Ne yapmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Babandan kalan para ile annene ev almak istiyorsun ve haklısında ama annen bu kadar arkasında ise abinin abin o evi ona sattırır kumar oynamak için bence :kahve:

Valla ben elimden geleni yapmış olurum en azından. Vicdanım rahat eder ben annem için elimden geleni yaptım aptallık ederse o onun sorunudur derim. Açıkça da söyledim ben sana ev alalım rahatça otur bi yerde diye. Gelip aylarca kalıyor bende şimdi bekarım ancak evlenince böyle de yapamazsın dedim. Evlenirsem 3-4 ay kalmaya benim evimde ne sen rahat edebilirsin ne de evlendiğim adam rahat edebilir dedim. Ayrıca bence çoktan ev alıp oturmalıydı. Ayrı evi hiç olmadı kira ödemedi fatura ödemedi ya abimde ya bende kaldı. Abimin yükünün altına girmese 3 bin lira emekli maaşı var rahatlıkla o parayı bile beklemeden ev almıştı şimdiye kendine istese

Ama yazdıklarınızdan annenizin maalesef ki körlemesine abinizin her yaptığını tolere edip bir de üzerine varını yoğunu önüne serdiğini okuyoruz.Siz ne kadar konuşursanız konuşun anlamıyor veyahut anlamazdan geliyor peki abiniz ve anneniz ortada kaldılar dımdızlak beş parasız sizin içiniz sızlamayacak mı? İllaki sızlayacak evliliğinize bile zarar verebilir böyle bir durum olursa,yani demem o ki bence siz o parayla annenize ev alın ama ortak tapuyla filan alın kadıncağız iyi niyetinin kurbanı olmasın :kahve:

Oldu bile çoktan o parayı kaptırmadan kurtarıp evi alabilsek ortak tapu işi falan kolay halledilir

Sürekli arkası toplanan biri çok fazla dara düşmez. Sıkıntısı olduğunda arkasında düzeltecek birileri var diye düşünür. Özeleştiri, muhakeme yapamaz ki, hayatını düzene sokması için bunlar olmalı. Kesinlikle arkasında durmayın, annenizin de bunu yapması lazım. Yetiremiyorum sıkıntım var diye anneniz ağlansın biraz. Kaynağının olmadığını düşünür.

Hesaptaki parayla annenize ev almanız çok mantıklı. Evet abinizin ve sizinde hakkınız olabilir ama bazen resmiyette kağıt üzerinde olan şeyler vicdanla uyuşamayabiliyor. Siz ve abiniz daha gençsiniz, çok şeye sahip olabilecek zamanınız var. Ama anneniz artık emekli maaşıyla kendini geçindirsin yeter yaşlarına gelmiş. Mesleklerinizi elinize almanız için maddi/manevi desteği de vermiş zaten. Onu bir küçük yuva sağlar oraya yerleştirirseniz, evlat olarak yapmanız gerekeni de yapmış olursunuz. Hakkınızda hayırlısı olsun, inşallah bir an önce düzelir her şey.

tamamını okumadım sanki aynı konu daha önce de açılmıştı. ben olsam irtibatı keserdim. annemin de irtibatı kesmesi konusunda yönlendirirdim. sizin gönderdiğiniz 1 kuruşla bile gider kumar oynar bu. batacaksa kendi batsın.

Benim eşimde zamanın da biz tanışmadan çok çok önceleri rahat bi 300/500 bin civarı kumar da yemiş tanıştık kredi ödüo üç ayrı bankaya tabi o zamanlar yeniyiz soramıyorum da bakıyorum ev yok araba yok en sonunda kendi anlattı kumar borcum diye. Gerçi şimdi Allah’a şükür böyle şeyleri yok çünkü hem maddi hem manevi olarak çökmüş biz tanıştık herşeyden elini ayağını zaten çekmişti ama iyice soğudu yani aslında o kendi kendine karar vermişti ama belki hayatına ben girmesem devam edecekti sonrasında aslında demem o ki hayatına biri girse belki bir şeylerden kopması daha kolay olur anladığım kadarıyla evli değil biriyle falan mı tanıştırsanız belki o zaman daha farklı yani naçizane fikrim allah yardımcınız olsun doğru yolu bir an önce bulsun 🤲
Benim eşimde zamanın da biz tanışmadan çok çok önceleri rahat bi 300/500 bin civarı kumar da yemiş tanıştık kredi ödüo üç ayrı bankaya tabi o zamanlar yeniyiz soramıyorum da bakıyorum ev yok araba yok en sonunda kendi anlattı kumar borcum diye. Gerçi şimdi Allah’a şükür böyle şeyleri yok çünkü hem maddi hem manevi olarak çökmüş biz tanıştık herşeyden elini ayağını zaten çekmişti ama iyice soğudu yani aslında o kendi kendine karar vermişti ama belki hayatına ben girmesem devam edecekti sonrasında aslında demem o ki hayatına biri girse belki bir şeylerden kopması daha kolay olur anladığım kadarıyla evli değil biriyle falan mı tanıştırsanız belki o zaman daha farklı yani naçizane fikrim allah yardımcınız olsun doğru yolu bir an önce bulsun 🤲
cok merak ettım..Eşinizin su an yani dolayısıyla ıkınızın mulk var mı???Araba -ev vss...Çunkı patolojık kumar bagımlısı asla vazgecmez..

