Neler almalıyım?

Merhaba arkadaşlar yeri burasimi bilmiyorum ama dert değil benim ki. Ben uzun süredir kapanmayı düşünüyorum fakat biyum1.50 kilom 44yqni zayıfım ve kısa ama şükür ederim saglikliyim. Şimdi ben kapanmak istiyirim fakat çok minyonum nerden nasıl kıyafet bulurum. Neler almam lazim ilk başta nasıl kapanıyor deetek olan olursa sevinirim . Özelden de yazabilir siniz site falrn ismi. Lütfen ilk başta nelvr alınır ve sal falan nasıl yaptiniz
Öneriler güzel tamam ferace falan tesettüre uygun ama önce bununla başlarsan bunalıp hepten açılman olasıö Önce tunik giy dar paça da giyebilirsin dolabında varsa uzun dizde tuniklerine, azıcık kısalarla boyfriend mom giyersin. Şalla başlaman da daha doğru zamanla zaten istediğin ölçüye getirirsin ama yeni kapanan birde minyon mu minyon biri ferace kare kocaman başörtüler örterse çok çabuk sıkılacaktır. Yani adım adım her şey bence :KK15:

Evet işte mesele bu. Moda önemli oldu tamamen. Benim üniversiteden çok samimi bir arkadaşım ki ailece tesettürlü değillerdi okul biter bitmez daha 22 yaşında feracesiyle, çeneden beline kadar kapatan şallarla tesettüre girdi. Gerçekten yaşıyor bunu ve aldığı hazzı huzuru ben de hissediyorum ona bakınca. Herkesin inancı, yaşam tarzı başkadır ama onun amacına uyduğunu ve birilerine özenmeden bilinçle yaptığı için böyle olduğunu düşünüyorum. Ben tesettürlü değilim bu arada. Ama inancım gereği 5 vakit namazıma dikkat ediyorum, namaz için özenip makyajımdan, ojemden vazgeçebiliyorum ve olması gerektiği gibi örtünüyorum o esnada ve bir gün olur da tesettüre girersem de o huzura çıktığım an gibi olmak, bu şekilde uygulamak isterim aman benden de bu kadar oluyor diye bir şeyleri uygunsuz yapmak istemem. Zaten nefse hakimiyet de burada başlıyor. Elbette herkesin niyetini Allah bilir, bizler bu yorumu yapma haddine de sahip değiliz ama bazı değerlerin değersizleşmesi beni rahatsız ediyor.
Ben bu kadar keskin bakmıyorum olaya. Ne güzel siz bir yere kadar nefsinizi kontrol altına alabilmiş kadınlar için önemli olan makyaj oje vs den vazgeçebilmişsiniz. Ama bakın bir yerde siz de nefsinize yenilmiş ve tamamen tesettüre girmemişsiniz. İnşallah bir gün o da nasip olur en güzeliyle.
Ben şu ahir zamanda genç bir kadının yapabildiği kadarına, gösterdiği gayrete saygı duyuyorum.
"Belki moda ile başladı ama doğru yola döner "şeklinde düşünüyorum.
Her insanın yapısı farklıdır.
Önemli olanın sevdirmek soğutmamak olduğunu düşünüyorum.

babaannemlerin yaşadığı ilçenin kendine özgü tesettür kıyafeit vardı

netten bulamadım tam ama anlatayım

1606725504235.png

bu tarz desenli bir örtü var beline kadar örtüyor örtünün içinde günlük yemenin de var günümüzün bonesi yerine tek tel saçın çıkmıyor hatta çenen de içinde bu örtünün

altında olağan kıyafetleri yani uzun donları, üstünde elbiseleri, ayaklarında çorapları, bunun üstüne de kalın bir kumaştan beli büzgülü bir etek

yeni içlerinde olan kıyafetleri de görünmüyor

görünen tek yer ayakkabıları ve çorapları

baş örtüsü tek renk, tek desen

alttaki etekler de genelde koyu gri ya da kahverengi

yani sokaktaki herhangi bir kadını bir diğerinden ayırmak mümkün değil

2000li yılların başına kadar bu şekilde giyindiler ama sonra tesettür modası aldı başını gitti

babaannem de başka şehirlere gittiğinde pardesü eşarp kullanmıştı ama kendi şehirlerinde bu şekilde yaşamıştı

tesettürlü değilim ama örtünüzü göğsünüze indirip ziynetlerinizi saklayın ayetinin bendeki yorumu çok farklı zira tesettüre uygun kıyafetlerde dahi takılar kıyafetin dışına takılıyor

