Neden eşimden çok çekiniyorum :(

Bebeğe bakacak kimse yok mu?biraz büyüsün işe girin bence eşinizde ufaktan cimrilik var gibi çekilmez bu.yediğimin içtiğimin hesabını yapan insana ben katlanamam.

Eşiniz belli ki cimri birisi orası ayrı da, eşim annesine buzluktan devamlı bir şeyler verse ve annesi de alsa bu bnm de garibime giderdi doğrusu. Size yardım etmesi güzel ve sizin de kendinizi ona karşı borclu hissetmeniz normal; fakat buzluğu boşaltmak yerine hediye bir şeyler alıp vermeniz daha hoş olur bence.

Anne, kız evde onun hizmetçiliğini yapıyor, Adamın eşinin aç kalmaması dışında yaptığı ekstra bir şey yok. Onu da yapılan hizmetin devamı için yapıyor. Birde görünmeyen ama sezdirilen piskolojik ve ekonomik şiddet te uyguluyor. Bütün bunlara rağmen kendini borçlu hissetmesi neden normalmiş?

Selamlarrr kızlar
Ya bende ki büyük bir problem farkındayım fakat, aynı durumu yaşamış insanlar bu problemi nasıl aştıklarını anlatırsa çok mutlu olurum.

3 senelik evliyim ama eşimden her konu da çok çekiniyorum mesela ilk yıllar para istemekten çok çekinirdim onu aştım sayılır hele şükür dediğiniz duyar gibiyim 😂 küçük bir bebeğim var sağolsun annem haftanın 2,3 günü gelir bana yardımcı olmaya gece geç döndüğü için ben buzluktan bişeyler veririm babama yapsın diye eşim bir şey der mi acaba diye düşünüyorum çünkü o kadar dikkatli ki evde iğne eksilse bilir en sevmediğim huyu ve sorar da ben söyleyince hı tamam der yılbaşı için annelerimize ufak bi hediye alalım mı dedim utana sıkıla ne gerek var hadi d.g olsa anlarım falan diyor.

Bebeğim var 6 aylık Ben çalışmadığım için ondan bişey isterken çekiniyorum sanırım. Altınlarımı sattık ve yatırım yaptık kalan parayı da telefonlarımız eskimisti borcumuz da yoktu telefon alalım dedik 2 tane aldık ta benim eski telelfonu anneme vericem dedi tamam dedim ama annesi asla benim eski telefonumu kullanacak bir kadın değil ki kullanmadı da istemedi. Geçen baktım annemin telefonu nerdeyse 6 senelik çok çok kasıyor beni eski telefonu ona versem mi diye düşündüm ama nasıl söylerim telaşı sardı beni 15 gündür ha söyledim ha söyliycem kaldı öyle. Ama emin söylesem bi laf sokması bişeyi olur en kötü yüzü düşer.

Mesela kıyafet alıcam 2 tane alsam şimdi bişey der diye bir tane alıyorum yani dese de demese de ben öncesin de kendimi ona göre ayarlıyorum özellikle ailem için bir şey istediğim de aman Allahım çok utanıyorum çok aptalca olduğunun farkındayım ama bu huyumu atamıyorum üstümden abur cubur bu aralar fazla tükettim bu ara, biz çok abur cubur almaya başladık falan diyor kendimi kötü hissediyorum diken üstündeyim kendi küçülen kıyafetlerini kardeşine verir ama ben kardeşime verince boşuna alıyorsun sonra dağıtıyorsun diyor.

Hata bende farkındayım ama elimde değil bu konu artık çok canımı sıkıyor eşimden bugün ailem için bişey istemem gerekti ve eşim için çok çok kolay ulaşacağı bişey sabah 8 de uyandım öğlen 4 gibi anca isteyebildim saat 4’e kadar da hep aklımda nasıl istesem diye. İşte böyle hanımlar saçma sapan bir konun içerisindeyim ne yapmamı önerirsiniz ?
Siz de onun esisiniz o sizden hiç cekinmiyor Bir iki yapın alisirsiniz.

Kadin geç saatte kadar haftanın 2-3 günü kızının yanına koşturuyor, babasına yemek yapacak takati kalmiyordur vermesi normal değil mi ? Aynı sekilde kayınvalide de tüm ictenligiyle aynı yardımı yapsaydı ona da vermeli insan.
Eşiniz belli ki cimri birisi orası ayrı da, eşim annesine buzluktan devamlı bir şeyler verse ve annesi de alsa bu bnm de garibime giderdi doğrusu. Size yardım etmesi güzel ve sizin de kendinizi ona karşı borclu hissetmeniz normal; fakat buzluğu boşaltmak yerine hediye bir şeyler alıp vermeniz daha hoş olur bence.