Hacizlik duruma gelmedi çok şükür gelecekti benim o 17 binle kurtardık benimki yalan oluyodu az daha da çok sert tepki alınca benden geri ödedi nasıl ödediyse. Memuriyetine yansır bu şekilde giderse. Şuan yansımadı ama. Memuriyetine yansır bi de işinden de ederse kendini hepten yazık edecek kendine.
hacızlerını goremessın cnm..maassın emınım 4 de 1 ı gıdıyordur..patolojık kumar bagımlısı ıcrasız duramaz..e-devletıne ordan uyapa bakılmalı..tabıkı ızın vermez..off off sakın guvenme..kendını ve annenın guvenceye al..herseyınızı yer acımaz karsınızada oturup vermeseydınız oynamazdım der..Asla borcunu odemeyın..asla

Arkadaşlar ben 25 yaşında bir öğretmenim. Babasız büyüdüm denilebilir. Annemle babam sorunlu insanlardı. Ayrı yaşıyorlardı. 3 yıl önce babam kanserden vefat etti. Ben çok zorluklarla annemin desteğiyle okudum öğretmen oldum abim de aynı şekilde. Memur. Allaha şükür halimiz vaktimiz yerindeydi. Ben 3.5 maaş alıyorum abim 6 bin maaş alıyor annem de 3 bin babamdan kalan emekli aylığı. Bakarsanız çok şey yapılabilirdi bunca parayla amma ve lakin olmadı. Ben atanalı 3 yıl oldu üniversite okurken çok borçlandım onları anca temizleyebildim. Bu yıl yeni araba aldım biraz birikmiş biraz kredi ile. Babamın emekli ikramiyesi olarak bir miktar parası var 100 bin civarı 3 ayda bir ek gelir getiriyor diye çekmedi annem. Belli bi süresi var o süreye kdar da çekilmiyor zaten. Sorunum şu. Abim kumar bağımlısı. Sürekli kumar oynuyor bu sebeple aile ilişkimiz alt üst oldu. Az buz değil arkadaşlar 160 bin kumar borcuna girmiş. Annem yardım edip kurtarmaya çalıştı maaşını resmen ona yolladı aylarca babamın bankadan gelen üç aylığı da verdi ( az değil 3 ayda bir 6-7 bin getiriyor ) bu olay bi seneye yakındır böyle devam ediyor bir ara çok sıkıştı haciz gelecekti acil bi ödemesi vardı benim de 17 bin birikmişim vardı araba alcam diye biriktiriyordum uzun zamandır maaşa kadar bana borç ver kartı ödeyip sonra tekrar yapılandırma yapıp nakit avans çekicem dedi yoksa haciz gelcek dedi annem falan epey uğraşıp ikna ettiler beni verdim sürekli öteliyo bugün vercem yarın vercem söz verdiği gün çoktan geçti ses yok istedim en sonunda demesin mi bana ben onu da kumara harcadım ağzıma geleni saydım hadi kendine acımıyorsun bana da acımadın ben hastalığım varken ne zor şartlar altında dağın başında çalışıyorum kaç aylık emeğim benim o para kardeşine bile güvenmicen demek ki falan dedim baya sinirlendim ertesi gün bana geri gönderdi parayı nerden buldun dedim yapılandırma yapmıştım geri çektim dedi hani kumarda onu da kaybetmiştin dedim cevap vermedi. Neyse ben bu olaydan sonra baktım kendi yetmiyor bu pisliğe beni de bulaştırcak gittim kredi çektim üstüne de bu parayı koydum araba aldım. En azından bi malım olsun para diye sıkıştırıp duruyo. Bi yere bağlarsam parayı dakka başı isteme vermeme kavgası yapmayız dedim. Annemle de konuştuk o da dedi al sen arabanı ben de yardım ediyorum derim en azından bize güvenmez bırakır belki dedi. Dediğim de oldu biraz krediyi çektim maaşı krediye bağladım ben bu olaya karıştığından beri hiç yüz vermemiştim hiç para falan vermedim bulaşan sensin sen temizle ben mi dedim git kumar işine gir diye altında araba gezip tozarken ben aklına gelmiyodum doğuya atandım kadın başıma buralara gelip her şeyimi kendim hallettim aramadın bile borca girnce mi geldi aklına bi kardeşin olduğu dedim. Ben sana yardım etmem git ek iş bul kendine temizle borcunu dedim. Kendimi