Nişanlandım ama içime sinmiyor

Herşey maddiyat değil.
Madem bukadar önemsiyorsun maddiyatı ayrıl ozaman.
Adama ailesine üzüldüm gerçekten. Ailemde senin gibi birisi olsun asla istemezdim.
Zengin diye evlenirsin bi bakarsın beşkuruşsuz kalır. Dünya böyle biryer.
Adamdan ayrıl en azından kendisini gerçekten seven birisini bulsun. Burnu havada birinden kurtulur.
Tanısanız asla burnu havada birisi olmadığımı (çevremden hep böyle söylerler çünkü) anlardınız.Hayatımla ve geleceğimle ilgili maddi kaygılarım var sadece.Bırakın doktor olmamı her kadın düşünür evlilik aşamasında bunları.

Her şey tabiki para değil, birkaç kez ayrılma noktasına geldik ama hep sevgim ağır bastı.Kabul etmek istemesem de insanın hayat standartını maddi durumu belirliyor nr yazıkki.
Sevginiz yeterince ağır değil, biran önce nişanlınızla konuşup ayrılın. Sizin vaktiniz ne kadar kıymetliyse, karşınızdaki kişinin vakti de o kadar kıymetli. Mantık evliliği yapmanız daha uygun olacak gibi gözüküyor.

Bu yazdığın şeylere çok üzüldüm. Ne desem bilemedim. Eşimin arkadaşı hâkim karısı doktor uzman doktor. Sırf mesleklerinden dolayı evlendirilmisler. Geçen bize geldiklerinde tanışmalarıni anlattıklarında o kadar üzüldüm ki bu çifte. Hiçbir sevgi sözcüğü duyamadım. Düğünlerine gitmiştik erkeğin ailesi kızdan o kadar şikayetcilerdi ki neler neler istemiş. Çok şaşırdık eşim ile. Mesele ne statü nede para. Elbetteki denklik olmali ama sizin bahsettiğiniz başka birsey. Benim eşim de hâkim bende avukatım. Hiç avukatım ben çok para kazanacagim aramizdaki maaş farkı çok olacak demedim. Bir nikah ile evlendik hiçbir talebim olmadı maddi açıdan. Çünkü biz mesleği olan kadınlar herşeyi kendimiz yapabiliriz doymuş insan olmamiz gerekirken ... Bir düğün masraflarinda sıkıntı yaşayacaksınız diye bu iliskiyi bitirmek heveslerinizin kurbanı olmak . Sizin gibi bir insana hiç yakistiramadim.

Ne yazıkki nişanlandıktan sonra oluştu bu düşünceler.Bana ve aileme normal gelen şeylerin karşı tarafa fazla geldiğini gördükçe.(ki memur bi ailenin çocuğuyum karşı taraf da öyle olmasına rağmen)
Herkes sizin yetiştiğiniz gibi yetişmiyor maalesef insanlar kıt kanaat ay sonunu getirmeye çalışıyor.siz o gruptan bile olmayacaksınız.evlenmeden ayrılın ki evlenirseniz de boşanırsınız bu adamla siz.maddi yönden uyum içinde olacağınız biriyle olun.

Adama açık açık ben senden fazla maaş alıyorum sen benden düşük alıyorsun bana lüks bir hayat yaşatamazsın diyerek açıklama yapmanız lazım.
Yada açık açık seni sevmiyorum demeniz lazım. Seven insan bunu düşünmez bence. Benimde maaşım var onunda normal derecede geçiniriz der.

Neyse daha fazla yorum yapmıcam. Size lüks hayat serüveninizde başarılar.
Umarım adamcağızın karşısına hayırlı bir eş adayı çıkar sizin gibi paragözden kurtulur.

