Neden gözleri hep başkasının giydiğinde yaptığında ?

Cocuk bu normal.
Bir arkadaşim vardi ve özel olarak sadece birbirimizde ne görsek istiyorduk.
Bir gun ikimiz yeni alinmiş kiyafetlerimizle disari cikmiştik ve ben arkadaşimin ustundekileri begenmiş, kendi kiyafetimi begenmemiştim meger arkadaşim da benim ustumdekini begenip kendi kiyafetini begenmeyip uzulmuş.

Ailelerimiz bir ara bizi ayni şekilde giydirmeye başlamişti cozum olarak birikte aliyorduk. 😂😂😂😂 Sonra geçti tabi. Cocuklukk

Fazla anlam yukluyorsunuz o gun arkadasi disarida yicez demis ozenmisler cocuk bunlar cok normal bizde gecen gun gitmistik diye aciklama yapmak yada kendilerini tatmin etmek akillarina gelmemistir. Belli zorlukla sahip oldugunuz asiri anlam yukleme ve kendini sorgulama icindesiniz

Merhaba herkese bu konuda aşırı canım sıkılıyor sizlere danışmak istiyorum neden olur ne yapılır diye

İkiz kızlarım 5yaşında 9 yıldan sonra oldular herkesin evladı kıymetli ama biz cidden o yıllar içinde yapamadığımız hayal ettiğimiz ne varsa onlarla yapmaya onları her anlamda mutlu etmeye çalışıyoruz
Okul öncesi öğretmeniyim az çok çocuk psikolojisinden anlarım,sevgi ilgi anlamında da eksik bırakmadığımızı düşünüyorum ama sitede parkta bahçede okulda arabada kimde ne görürse çok aşırı özenerek bakıyorlar hatta o özenerek baktıkları şeyden illa evde bahsedip bize de alın diyorlar almamız gereken bişeyse (ihtiyaç) alıyoruz değilse konuşup kapatıyoruz konuyu ancak bi gezme olayını bile gelip söylerler

Misal bu akşam bi arkadaşları ailesi ile yemeğe gidecekmiş okulda bahsetmiş onlar da eve gelip bahsetti biz de gidelim diye “biz bikaç gün önce gittik her istediğimiz zaman dışarda yemek yemeye gidemeyiz evde istediğiniz yemeği pişireceğim” dedim tamam ağlamadılar kızıp küsmediler ama her ortamda bunu yaşıyoruz.
Şimdi Allah biliyor içimi “Biz de gitmiştik” desinler ve sıradan olan bu durumu hiç bize yansıtmasınlar istiyorum.Çünkü gerçekten sıradan bişey oldu hatta artık dışarda yemek yemenin bi albenisi kalmadı bende sıkıcı ve yorucu geliyor..
Neyse bu okul arkadaşları ile aynı sitedeyiz çocuğun ailesi beraber doğru düzgün hiçbir şey yapmaz (kadın anlatır,eşi işinde yükselme peşinde gece gündüz çalışıyor bizimle oturup yemek bile yemeye vakti yok parka çocuk mu indirecek diye bahsediyor)
Hadi bu çocuk için özel sayıldığı için anlatıyor benimkiler neden özenip biz de gidelim diyor ben o kısma üzülüyorum

Biz tatile de gidiyoruz sosyal kültürel aktivitelere de katılıyoruz evde de gayet güzel vakit geçiriyoruz kek kurabiye pizza vs yapacaksak hep beraber yapıyoruz

Ezcümle Ne ben ne eşim onları duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını ihmal etmediğimizi düşünüyorum.