Boyle eşe çekinmeniz normal diken ustunde hissettiriyor sizi baksanıza
Ne güzel anneniz gelip yardım ediyor neler yapardım ben olsam siz buzluktan bise vermeye cekiniyorsunuz eşiniz sayesinde apaçık cimri bu adam
Eşimin parası benim param o çalışıyor bende evin işlerini yapıyorum temiz kiyafet sıcak yemek gökten inmiyor sonucta 3 çocuğum var. Dilediğim gibi harcarım
Hiç valla :)

Ekonomik olarak psikolojik şiddet uyguluyor. Sorun adamda siz çekinmyorsunuz kocanız pinti. Çalışan o olsada o para ikinizin sizde evde çalışıyorsunuz ne münasebet evde eksilenin çetelesini tutmak 😬 Tam dayaklık ....

Eşiniz cimri ve sizi çok güzel bastırmış ve sizde buna çanak tutmuşsunuz. Bir erkek evde eksilen herşeyi bilmemeli çok itici.
Bir yerden başlamak lazım ipleri elinize alın.
Annenizden başlayın kadın gündelikçi mi haftanın 2_3 günü size yardıma geliyor.
Bizim toplumda yazılı olmayan kanun gibi, kız ailesi temizliğe, çocuğa yardıma gelmeli gibi bir zorunluluk var.
Önceki konuda kayinvalideniz annenizi merdiven yıkamaya yardıma çağırmıştı, ne alaka demiştim. Bunu söyleme cüretini siz vermişsiniz. Eşinizde, ailesi de annenizi gelip iş yapmak zorundaymis gibi düşünüyor. Ama verdiği herşey zoruna gidiyor kurnazlık yapıyor. Ya yetistirebildiginiz kadar iş yapın yada haftada bir parasıyla gündelikçi alın.

Eşiniz bu konularda size bugune kadar en ağır ne söyledi? Cok da takilacak laflar gibi gelmedi bunlar bana. Tamam ben olsam ben de içerlerim ilk başta ama zamanla susturulur şeyler bunlar cok rahat. Yillarca cekinmenize sebep olacak ne dedi daha önce? Çalışmamanla alakali oldugunu düşünmedim bi adam böyle her seye burnunu sokuosa huyudur sen calissan bile gene der ki. Senin tavrinla bunun önünü alman lazim. Saatlerce günlerce cocuk gibi cekinmen hic normal degil.

Anneme buzluktan bir şey vermemin nesi yanlış ?
Geliyor bebeğime bakıyor yeri geliyor evin işini yapıyor ev 5+1 tek başıma yetişemiyorum gece geç gittiği için yemek varsa yemek yoksa buzluktan bişeyelr veriyorum babama yapsın diye babam geç geliyor işten. Annem eve gidip bir de yemekle uğraşmasın diye nesi yanlış ?
Durum boyleyse normal, bende veriyorum eşim karışmaz hatta kendi der ver diye. Ufak tefek seylerede karışan laf söyleyen bariz cimridir.

Ne kadar tanıdık hisler. Eşinden çekinmek.
Çalışmak istesen, ikinizi gerekçe gösterip itiraz eder ama sana asla o ekonomik rahatlığı hissettirmez. Sorsan ben ikimiz için çalışıyorum der ama kazancında söz hakkın yoktur. O içinden geldiğinde kendi kök ailesinden birinin rahatlıkla bir ihtiyacını giderir, hediye alır, telefonunu da verir, masrafını üstlenir, faturasını öder vs. İhtiyaç hasıl olduysa bu yapılır zaten. Burada anormal bir durum yok. Ama kadın da ister kendi ailesi için bazı küçük jestler yapmayı, eşi "ne gerek var" dediği noktada hevesi kırılır. Çünkü kendi parası değildir. Aslında gerçek böyle değil. Bir evde kazanılan gelir ortaktır. Tek kişi kazanıyorsa, diğerinin de kendini çalışan biri gibi hissetmesi gerekir. Yoksunluk çekmemesi gerekir, sürekli talep eden taraf olmaması gerekir ama bizim toplumda kadının yeri soframızda öküzümüzden sonra gelir diyor ya şair.
Sana düzenli olarak para vermesi gerekir, verdiğinin hesabını sormaması gerekir. Bir kadın evinin ihtiyaçlarını, kendi ihtiyaçlarını kendi iradesi ile belirmeyemiyorsa, bu o insanı zamanla sindirip özgüvensiz biri yapıyor. Sizi çok iyi anlıyorum. Çözümü nedir bilmiyorum. Bilmek isterdim.
Valla cok güzel yazmışsın şiir gibi...

Bu kadar naif olmamak tek çözüm. Naif oldukca sen kendi parani kazansan bile adamin konusacagi varsa gene konuşur.

Aldım alacam tabi verdim verecem tabi demek lazim. Evin idaresi bende, cok biliosan sen yemek yap sen alisverisi yap vs demek lazim tokat gibi. Erkek kısmı bu kadar her seyin icinde olmaz deyin gecin azcik sarsilsin su egolari. Ne gerek var dedigi noktada da her seyi koparma raddesine getirmek lazim. Yoksa tekrar tekrar konuşur durur. Bi ömür bunu mu çekeceksiniz? Benim şahsen böyle ben haric herkese verici bi adama hic biseyimi veresim gelmez. Sevgimi, bedenimi evladımı, hicbiseyi. Bayramda tokalasmak gelmek içimden ya.

benim annem sabahtan yemeğini yapar öyle gelir. ben versemde almazzz

ayrıca siz çalışmıyorsunuz da gecelere kaadar sizde yaşamasıda normal değil sanki.

ben sizin gibi rahatça aileme harcamak isteseydim çalışırdım. net.