çektim. Annemse ona yardım etti. Bi senedir beraber ödemeye çalışıyorlardı. Annem geçen sordu ne kadar kaldı borç diye abim dedi olduğu gibi duruyor. Nasıl oluyo o dedi çok büyük borç bitmiyo diyo ne kadar kaldı bana net söyle diyor geçiştiriyor annemi çektim konuştum bak boşa yardım ediyosun bu adam gene devam ediyor diye. İnanmadı bana. Öğrendik ki Devam ediyormuş. Kendi söyledi en sonunda hiç bırakmadım dedi. Bi ara bizi aradı intihara kalkıştım dedi şu babamın parasını çeksek tüm borcu kapatsak kurtulsam dedi ki yetmiyor borcu yüz yetmiş bin bankadaki para 100 bin. Ben de dedim benim babam yıllarca teröristlerle sen parayı kumara ver diye çatışmadı onun el emeği o. Annem de onla süründü doğuda o para annemin hakkı anneme ev alıncak o parayla sen evlencen ben evlencem nolcak bu kadın ortada mı kalcak dedim. Bu kadar bencil olma dedim. Ayrıca temizleyince tekrar oynamayacağının garantisi var mı? Komple borcunu kapatsak kolay kurtuldun diye tekrar oynaman daha kolay olacak. Git kendine ek iş bul işin çok rahat yorucu değil haftada üç gün çalışıp 6 bin maaş alıyosun ek işte çalışabilirsin böylece rahatlıkla kapatırsın borcunu bi daha oynamazsan öyle aman aman bi borç değil senin için maaşın gayet iyi dedim. Annem yanına gitcekti bi ara bana mesaja atmış annemi gönderme evde içki içemiyorum sigara içemiyorum rahat vermiyor diye. Dedim pes artık sana. Geçen gene annemi aradı anne ben çok kötüyüm intihar edicem en sonunda bırakamıyorum kumarı diye. İntihar olayının blöf olduğunu düşünmeye başladım ben. Geçen gitmiş adanaya portakal çiçeği festivaline. Bu kadar kötü durumda olan adam festivalde eğlenir mi? Anneme bilet aldım gönderdim yanına. Anneme anlatıyorum uyanık ol dikkatli ol yardımcı olmak istiyorsan al elinden tüm kartlarını herşeye el koy dedim bu böyle nereye kadar sen temizliyosun en gene oynuyo dedim. Doktora yönlendirmiştim patolojik kumar bağımlılığı demişti ilaç da vermişti ilaç da yaramıyo diyo gene bırakamıyorum diyo başta çok uğraştım kurtarmaya ama baktım beni de çekiyo işin içine hem madden hem manevi psikolojimi de bozdu baktım ben de depresyona girmeye başladım kendimi kurtarayım dedim uzaklaştım iyice. Var mı bi tavsiyeniz ne yapayım ben? Nasıl yardım edebilirim? Ya da uzak durmak kendini korumak mı en iyisi? Başta yardım etmeye kalkıştım ama beni de batırınca olayı bana da bulaştırınca benim boyumu aşıyor iş dedim. Abi bildğim Bir akrabamdan yardım istedim. Abimi arayıp konuşacaktı. Abim bana mesaj attı ağzına geleni saydı sana güven olmazmış sır bile verilmezmiş kardeşine bile güvenmicekmişsin niye söylüyosun sen başkasına dedi. 1 sene oldu annemle ben kurtarmaya çalıştık durmuyosun bizi de çekiyosun yetmedi intihar etcem diyip duruyosun dedim olayın durumu vahim beni de annemi de aşıyor akıl danıştım dedim. Ne sanıyorsun herkesten saklayalım sen oyna biz sana para verelim habire bu mu hayalin yazık değil mi o kadına perişan ettin kadını bi senedir dedim. Sizce napmalı arkadaşlar siz olsanız napardınız
Valla bu tarz şeylerden kurtuluş pek kolay olmuyor tabi sizde her paraya ihtiyacı olduğunda yardım etmeyecemsiniz kumar oynamamayı kendi öğrenecek böyle ömür geçmez intihar felanda etmez sanmıyorum duygu sömürüsü bunlar kumarı canından daha mı çok seviyor bu işin önüne geçmezseniz daha kötü sonuçlar çıkabilir başınız belaya girer ya uzak durun kendi kendine ne yaparsa yapsın yada destek olun bi bağımlılık için doktora götürün tedavi olsun onada sizede yazık

