Ne yapmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

glmzyz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2014
888
459
Arkadaşlar ben 25 yaşında bir öğretmenim. Babasız büyüdüm denilebilir. Annemle babam sorunlu insanlardı. Ayrı yaşıyorlardı. 3 yıl önce babam kanserden vefat etti. Ben çok zorluklarla annemin desteğiyle okudum öğretmen oldum abim de aynı şekilde. Memur. Allaha şükür halimiz vaktimiz yerindeydi. Ben 3.5 maaş alıyorum abim 6 bin maaş alıyor annem de 3 bin babamdan kalan emekli aylığı. Bakarsanız çok şey yapılabilirdi bunca parayla amma ve lakin olmadı. Ben atanalı 3 yıl oldu üniversite okurken çok borçlandım onları anca temizleyebildim. Bu yıl yeni araba aldım biraz birikmiş biraz kredi ile. Babamın emekli ikramiyesi olarak bir miktar parası var 100 bin civarı 3 ayda bir ek gelir getiriyor diye çekmedi annem. Belli bi süresi var o süreye kdar da çekilmiyor zaten. Sorunum şu. Abim kumar bağımlısı. Sürekli kumar oynuyor bu sebeple aile ilişkimiz alt üst oldu. Az buz değil arkadaşlar 160 bin kumar borcuna girmiş. Annem yardım edip kurtarmaya çalıştı maaşını resmen ona yolladı aylarca babamın bankadan gelen üç aylığı da verdi ( az değil 3 ayda bir 6-7 bin getiriyor ) bu olay bi seneye yakındır böyle devam ediyor bir ara çok sıkıştı haciz gelecekti acil bi ödemesi vardı benim de 17 bin birikmişim vardı araba alcam diye biriktiriyordum uzun zamandır maaşa kadar bana borç ver kartı ödeyip sonra tekrar yapılandırma yapıp nakit avans çekicem dedi yoksa haciz gelcek dedi annem falan epey uğraşıp ikna ettiler beni verdim sürekli öteliyo bugün vercem yarın vercem söz verdiği gün çoktan geçti ses yok istedim en sonunda demesin mi bana ben onu da kumara harcam ağzıma geleni saydım hadi kendine acımıyorsun bana da acımadın ben hastalığım varken ne zor şartlar altında dağın başında çalışıyorum kaç aylık emeğim benim o para kardeşine bile güvenmicen demek ki falan dedim baya sinirlendim ertesi gün bana geri gönderdi parayı nerden buldun dedim yapılandırma yapmıştım geri çektim dedi hani kumarda onu da kaybetmiştin dedim cevap vermedi. Neyse ben bu olaydan sonra baktım kendi yetmiyor bu pisliğe beni de bulaştırcak gittim kredi çektim üstüne de bu parayı koydum araba aldım. En azından bi malım olsun para diye sıkıştırıp duruyo. Bi yere bağlarsam parayı dakka başı isteme vermeme kavgası yapmayız dedim. Annemle de konuştuk o da dedi al sen arabanı ben de yardım ediyorum derim en azından bize güvenmez bırakır belki dedi. Dediğim de oldu biraz krediyi çektim maaşı krediye bağladım ben bu olaya karıştığından beri hiç yüz vermemiştim hiç para falan vermedim bulaşan sensin sen temizle ben mi dedim git kumar işine gir diye altında araba gezip tozarken ben aklına gelmiyodum doğuya atandım kadın başıma buralara gelip her şeyimi kendim hallettim aramadın bile borca girnce mi geldi aklına bi kardeşin olduğu dedim. Ben sana yardım etmem git ek iş bul kendine temizle borcunu dedim. Kendimi çektim. Annemse ona yardım etti. Bi senedir beraber ödemeye çalışıyorlardı. Annem geçen sordu ne kadar kaldı borç diye abim dedi olduğu gibi duruyor. Nasıl oluyo o dedi çok büyük borç bitmiyo diyo ne kadar kaldı bana net söyle diyor geçiştiriyor annemi çektim konuştum bak boşa yardım ediyosun bu adam gene devam ediyor diye. İnanmadı bana. Öğrendik ki Devam ediyormuş. Kendi söyledi en sonunda hiç bırakmadım dedi. Bi ara bizi aradı intihara kalkıştım dedi şu babamın parasını çeksek tüm borcu kapatsak kurtulsam dedi ki yetmiyor borcu yüz yetmiş bin bankadaki para 100 bin. Ben de dedim benim babam yıllarca teröristlerle sen parayı kumara ver diye çatışmadı onun el emeği o. Annem de onla süründü doğuda o para annemin hakkı anneme ev alıncak o parayla sen evlencen ben evlencem nolcak bu kadın ortada mı kalcak dedim. Bu kadar bencil olma dedim. Ayrıca temizleyince tekrar oynamayacağının garantisi var mı? Komple borcunu kapatsak kolay kurtuldun diye tekrar oynaman daha kolay olacak. Git kendine ek iş bul işin çok rahat yorucu değil haftada üç gün çalışıp 6 bin maaş alıyosun ek işte çalışabilirsin böylece rahatlıkla kapatırsın borcunu bi daha oynamazsan öyle aman aman bi borç değil senin için maaşın gayet iyi dedim. Annem yanına gitcekti bi ara bana mesaja atmış annemi gönderme evde içki içemiyorum sigara içemiyorum rahat vermiyor diye. Dedim pes artık sana. Geçen gene annemi aradı anne ben çok kötüyüm intihar edicem en sonunda bırakamıyorum kumarı diye. İntihar olayının blöf olduğunu düşünmeye başladım ben. Geçen gitmiş adanaya portakal çiçeği festivaline. Bu kadar kötü durumda olan adam festivalde eğlenir mi? Anneme bilet aldım gönderdim yanına. Anneme anlatıyorum uyanık ol dikkatli ol yardımcı olmak istiyorsan al elinden tüm kartlarını herşeye el koy dedim bu böyle nereye kadar sen temizliyosun en gene oynuyo dedim. Doktora yönlendirmiştim patolojik kumar bağımlılığı demişti ilaç da vermişti ilaç da yaramıyo diyo gene bırakamıyorum diyo başta çok uğraştım kurtarmaya ama baktım beni de çekiyo işin içine hem madden hem manevi psikolojimi de bozdu baktım ben de depresyona girmeye başladım kendimi kurtarayım dedim uzaklaştım iyice. Var mı bi tavsiyeniz ne yapayım ben? Nasıl yardım edebilirim? Ya da uzak durmak kendini korumak mı en iyisi? Başta yardım etmeye kalkıştım ama beni de batırınca olayı bana da bulaştırınca benim boyumu aşıyor iş dedim. Abi bildğim Bir akrabamdan yardım istedim. Abimi arayıp konuşacaktı. Abim bana mesaj attı ağzına geleni saydı sana güven olmazmış sır bile verilmezmiş kardeşine bile güvenmicekmişsin niye söylüyosun sen başkasına dedi. 1 sene oldu annemle ben kurtarmaya çalıştık durmuyosun bizi de çekiyosun yetmedi intihar etcem diyip duruyosun dedim olayın durumu vahim beni de annemi de aşıyor akıl danıştım dedim. Ne sanıyorsun herkesten saklayalım sen oyna biz sana para verelim habire bu mu hayalin yazık değil mi o kadına perişan ettin kadını bi senedir dedim. Sizce napmalı arkadaşlar siz olsanız napardınız