Sizinkinin aksine ben suçlayıcı ve saldıran tarzda cevap vermeyeceğim size.Benim asla ben doktor olacağım eşim de doktor mühendis ya da dediğiniz gibi ceo olsun gibi bi düşüncem olmadı hiçbir zaman.hatta ben doktorum karşımdaki kişi de doktor olmalı kesinlikle diyen arkadaşlarımı kınadım hep.Çocukluğumdan beri iyi bir hayat standartım olsun diye çabalıyorum emek veriyorum hala da vermeye devam ediyorum.Bu konuma da öyle kolay gelinmiyor.Hak verirsiniz ki verdiğim emeğin ksrşılığının hayatıma yansımasını görmek istiyorum.Ben tabiki eşimden yüksek maaş alabilirim sorun ettiğim bu değil. Arada 2-3 kat fark olması bana acaba doğru mu yapıyorum dedirten.Bi de burdan yaklaşım rica ediyorum.
yaklaştım ordan. e siz hayat standartınız yüksek olsun diye okuyup ettiniz. maşallah doktor oldunuz. her sey yolunda zaten o zaman. esinizin aldığı maasa mı bağlı hayat standartınız?

benim size anlatmak istediğim şu, hayatınızı bir insanla birleştirmek istediğinizde bu konular bu kadar katı olmamalı. tabii ki herkes rahat bir yaşam ister. ama tüm her sey de birlikte olur. esinizin yükselme ihtimali de var kaşdı ki özelde çalışıyorsa. ya da yepyeni bir fırsat da çıkabilir önüne. ama bunlar diyelim polyannacılık.

esinizin ve sizin geliriniz bir aileyi rahatlıkla gecindirebilir (çok uç istekler olmadığı sürece) eğer siz gercekten samimi duygular içerisinde olsaydınız bunları düsünmezdiniz, hesabını tutmazdınız demek istiyorum ben. o yüzden de samimi gelmiyorsunuz kusura bakmayın.

ben de aile evinde çok rahat şartlarda istediğim gibi yaşayan biriydim. bu standartları devam ettirebilmek için eğitimimi tamamladım, evlenmeden önce esiminkinden çok daha yüksek olan maaşlarla çalıştım. şimdi evlendim ve esim evet bazı aylarda biraz daha dikkatli harcama yapmamı isteyebiliyor. veya çok sıkıştığında benden para isteyebiliyor. bayramda tatile gittik mesela tatilin tüm parasını ben karşıladım.

ama bunları bir yük, bir mecburiyet veya esimin güçsüzlüğü olarak görmedim hiçbir zaman. çünkü o benim eşim. bu kelimenin anlamını kavrayın önce ‘eşim’. bizim aramızda sen daha çok alıyorsun mevzusu hiç olmadı. ya da ben ‘babamın evinde şöyleydim, evli olmasam böyle yaşardım’ demedim. demeyi geç hissetmedim bile. çünkü o benim beraber yaşamak istediğim insan. nasıl yaşadığımızın bir önemi yok. çünkü biliyorum ki biz birlikte aç kalmayız, ne olursa olsun bir yolunu buluruz. belki bu ay istediğim parfümü alamam ama kafamı yastığa koyduğumda yaşlılığını görmek istediğim adamı izlerim.

benim size saldırgan olmamın sebebi (kaldı ki saldırgan değil eleştireldi bence) bu düsüncelerle evlilik yolunda olmanız. çünkü bu tür düsünceleri olan bir insan evlenmemeli o kişiyle. karşınızdakinin ve kendi sağlığınız için. herkesin bir yolu var. belli ki sizinki bu yol değil.

Tanısanız asla burnu havada birisi olmadığımı (çevremden hep böyle söylerler çünkü) anlardınız.Hayatımla ve geleceğimle ilgili maddi kaygılarım var sadece.Bırakın doktor olmamı her kadın düşünür evlilik aşamasında bunları.
Bende bir kadınım eşimle evlenirken maddiyatı düşüktü ama düşük diye ayrılmadım. Şuan konumu çok iyi yerde elhamdulillah:)
Birçok örnek gördüm maddi açıdan bolluk içinde olup 0 huzur olan aile.
Herşey maddiyat değil. Gerçekten nışanlınız adına üzüldüm.

