Nevresim Takımı Nasıl Olmalı?

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
259.701
527.977
41
ozdilek-yetiskin-nevresim-takimlari.jpg

Sağlıklı bir uyku için nevresim takımı seçimi önemlidir. Nevresim takımını seçerken sağlıklı, kaliteli ve dayanıklı kumaşları tercih etmelisiniz.


Mevsim değişimlerinde kullandığınız nevresim takımlarını da değiştirmeniz gerekir. Mevsimle uyumlu nevresim takımları sağlıklı bir uyku için gerekenlerin başında gelir.

Nevresim takımı nasıl seçilir?
Kumaşın kalitesini belirleyen en önemli faktör, iplik sayısıdır. Santimetre kareye düşen iplik sayısı arttıkça, kumaşın kalitesi de artar. Sık dokunan kumaşlar, daha dayanıklı ve yumuşak olur. Nevresim takımı seçiminde, kumaşın iplik sayısına dikkat edin. İplik sayısı fazla olan kumaşları tercih edin.

Yaz aylarında, nemi çabuk emen türden kumaşları tercih edin. Bu sayede, vücut terini daha kolay emen nevresim, sizde rahatsızlık yaratmaz.

Nevresim takımı satın alırken, yorgan ve yastık ölçülerinize uygun ebatlarda olmalarına özen gösterin. Alışverişe çıkmadan önce, bu ölçüleri not etmenizde fayda vardır.

bambu-nevresim-takimi1.jpg

Pamuk kumaşlar nasıl kullanılmalı?
 • Pamuk kumaş, sıcak suda yıkanınca çeker. Kumaşların üstündeki yıkama talimatlarına uyun.
 • Nevresim takımlarını yıkarken tersine çevirin ve bu şekilde yıkayın.
 • Nevresiminizi yıkarken, renk çıkaran başka kumaş eşyaları ve giysileri makineye koymamaya dikkat edin. Koyu renkli ve açık renkli kumaşları ayrı ayrı yıkamalısınız.
 • Açık renkli giysiler için, makineyi hassas yıkama ayarında çalıştırın.
 • Renkli pamuk kumaşları yıkarken, çamaşır suyu veya ağartıcı kullanmayın. Beyaz çamaşırlar için olan deterjanları da kullanmamalısınız.
 • Yumuşatıcı kullanarak, pamuk nevresiminizin yumuşacık olmasını sağlayın.
 • Makineyi hiçbir zaman tam doldurmayın. Makine kazanının rahat dönebilmesi için, makineyi biraz boş bırakın.
 • Renkli nevresimlerin renginin solmaması için, önce arka yüzünü, sonra ön yüzünü ütüleyin.
 • Nevresimleri ütülerken, kırışıkların kolay açılması için, çamaşırları hafif nemliyken ütüleyin.
 • Pamuk nevresimleri kullanmadığınız dönemlerde, havadar bir ortamda saklayın ve sık sık havalandırın.

  azara.jpg

Nevresim takımı kumaşları
 • Pamuk kumaş
 • Polyester kumaş
 • Saten kumaş
 • Emprime kumaş
 • Organik kumaş
 • Mısır pamuğu kumaş
 • Bambu kumaş
 • Kreton kumaş
 • Poli-koton kumaş


 • Gül-desenli-pembe-beyaz-gri-Merinos-saten-nevresim-takımı-modeli-550x436.jpg


  Nevresim takımı nasıl yıkanmalı?
  Nevresim takımlarınızı uygun şartlarda yıkarsanız, uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz.

  Çok sıcak su ile yıkanan nevresim takımlarının çekme ihtimali vardır. Ayrıca aşırı sıcak su nevresim takımlarınızın çok çabuk yıpranmasına neden olur. 40 derece nevresim takımlarını yıkamak için idealdir. 40 derece enerji tasarrufu sağlamanıza da yardımcı olur. Ayrıca 40 derecede yıkanan nevresim takımları 90 dereceyle yıkanan takımlara oranla çok daha iyi sonuç verir.

  Nevresim takımlarınızı yıkarken, mutlaka renkli ve beyazları ayırın. Böylece nevresim takımlarınızın rengini korumuş olursunuz. Koyu renkli nevresim, birlikte yıkadığınız açık renkli nevresimi boyar.

  Aldığınız yeni bir nevresim takımını yıkamadan kullanmayın. Nevresim takımını yıkamanız yumuşamasını da sağlar.

Kaynak:ev hayat​
 

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
259.701
527.977
41
Nevresimler Nasıl Yumuşatılır?

indirimli-uc-boyutlu-nevresim-takimi-modelleri-resimleri.png

Mevsim değişimlerinde mevsime uygun olarak nevresimleri de değiştirmek gerekir. Soğukların başlamasıyla birlikte kışlık nevresimler de dolaplardan çıkarılıyor.

Kumaşın kalitesini belirleyen en önemli faktör, iplik sayısıdır. Santimetre kareye düşen iplik sayısı arttıkça, kumaşın kalitesi de artar. Sık dokunan kumaşlar, daha dayanıklı ve yumuşak olur. Nevresim takımı seçiminde, kumaşın iplik sayısına dikkat edilmelidir. İplik sayısı fazla olan kumaşları tercih edilmelidir.

Sağlıklı bir uyku için nevresim takımı önemlidir. Kullanılan nevresim takımının sağlıklı, kaliteli ve dayanıklı kumaştan üretilmiş olması gerekir.

Uzun süre kullanılmamış olan nevresimler sert olabilir. Fakat uygun yöntemleri kullanarak nevresimlerin ipeksi bir yumuşaklığa ulaşmasını sağlayabilirsiniz.


Nevresimlerin yumuşatılması

Bütçenizin elverdiğince, sık dokumaya sahip kumaşları tercih etmelisiniz. Sık dokunan kumaşlar daha dayanıklı ve kalitelidir. Nevresim satın almadan önce markaların ürünlerini kıyaslayabilirsiniz. Kaliteli kumaştan üretilen nevresimler daima yumuşak olacaktır.

Nevresimleriniz sıcak suyla doldurduğunuz makineye koyun. Suya, bir fincan tuz ve çamaşır deterjanı ekleyin. Karıştırıcıyı açın ve 5-10 dakika boyunca nevresimleri karıştırın.

Karıştırıcıyı kapatın. Nevresimler en az iki saat bu şekilde beklesin. Hava nemli ve sıcak değilse, nevresimleri bir gece bu şekilde bekletebilirsiniz. Fakat dikkat etmelisiniz, hava nemli ve sıcaksa nevresimler küflenebilir.

Bekleme işleminin ardından makineniniz en uzun yıkama programına ayarlayın ve nevresimleri yıkayın.

Durulama suyuna kaliteli bir yumuşatıcı ekleyin. Yıkama işleminden sonra nevresimlerinizi ipe güzelce sererek kurutun.

Eğer daha fazla yumuşamalarını istiyorsanız, işlemi bir kez daha tekrar edebilirsiniz.