. Tabi ki bu işler aynı zamanda nasip işi. Kısmette varsa niyetinizde varsa zaten bir şekilde olacak. Amaç sadece evlenmekse illaki iyi talipleriniz çıkmaya devam edecektir. (işi, ekonomisi, tipi iyi olan aile büyüklerinizin de onaylayacağı). Ama amaç aynı zamanda ömürlük bir hayat arkadaşıysa biraz ince eleyip sık dokumanız gerekecek...E o da biraz zaman ve tanımak ister. Ki şu şartlarda o da biraz zor gibi. Şonuçta emek ve zamanızı eğitiminize harcadınız. Ziyan etmek istemezsiniz ya da yarıda bırakıp ileri de pişman olmak istemezsiniz diye düşünüyorum. Bence karşı tarafa durumunuzu anlatın. Onlarda reddetmediğinizi ama şartların uygun olmadığını anlasınlar. En azından bu konudaki kaygı ve baba tarafının-anne tarafının baskısı hafifler. Siz de elinizdeki işlere yoğunlaşır, eş adayını da makul sebeplerle akışına bırakırsınız.
Çok teşekkür ederim.Durumumu çok iyi analiz edip en güzel yorumu siz yaptınız şu ana kadar.Kendime yol çizerken söylediklerinizi dikkate alacağım

Normalde olsa başka düşünürdüm. Ama sizin yaşam tarzınızı, düşüncelerinizi az çok anladım. Dedeniz hocaydi sanirim, muhafazakarsiniz, çekinmeniz çok normal. Bu görüşmek istediğiniz kişinin ailesi hakkında bilginiz var mı? Ayrıca karşılıklı oturup konuşmak bildiğim kadarıyla yanlış değil. Birsey kaybetmezsiniz. Hem aranızda etkileşim olursa beklemek isterse geleceğe yönelik planlar da yaparsınız

Normalde olsa başka düşünürdüm. Ama sizin yaşam tarzınızı, düşüncelerinizi az çok anladım. Dedeniz hocaydi sanirim, muhafazakarsiniz, çekinmeniz çok normal. Bu görüşmek istediğiniz kişinin ailesi hakkında bilginiz var mı? Ayrıca karşılıklı oturup konuşmak bildiğim kadarıyla yanlış değil. Birsey kaybetmezsiniz. Hem aranızda etkileşim olursa beklemek isterse geleceğe yönelik planlar da yaparsınız
Görüşmek istediğim kişi de muhafazakar,aynı zamanda tahsilli.Abisi ve yengesi hakkında bilgim var.Abisi üniversitede hoca.Yengesi benim okuduğum üniversitede yüksek lisans yapıyor.Anne ve babası hakkında bilgim yok.

Güzelim derslerinin yoğunluğunu tahmin edebiliyorum, mimarlık zor bir bölümdür projeleri, sunumu bitmez. Adamdan hoşlandıysan görüş bence bir kaçırma, sonuçta o da okumuş etmiş insan. Bunları ona anlatırsan anlayış gösterecektir eğer senden hoşlandıysa.

Benim söylemek istediğim şu aslında.Ben uzun yıllar sevgili de kalabilirim. Ancak ailem muhafazakâr olduğundan bir yere kadar müsade ediyor.Bir noktadan sonra ilişkinin adını koymamızi istiyor.Çünkü beyefendi,ailemin tanıştıracağı biri.Dedem de hoca diyorum.Arkadaşımın tanıştıracağı biri değil,ya da karşıma çıkan biri değil.Böyle olsaydı ben bu konuyu istediğim kadar uzatır,istediğim zaman evlenirdim.Ama işin içinde aileler de olduğundan konu,bir yere kadar uzatılabiliyor,bir yerde nokta koymak gerekiyor.Yapacağımız görüşme önce birbirimizi tanıma amaçlı olacak.Sonra bir süre daha tanıyacağız.Ancak bazılarının sandığı gibi lay lay lom olmayacak.Evlenme niyetli ciddi bir ilişki için adım atacağız.Ve tahmin ediyorum ki dedemler,bu konuyu bu kadar uzatmamıza müsade etmeyecekler.Bu nedenle görúşüp görüşmeme konusunda endişelerim var