Önce babamdan kalan parayı üçe böler, annemin payını da kendi hesabıma atar abimin payını verirdim. Sana düşen bu, ne halin varsa gör diye postalardım. Böyle bir bağımlılığı varken evlenip başkasının başını da yakmasın bari.

Siz çok aklı başında yaklaşıp konuşmuşsunuz. Böyle bir sorunla karşılaşmadığım için nasıl çözülür bilemiyorum ama babacığınızdan kalan parayı da kumar borcuna verirse daha fazla borç yapacağı kesin.

Allah yardımcınız olsun... İnşallah sizin ve annenizin ihtiyacı olan o para da gitmez.

Eğer para dururken anneniz kıyamaz verir diye düşünüyorsanız o paranın üzerine babanızdan kalan maaşla kredi çekin ev alın. Hem anneniz rahat etsin hem krediye giden maaştan bir kuruş alamasın.

Benim eşimde zamanın da biz tanışmadan çok çok önceleri rahat bi 300/500 bin civarı kumar da yemiş tanıştık kredi ödüo üç ayrı bankaya tabi o zamanlar yeniyiz soramıyorum da bakıyorum ev yok araba yok en sonunda kendi anlattı kumar borcum diye. Gerçi şimdi Allah’a şükür böyle şeyleri yok çünkü hem maddi hem manevi olarak çökmüş biz tanıştık herşeyden elini ayağını zaten çekmişti ama iyice soğudu yani aslında o kendi kendine karar vermişti ama belki hayatına ben girmesem devam edecekti sonrasında aslında demem o ki hayatına biri girse belki bir şeylerden kopması daha kolay olur anladığım kadarıyla evli değil biriyle falan mı tanıştırsanız belki o zaman daha farklı yani naçizane fikrim allah yardımcınız olsun doğru yolu bir an önce bulsun 🤲

Abin kurtulmak istemiyorsa hiçbir şey yapamazsınız. Kurtulmak isteyen adam parasını festivale içkiye saçmaz. Kurtulmak istese annesini yanına çağırır. Tek eve harcama yapılır, kalan bütün para da kumar borcuna gider. Boş zamanlarında gerekirse taksiye çıkar yine öder borcu. Ama kurtulmaya niyeti olmayan annem gelmesin rahatım kaçıyor der böyle. En çok annenize üzüldüm, evladın da hayırlısını istemek lazım.