2 yıldır görüşüyoruz geçen yıl öğrendim borcu olduğunu. Çok şeye katlandım katlanmaya devam ediyorum o yüzden kesip atmak zor geliyor ama bi yerde sevginin de yetmeyeceğini biliyorum. Dediğiniz gibi değip değmediği konusunda bazen bende tereddüt ediyorum...
Bunun adı sevgı degıl..Onun seni kullanması oluyor..Sectıgın kısı senın aksındır..Aynaya bak sen o musun?Sana ne katacak o kişi..KUMAR-YALAN-IHANET-OYUN...Oyun en kötüsü..

Allahım sen evladın hayırlısını , aklı başında olanını ver..
İşiniz çook zor, istemedikçe bırakamaz. Borç batağına girdikçe girer gömüldükçe gömülür yazık.
Bence ne anneniz ne siz yardımcetmeyin nasıl çıkarsa çıksın bir yerden sonra insan kendini düşünmeli artık.
Mis gibi geliriniz varmış, neler neler yapılıyordu o paralara çok üzüldüm çok.

cok merak ettım..Eşinizin su an yani dolayısıyla ıkınızın mulk var mı???Araba -ev vss...Çunkı patolojık kumar bagımlısı asla vazgecmez..
[/QUOTE
5 senedir beraberiz 2 yıldır da evliyiz çok şükür tekrar oynama ya da ortamında bulunma gibi bir eylem göstermedi yani oynasa illaki anlarım gelen para belli giden para belli arabamız var allah nasip ederse ev almayı da düşünüyoruz takılar falan biraz da birikim var acele etmiyoruz denk gelirse bi ev alıcaz bakalım 🤲

Anneniz sizin gibi bir evlada sahip olduğu için çok şanslı. Herşeye gayet mantıklı yaklaşıyorsunuz. Ama annenizin merhameti aklının önüne geçiyor. Aslında o paraları vererek abinizin kumara devam etmesini de sağlamış oluyor. Tek bir konuda uyarmak istedim. Para ile anneme ev alalım diyorsunuz ya bence o ev de kendinize de hisse alın. Çünkü abiniz annenizi kandırıp evi ipotek göstererek kredi falan çeker ve o ev de gider. Ya da evi 3ünüzün adına elbirliği mülkiyeti ile alın. Ama üçünüzün adına olaccaksa mutlaka elbirliği mülkşyeti olsun paylı mülkiyet şeklinde almayon sakın.

Bu konu hakkinda tek soyleyecegim
Sakinnn sakinnn evlendirmeyin allah rizasi icin baska birinin basini yaksmasina izin vermeyin

o zaman patolojıye donuşmemiş...kısa surede oynayıpmı bırakmıs..yoksa yıllarcamı oynamıs..Benim eşim 9-10 yıldır oynuyormus..Evlendıkten 2.5yıl sonra FARKETTIM..Bosandım tabıkı..Çok zor..Dıkkat edın

o zaman patolojıye donuşmemiş...kısa surede oynayıpmı bırakmıs..yoksa yıllarcamı oynamıs..Benim eşim 9-10 yıldır oynuyormus..Evlendıkten 2.5yıl sonra FARKETTIM..Bosandım tabıkı..Çok zor..Dıkkat edın
Yok o kadar çok oynamamış 2 yıl falan yani 5 yıldır birlikteyiz oynasa falan illaki bende anlardım rabbim şaşırtmasın çok kötü bişi

Yok o kadar çok oynamamış 2 yıl falan yani 5 yıldır birlikteyiz oynasa falan illaki bende anlardım rabbim şaşırtmasın çok kötü bişi
patolojık kumar bagımlılarında nuks oranı yuksek..Ya patolojık olmadan bırakmıs mı desem..Çok sasırdım bırakanı gormedım daha...Benım ki cevırmedıgı dalavere kalmadı..Neyse her an dıkkat edın..

tayin iste annenide yanına al gidin bir süre izinizi kaybettirin. onu uzaktan yine takip edin ama söyleme yerini borcundan kurtulunca yuva sahibi olursa verirsiniz payını

Hayır lisede başlamış ufak ufak yıllardır oynuyormuş ama atanıp mesleğe geçince parası olunca iyice sarmış battıkça batmış krediler falan 160 bin borcu az buz değil

tayin iste annenide yanına al gidin bir süre izinizi kaybettirin. onu uzaktan yine takip edin ama söyleme yerini borcundan kurtulunca yuva sahibi olursa verirsiniz payını

