Neden eşimden çok çekiniyorum :(

Benim annem de istemiyor zaten ben veriyorum.
Bende istediğimi istediğim gibi alıp harcayan biriydim bebekten önce. şuan küçük bir bebeğim var eşimin durumu da iyi en azından 1 yaşına gelene kadar çalışmayı düşünmüyorum çünkü bebeğimin bana ihtiyacı var ayrıca annem evim çok büyük olduğu için bana yardıma geliyor haftanın 2 günü bu arada hissiyatınız konusunda ne yazık ki yanıldınız ne devamlı bir şeyler isteyen ne de mıymıy bir tip değilim :)
Annenizi ev islerin de aksam gec saatlere kadar hizmetci gibi calistirmayin.Arada sirada eve temizlikci alin kocaniz versin parasini.Hem siz hem de anneniz o evin bedava calisani degilsiniz.Siz esisiniz gerekli herseyi acik acik isteyebilmeniz lazim,annenizi de el ustunde tutun onu da ezdirmeyin.Esinizin durumu iyiymis neden kendinizi Bu durumlara sokuyorsunuz.

Annenizi ev islerin de aksam gec saatlere kadar hizmetci gibi calistirmayin.Arada sirada eve temizlikci alin kocaniz versin parasini.Hem siz hem de anneniz o evin bedava calisani degilsiniz.Siz esisiniz gerekli herseyi acik acik isteyebilmeniz lazim,annenizi de el ustunde tutun onu da ezdirmeyin.Esinizin durumu iyiymis neden kendinizi Bu durumlara sokuyorsunuz.
Hay yaşayın ya. Haftanın iki üç günü anne mesai gibi gelip yardım ediyor, bir de bu cimri adamın evinden yemek götürüyor.
Sosyal destek evet küçük çocuklu anneler için önemlidir. Anneniz gelince ne yapıyor siz ne yapıyorsunuz mesela? Ne bileyim o bebekle ilgilenirken siz uyuyabilir/dinlenebilirsiniz, dışarı çıkıp dolaşıp hava alabilirsiniz, hadi arada evdeki işlerinizi halledebilirsin falan ama sizin anlattığınız pek böyle anlaşılmıyor.
Eşiniz bence zaten annenizin bu kadar sık gelmesinden de rahatsızdır. Onun kafasından geçen şey sizin evde annenizle beraber ohhh keyif yaptığınız ve kendisinin çalışıp para kazandığı.
Eve haftada bir en az temizlik için yardımcı alin. Annenizin yardımıyla buzluğa pratik yiyecekler atın. Annenizi bu kadar yormadan, arada destek alarak çocuğunuzu büyütün.

Selamlarrr kızlar
Ya bende ki büyük bir problem farkındayım fakat, aynı durumu yaşamış insanlar bu problemi nasıl aştıklarını anlatırsa çok mutlu olurum.

3 senelik evliyim ama eşimden her konu da çok çekiniyorum mesela ilk yıllar para istemekten çok çekinirdim onu aştım sayılır hele şükür dediğiniz duyar gibiyim 😂 küçük bir bebeğim var sağolsun annem haftanın 2,3 günü gelir bana yardımcı olmaya gece geç döndüğü için ben buzluktan bişeyler veririm babama yapsın diye eşim bir şey der mi acaba diye düşünüyorum çünkü o kadar dikkatli ki evde iğne eksilse bilir en sevmediğim huyu ve sorar da ben söyleyince hı tamam der yılbaşı için annelerimize ufak bi hediye alalım mı dedim utana sıkıla ne gerek var hadi d.g olsa anlarım falan diyor.

Bebeğim var 6 aylık Ben çalışmadığım için ondan bişey isterken çekiniyorum sanırım. Altınlarımı sattık ve yatırım yaptık kalan parayı da telefonlarımız eskimisti borcumuz da yoktu telefon alalım dedik 2 tane aldık ta benim eski telelfonu anneme vericem dedi tamam dedim ama annesi asla benim eski telefonumu kullanacak bir kadın değil ki kullanmadı da istemedi. Geçen baktım annemin telefonu nerdeyse 6 senelik çok çok kasıyor beni eski telefonu ona versem mi diye düşündüm ama nasıl söylerim telaşı sardı beni 15 gündür ha söyledim ha söyliycem kaldı öyle. Ama emin söylesem bi laf sokması bişeyi olur en kötü yüzü düşer.