Önce babamdan kalan parayı üçe böler, annemin payını da kendi hesabıma atar abimin payını verirdim. Sana düşen bu, ne halin varsa gör diye postalardım. Böyle bir bağımlılığı varken evlenip başkasının başını da yakmasın bari.

Siz çok aklı başında yaklaşıp konuşmuşsunuz. Böyle bir sorunla karşılaşmadığım için nasıl çözülür bilemiyorum ama babacığınızdan kalan parayı da kumar borcuna verirse daha fazla borç yapacağı kesin.

Allah yardımcınız olsun... İnşallah sizin ve annenizin ihtiyacı olan o para da gitmez.

Eğer para dururken anneniz kıyamaz verir diye düşünüyorsanız o paranın üzerine babanızdan kalan maaşla kredi çekin ev alın. Hem anneniz rahat etsin hem krediye giden maaştan bir kuruş alamasın.

O parayı çekmek için bi süre var dolmadan çekilmiyor gelecek ekimde dolacak sanırım. Ve benim imzam olmadan çekemiyorlar bildiğim kadarıyla. Miras olduğu için üçümüz birlikte çekebiliyoruz. Babam ölünce hesabında kalan 50 lirayı bile vermediler 3 ümüzün imzası olmadan. İmzam olmadan çekemez o parayı herhalde. Onu da ancak anneme ev alırken yaparım. Anneme dedim açıkça anne bak benden sana bi akıl, sen her şeyi bırak kendini kurtarmaya bak. Zaman dolunca hemen Paranı çekelim bi tane ev alalım sürünme. Bi abimde kalıyo bi bende kalıyo ikimiz de doğuda görev yapıyoruz 6-7 saatlik mesafe var aramızda ben doğuda o güneydoğuda. işin ne senin buralarda dağın başında hayatını heder Ediyosun. Git memleketten ya da nerden istiyosan evini al kafanı dinle yaşa mis gibi sahil kenarı güzel bi kasabada. Daha yaşın genç. 45 yaşında daha. Şeker hastalığı dışında ciddi bi rahatsızlığı da yok. Hayatı bile göre niye zindan ediyosun kendine tam rahat yaşayacağın zamanlar bunlar senin iki evladını da yetiştirdin büyüttün okuttun meslek sahibi yaptın sen daha napacaksın. Anne olunca öyle olmuyo diyor. Dedim sen anneliğini fazlasıyla yaptın 2 sene de yurt dışında okuttun oğlunu. Oğlun evlatlığını yapamadı ama senin onca emeğine karşılık mesleğe geçtiğinde onca maaş alırken sana emeklerinin karşılığını vereceğine bi de gitti borç kitledi utanmadan kendi yediği haltı sana ödetiyo dedim. Anne olursan bilirsin dedi. İyi dedim sen bilirsin sen harcat kendini. Ama ben harcatmayacağım kusura bakma dedim ne deyim artık ben

Benim eşimde zamanın da biz tanışmadan çok çok önceleri rahat bi 300/500 bin civarı kumar da yemiş tanıştık kredi ödüo üç ayrı bankaya tabi o zamanlar yeniyiz soramıyorum da bakıyorum ev yok araba yok en sonunda kendi anlattı kumar borcum diye. Gerçi şimdi Allah’a şükür böyle şeyleri yok çünkü hem maddi hem manevi olarak çökmüş biz tanıştık herşeyden elini ayağını zaten çekmişti ama iyice soğudu yani aslında o kendi kendine karar vermişti ama belki hayatına ben girmesem devam edecekti sonrasında aslında demem o ki hayatına biri girse belki bir şeylerden kopması daha kolay olur anladığım kadarıyla evli değil biriyle falan mı tanıştırsanız belki o zaman daha farklı yani naçizane fikrim allah yardımcınız olsun doğru yolu bir an önce bulsun 🤲