Ben 12 yaşından beri kapalıyım. 30 yaşındayım. Arkadaşların moda kurbanı olma sözlerine katılıyorum ama güzel kıyafetleri olan mağazalardan alışveriş yapamazsın diye bi şartta yok tabiki. Benim kıyafetlerim de ve örtünme şeklimde önceliğim dikkat çekmemek ve hatlarımın belli olmaması o yüzden olabildiğince bol giyiniyorum ki eskiden yadırganırdı şimdi moda oldu. Pantolon da giyiyorum ama bilekte açık falan değil bol kesinlikle hatlarımı belli etmeyen tarzda ferace yada elbise de giyiyorum hatta bol giyinmeme etraf o kadar alışmış ki şu an 6 aylık hamileyim aslında kocaman karnım var ama kimse anlamıyo. Önceliğin her zaman kullanılabileceğin parçalar olsun öğrencimisin çalışanmısın bilemiyorum ona göre değişir alacakların amq yine de istersen konuşabiliriz nasıl alışveriş yapman gerektiği ile ilgili hayırlı daim olur inşallah.☺️

Merhaba arkadaşlar yeri burasimi bilmiyorum ama dert değil benim ki. Ben uzun süredir kapanmayı düşünüyorum fakat biyum1.50 kilom 44yqni zayıfım ve kısa ama şükür ederim saglikliyim. Şimdi ben kapanmak istiyirim fakat çok minyonum nerden nasıl kıyafet bulurum. Neler almam lazim ilk başta nasıl kapanıyor deetek olan olursa sevinirim . Özelden de yazabilir siniz site falrn ismi. Lütfen ilk başta nelvr alınır ve sal falan nasıl yaptiniz
Elbise önerisi olarak da her marka giyinebilirsiniz alın elbiseleri çekin altına pantolon çünkü her marka tunik üretmiyor. ipekyol elbiseleri çok güzel sezonumuzda kış zaten çoğu elbise uzun kolllu boynu kapalı o yüzden hepsinden giyinebilirsinz

babaannemlerin yaşadığı ilçenin kendine özgü tesettür kıyafeit vardı

netten bulamadım tam ama anlatayım

Eki Görüntüle 2730403

bu tarz desenli bir örtü var beline kadar örtüyor örtünün içinde günlük yemenin de var günümüzün bonesi yerine tek tel saçın çıkmıyor hatta çenen de içinde bu örtünün

altında olağan kıyafetleri yani uzun donları, üstünde elbiseleri, ayaklarında çorapları, bunun üstüne de kalın bir kumaştan beli büzgülü bir etek

yeni içlerinde olan kıyafetleri de görünmüyor

görünen tek yer ayakkabıları ve çorapları

baş örtüsü tek renk, tek desen

alttaki etekler de genelde koyu gri ya da kahverengi

yani sokaktaki herhangi bir kadını bir diğerinden ayırmak mümkün değil

2000li yılların başına kadar bu şekilde giyindiler ama sonra tesettür modası aldı başını gitti

babaannem de başka şehirlere gittiğinde pardesü eşarp kullanmıştı ama kendi şehirlerinde bu şekilde yaşamıştı

tesettürlü değilim ama örtünüzü göğsünüze indirip ziynetlerinizi saklayın ayetinin bendeki yorumu çok farklı zira tesettüre uygun kıyafetlerde dahi takılar kıyafetin dışına takılıyor
Aa bu da çok ilginçmiş. Benim anneannemler de yazma mı yemeni mi deniyor işte ondan örterlerdi, önden saçları gözükürdü ama :) Deseni çok hoşmuş ama bu örtünün :)