Nasıl davranmalıyım neden yapıyorlar bunu anlamıyorum çok konuştuk ama hep aynı şeyi yaşıyoruz üzülüyorum yetersiz hissettiriyorlar beni :KK43: belki de ben gereksiz vicdan yapıyorum.. Ama her defasında başkasının terliğinden tokasına gittiği yere kadar kıskanmaları normal gelmiyor artık..
(Doyumsuz diyecekler çıkacak eminim..Ama öyle değil hayır demeyi de bilen bir aileyiz ihtiyaç olmadıkça sırf istiyor diye almayız bişey veya evde bi kural varsa sırf onların canı yapmak istemiyor diye tamam deyip geçmiyoruz)
Geçen yıl okul mezuniyetinde sınıf öğretmeni (1.sinif) kızıma kuzeninin balosunda neden yoktun gözlerim seni aradı demiş kızımda bizim başka işlerimiz vardı öğretmenim oyuzden gitmedik demiş. Ben şok oldum duyunca kızım ortamı idare etmiş halbuki davet edilmemiştik 😂 ben kızımin verdiği cevaba şaşırmak ve mutlu olmak arasında giderken benim başımın eti yendi bir hafta biz niye baloya gitmedik diye 😁😁 yani çocuk bu. Bnmkide 7 yaşında bu yıl yaşamaya başladık aynı durumu. Arkadaşlarında gördüğü herşeyi almak yapmak istiyor. Maksat alınsın gidilsin. Sonrasnda Ne gidilen mekana ilgisi var nede istediği şeye 🤷🏻‍♀️

Bana normal geldi,çocuk bunlar akıllarına geleni söylerler. Önce oturup tartıp sonra konuşmazlar ki. Hele de kız çocuklar biraz daha sohbet vs seviyorlar,çevreyi daha çok analiz ediyorlar. Erkek çocuklar pek öyle değil,benim oğlum aval aval bakar mesela çoğu şeyle ilgilenmez bile 😊

Ama durduk yere biz de yapalım biz de gidelim diyebilir. Şimdi önümüz sömestr,herkes nereye gideceğinden bahsediyor,oğlum toplar toplar gelir şimdi oraya da gidelim buraya da gidelim diye.

normal. aynı olay bizdede var. 10 yaşındaki kızım saçını boyatamadığı için bana surat asıyor küsüyor:KK70: neymiş arkadaşları boyatıyormuş onların annesi izin veriyormuş muş muş

Algıda seçicilik olabilir mi?
Siz aslında bunu dert ettiğiniz için çocukların söylediklerini cımbızlıyorsunuz belki de?
Ayrıca, çocuklar ebeveynlerini yönlendirmeyi çok iyi bilir. Boşlukları asla affetmezler.
Sizin bundan etkilenebileceğinizi bildikleri için bu şekilde konuşuyorlar.
Dışarıda yemek yemek sizin de zihninizde önemli bir yerde durduğu için aslında, dillendirmeseniz bile çocuklar bunu keşfetmiş.
Ya da özenerek baktıkları şey belki çok önemli bir şey değil ama sizin düşünmediğiniz bir şey olduğu için kendinizi sorgulayıp ben neden böyle bir şey almadım diyorsunuz.

Normal bence.. benim
Kizimda baskasinda oyuncak tel girmus istedi, oje gormus istedi vs. Yani yapabileceklerimj yapiyorum.. aldim oje istiyor her gun surelim her gun ama gerek yok.. sonra bi kac kez surunce hevesi gitti
Simdi gormese aklina bile gelmiyor..

Ha abileride mesela yemege filan cikmak istiyolar arada…neden tuhaf olsun

Bunun bu kadar kafaya takılacak bir sey oldugu hiç aklıma gelmedi.
Benim kizim da 5 yaşına girdi. Kendisinde olan oyuncağın farkli rengi arkadaşında olsa bile özeniyor. Çocuk bu özenir. Geçen gün anne arkadaşım küpe takmış çok güzel küpesi var dedi.
Ben kulağı acır diye deldirmeye kiyamamistim mesela.
Tamam senin kulağını da deldiririm o zaman dedim. Yok acır dedi😅.
Ne yapalım böyle şeyler olacak.

90'li yillardan bildiriyorum: Arkadasim biz aksam yemege gidecek olsa, bana soyledigi anda Margaret de bizimle gelebilir miiii? diye benim anneme yalvarmaya baslamisti bile. Simdi boyle olmuyor mu? 😬 Bana biz de gidelim demesi cok normal geldi bu yuzden.

X