Onu bize geçen söyledi annemi aramış diyor evlendir beni. Evlenirsem belki düzelirim. Açıkçası ben buna onay vermiyorum. Sizin eşiniz düzelmiş de bizimkinin de düzeleceğinin garantisi yok ki. Durumu bilerek kimse evlenmez zaten. Durumu anlatmadan evlendirmek de kıza haksızlık gibi geliyo bana. Anneme Diyor bi tane memur kız bul bana evlendir beraber öderiz belki düzelirim. Kafa yapısına bak. Bence çok yanlış. Anneme dedim ki anne şimdi sen şöyle düşün beni yüzbinlerce lira kumar borcu yapan ve oynamaya devam eden bi adamla evlendirir misin? Lan ben niye çekiyorum elin adamının yediği haltların bedelini? Öyle değil mi kızcağız düzgün bi insan bulup mutlu olmak varken niye kumarbazla evlenip borç ödesin yani? Abim bile olsa kendiminkini kurtarcam diye başkasının evladını yakamam doğru gelmiyor bana. Hadi ya bırakmazsa. Elin kızı bi önür kumarbazla mı uğraşcak? Yazık değil mi mahvetcez gencecik kızın hayatını

Emekli ikramiyesini 3 e böl. Sizi darlamaması için o para ile altın vs alıp kasa kiralayın. Anneniz De kusura bakmayın ama oğlunun sömürülerine sessiz kalmış. Sürekli para yollarsa anneniz, kardeşiniz daha çok güvenir o paraya. Ayrıca babanızın emekli parası ne zorlukların karşılığıdır kim bilir. Şakın vermeyin ona.

Abin kurtulmak istemiyorsa hiçbir şey yapamazsınız. Kurtulmak isteyen adam parasını festivale içkiye saçmaz. Kurtulmak istese annesini yanına çağırır. Tek eve harcama yapılır, kalan bütün para da kumar borcuna gider. Boş zamanlarında gerekirse taksiye çıkar yine öder borcu. Ama kurtulmaya niyeti olmayan annem gelmesin rahatım kaçıyor der böyle. En çok annenize üzüldüm, evladın da hayırlısını istemek lazım.

Ben de böyle düşünüyorum. Sinirlendim dedim internetini kapat aylık doksan lira para veriyosun hem hem de internetten oynuyo kumarı. Sat akıllı telefonunu tuşlu telefon al. Giremesin internete. Oynayamazsın böylece. Yahu kredi kartı var kaç tane annem onları kapat dedi borcu var kapatılmıyo diye kandırmış kadını kadın borcunu ödedi kartın gene kapatmadı kartı. Gözü kör oldu resmen kadının çırpınıp duruyo anne diyorum boşa çırpınıyosun adam kurtulmak falan istemiyo. Kredi kartını kapatmak için borcunu ödeme şartı yok ayrıca dedim. Ödemeden de kullanıma kapatabiliyorsun sonra borcunu ödemeye devam ediyosun ben eski kartlmı kapattım çok harcama oluyo kredi kartı olunca diye borcunu ödüyorum hala sadece tekrar alışveriş yapılmıyo onla dedim. Saf kadıncağız kandırıyor resmen. Uyanık ol kandırıyor seni diye kaç kere uyardım ama yok hala kullandırıyor kendini

Emekli ikramiyesini 3 e böl. Sizi darlamaması için o para ile altın vs alıp kasa kiralayın. Anneniz De kusura bakmayın ama oğlunun sömürülerine sessiz kalmış. Sürekli para yollarsa anneniz, kardeşiniz daha çok güvenir o paraya. Ayrıca babanızın emekli parası ne zorlukların karşılığıdır kim bilir. Şakın vermeyin ona.

Kesinlikle çok zor şartlar altında çalıştı senelerce. Kemiklerini sızlatacak adamın. Parayı şuan çekemiyoruz ama. Ben çektiğimiz anda anneme ev alma taraftarıyım. Yazık kadıncağız sürünüyo senelerdir bi bende bi abimde istediği şehirden ev alsın da düzeni olsun bari şimdi bi de bekarız. Evlenmeyi de düşünüyorum gelecek sene falan. Şimdi gelip bende 3-4 ay kalıyo ama. Evlenince onu da yapamayacak. Gene gelir kalır ama yalnız yaşadığım gibi rahat edemez eşim olcak düzenim olcak sonuçta 3 ay 4 ay fazla olur kimse istemez bunu

Onu bize geçen söyledi annemi aramış diyor evlendir beni. Evlenirsem belki düzelirim. Açıkçası ben buna onay vermiyorum. Sizin eşiniz düzelmiş de bizimkinin de düzeleceğinin garantisi yok ki. Durumu bilerek kimse evlenmez zaten. Durumu anlatmadan evlendirmek de kıza haksızlık gibi geliyo bana. Anneme Diyor bi tane memur kız bul bana evlendir beraber öderiz belki düzelirim. Kafa yapısına bak. Bence çok yanlış. Anneme dedim ki anne şimdi sen şöyle düşün beni yüzbinlerce lira kumar borcu yapan ve oynamaya devam eden bi adamla evlendirir misin? Lan ben niye çekiyorum elin adamının yediği haltların bedelini? Öyle değil mi kızcağız düzgün bi insan bulup mutlu olmak varken niye kumarbazla evlenip borç ödesin yani? Abim bile olsa kendiminkini kurtarcam diye başkasının evladını yakamam doğru gelmiyor bana. Hadi ya bırakmazsa. Elin kızı bi önür kumarbazla mı uğraşcak? Yazık değil mi mahvetcez gencecik kızın hayatını
Benzer bir durumumuz var bizimde abimde iddia oynuyordu, yıllardır babamin ödediklerini toplasak abinizin borcundan çoktur herhalde.