Merhaba.Ben 26 yaşında bir kızım.Bazı problemlerden dolayı üniversite uzadı.Ayrıca yatay geçis yaptığımdan bazı derslerim sayılmadı.Ve okuduğum bölümün zor olduğunu düşünüyorum, yani ben zorlanarak okudum.Şu anda toplam 3 tane dersim(3 projem) kaldı.Bizde her dönem proje olduğundan 3 proje demek,3 dönem yani 1.5 sene demek oluyor.Şu projeler yüzünden başıma gelmeyen kalmadı.Mesela geçen dönem çalıştım ama hocalar gećirmedi.Her şeyi eksiksiz teslim ettim.Bir iki notum düşük diye biraz da buna takıldılar.Şöyle ki benim karşıma şu ana kadar tam olarak istediğim gibi biri çıkmadı.Annem vefat etti,babam evlendi.4 senedir tek yaşıyorum.Muhafazakar bir ailem var.Dedem (babamin babasi),geçen bayram onları ziyarete gelen talebesinin abisine demiş ki,size layık torunum var demiş.Ve beyefendinin abisinin eşine(yengesine)benim numaramı vermişler.Ben geçen yaz whatsapptan durumumda kendime ait fotoğraflar paylaşmiştım.Sonra yengesi dedi ki,bir görüşelim.Ben de en başta ne olduğunu anlamadım tabi,arkadaşlık için falan sandım.Sonra dedem ve babaannem bana durumu izah etti.Ben de şu anda üniversitede vermem gereken bir sürü ders olduğunu ve kimseyle görüşmek istemediğimi söyledim. (Dedemlere)Sonra kışın ortasında yengesi tekrar beni aradı,ben de telefonu açmadim.Çünkü beyefendi tam olarak benim istediğim gibi biriydi.Şu ana kadar konuştuğum kişilerden en iyisi olduğunu düşünüyorum. (Özellik olarak)İnsanlık olarak yakından tanımam lazım.Şöyle ki kendisi,benden 3 yaş büyük.Ve ben kendim üniversite mezunu olduğumdan üni mezunuyla evlenmek istiyordum.Kendisi tıp Fakültesinden yeni mezun olmuş ve bu sene tusa girdi.Facebooktan fotosuna baktım ve fiziki gòrünüm olarak da iyi bence.Çünkü ben de çok güzel degilim.Dindar olması da benim açımdan iyi,çünkü bizim yaşantımız da öyle.Ben adama ısındı biraz en başta.Sorun şu ki geçen sene ben kendi önümüzdeki dersler yüzünden göremiyordum. Bu nedenle,her ne kadar istediğim gibi biri olsa da,ònce okulu tamamen bitirmeyi görüşmemeyi düşünüyordum. Çünkü benim dedem hoca olduğundan karşı cinsle dışarıda sözlenmeden, nişan olmadan yani ilişkinin adını koymadan görúşmeye oldukça karşı.Dolayısıyla okul bitince artık kiminle olursa diye dúşünüyordum. Ancak konunun üstünden bir sene geçti ve yengesi tekrar beni aradı.Kendisi benim üni okuduğum şehirde yüksek lisans yapıyor. Ve gelince beni haber et,görüşelim dedi.Ama benim dedem ve babaannem ona diyormuş ki kızı arıyor musun diyip beni arattırıyorlarmış.Ben de tamam dedim.Dedem diyor ki mutabık kılınırsa,cemiyet olmayacak,okulun bitenten kadar sòz alacağız dedi.O kİŞİ, tam benim istediğim gibi.Ama ben kendimi evlenmek için hazır hissetmiyorum.Kendinle ilgili büyük endişelerim var.Çünkü sadece 3 projem kaldı ama aynı zamanda part time mağazada çalışıp kyk borcumu ödemeye baslamam gerektiğinden çalışmam gerekiyordu.Projelede çok zorlanıyorum her hafta çalışma göturmem gerekiyor.Dolayısıyla görüşme sonucu olumlu geçerse, söz, nişan altından kalabilir miyim baya endiseliyim.Ya da hemen evlendirmeevlendirme isterlerse,ya okulum bitmezsbitmez diye de endiseleniyorum.Bir de benim anne ve baba tarafım husumetli olduğundan teyzemler,anneannen gelmez olursa falan dedi,kabul etme dedi.Ama sırf anneannem gelmez diye,istediğim adamla evlenmekten de vazgeçemem.Ben memleketimde olduğum zaman,teyzemlerin altında ev var,orda kalıyorum. Dolayısıyla onların düşüncelerine değer vermem gerekiyor.Hem iki aile arasında kaldım. Hem de görüşmeyi iptal mi etsem yoksa görüşsem mi?Sizce ne yapmalıyım?Fikir verir misiniz?Bir de 1.5 sene boyunca kendim için bekletemem diye düşünüyorum, ona da yazık. Ben de mimar olmuş olacağığı ama çok güzel değilim.Orta derecede bir güzelliğim var.Ya beni beğenmezse diye de endişem var.Ama en büyük endişem okulla bu konuyu bir arada gòturme.Çünkü okul konusunda dediğim gibi hastahane projesi,yurt projesi yaptirdiklarindan aşırı yoğun oluyor.Şimdiden teşekkür ederim fikirleriniz için. Ailemin tanıştırdıgi değil de kendi arkadaşım olsaydı beklerdim beni ama su an durum farklı
Çok kurmuşsun kafanda git bi çay iç muhabbet et sonrasına karar verirsin. Doktor diye iyi biri olacak diye bir şey yok