Annem bırakmıyor ki. İntihara falan kalkıştım demiş korkmuş iyice kadın. Yanından ayrılmıyo gitti yanında kalıyo şimdi bayramaa yanıma geldiler. Çok üzüldüm annemi çok uyardım sakın güvenip kredi çekme fazla taviz verme bana kalsa yardım bile etme nasıl bulaştıysa temizlesin akıllı olsaydı 6 milyara yakın maaş alıyor sana mı güvenmiş kumar oynarken sen ödersen kolay gelir gene yapar dedim. Uyanık ol alttan girer üstten çıkar evinden de olursun dedim. Geçen sefer geldiklerinde ikisi bie oldular bana kredi çektirmeye çalıştılar. Asla dedim. Haciz gelcekmiş paşaya. Biraz birikmişim vardı araba alcaktım 20 bin kadar birikmiş para. Annem ağladı etti anneme kıyamayıp verdim parayı abim kartına yatırcaktı sonra yer açılınca geri çekip verecekti bana. 1 hafta geçti ses yok. Geri istedim parayı oyalıyor falan en son demesin mi ben o parayı da kumarda harcadım. Ağzıma geleni saydım beni annemle karıştırma dedim seni hayatımdan bi silerim ölmüş sayarım doğuda dağın başında 20 bin lira parayı sen bi gecede kumarda kaybet diye mi kazandım ben 2 senedir kendimi yırtıp kolay mı kazanılıyo para kendini yaktın beni niye bulaştırıyon dedim falan baya saydım sonra nerden bulduysa ertesi günü geri yolladı parayı. Sesim çıkmasa konacaktı herhalde anlamadım ben. O gün bana ders oldu bi daha para muhabbetini dahi açtırmadım. Parayı geri yolladıktan 3 gün sonra gittim kredi çektim o parayı da üstüne ekleyip araba aldım kendime. Borç içindeyim şimdi ama en azından bi malım var kenarda 60 milyarlık arabam var. Baktım bi şekilde ucu bana da dokunacak annemi kullanarak beni de çekecek böyle kurtardım kendimi yanaşamıyorlar bana bu konuda. Şimdi iyi ki yapmışım diyorum. Annem asla kredi işine faize girmem diyodu kaç senedir ben kaç kere demiştim kredi çekelim birkmişimizi de ekleyelim üç maaşız ödenir sana ev alalım diye kredi istemiyorum derdi. Orda kalırken alttan girmiş üstten çıkmış yanına gittiği gün 70 bin kredi çektirmiş kadıncağıza. Anneme çok kızdım dedim ben seni uyarmadım mı dikkat et kanma kullandırma kendini bulaştığı gibi temizlesin lükslerinden taviz versin ödesin kaç milyar maaş alıyo borca batarken aklına gelmedi bi annesi kardeşi olduğu borç temizletmeye gelince mi geldik aklına dedim uyanık ol diye uyarmıştım seni dedim ama İşine yansıyacaktı diyo. Haciz gelecekti memur adam işten atılırsa hepten borç bana kalır diyor. Hepten saf. Dedim anne yok öyle bişe. Borç sana niye kalsın. Maaşına haciz gelir ordan ödenir çıksın oturduğu koca evden geçsin devlet lojmanına satsın evdeki plazmasını eşyalarını tek oda bi eve geçsin bi koltuk bi küçük tv ile yetinsin sıksın kendini ek iş bulsun haftada 3 günü boş. Yurt dışında üni okuttun temizlik yaparak okul sonrası 1 sene dersane parası verdin kpss ye gönderdin atandı bi hayrını göremedin çekti gitti gezdi tozdu iki sene aklına bile gelmedik. Araba aldı etti. Tatillere gitti demedi annemi kardeşimi götüreyim. Borca girince geldi aklına bi ailesi olduğu bencil herifin. Ağzıma etti bıraktı beni diyo. Faize de girdim boşu boşuna 70 bin kredi ödüyorum 50 yaşıma geldim o kadar maaşım var kenarda bi şeyim yok ortadayım ne halt ettim ben diyor da ne fayda iş işten geçmiş. Yazık internetten tesbih malzemesi sipariş etmişler elişi yapıyo iğne oyası yanında tespih yapıp satacaklar falan ben de anlıyorum bu işlerden biraz abime dedim gel öğreteyim sana hazır burda bayram için göstereyim nasıl gidince de yaparsınız. Hiç yanaşmadı elinde telefon silahlı bi oyun var oynayıp duruyo annem de tesbih yapacam da satacam diye debeleniyo çıldırdım kriz geçirdim sinirden. Anneme dedim anne bak seni daha önce uyarmıştım dediğime geldin ağzına eder senin nasıl bulaştıysa temizlesin kendi bulaştırma kendini çek resti demiştim sana ben öyle yaptım. Az daha benim de hayatımı kaydırıyodun ikna etmeye çalıştın günlerce iyi ki de sana uymadım dedim. Bak gene uyarıyorum bu heriften bi halt olmaz kendini bu kadar paralama yıpratma senden önemli değil hiç bişe daha önce seni uyardım anlamadın dedim haklısın diyo haklıymışsın dediğin her şey çıktı hayatımı kaydırdı benim şu yaşımda kuruş emekli maaşıyla 70 bin borca soktu beni umrunda bile değil anca elinde telefon oyun oynuyo bi de anladım anladım çok dersler aldım ama çok geç oldu dedi. Annemi alıp gitmeyeceğim tayin isteyeceğim yakında ama yalnız gideceğim. Anneme de çok kızgınım çünkü. Kadının gözü kör olmuş resmen az saf olsam beni de bizzat öz annem çekiyodu borç batağına bana kredi çektirip abimi kurtarmaya ne kadar uğraştı o 20 bin parayı da sırf annem üzüldü ağladı diye vermiştim az daha o da gidiyodu zor kurtardım çok kızdım sonra anneme o evlat da ben taş mıyım dedim senin oğlun kumara bulaşcak kızına kredi çektirtcen ödetcen 20 bin lirayı yollattırdın bana ağlayarak onu da kumara yatırdım diyo dost musun düşman mısın ben anlamadım dünya oğlunun etrafında dönmüyo farkına var kimse kimsenin kumar borcunu ödemek zorunda değil dağın başında terörün ortasında abim kumarda harcasın diye çalışmıyorum ben dedim. Araba alacam. Sana canım feda kendin için sana ne lazım olursa söyle alayım ama bundan sonra abim için 5 kuruş gönder dersen ikinizle de bağlarımı koparırım haberin olsun dedim abim olacak adam beni de seni de sömürecek sen de buna çanak tutacaksın bu durumda ben benim ailem yokmuş der çeker giderim dedim. Bu ilk ve sondu bir daha abimin borcu ile ilgili bana tek kelime söyleme kumar oynarken düşünseydi iki katım maaş alıyo 3 gün çalışarak gitsin ek iş bulsun sıksın bi yerlerini ödesin dedim. Fazla da muhatap olmuyodum ikisiyle de. O kadar uyarmama rağmen safımı kandırmış gene gitmiş 70 bin kredi çektirmiş. Rahatlığı da göreceksiniz delirecek gibi oluyorum akşama kadar elinde telefon bi bardak getirip koymuyo masaya kahkaha ataral gülerek telefonla birileriyle oyun oynuyo pub g mi ne. Annem de kendini yırtıyo tespih yapayım iğne oyası yapayım diye.