Bir kız arkadaşı var şuan evlenme niyetindeydi, kıza kumar oynadığını söylemesi için baskı yaptık, arkasında durmadı babam, abimde söyledi kız arkadaşına herşeyi, tedaviye başladı, ilişkileri devam ediyor, kız arkadaşı de destek oluyor bırakması icin. Netice ne olur zaman gösterecek.

Anneniz kumar oynadığını bile bile abinizin evlilik olayına ortak olmasın. Ki abiniz eş değil borçlarını ödetmek için bir enayi arıyor açık açık.

Bu durumların ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirim, Allah yardımcınız olsun.

Kesinlikle çok zor şartlar altında çalıştı senelerce. Kemiklerini sızlatacak adamın. Parayı şuan çekemiyoruz ama. Ben çektiğimiz anda anneme ev alma taraftarıyım. Yazık kadıncağız sürünüyo senelerdir bi bende bi abimde istediği şehirden ev alsın da düzeni olsun bari
Siz çok akıllı ve mantıklısınız ama abiniz sizde bu aklı bırakmayacak belli. Aileden bir ferdin, insana verdiği zararı çok iyi bilirim ben. İnsan sinir hastası olmaya başlıyor. Sabretmekte olmaz bu iş. Hele evlenmekle hiç olmaz. Yukarda da çok güzel demişsiniz gencecik bir kız niye kumar borcu ödesin. Ben de öğretmenim ama kumar borcu memuriyete zarar veren bir şey mi bilmiyorum. Sanki 657 çalışırken memurun hacizlik borcunun olması sıkıntı falan diye hatırlıyorum. Bu gidişle kendine yazık edecek

Evladında hayırlısı diye boşa dememişler işte.. Siz gayet makul ve anlayışlı bir şekilde yaklaşmışsınız, bundan sonrası için artık onun çabası gerekiyor malesef.. Annelik tabiki üzülüyor, yardımcı olmaya çalışıyor ama fark edemedikleri bir gerçek var yardımcı oldukça, arkasını topladıkça hep daha fazlasını istiyorlar..
Aynı durumda sayılırız benimde kardeşim benzer şeyleri epeydir yaşatıyor aileme..bizimki kumar değil ama finans borsa piyasası.. Ne yapsak vaxgeçiremiyoruz ve kaçıncıya kaybediyor.. Bende aynı sizin gibi artık duymak dahi istemiyorum.. Çünkü konuştukça sinirlerim bozuluyor.. Artık kendi aileme, eşime çocuğuma öncelik veriyorum..
Sonuçta herkes tercihlerine göre yaşıyor, onlar bu şekilde yaşamaktan sürekli borç ödemekten, sile kuramamaktan mutlularsa yada en ufak bir çabaları yoksa bizden bu kadar demek en mantıklısı sanırım

Benzer bir durumumuz var bizimde abimde iddia oynuyordu, yıllardır babamin ödediklerini toplasak abinizin borcundan çoktur herhalde.

Bir kız arkadaşı var şuan evlenme niyetindeydi, kıza kumar oynadığını söylemesi için baskı yaptık, arkasında durmadı babam, abimde söyledi kız arkadaşına herşeyi, tedaviye başladı, ilişkileri devam ediyor, kız arkadaşı de destek oluyor bırakması icin. Netice ne olur zaman gösterecek.

Anneniz kumar oynadığını bile bile abinizin evlilik olayına ortak olmasın. Ki abiniz eş değil borçlarını ödetmek için bir enayi arıyor açık açık.

Bu durumların ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirim, Allah yardımcınız olsun.

