Nevreste'nin Mutfağı

$4.jpg $1.jpg $2.JPG $3.JPG
ISPANAKLI İÇLİ KÖFTE
İç Harcı İçin

1.1 kg Ispanak
2. 250 gr Yağsız Kıyma
3. 4 Baş Soğan
4. 4 yemek Kaşığı Tereyağı
5.1Tatlı kaşığı pul biber(İSTEĞE BAĞLI)
6. 1 Tatlı Kaşığı Karabiber

Köfte Harcı İçin :
1.4 Su Bardağı İnce Yarma
2.1.5su bardağı ince bulgur
3.3 Su Bardağı Ilık Su
4. Yarım Çay Kaşığı Tuz

YAPILIŞI :

Öncelikle köftelerin iç harcını hazırlamak için ıspanaklar ince ince doğranır, yıkanır ve süzülüp, çok az su ilavesiyle yaklaşık 7 dk. haşlanır. Haşlanan ıspanak süzüldükten sonra soğumaya bırakılır.
Bir tavada eritilen tereyağına ilave edilen çok ince kıyılmış soğanlar sararıncaya kadar kavrulur. Hemen kıyma eklenerek kavurmaya devam edilir. Kıyma suyunu verip tekrar çekmeye başlarken haşlanmış ıspanaklar da ilave edilir ve sonra 2-3 dk daha kavrulup ateşten indirilir.Tuz ve karabiber atılarak lezzetlendirilir ve bir kenara bırakılır.

Köfte harcını hazırlamak için, ince bulgur ve yarma derin bir karıştırma kabının içine konulur, suyu ve tuzu eklenir. En az 10 dk. iyice yoğrulan ince yarmalı köfte harcından cevizden biraz daha büyük parçalar koparılarak, iki elin arasında yuvarlak köfteler hazırlanır.

Bu arada yarmalı köfte harcının ele yapışmaması için bir tasa koyulan suyla eller ıslatılır. Her bir köfte topunun tepesinden işaret parmağıyla bastırıp oyuklar yapılır. Bu çukur kısımlara ıspanaklı kıymalı harç doldurularak, oyuk kısım bastırılarak kapatılır. Tekrar eski top köfteler şekline getirilir ve bir tepsiye dizilir.
Sonra tencerede su kaynatılır.Kaynayınca su ilave edilir.ve köfteler içine atılır.Suyun üstüne çıkınca pişmiş sayılır ve birkevgir yardımıyla alınır..Üzerine tereyağı eritilip dökülür afiyet olsun:)))

tanışmıyoruz ama hayırlı olsun topiğin şekerim ellerine sağlık hepsi nefis görünüyorlarrrrr

$P1150217.jpg $P1150218.jpg
POĞAÇA
Malzemeler

1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıcak su
1 paket instant maya ya da bir adet yaş maya
1 su bardağı sıvıyağ
1 adet yumurta(sarısı üzerine akı hamura)
1 tatlı kaşığı dolusu tuz
1 tatlı kaşığı şeker
Aldığı kadar un
İç Malzemesi
peynir maydanoz
YapılışıSüt ve sıcak su karıştırılıp ılık bir karşımn elde edilir,bir paket maya ılık karışıma ilave edilip maya eritilir.Sırasıyla,yağ,yumurta akı .şeker ve tuz eklenip karışıtırılır ve unu ilave edilir yumuşak fakaT ele yapışmayacak bir hamur yapılır ve en az yarım saat hamur dinlenirilir.Dinlenen hamurdan küçük parçalar alıp içine arzu edilen malzeme konur,ben peynir ve maydanoz kullandım,şekil verip tepsiye dizilir,üzerine ayrılan yumurtas arısı sürülüp arzuya göre susam ya da çörek otu ilave edilp önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.Afiyet olsun.

Tanışıyoruz ama tanışmasakta olur:KK34:Hoşgeldin canım ben ikiz81 nick değişikliği:KK9::KK9:Teşekkürler herzaman beklerim:KK16:

sen ikiz81 misin yani geçen yılın enlerinde beni sitenin en iticisi ve bunun gibi bişiler işte ye oy veren arkadaş hmm hatırladım
olsun ama gene de hayırlı olsun sayfan ne diyelim

$P1150276.jpg $P1150277.jpg
TAVADA HAMSİ
1Kg temizlenmiş hamsiyi yıkıyoruz ve süzüyoruz..Sonra mısır unu ,tuz ve baharatı harmanlıyoruz ve hamsileri una bulayıp tavaya sırayla diziyoruz..:KK56:üzerine 1 çay bardağı kadar yağ gezdirip ocağa koyuyoruz 10 dakika içinde alt kısım kızarıyor sonra balkı tavasının kapağıyla hamsileri ters çevirip diğer tarafıda çıkartıyoruz..10Dakika da o kısım kızardıktan sonra servise hazır:KK56:

sen ikiz81 misin yani geçen yılın enlerinde beni sitenin en iticisi ve bunun gibi bişiler işte ye oy veren arkadaş hmm hatırladım
olsun ama gene de hayırlı olsun sayfan ne diyelim

öyle olsa bile
bunu söylemek ne kadar doğru oldu bilemiyorum canım.

Ama sen sahiden yanlış hatırlıyorsun:26:Eğer sahiden öyle birşey yaptıysam ama yapmadım eminim:KK5:Özür dilerim:KK14:

yanılıyor olabilirim dedim ama sen bu kadar eminsen öyledir özür dilicek bişi değil bu sadece o an aklıma öyle bişi geldi sanki ve söyledim yani üzülmeni istmedim gerçekten canım

vayyy canım sımdıden topıkın haıyrlı olsun.bana cok faydası olacaga benzıyor.

sıkma kofteye bız fellak koftesı derız.

bu burma tatlısınıda denıycem basıte benzıyor..
yasasınnnnnn:KK9::KK9::KK9::KK9:

Canım topiğin hayırlı olsun.
yağ,şeker,un,tuz biterse hemen gel komşum:)

canım hayırlı olsun topiğin bunların hemen hemen hepsi memleketimin yemekleri çok özledim yaa gurbet varya :KK5::KK5:

X