Annem bırakmıyor ki. İntihara falan kalkıştım demiş korkmuş iyice kadın. Yanından ayrılmıyo gitti yanında kalıyo şimdi bayramaa yanıma geldiler. Çok üzüldüm annemi çok uyardım sakın güvenip kredi çekme fazla taviz verme bana kalsa yardım bile etme nasıl bulaştıysa temizlesin akıllı olsaydı 6 milyara yakın maaş alıyor sana mı güvenmiş kumar oynarken sen ödersen kolay gelir gene yapar dedim. Uyanık ol alttan girer üstten çıkar evinden de olursun dedim. Geçen sefer geldiklerinde ikisi bie oldular bana kredi çektirmeye çalıştılar. Asla dedim. Haciz gelcekmiş paşaya. Biraz birikmişim vardı araba alcaktım 20 bin kadar birikmiş para. Annem ağladı etti anneme kıyamayıp verdim parayı abim kartına yatırcaktı sonra yer açılınca geri çekip verecekti bana. 1 hafta geçti ses yok. Geri istedim parayı oyalıyor falan en son demesin mi ben o parayı da kumarda harcadım. Ağzıma geleni saydım beni annemle karıştırma dedim seni hayatımdan bi silerim ölmüş sayarım doğuda dağın başında 20 bin lira parayı sen bi gecede kumarda kaybet diye mi kazandım ben 2 senedir kendimi yırtıp kolay mı kazanılıyo para kendini yaktın beni niye bulaştırıyon dedim falan baya saydım sonra nerden bulduysa ertesi günü geri yolladı parayı. Sesim çıkmasa konacaktı herhalde anlamadım ben. O gün bana ders oldu bi daha para muhabbetini dahi açtırmadım. Parayı geri yolladıktan 3 gün sonra gittim kredi çektim o parayı da üstüne ekleyip araba aldım kendime. Borç içindeyim şimdi ama en azından bi malım var kenarda 60 milyarlık arabam var. Baktım bi şekilde ucu bana da dokunacak annemi kullanarak beni de çekecek böyle kurtardım kendimi yanaşamıyorlar bana bu konuda. Şimdi iyi ki yapmışım diyorum. Annem asla kredi işine faize girmem diyodu kaç senedir ben kaç kere demiştim kredi çekelim birkmişimizi de ekleyelim üç maaşız ödenir sana ev alalım diye kredi istemiyorum derdi. Orda kalırken alttan girmiş üstten çıkmış yanına gittiği gün 70 bin kredi çektirmiş kadıncağıza. Anneme çok kızdım dedim ben seni uyarmadım mı dikkat et kanma kullandırma kendini bulaştığı gibi temizlesin lükslerinden taviz versin ödesin kaç milyar maaş alıyo borca batarken aklına gelmedi bi annesi kardeşi olduğu borç temizletmeye gelince mi geldik aklına dedim uyanık ol diye uyarmıştım seni dedim ama İşine yansıyacaktı diyo. Haciz gelecekti memur adam işten atılırsa hepten borç bana kalır diyor. Hepten saf. Dedim anne yok öyle bişe. Borç sana niye kalsın. Maaşına haciz gelir ordan ödenir çıksın oturduğu koca evden geçsin devlet lojmanına satsın evdeki plazmasını eşyalarını tek oda bi eve geçsin bi koltuk bi küçük tv ile yetinsin sıksın kendini ek iş bulsun haftada 3 günü boş. Yurt dışında üni okuttun temizlik yaparak okul sonrası 1 sene dersane parası verdin kpss ye gönderdin atandı bi hayrını göremedin çekti gitti gezdi tozdu iki sene aklına bile gelmedik. Araba aldı etti. Tatillere gitti demedi annemi kardeşimi götüreyim. Borca girince geldi