Katılıyorum. Hani mevcut bi ilişkisi olsa sevdiği olsa onla evlenmek istese kız da sevdiğini kurtarmak için yardım eder anlarım. Ama böyle bi durumda ortada bi kız bile yokken bana birini bul evlendir belki düzelirim demek resmen borcu kitleyecek enayi aramak demek. Belki düzelirim nedir ya? Ya düzelmezsen? Elin kızı mecbur mu böyle adamla hayatını birleştirip çile çekmeye. Ne iyi ne düzgün adamlar var rahatça yaşayıp mis gibi hayat süreceği. Annem de hemen kalkıştı ona buna soruyo kız araştırıyo. Dedim anne bak kendine gel. Bi kız bulup tanışsa bile söylesin bari kumar borcunu kabul ederse gelsin kız. Gizli saklı yüzük takıp evlendirip sonradan söyleriz falan demeyin boşanmayla onla bunla uğraşırsın sonra dedim. Ayrıca ben izin vermem söyleyim kızdan bu durumu gizleyip evlendirmenize göz göre göre izin vermem vicdanım el vermez dedim. Sen kendi kızına yapılsın ister misin? İster misin kumarbazın teki benimle belki düzelirim diye evlensin ben onun kumar borcunu ödeyim abim kendinde değil bari sen kendine gel dedim

Siz çok akıllı ve mantıklısınız ama abiniz sizde bu aklı bırakmayacak belli. Aileden bir ferdin, insana verdiği zararı çok iyi bilirim ben. İnsan sinir hastası olmaya başlıyor. Sabretmekte olmaz bu iş. Hele evlenmekle hiç olmaz. Yukarda da çok güzel demişsiniz gencecik bir kız niye kumar borcu ödesin. Ben de öğretmenim ama kumar borcu memuriyete zarar veren bir şey mi bilmiyorum. Sanki 657 çalışırken memurun hacizlik borcunun olması sıkıntı falan diye hatırlıyorum. Bu gidişle kendine yazık edecek

Hacizlik duruma gelmedi çok şükür gelecekti benim o 17 binle kurtardık benimki yalan oluyodu az daha da çok sert tepki alınca benden geri ödedi nasıl ödediyse. Memuriyetine yansır bu şekilde giderse. Şuan yansımadı ama. Memuriyetine yansır bi de işinden de ederse kendini hepten yazık edecek kendine.

Evladında hayırlısı diye boşa dememişler işte.. Siz gayet makul ve anlayışlı bir şekilde yaklaşmışsınız, bundan sonrası için artık onun çabası gerekiyor malesef.. Annelik tabiki üzülüyor, yardımcı olmaya çalışıyor ama fark edemedikleri bir gerçek var yardımcı oldukça, arkasını topladıkça hep daha fazlasını istiyorlar..
Aynı durumda sayılırız benimde kardeşim benzer şeyleri epeydir yaşatıyor aileme..bizimki kumar değil ama finans borsa piyasası.. Ne yapsak vaxgeçiremiyoruz ve kaçıncıya kaybediyor.. Bende aynı sizin gibi artık duymak dahi istemiyorum.. Çünkü konuştukça sinirlerim bozuluyor.. Artık kendi aileme, eşime çocuğuma öncelik veriyorum..
Sonuçta herkes tercihlerine göre yaşıyor, onlar bu şekilde yaşamaktan sürekli borç ödemekten, sile kuramamaktan mutlularsa yada en ufak bir çabaları yoksa bizden bu kadar demek en mantıklısı sanırım

En güzeli siz ne güzel yuvanızı kurmuşsunuz. Darısı başıma inşallah. Benim de bir erkek arkadaşım var. Gelecek sene falan düşünüyorum evlenmeyi ama korkuyorum çocuk fazlasıyla düzgün. Aileleri temiz aile huzurlu güzel bi aileleri var sülalecek. Sülalelerinde yok böyle kumar falan işleri. Temiz insanlar Maddi imkanları iyi evleri var 3 kat arabaları var. Utanıyorum açıkçası. Korkuyorum tanıştıklarında ne olur diye. Babam yok. Kumar bağımlısı bi abim ve onun arkasını toplayıp duran bi annem var. Kendi yuvamı kurmak ikisinden de uzaklaşmak istiyorum ama sevgilimin ailesi bu olayları bilse istemezler beni belki de.

