Neden kendimden nefret ediyorum

Kendinize çok yüklenmişiniz. O kadar itici, kötü, ezik vs olsanız eşiniz niye sizinle evlensin. Sevdiğiniz sevildiginiz birini bulmussunuz bu kucuk bir sey mi? Bana göre de bu çok zor.

Arkadaş konusuna gelirsek arkadaş biraz şans meselesi. İlkokulda arkadaşım olsun diye çok ağladığımı hatırlarım. Lisem daha iyi bir okukdu ve gercek arkadas edindigim yerdi. Hala gorusurum. Eger baska bir sinifa düşseydim muhtemelen liseyide arkadaşsız gecirecektim.

Öyle herkesle arkadaş olanlar ya çok sosyal dışa dönük oluyor ya da samiyetsiz oluyor.
Cok sosyal degilsiniz cok normal samiyetsiz de olmayin zaten

Bu arada insanlari da cok alttan almayin gerektigi yerde tersleyin bakin nasil kiymete bineceksiniz

Siz bence başta bir yerde kendinizi sevmemeye başladınız o zamandan sonra da her şey çorap söküğü gibi ardı ardına geldi. İster istemez biriyle konuşurken beyninizin bir köşesinde beni sevmiyorlar, beni istemiyorlar etiketiyle konuşuyorsunuz ve tam da bu yüzden olaylar gelişiyor. İlk önce bu etiketten kurtulun biliyorum zor çünkü yılların bir alışkanlığı var ama elinizden geldiğince def edin bu etiketi. Çünkü kimsenin size doğuştan bir garezi yok. Ben normalde insanın halinden mutluysa kimse için değişmemesini öneririm ama bakıyorum ki siz büyük bir karamsarlık içindesiniz. Değişim şart. O halde şu sözü düşünün: Siz değişin, çevreniz değişsin. Değişmek içinse olana kadar taklit edin. Sanki kendinizi gizli bir yerlerde çok önemli biri olduğunuzu bir saray mensubu veya özel bir gücü olan biri olduğunuzu falan hayal edin, önemli biri olduğunuzu hissedin öyle konuşun.

Bana mesela bir arkadaşım önceden sınıfta hiç arkadaşım yoktu şimdi 2 tane oldu biliyor musun, seninle de konuşalım falan dedi. Bakın bu özünde iyi bir cümle olsa da insanlar bu cümleyi kuran bir insanla konuşmak istemiyor. Kimse birine acıdığı için veya kendinin kullanıldığı ilişkiler kurma niyetinde değil. İlişkiler karşılıklı çıkarlar üzerine kurulu. Herkes kendine eş veya kendinden yüksek bir kademeye konuşmayı onurlandırdıcı buluyor. Siz karşınızdakine farkında olmadan benle konuşmak anormal şeklinde bir tavırla konuşursanız insanlar bunu sezecek. Bak mesela ben arkadaşımda sezmişim. İnsan içgüdüsü sürünün dışındakini daha da dışlıyor, güçsüz olanın doğal olarak yok olmaya, güçlü olanın yanında durmaya programlılar. Çünkü onlar da yok olmak istemiyorlar hayat böyle işliyor.

Şimdi sizin birkaç kişiyle ayrı ayrı konuşmanız gerek. Bu birkaç kişi birbirini tanımamalı. Alttan alta sizin başka kişilerle de konuştuğunuzu öğrenen insanlar sizin sürünün içinde olduğunuzu sayacak ve kıymete bineceksiniz. Mesela Ayşe ve Zeynep diye iki kişiyle konuşuyorsunuz. Ayşeyle geçen şuraya gittik falan deyin. Ayşe bir yere çağırınca da o gün olmaz ya o gün Zeynepe söz verdim falan deyin. Paylaşılamıyor hissi uyandırın. Bir kişiyle hep konuşursanız insanlar tek arkadaşı siz olduğunuzu düşündüğünden eyvah bu her fırsatta yanıma gelecek çünkü bir tek beni tanıyor falan deyip size sanki ona yapışmış bir parazit gibi davranacak. Sürüde gibi durun belki üstteki cümleler gibi başka bir arkadaşınızın olduğunu belli eden şeyler deyin, insanlara ufak beyaz yalanlar söyleyin, bir çanta mı konuşuluyor arkadaşımda da var aynısı onda da dün gördüm yeni almış güzel baya falan deyin ama dikkatli olun absürt bir yalan olmasın foyanız ortaya çıkmasın. Bir süre sonra sürüde olduğunuz inanıldıktan sonra arkadaş edinmenin zaten kolay olacak. Çünkü aslında insanlar tek takılan kişilere hem vakit harcamak istemiyor onları kıymetsiz görüyor hem de parazit gibi bir kere yüz verirlerse yakasına yapılacağını düşünüyor. Buluşmalara gidin, konuşun ama her zaman değil kendinizin de bir hayatı olduğunuzu onlara gösterin arada bazı teklifleri reddedin bazen onları her zaman gördüğünüz yere gelmeyin insaları şaşırtın, yokluk psikolojisi yapın. Yokluğunuzda eksikliğinizi hissetsinler. Insanlar küçük oyunları sever karmaşık biri olun sık sık buluştuktan sonra bir anda ilgiyi kesin sonra tekrar çok samimi bir şekilde geri dönün. Ne kadar saçma dursa da insanlar böyle basit yaratıklar aslında. İlginç gibi duran, küçük oyunlar oynayan gizemli insaları seviyorlar bir süre sonra oyunu anlasalar bile oynamaktan geri duramıyorlar. Kısaca özetlersek insanlara onları umursamadığınızı, onlarsız da bir hayatınız olduğunu ve onlarla konuşuyorsanız bunun sizin hayatınızdan verilen bir vakit olduğunu hissettirin.