aklına bi ailesi olduğu bencil herifin. Ağzıma etti bıraktı beni diyo. Faize de girdim boşu boşuna 70 bin kredi ödüyorum 50 yaşıma geldim o kadar maaşım var kenarda bi şeyim yok ortadayım ne halt ettim ben diyor da ne fayda iş işten geçmiş. Yazık internetten tesbih malzemesi sipariş etmişler elişi yapıyo iğne oyası yanında tespih yapıp satacaklar falan ben de anlıyorum bu işlerden biraz abime dedim gel öğreteyim sana hazır burda bayram için göstereyim nasıl gidince de yaparsınız. Hiç yanaşmadı elinde telefon silahlı bi oyun var oynayıp duruyo annem de tesbih yapacam da satacam diye debeleniyo çıldırdım kriz geçirdim sinirden. Anneme dedim anne bak seni daha önce uyarmıştım dediğime geldin ağzına eder senin nasıl bulaştıysa temizlesin kendi bulaştırma kendini çek resti demiştim sana ben öyle yaptım. Az daha benim de hayatımı kaydırıyodun ikna etmeye çalıştın günlerce iyi ki de sana uymadım dedim. Bak gene uyarıyorum bu heriften bi halt olmaz kendini bu kadar paralama yıpratma senden önemli değil hiç bişe daha önce seni uyardım anlamadın dedim haklısın diyo haklıymışsın dediğin her şey çıktı hayatımı kaydırdı benim şu yaşımda kuruş emekli maaşıyla 70 bin borca soktu beni umrunda bile değil anca elinde telefon oyun oynuyo bi de anladım anladım çok dersler aldım ama çok geç oldu dedi. Annemi alıp gitmeyeceğim tayin isteyeceğim yakında ama yalnız gideceğim. Anneme de çok kızgınım çünkü. Kadının gözü kör olmuş resmen az saf olsam beni de bizzat öz annem çekiyodu borç batağına bana kredi çektirip abimi kurtarmaya ne kadar uğraştı o 20 bin parayı da sırf annem üzüldü ağladı diye vermiştim az daha o da gidiyodu zor kurtardım çok kızdım sonra anneme o evlat da ben taş mıyım dedim senin oğlun kumara bulaşcak kızına kredi çektirtcen ödetcen 20 bin lirayı yollattırdın bana ağlayarak onu da kumara yatırdım diyo dost musun düşman mısın ben anlamadım dünya oğlunun etrafında dönmüyo farkına var kimse kimsenin kumar borcunu ödemek zorunda değil dağın başında terörün ortasında abim kumarda harcasın diye çalışmıyorum ben dedim. Araba alacam. Sana canım feda kendin için sana ne lazım olursa söyle alayım ama bundan sonra abim için 5 kuruş gönder dersen ikinizle de bağlarımı koparırım haberin olsun dedim abim olacak adam beni de seni de sömürecek sen de buna çanak tutacaksın bu durumda ben benim ailem yokmuş der çeker giderim dedim. Bu ilk ve sondu bir daha abimin borcu ile ilgili bana tek kelime söyleme kumar oynarken düşünseydi iki katım maaş alıyo 3 gün çalışarak gitsin ek iş bulsun sıksın bi yerlerini ödesin dedim. Fazla da muhatap olmuyodum ikisiyle de. O kadar uyarmama rağmen safımı kandırmış gene gitmiş 70 bin kredi çektirmiş. Rahatlığı da göreceksiniz delirecek gibi oluyorum akşama kadar elinde telefon bi bardak getirip koymuyo masaya kahkaha ataral gülerek telefonla birileriyle oyun oynuyo pub g mi ne. Annem de kendini yırtıyo tespih yapayım iğne oyası yapayım diye.