Katılıyorum. Hani mevcut bi ilişkisi olsa sevdiği olsa onla evlenmek istese kız da sevdiğini kurtarmak için yardım eder anlarım. Ama böyle bi durumda ortada bi kız bile yokken bana birini bul evlendir belki düzelirim demek resmen borcu kitleyecek enayi aramak demek. Belki düzelirim nedir ya? Ya düzelmezsen? Elin kızı mecbur mu böyle adamla hayatını birleştirip çile çekmeye. Ne iyi ne düzgün adamlar var rahatça yaşayıp mis gibi hayat süreceği. Annem de hemen kalkıştı ona buna soruyo kız araştırıyo. Dedim anne bak kendine gel. Bi kız bulup tanışsa bile söylesin bari kumar borcunu kabul ederse gelsin kız. Gizli saklı yüzük takıp evlendirip sonradan söyleriz falan demeyin boşanmayla onla bunla uğraşırsın sonra dedim. Ayrıca ben izin vermem söyleyim kızdan bu durumu gizleyip evlendirmenize göz göre göre izin vermem vicdanım el vermez dedim. Sen kendi kızına yapılsın ister misin? İster misin kumarbazın teki benimle belki düzelirim diye evlensin ben onun kumar borcunu ödeyim abim kendinde değil bari sen kendine gel dedim
Anneler duygusal bakıyor olaya, benim annemde hemen kız arkadaşıyla tanışıp evlensinler diye heves etti. Ama ben babamı ve diğer abimi devreye soktum mecburen konuştu kız arkadaşıyla sonra bende tanıştım kendisiyle herşeyden haberi var şuan. Hatta ben tedavi sonuçlanıp belli bir süre geçene kadar evlenmeyi düşünmeyin sakın dedim kız arkadaşına açık açık.

Sizde gayet vicdanlı düşünüyorsunuz, bu konuda annenizi muhakkak tekrar tekrar uyarın ola ki bir kız bulma durumu olursa kendisini durumdan haberdar edin.

Abiniz kendi istemezse kurtulamaz bu illetten malesef olan da en çok annenize olur.

Anneler duygusal bakıyor olaya, benim annemde hemen kız arkadaşıyla tanışıp evlensinler diye heves etti. Ama ben babamı ve diğer abimi devreye soktum mecburen konuştu kız arkadaşıyla sonra bende tanıştım kendisiyle herşeyden haberi var şuan. Hatta ben tedavi sonuçlanıp belli bir süre geçene kadar evlenmeyi düşünmeyin sakın dedim kız arkadaşına açık açık.

Sizde gayet vicdanlı düşünüyorsunuz, bu konuda annenizi muhakkak tekrar tekrar uyarın ola ki bir kız bulma durumu olursa kendisini durumdan haberdar edin.

Abiniz kendi istemezse kurtulamaz bu illetten malesef olan da en çok annenize olur.

Aynen öyle. Anneme de söyledim abim senin kadar takmıyor borcunu. Adamdaki rahatlığa bak. İçki içiyorum ben kabullenmeyeceksen benim evime gelme diyebiliyor anneme. Annem diyor ben don bile almıyorum kendime sana yardım edecem diye sen içki alıyosun hemi yzıklar olsun. Sonra gene aynı hiç bile olmamış gibi oğlum yavrum bal kaymak oluyorlar. Aklım almıyor cidden. Nasıl bu kadar kör oldu gözü. Benim psikolojimi bozdular. Elimden geleni fazlasıyla yaptım. Araba aldığım zaman arabayı izmirden almıştım. Abimi çağırdım dedim ben acemiyim süremem o kadar yol gel beraber gidelim. Ta ordan araba mı alınır bi sürü söylendi ama. Benim asıl niyetim yaşadığı yerden bu bahaneyle uzaklaşsın. Biraz gezelim izmiri de çok görmek istiyodu merak ediyordu ilanda izmiri görünce dedim abim de çok istiyordu görmeyi. Bahanesi olur. Gitmiş kafa dağıtmış oluruz. Abi dedim herşey benden gidiş biletlerimizi alcam kalacak yerimiz de var arkadaşım var çok lüks villası var orda izin al 3 gün kalırız gezeriz kafa dağıtırız arabayı alır geze geze geliriz. İyi gelir uzaklaşmak dedim. Gittik saray gibi evde 3 gün kafa dinledik. İstediği her yere gittik alt üst ettik gelirken istediği şehirlerde durduk gezdik damağına düşkündür abim gezdiğimiz yerlerin yöresel yemeklerinden izmirde uşakta antep te yöresel şeylerden hep tattık. Her şeyi ben karşıladım. Okuduğu Üniversitenin olduğu şehre gittik üniversitesine eski yaşadığı mahalleye gittik gezdik fotoğraflarını çektik anıları tazeledik kafası dağılır iyi gelir dedim. 3 gün epey güzel geçti. Moral vermek destek olmak için her şeyi yaptım. Yok değişmiyor. Ne zaman konuşsam canımı sıkıyor bana biri büyü yaptı ben ondan mı böyle oldum acaba diyor birine sormuş da enerji düşüklüğü demiş de anneme babama büyü yapmışlar ondan oluyomuş da saçma sapan şeylerle psikolojimi bozuyor. Ben de uzaklaştım haliyle arayıp sormuyorum mesaj bile atmıyorum doğru düzgün. Bana diyor arabayı getirttirdin beni arayıp sormaz oldun. Ne alakası var arabayla getirtmeyle dedim. Yoğun çalışıyorum çok yoruluyorum kafam dolu oluyo kaldırmıyo kafam falan dedim geçtim