Mesela kıyafet alıcam 2 tane alsam şimdi bişey der diye bir tane alıyorum yani dese de demese de ben öncesin de kendimi ona göre ayarlıyorum özellikle ailem için bir şey istediğim de aman Allahım çok utanıyorum çok aptalca olduğunun farkındayım ama bu huyumu atamıyorum üstümden abur cubur bu aralar fazla tükettim bu ara, biz çok abur cubur almaya başladık falan diyor kendimi kötü hissediyorum diken üstündeyim kendi küçülen kıyafetlerini kardeşine verir ama ben kardeşime verince boşuna alıyorsun sonra dağıtıyorsun diyor.

Hata bende farkındayım ama elimde değil bu konu artık çok canımı sıkıyor eşimden bugün ailem için bişey istemem gerekti ve eşim için çok çok kolay ulaşacağı bişey sabah 8 de uyandım öğlen 4 gibi anca isteyebildim saat 4’e kadar da hep aklımda nasıl istesem diye. İşte böyle hanımlar saçma sapan bir konun içerisindeyim ne yapmamı önerirsiniz ?
Bu çekinme durumu sizden kaynaklı değil, eşinizin tepkilerinden kaynaklı. Abur cuburu ve buzdolabını bile takip etmesi cimri olduğunu gösteriyor. Eşinizin annesini bilmem ama anneniz yardımcı oluyorsa bebeğe, sizin annenize arada hediye almanız hoş olur. Bunu da annem çok yardımcı oluyor mutlu etmek istiyorum, hediye alalım şeklinde söyleyin. İstemeyin, sormayın direk diyin. Eşinizin cimri söylemleri sizi kaygıya sürüklüyor. Kendinizde aramayın sorunu. Sanırım biraz daha dik ve sert olmanız ve direk cevap vermeniz gerekecek. Örneğin kıyafet konusunda bişey dediğinde sende aynısın alıp alıp başkalarına veriyoruz ikimizde gibi onu da iğneleyici şeyler diyin. Eski telefonunuzda zaten sizin ona niye soruyorsunuz.

Anneme buzluktan bir şey vermemin nesi yanlış ?
Geliyor bebeğime bakıyor yeri geliyor evin işini yapıyor ev 5+1 tek başıma yetişemiyorum gece geç gittiği için yemek varsa yemek yoksa buzluktan bişeyelr veriyorum babama yapsın diye babam geç geliyor işten. Annem eve gidip bir de yemekle uğraşmasın diye nesi yanlış ?
Aynen bu tavırları eşinize yapın. Aslında sesiniz çıkıyormuş ne güzel. Aynı şekilde eşinize uygulayın.

Kendinizi ezik hissetmeyi erkeğin görevi evine eşine çocuğuna yuvasına bakmak ayakta tutmak elinde var cimrilik yapiyo ne yani bu tipin bı tanesi de akrabamdir evde ne olur ne biter dolapta ne var bilir her lafa burnunu sokar bu kadar izin vermeyin üç yıl geçmiş o evde sizin o mal da sizin olmuş rahat olun

Yazınızı okurken içim sıkıldı ama sizi çok iyi anladım. Yapacağınız şey bunları eşinize söylemek. Ben böyle böyle hissediyorum ve bunun sebebi sensin. Çocuğa gerekirse bakıcı tutalım ben de çalışıyım en azından abur cubur aldığımda karışmazsın belki diye gayet bize anlattığınız gibi anlatın. Bu ne ya evlilik bir ömür bir hafta misafirliğe gitmediniz ki dayanın diyelim acilen çözüme kavuşturmalısınız

Selamlarrr kızlar
Ya bende ki büyük bir problem farkındayım fakat, aynı durumu yaşamış insanlar bu problemi nasıl aştıklarını anlatırsa çok mutlu olurum.

bence sizde problem filan olduğu yok, problem eşinizde. genelde erkeklerde görülen bi durum bu ya. özellikle türkiye şartlarında iyi bir geliri yoksa ister istemez daha da tetiklenebiliyorlar. bence siz ne kadar ondan bundan kısmaya çalışsanız o daha da sorgulama hakkı bulur gibi. bebeğiniz olduğu için çalışmanız pek mümkün değil sanırım. imkanınız olduğunda kesinlikle çalışın. şuan içinse ev ekonomisini zarara sokmadığınız sürece sürekli bir şeylerden kısmaya çalışmayın. çekinmeyin de o sizin kocanız ve size bu imkanları sağlamak zorunda