Abinizi var ya kızgın sopayla dövmeli.
Terbiyesiz, arsız.
Allah evladın hayırlısını versin işte.

Yok kumar uğruna bir dünya borca batanı gördüm.
Evet utanmaz da olabiliyorlar ama insan herkese kıysa anneciğine kıyamaz.
Nasıl o kadını bu yaşta bu tasaya soktu aklım almıyor.
Erkeğim diye geziyor bir de öyle mi?
Gelsin tüm kk suratına balgamlı tükürelim.
Akıl fukarası!

Abinizi var ya kızgın sopayla dövmeli.
Terbiyesiz, arsız.
Allah evladın hayırlısını versin işte.

Yok kumar uğruna bir dünya borca batanı gördüm.
Evet utanmaz da olabiliyorlar ama insan herkese kıysa anneciğine kıyamaz.
Nasıl o kadını bu yaşta bu tasaya soktu aklım almıyor.
Erkeğim diye geziyor bir de öyle mi?
Gelsin tüm kk suratına balgamlı tükürelim.
Akıl fukarası!

Sormayın o arsız annem de safın önde gideni. Uyarmasam akıllı ol dikkatli ol demesem kızmayacam. Elli kere uyardım. Annelik merhamet başka bişey salaklık başka bişey. Dedim anne cidden normal değil yaptığın. Eşin ölmüş. Maaşı sana kalmış. 50 yaşındasın. Senin durumunda insanlar emekli ikramiyesiyle egeden ev alıp yerleşiyo bi tane de kedi alıyo hayatını yaşıyo keyif içinde yaşıyo dedim. Sen saf mısın eşek kadar maaşlı herifin kumar borcunu ödüyon. Bu kadar mı değer vermiyosun kendine. Ya benim babam askerdi. Normal bi adamda değildi psikolojisi bozuktu. 17 yaşında evlenmişler annemle annemin gençliği doğuda terörün ortasında yapayalnız kucağında çocukla geçmiş. Daha ben doğmamışken abim bebekken babam dağa gidiyomuş göreve aylarca gelmiyomuş. Evler taranıyomuş yerlere yatıyordum abine sarılıp delirecektim nerdeyse diyo. Böyle zorluklarla büyütmüş bizi. Biraz büyüdük babam annemi aldattı gitti başka kadın buldu bizi terk etti. Annem ikimize baktı okuttu. Sonra babam kanser oldu vefat etti kanser olmadan önce evini de başkasına devretmiş. O birlikte yaşadığı kadın oturuyo şimdi. Ya senin bütün hayatın çileyle geçmiş. Evlat için çekmediğin kalmamış. Hayırsız evlat diye buna deniliyo. Ben atandığımda ilk üç maaşımdan bi kuruş kendime harcamadım. Kuruşu kuruşuna anneme harcadım eşarplar elbiseler etekler ayakkabılar ev eşyası ne istese aldım. Gezdirdim yemeklere çıkardım. Sonra sonra biraz kendime harcamaya başladım. Oğlunun hiç bi hayrını göremedi hadi geçtim babamdan kalan maaşı vardı muhtaç değildi çok şükür ama gitti bi de borca sokturttu kendini. Yok yok akıl işi değil. Allah ne böyle hayırsız evlat versin ne de bu derece psikopatça annelik büyük konuşmak istemiyorum ama yok bana normal gelmiyo bu derece taparcasına üstüne düşmek. Evlat evlat diye yırtınıyor evlatsa evlatlığını bilsin 50 yaşındaki kadına kumar borcunu bi sene ödettiği yetmedi şimdide kredi ödetiyor yerin dibine gireceğine utanmadan bi de keyif çatıp telefon elinde oyun oynuyor çıldıracam

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X