O parayı çekmek için bi süre var dolmadan çekilmiyor gelecek ekimde dolacak sanırım. Ve benim imzam olmadan çekemiyorlar bildiğim kadarıyla. Miras olduğu için üçümüz birlikte çekebiliyoruz. Babam ölünce hesabında kalan 50 lirayı bile vermediler 3 ümüzün imzası olmadan. İmzam olmadan çekemez o parayı herhalde. Onu da ancak anneme ev alırken yaparım. Anneme dedim açıkça anne bak benden sana bi akıl, sen her şeyi bırak kendini kurtarmaya bak. Zaman dolunca hemen Paranı çekelim bi tane ev alalım sürünme. Bi abimde kalıyo bi bende kalıyo ikimiz de doğuda görev yapıyoruz 6-7 saatlik mesafe var aramızda ben doğuda o güneydoğuda. işin ne senin buralarda dağın başında hayatını heder Ediyosun. Git memleketten ya da nerden istiyosan evini al kafanı dinle yaşa mis gibi sahil kenarı güzel bi kasabada. Daha yaşın genç. 45 yaşında daha. Şeker hastalığı dışında ciddi bi rahatsızlığı da yok. Hayatı bile göre niye zindan ediyosun kendine tam rahat yaşayacağın zamanlar bunlar senin iki evladını da yetiştirdin büyüttün okuttun meslek sahibi yaptın sen daha napacaksın. Anne olunca öyle olmuyo diyor. Dedim sen anneliğini fazlasıyla yaptın 2 sene de yurt dışında okuttun oğlunu. Oğlun evlatlığını yapamadı ama senin onca emeğine karşılık mesleğe geçtiğinde onca maaş alırken sana emeklerinin karşılığını vereceğine bi de gitti borç kitledi utanmadan kendi yediği haltı sana ödetiyo dedim. Anne olursan bilirsin dedi. İyi dedim sen bilirsin sen harcat kendini. Ama ben harcatmayacağım kusura bakma dedim ne deyim artık ben

Maşallah hem güzelce düşünüp hem annenizle mantıklı şekilde konuşmuşsunuz. Yerinizde olsam da aynı şeyleri söylerdim.

Madem imzanız olmadan çekemiyor, sizde bu irade varken anneniz dayanamasa bile para emniyette olur. Paranın çekme zamanı gelir de anneniz size baskı yaparsa kendi payınızı alın ve kenara çekilin derim.

Keşke anneniz rahat yaşayabileceği bir memlekette ev alsa maaşıyla da güzelce yese içse gezse kendine vakit ayırsa...

Henüz bebeğimi kucağıma almadım annenizin yerine koyamıyorum bile kendimi ne zor. Rabbim evladın da hayırlısını versin. İnşallah abiniz için de bir çıkış yolu vardır bu illetin sonu gelir de hepiniz rahatlarsınız. Zaten doğudasınız lütfen kendinizi çok üzüp yıpratmayın.

Ben de böyle düşünüyorum. Sinirlendim dedim internetini kapat aylık doksan lira para veriyosun hem hem de internetten oynuyo kumarı. Sat akıllı telefonunu tuşlu telefon al. Giremesin internete. Oynayamazsın böylece. Yahu kredi kartı var kaç tane annem onları kapat dedi borcu var kapatılmıyo diye kandırmış kadını kadın borcunu ödedi kartın gene kapatmadı kartı. Gözü kör oldu resmen kadının çırpınıp duruyo anne diyorum boşa çırpınıyosun adam kurtulmak falan istemiyo. Kredi kartını kapatmak için borcunu ödeme şartı yok ayrıca dedim. Ödemeden de kullanıma kapatabiliyorsun sonra borcunu ödemeye devam ediyosun ben eski kartlmı kapattım çok harcama oluyo kredi kartı olunca diye borcunu ödüyorum hala sadece tekrar alışveriş yapılmıyo onla dedim. Saf kadıncağız kandırıyor resmen. Uyanık ol kandırıyor seni diye kaç kere uyardım ama yok hala kullandırıyor kendini
Annen böyle davranarak yardım etmiyor zaten. Nasılsa arkamı toplayan var diye iyice batıyor. Maaşına haciz gelmeden akıllanmaz. İnşallah tekinsiz adamlara bulaşmaz da sadece banka borcuyla kalır.

Babası ve abisi kumar oynayan biri olarak söylüyorum size 5 kuruş koklatmayin. Maaşına gelsin icra kesilsin sakin ha sakın eline para vermeyin onu da kumara yatırır. Anneniz yardim edecek ise direk kendi ödesin eline para vermeyin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X