Ne kadar tanıdık hisler. Eşinden çekinmek.
Çalışmak istesen, ikinizi gerekçe gösterip itiraz eder ama sana asla o ekonomik rahatlığı hissettirmez. Sorsan ben ikimiz için çalışıyorum der ama kazancında söz hakkın yoktur. O içinden geldiğinde kendi kök ailesinden birinin rahatlıkla bir ihtiyacını giderir, hediye alır, telefonunu da verir, masrafını üstlenir, faturasını öder vs. İhtiyaç hasıl olduysa bu yapılır zaten. Burada anormal bir durum yok. Ama kadın da ister kendi ailesi için bazı küçük jestler yapmayı, eşi "ne gerek var" dediği noktada hevesi kırılır. Çünkü kendi parası değildir. Aslında gerçek böyle değil. Bir evde kazanılan gelir ortaktır. Tek kişi kazanıyorsa, diğerinin de kendini çalışan biri gibi hissetmesi gerekir. Yoksunluk çekmemesi gerekir, sürekli talep eden taraf olmaması gerekir ama bizim toplumda kadının yeri soframızda öküzümüzden sonra gelir diyor ya şair.
Sana düzenli olarak para vermesi gerekir, verdiğinin hesabını sormaması gerekir. Bir kadın evinin ihtiyaçlarını, kendi ihtiyaçlarını kendi iradesi ile belirmeyemiyorsa, bu o insanı zamanla sindirip özgüvensiz biri yapıyor. Sizi çok iyi anlıyorum. Çözümü nedir bilmiyorum. Bilmek isterdim.

Eşinizle bu konuyu oturup konuştunuz mu? Burada kendinizi açıkladığınız gibi eşinize de ne hissettiğinizi, ne kadar kırıldığınızı anlattınız mı?

Sonuçta her evin bütçesi bellidir. Aile bütçesini zora sokmayacak şekilde anne babalara hediye alınır.

Buzluk konusuna hiç girmiyorum. O kadar saçma bir durum ki eşinizin buzlukta eksilen yemeğin peşine düşmesi.

Eşiniz belli ki cimri birisi orası ayrı da, eşim annesine buzluktan devamlı bir şeyler verse ve annesi de alsa bu bnm de garibime giderdi doğrusu. Size yardım etmesi güzel ve sizin de kendinizi ona karşı borclu hissetmeniz normal; fakat buzluğu boşaltmak yerine hediye bir şeyler alıp vermeniz daha hoş olur bence.
Annesi akşama kadar kızına yardım ediyormuş eve gidince ne ara yemek yapacak? Ücretsiz stajlarda bile yemek karşılanır yahu ne var annesine buzluktan yemek vermesinde

Selamlarrr kızlar

3 senelik evliyim ama eşimden her konu da çok çekiniyorum mesela ilk yıllar para istemekten çok çekinirdim onu aştım sayılır hele şükür dediğiniz duyar gibiyim 😂 küçük bir bebeğim var sağolsun annem haftanın 2,3 günü gelir bana yardımcı olmaya gece geç döndüğü için ben buzluktan bişeyler veririm babama yapsın diye eşim bir şey der mi acaba diye düşünüyorum çünkü o kadar dikkatli ki evde iğne eksilse bilir en sevmediğim huyu ve sorar da ben söyleyince hı tamam der yılbaşı için annelerimize ufak bi hediye alalım mı dedim utana sıkıla ne gerek var hadi d.g olsa anlarım falan diyor.

Bebeğim var 6 aylık Ben çalışmadığım için ondan bişey isterken çekiniyorum sanırım. Altınlarımı sattık ve yatırım yaptık kalan parayı da telefonlarımız eskimisti borcumuz da yoktu telefon alalım dedik 2 tane aldık ta benim eski telelfonu anneme vericem dedi tamam dedim ama annesi asla benim eski telefonumu kullanacak bir kadın değil ki kullanmadı da istemedi. Geçen baktım annemin telefonu nerdeyse 6 senelik çok çok kasıyor beni eski telefonu ona versem mi diye düşündüm ama nasıl söylerim telaşı sardı beni 15 gündür ha söyledim ha söyliycem kaldı öyle. Ama emin söylesem bi laf sokması bişeyi olur en kötü yüzü düşer.

Mesela kıyafet alıcam 2 tane alsam şimdi bişey der diye bir tane alıyorum yani dese de demese de ben öncesin de kendimi ona göre ayarlıyorum özellikle ailem için bir şey istediğim de aman Allahım çok utanıyorum çok aptalca olduğunun farkındayım ama bu huyumu atamıyorum üstümden abur cubur bu aralar fazla tükettim bu ara, biz çok abur cubur almaya başladık falan diyor kendimi kötü hissediyorum diken üstündeyim kendi küçülen kıyafetlerini kardeşine verir ama ben kardeşime verince boşuna alıyorsun sonra dağıtıyorsun diyor.