Anne, kız evde onun hizmetçiliğini yapıyor, Adamın eşinin aç kalmaması dışında yaptığı ekstra bir şey yok. Onu da yapılan hizmetin devamı için yapıyor. Birde görünmeyen ama sezdirilen piskolojik ve ekonomik şiddet te uyguluyor. Bütün bunlara rağmen kendini borçlu hissetmesi neden normalmiş?
Eşini kast etmedim. Annesine karşı kendisini borclu hissetmesinin normal oldugundan bahsettim.

Annesi akşama kadar kızına yardım ediyormuş eve gidince ne ara yemek yapacak? Ücretsiz stajlarda bile yemek karşılanır yahu ne var annesine buzluktan yemek vermesinde

Kadin geç saatte kadar haftanın 2-3 günü kızının yanına koşturuyor, babasına yemek yapacak takati kalmiyordur vermesi normal değil mi ? Aynı sekilde kayınvalide de tüm ictenligiyle aynı yardımı yapsaydı ona da vermeli insan.
Sıkıntı da o ya zaten. Kadın hem kızının evinde torununa bakiyor, bütüm gün iş yapıyor güç yapıyor sonra bir de eve gidip buzlu şeyleri çözdürüp yemek yapıyor. Baba direkt oraya gelip yemegini yese daha hora geçer bence.

Anneme buzluktan bir şey vermemin nesi yanlış ?
Geliyor bebeğime bakıyor yeri geliyor evin işini yapıyor ev 5+1 tek başıma yetişemiyorum gece geç gittiği için yemek varsa yemek yoksa buzluktan bişeyelr veriyorum babama yapsın diye babam geç geliyor işten. Annem eve gidip bir de yemekle uğraşmasın diye nesi yanlış ?
Tabii yanlis degil. Uye sacmalamis. Annenizden yemek mi kaciracaksiniz. Ne sacma. Isterseniz 7 gun verin...

Ilk entrynizde cok fazla bilgi vermemissiniz. Millet hemen kocanizi suclu bulmus ama once sorunun kaynagini iyi tespit etmeniz gerekiyor. Siz kendi kendinize mi kasiliyorsunuz yoksa gercekten kocaniz mi size bu baskiyi kuruyor?

Bunu dogru bir sekilde saptadiktan sonra cevaba gore hareket edersiniz.

Konunun başinda "bebegim var" dedigi kismi okurken tam da sesli olarak "cocuk yaparken cekinmemiş hayret" demistim kendi kendime.😄
Mantıken dimi 😂😂
Valla kart fılan bende neyıne cekıncem
Boyle kadınlarıda alıp başının üstünde gezdirmeliler aslında🫠

Kim olsa rahatsız olur bende hiç gelemem böyle şeylere. Ücretsiz izindeyim tek maaşla geçiniyoruz bebeğime alacağım şeyleri haber bile vermem direk eşimin kredi kartından çektiririm. O da tek maaşla biraz korktu eskisi gibi değil ama gerekliydi aldım diyorum sorunca. Hı tamam der konu kapanır.
Bir şeyden rahatsız olduğumda da öyle dümdüz söylerim. Bebekten sonra yuvalarda bir çatırdama elbette oluyor dürüst olmaktan yanayım.
Şu söylemin beni kırdı,
Bu konuda hayal kırıklığına uğradım.
Bunu sormandan hoşlanmıyorum.
Bu şekilde net cümleler kurarım ben.
İş bitmiyor evde demişti bir kere. Ee katyamız yok dedim.
Böyle böyle net olmaktan yanayım.

Annenizi haftanın 2-3 günü hizmetçi gibi sabahtan akşama iş yaptırmak yerine,azıcık sesiniz çıksın ayıp ya hu!!! Kocaniza söyleyin kadın tutsun,yapmaz cimri demeyin,yapmazsa anneniz b planı mı? Oturun siz yapın,5+1 miş, yetişemiyormus falan filan kullanmadığıniz odaları kapatın.cimri kocaya kendiniz fedakarlık yapmakla yetinmiyor,annenizi de kullandiriyirsunuz.Yazik kadın evlat diye ses çıkarmıyor, işinize geliyor.Siz de dura dura kocaya benzemişsiniz.......

Sıkıntı da o ya zaten. Kadın hem kızının evinde torununa bakiyor, bütüm gün iş yapıyor güç yapıyor sonra bir de eve gidip buzlu şeyleri çözdürüp yemek yapıyor. Baba direkt oraya gelip yemegini yese daha hora geçer bence.
Geç gidiyormuş belki babası da artık kocasıyla vakit geçirsin diye düşünüyordur. Baba da gelse en az 2 saat oturuluyor yemek çay Faslı vs

X