Zaten küçüklükten beri babam bizi pek sevmez akrabalarına daha çok değer verir onları sarılır operdi bize yapmazdı sonra akrabaları da evlerine gittigimizde şu oyuncağa dokunmamalar odamdan cikarmisinlar biz gidiyoruz sen gelmemeler olurdu o zamanlar pek anlamazdim sevilmiyor gibi hissetmezdim sonra arkadaşlarım benden ayrı durmaya başladılar bir arkadaşımla çok fazla oyun oynadigimiz için dışarda gezdigimiz için arkadaşıma babası bununla bir daha gorusmeyeceksin deyip onu benden koparmisti babasının bakışları ve sözleri hala aklımda sonra okulda sevilmedim çok yakın arkadaşim okul bittikten sonra defalarca aramama rağmen görüşmedi benimle halbuki çok iyiydik ne oldu bilmiyorum şimdiyse iş yerinde birbiriyle çok alakasız iki insan bile bir araya gelmiş bakıyorum birlikte çay içmeye kahve içmeye gitmişler ama ben yine yalnız yine yalnız

Sizin icinize sevgisizlik ve yetersizlik duygusu taa cocuklugunuzdan ekilmis. Hala bir yerde akrabalarinizla kendinizi kiyasliyorsunuz babaniz yüzünden. Ilk önce ondan vazgecmeniz lazim. Babanizin onlara yaranma cabasi sizin degeriniz hakkinda zerre birsey ifade etmiyor. Babaniz maalesef kendi cocuguna karsi yetersiz kalmis. Yetersiz kalan o, siz degil! Olanlar sizin sucunuz da degil. Ilk önce onu anlamaniz lazim. Kaliteli yalnizlik, kalitesiz kalabaliktan her zaman iyidir. Heleki karsidakiler size bir katki saglamayan ve zarar veren insanlarsa. Ilk önce kendinize sevgi vermeniz lazim. Siz kimseden daha az veya daha sevilmeye layik degilsiniz. Artik kendi dünyanizi kurmanin zamani geldi

Canım ben de kiminle tanışsam herkesin beni hemen sevdiği, çok tatlı dilli bulunan tiplerdenim. Ama böyle olmama rağmen , çok sık insanlarla görüşmem, kendimle olmayı daha çok severim. Kendi kendime vakit geçirmeyi çok severim, tv karşısında cipsimi alayım keyif yapayım ya da nescafemi içerken yanıma kurabiyemi alayım kitap okuyayım. İnsanları da severim ama dediğim gibi önceliğim hiç onlar olmadı, şimdi 6 yıllık evliyim, en çok eşimle ve kızımla vakit geçirmeyi seviyorum. Hea ben zamanında kazık yemedim mi arkadaşlarımdan yedim ve belki de bu yüzden de hemen sevilsem de tanıştığım insanlar tarafından mesafemi hep koruyorum…Ayrıca babalarımızın ve annelerimizin kötü huylarını almış olabiliriz, önemli olan o kötü huyları fark edip, değiştirmeye çalışmak…istersen de senin arkadaşın olabilirim, bana özelden de yazabilirsin ne zaman istersen 🤗 şimdi kalk, yüzünü yıka ve en çok neyi yapmaktan hoşlanıyorsan onu yap ve unutma aslında dünyaya herkes tek gelir tek gider, sen kendini sev…gerçekten sev, kendine değer ver zaman zaman da şımart 🤩😜

Valla her şeyi yapıyorum ben hakliyim ben dogruyum ama yine ezilen benim bakışlarıyla beni yerin dibine sokuyor insanlar bu kadar sevilmeyecek yanım ne ki benim öyle bir sevgi dileniyorumki dilenci gibi çok aşağılık hissediyorum kendimi. Kimse benim için bişey yapmıyor ama ben fedai gibi ortalıkta dört dönüyorum her şeyi düşünüyorum yapamadiklarim için ağlıyorum halbuki ben neden ağlıyorum ki Birçok kitap okudum kendimi geliştirmek için bircok şeyler yaptım ama artık onlardan bile zevk alamıyorum çok zor durumdayim
Cevrendekilerin igrenc insanlar olmadiginda emin ol sonra kendini sucla

Ben tek bir şey söyleyeceğim insan kendisini sevmiyorsa onu hiç kimse sevmiyor. Bu psikolojide evlenirseniz gerçekten dedikleriniz olacak. Kimseyi çekmek , taşımak zorunda değilsiniz. Kimseye iyi görünmeye çalışmayın.
Mesela ben; berbat bir insan oldum son2 yılda. Ve şimdi tüm arkadaşlarım arayıp görüşmek istiyor. Artık dilime vurdu vallahi her şey. Yüzlerine pat pat söylüyorum. Herkes yanında / karşısında kendine güvenen kişi istiyor.

Çok teşekkür ederim değerli mesajlariniz için hepiniz bana destek olmussunuz beni yargilamamissiniz gerçekten çok mutlu oldum. Caba göstereceğim kendimi sevmek için kendimi değiştirmek için yazdiklariniz gibi bugün erken kalktim güzelce islerimi hallettim şimdi çok sevdiğim birkaç video dinleyecegim onlar iyi geliyor bana inşallah uygulayadabilirim işin en kötü yanı beni Allah'ın sevmediğini düşünmem ama inşallah dua ediyorum bu halden kurtulmak için sizler de dualarinizda bana yer verin lütfen bu yalnızlığımin bitmesi ve kendimi sevebilmem için çok teşekkür ederim yorumlariniz için

X