Hata bende farkındayım ama elimde değil bu konu artık çok canımı sıkıyor eşimden bugün ailem için bişey istemem gerekti ve eşim için çok çok kolay ulaşacağı bişey sabah 8 de uyandım öğlen 4 gibi anca isteyebildim saat 4’e kadar da hep aklımda nasıl istesem diye. İşte böyle hanımlar saçma sapan bir konun içerisindeyim ne yapmamı önerirsiniz ?
Eşiniz kontrolcü baskın karakter.
Benim kocamda öyleydi hala öyle.
Ona göre herşey ne gerek var ile başlıyor.Biz aşamadık.
Hata benim ısrarcı olmak yerine kabul ederek ona uyum sağladım.
Psikologumun önerisi şuydu.
İstediğin şeyden eminsen yaptırmak zorundasın, yapmak zorunda.geri adım atma.
Ortak yaşamda bir tarafın dediği olamaz,olursa saygısızlık olur
Sizde buradan yola çıkın

Eşinizin ailesiyle kardeşleriyle elti-görümce -kayın aynı binada oturuyorsunuz ve apartmanın temizliğini siz yapıyorsunuz dönüşümlü, merdivenleri falan siz temizliyorsunuz doğru mu? Diğer konunuzda böyle yazdınız. Afedersiniz nasıl eşimin durumu çok iyi diyebiliyorsunuz? Anneniz gelip sizin evinizi temizliyor, siz de apartmanı silip temizliyorsunuz. Hatta eve misafir gelen arkadaşınıza bile iş buyurmak istiyorlar. Merak ettim hangi kadın bunları kabul eder? Eşiniz ve ailesinin ödü kopuyor kuruş harcanmasın diye. Bebeğim küçük çalışamam diyorsanız oturun çekin ne diyeyim.

Selamlarrr kızlar

Görücü usulü evlendiniz sanırım. Herşeyden çekinmişsiniz.eşiniz ev hanımı olduğunuzu biliyor ve sizinle bu şekilde evlenmiş.tabi ki ihtiyaçlarınız olacak yani.en iyisi belli bir limit koyarak size ek kart çıkartması.makul bir ücrette anlaşın.istemek zorunda kalmayın.sadece eksikleri söylersiniz.bu arada çalışmak gibisi yok kendiniz de yaşadığını gibi.hâlâ geç değil.

Tamamen eşinizden kaynaklı siz evde besleme degilsiniz onun eşisiniz. Çalısıp para kazaniyorsa sizde evi cekip ceviriyor bebeginize bakiyorsunuz. Daha bebeginiz kucukmus eğer size karsi ben calisiyorum sen evdesin imalari yapiyosa sizde çalisin kesinlikle. Sizin istekleriniz pahali seyler degil hani tek maas geçimde abarti seyler istiyosunuz denecek bir durum degil lokmanizi sayacak adam nerdeyse.
O kadar ezecekse çalışan kadınla evlenmemiş.ben de bu tipleri anlamıyorum.bile isteye evlenip, benim param diyorlar.

Selamlarrr kızlar

Esinizin huyu bu onu değiştiremezsiniz bence ama siz de ne diye cekiniyorsunuz. Esiniz sizin her türlü ihtiyacınızı zaten karşılamak zorunda bu kanunlara göre de böyle. Bir de eve alınan abur cuburu nasıl unutmuyor ona şaşırdım 😁. Benim eşimin eve çayın yaninda yemek için aldığı şeyleri o bir defa yese biz 3 defa yeriz doğal olarak. Çünkü gündüz ben ve çocuklar evde. Ne cabuk bitiyor demez dese daha çok al o zaman derdim herhalde 🤷🏻. Annenize de buzluktan zaten sürekli vermiyorsunuz bir defa verdiğinizi yazmışsınız. Ben sadece verdim derim ama ben onun da annesine veya kardeşine birsey versem haber veririm. Bu benim dikkat ettiğim birşeydır orası ayrı.O da ayni şekilde. Eşiniz zaten buna laf etmemiş. Sizin çekinmenizde de problem var yani.Bir de eski telefonu verirken cekinmek nedir yani. Eski telefonun degeri mi var ki.Cekinmeyeceksiniz

Selamlarrr kızlar

Çocuk yerine önce çalışmayı düşünseydiniz bu durumda olmazdınız. Üstelik zavallı çocuğunuz da aynı sizin gibi olacak. Adam resmen aldığını ettiğini dert ediniyor. Çocuk da bunu görecek

X