Son düzenleme:
Aa bu da çok ilginçmiş. Benim anneannemler de yazma mı yemeni mi deniyor işte ondan örterlerdi, önden saçları gözükürdü ama :) Deseni çok hoşmuş ama bu örtünün :)

bu aslında tam aynısı değil de çok arayamadım

ama örtü beyaz üstünde siyah tel tip desen var adı yemeni

altında da tek tip etek var onun da adı eteklik

yani yemenimi etekliğimi getirin de gideyim denirdi mesela

özellikle pazarda kadınlar satış yapardı bu kıyafetler ile biz tabii şehide büyümüşüz, annemler falan açık pazarda babaannemi bulamazdık, hoş zaten bütün pazar bize döner bakardı annemlerin başı açık diye

özellikle pazarda kadınlar satış yapardı bu kıyafetler ile biz tabii şehide büyümüşüz, annemler falan açık pazarda babaannemi bulamazdık, hoş zaten bütün pazar bize döner bakardı annemlerin başı açık diye
Tutucu bir ilçeymiş herhalde

bu tesetturden ziyade dis kiyafet olarak geciyor.
bizde de etek-ortu denirdi.
Yani sen sehirde manto esarp giyiyorsun, ben koyde etek-ortu giyiyorum, cunku hem dikimi kolay, hem temizligi kolay, hem de ucuz yani herkesin kesesine gore, hem de tesetture uygun.
simdilerde koyde bile kalmadi ama bu tarz, bizim koy feraceye gecti, bu etek-ortu de tarla kiyafetine donustu, hala dis giysi olarak kullaniliyor. Ozellikle eskilerde dis kiyafet onemlidir, evde giydigin kiyafetle disarida gezemezsin, oradan geliyor sanirim.

Tutucu bir ilçeymiş herhalde

90lı yıllarda sokakta açık olanlar sadece memurlar, bir de işte tatile gelmiş oralılardı

Tabii şimdi değişmiştir ama eskiden açık daha da azmış

Annem orada lise okumuş ve liseye başı açık giden iki kızdan biriymiş, o kızlar da oralı değil annem de memur kızı

Halam da liseye gitmiş ama onlar okul dışında kapalıymış hatta dedem üniversite sınavına girmek için fotoğraf çektirmeye başı açık götürdü diye babaannem kızmış da ben babasıyım götürürüm demiş

Aynı şehirde bu hikayeden 10 yıl kadar önce babam ortaokulda iken İngilizce piyes oynanır yine bu anlattığım süreçte kızlı erkekli şort ile 19 Mayıs töreni yapılırmış

Konu sahibi kusura bakma muhabbet uzadı

Herkes istediğini giyer karışamayız fakat bu konuda ben de fikrimi söylemek isterim. Yani bazı tesettürlüler görüyoruz içimde o kişiye karşı sadece acıma hissi uyanıyor. Mesela örtülü ama erkeklerle konuşurken sürekli temas halinde hiç dikkat etmiyor. Küfürlü konuşuyor. Ya da kalçayı olduğu gibi çıkaran dar bir pantolon giymiş ama üstte bir başörtüsü . Dedigim gibi kendi tercihi ama bariz kişilik problemi taşıyor görüntüsünden. Ama yine de birşey demem herkesin kendi tercihi...

Bol vücut hatlarını belli etmeyen bir pardesü üzerine bol dökümlü özenle bağlanmış bir şal kadını çok asil gösteriyor. Hayranlık uyandırıyor. Not:Açığım kapanmayı düşünmüyorum.

Marka tavsiyem hoopstore, manuka, suudcollection, kadriyebaştürk. Daha uygun fiyat için lcw, defactonun modest giyim koleksiyonuna bakabilirsin gayet hoş şeylerde var. İlk aşamada aldıkların ana renkler olsun krem, siyah, beyaz. Daha rahat kombinlersin.

Tesettür nedir ne değildir biliyorsundur zaten. Bu konuda seni eleştirenler olcaktır bu tesettür mü şöyle olmalısın böyle olmalısın, böyle kapatacaksan hiç kapatma gibi. Bunları duyma.

Tesettürü bu kadar iyi bilen önce kendi yapsın, hakkıyla yapabilen insanlar gençleri soğutmamak için güzelce konuşuyorlar zaten. Sen kendini geliştir bu konuda oku, araştır. Sürüye uyma herkes gibi olmaya çalışma kendi tarzın olsun. Şimdiden hayırlı olsun, içine sindirsin Allah.