Benim söylemek istediğim şu aslında.Ben uzun yıllar sevgili de kalabilirim. Ancak ailem muhafazakâr olduğundan bir yere kadar müsade ediyor.Bir noktadan sonra ilişkinin adını koymamızi istiyor.Çünkü beyefendi,ailemin tanıştıracağı biri.Dedem de hoca diyorum.Arkadaşımın tanıştıracağı biri değil,ya da karşıma çıkan biri değil.Böyle olsaydı ben bu konuyu istediğim kadar uzatır,istediğim zaman evlenirdim.Ama işin içinde aileler de olduğundan konu,bir yere kadar uzatılabiliyor,bir yerde nokta koymak gerekiyor.Yapacağımız görüşme önce birbirimizi tanıma amaçlı olacak.Sonra bir süre daha tanıyacağız.Ancak bazılarının sandığı gibi lay lay lom olmayacak.Evlenme niyetli ciddi bir ilişki için adım atacağız.Ve tahmin ediyorum ki dedemler,bu konuyu bu kadar uzatmamıza müsade etmeyecekler.Bu nedenle görúşüp görüşmeme konusunda endişelerim var
O işler belli olmaz, belki sen tanıyınca hemen evlenmek isteyeceksin. Akışına bırak, ben de görüşürsem uzun zaman tanımaya çalışırım diyordum, ilk gördüğüm gün ben bu adamla evlenirim dedim. Çok fazla beklentin olmasın aöa kalbini açık tut, hareketlerini ölç tart. Bazen ailenin tanıştırdığı kişiler daha iyi oluyor çünkü sosyoekonomik durum eğitim maddiyat vs daha denk oluyor. Bak sen mimarsın çocuk doktor yengesi Master yapıyor. Belki çalışırken biriyle tanışacaksın ama ailesi çok farklı olacak. Bunlar nasip.

Şimdi konunun hepsini okudum bence mutlaka görüş bu çocukla. Benim aile yapım da seninkine çok benzer. Aileler en başından beri eşimle görüştüğümü biliyordu sadece ne sıklıkla görüştüğümü söylemiyordum. Bence yaşın evlilik için normal, hayatta her zaman işin olacak, her şeyi beraber götürmeyi öğrenmek gerek. Karşı tarafa ben meşgülüm vs muhabbeti yaparsan itici olabilir. Önce bir görüş, hayata bakışını anlamaya çalış, eğer baskıcı, çalışmana karşı birisi ise düşünme derim. Ama eşin destek olursa daha çok ilerlersin. Ben mezun olunca evlendim her şeyi eşimle beraber yaptık. Yengesi Master yapıyorsa demek ki açık görüşlü bir aile. Görüş, tanımaya çalış. Zaten arada ortaktanıdıklar olunca kısa sürede çocuk ve aile ile ilgili bilgin olur.

X