Her mesajda dünya olumsuz örnekten bahsedilmiş. Hayatım ilk olarak 4/4 lük uyamazsın fakat zamanla düzelecektir. Önemli olan inan ki niyettir. Niyetin Allah rızası mı. Evetse konu kapanmıştır. Bahsedilen kötü örneklerden korkma ilk adımını at belki onlarda öncelikle bocalıyorlar zamanla düzelecektir yahut niyetleri farklıdır ne bileyim kimi çevreden ötürü kimi yakışıyor kimi moda vs kaygılarla kapanmıştır. Niyeti Allah rızası olan kişi yakın zamanda kendine çeki düzen veriyor. Misal kendimden örnek vereyim ilk yılımda renkli ruj ve katman katman fondöten surerdim. Dar giyerdim, hem pantolon hem tunikte vs vs. Su an 6. Yılımdayım. Makyajı tamamen çıkardım hayatımdan, parfümü de. Dar kıyafetleri tamamen eledim. Geniş pantolon, geniş çok uzun olmayan tunik kullanıyorum. Kafadki heybetli topuzu, aşırı dikkat çeken tüm renkleri de eledim. Genelde haki,gri,siyah,lacivert,koyu bordo,vizon, beyaz,kahverengi dışında renk yok diyebilirim dolabımda. Takı zaten hayatımın hiçbir döneminde kullanmadım. Velhasıl 6 yılda bu seviyeye gelebildim. Allah'ım ilerleyen yıllarda ferace giymeyi de nasip eder inşallah.

Herkes istediğini giyer karışamayız fakat bu konuda ben de fikrimi söylemek isterim. Yani bazı tesettürlüler görüyoruz içimde o kişiye karşı sadece acıma hissi uyanıyor. Mesela örtülü ama erkeklerle konuşurken sürekli temas halinde hiç dikkat etmiyor. Küfürlü konuşuyor. Ya da kalçayı olduğu gibi çıkaran dar bir pantolon giymiş ama üstte bir başörtüsü . Dedigim gibi kendi tercihi ama bariz kişilik problemi taşıyor görüntüsünden. Ama yine de birşey demem herkesin kendi tercihi...

Bol vücut hatlarını belli etmeyen bir pardesü üzerine bol dökümlü özenle bağlanmış bir şal kadını çok asil gösteriyor. Hayranlık uyandırıyor. Not:Açığım kapanmayı düşünmüyorum.
Bu karışmamış haliniz mi :) Asla acıdığınız tabloda bir kadın değilim ama lütfen bu konuda herkes işine baksın. Eğer o davranışların müslüman bir kadına yakışmadığını düşünüyorsanız açık kadınlara da kapalı kadınlara da aynı günahın yazıldığını bilmeniz lazım.

Dini inancı islam olmasına rağmen dolayısıyla günah oldugunu kabul etmesine rağmen alkol alan, namaz kılmayan bi dolu insan var. İnsanız çünkü. Burada bu tür insanların kişilik sorunu var desem linç yerim haklı olarak. Beni ilgilendirmemesi lazım kimsenin günahı. Lütfen siz de hiç düşünmediğiniz bir dini vecibeyi yapmaya çalışan insanlara her ne olursa olsun laf edecek had bulmayın kendinizde. Kimseyi ilgilendirmez. Sevgiler :)

Bu karışmamış haliniz mi :) Asla acıdığınız tabloda bir kadın değilim ama lütfen bu konuda herkes işine baksın. Eğer o davranışların müslüman bir kadına yakışmadığını düşünüyorsanız açık kadınlara da kapalı kadınlara da aynı günahın yazıldığını bilmeniz lazım.

Dini inancı islam olmasına rağmen dolayısıyla günah oldugunu kabul etmesine rağmen alkol alan, namaz kılmayan bi dolu insan var. İnsanız çünkü. Burada bu tür insanların kişilik sorunu var desem linç yerim haklı olarak. Beni ilgilendirmemesi lazım kimsenin günahı. Lütfen siz de hiç düşünmediğiniz bir dini vecibeyi yapmaya çalışan insanlara her ne olursa olsun laf edecek had bulmayın kendinizde. Kimseyi ilgilendirmez. Sevgiler :)
Noktana kadar katılıyorum

X