Bu yazdığın şeylere çok üzüldüm. Ne desem bilemedim. Eşimin arkadaşı hâkim karısı doktor uzman doktor. Sırf mesleklerinden dolayı evlendirilmisler. Geçen bize geldiklerinde tanışmalarıni anlattıklarında o kadar üzüldüm ki bu çifte. Hiçbir sevgi sözcüğü duyamadım. Düğünlerine gitmiştik erkeğin ailesi kızdan o kadar şikayetcilerdi ki neler neler istemiş. Çok şaşırdık eşim ile. Mesele ne statü nede para. Elbetteki denklik olmali ama sizin bahsettiğiniz başka birsey. Benim eşim de hâkim bende avukatım. Hiç avukatım ben çok para kazanacagim aramizdaki maaş farkı çok olacak demedim. Bir nikah ile evlendik hiçbir talebim olmadı maddi açıdan. Çünkü biz mesleği olan kadınlar herşeyi kendimiz yapabiliriz doymuş insan olmamiz gerekirken ... Bir düğün masraflarinda sıkıntı yaşayacaksınız diye bu iliskiyi bitirmek heveslerinizin kurbanı olmak . Sizin gibi bir insana hiç yakistiramadim.
siz avukatmışsınız eşiniz de hakim.Meslektaşsınız muhtemelen de birbirine yakın geliriniz var.Sizde bunların sorun olmaması ya da sizin düşünmemeniz çok normal.Bizde bu ikisi de yok maalesef.

siz avukatmışsınız eşiniz de hakim.Meslektaşsınız muhtemelen de birbirine yakın geliriniz var.Sizde bunların sorun olmaması ya da sizin düşünmemeniz çok normal.Bizde bu ikisi de yok maalesef.

Birbirimize yakın gelirimiz yok canım anlatmaya çalıştığım şey bu . Mesajımdan anladığın sadece bu muydu. Arkadaşlarımızi anlattım. Birisi doktor birisi hakim ama yok gerçek bir cekim gerçek bir çift göremedim. Eğer sizin içinizi bu durum kemirecekse karşı tarafa haksızlık etmeyin. Çünkü yıllardir nisanlinizi oyalamissiniz.hakka giriyorsunuz. Çok yazık ediyorsunuz çok pişman olursunuz haberiniz yok.

Merhabalar.Öncelikle açtığım konuyu okuyup yorum yapacak herkese şimdiden teşekkür ederim.4-5 senelik bi birliktelikten sonra 7 ay önce çok büyük bir hevesle severek nişanlandım.Ben doktorum nişanlım da özel sektörde bi firmada iyi sayılacak bi pozisyonda çalışıyor.Önceleri maddi açıdan birbirimizi denk görürken ne yazıkki benim mesleğime başlamamla aslında öyle olmadığını fark ettim.Nişanlılık sürecinde memleketlerimizin de farklı olmasının da etkisiyle benim isteklerimin(ki öyle abartı isteklerim de olmamasına rağmen) karşı tarafa fazla geldiğini hissetmeye başladım.Ailesinin maddi durumu da iyi olmadığı için neredeyse her şeyi nişanlım halletmeye çalışıyor ve maddi sıkıntıları daha düğün sürecine girmeden yansıtmaya başladı ne yazıkki.Düğün sürecine girince de sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.Bu durum beni gerçekten çok huzursuz ediyor.İçime sinmeyen bi şekilde evlenmek de istemiyorum.Kalben doğru bir tercih yapmış olduğumu düşünmeme rağmen mantıken doğru bir tercih yapamadığımı düşünüyorum.Mesleğimde daha da ilerlediğimde aradaki bu maddi farkın daha da açılacağını ve sorun olacağını düşünüyorum.Çünkü benim bugünlere gelmek için verdiğim emeklerin de boşa gideceğini düşünüyorum.Bu düşünceler çok rahatsız ediyor.Bu konudaki düşüncelerinizi tavsiyelerinizi bekliyorum.
Dipnot: ailesi de kendisi de çok düzgün karakterli insanlar asla o insanları üzmek istemiyorum.Nişanlım elimden geldiğince isteklerimi yapıp beni mutlu etmeye çalışan birisi.
Hmmm yani keşke bu aydınlanmayı daha evvel yaşasa idiniz hem nişanlının hem sizin 5 sene boş yani.. Nişan sonrası maddi manevi herkes yıpranıyor.
Güzelleme yapmak o iyidir nişanlı iyidir vs vs bir manası yok. İyilik sizin kafada haneye olumlu yansımıyor ki denklik hesabında hedef tutmuyor.

Bu fikriniz de değişmeyecek gözünüze batar. Bence her iki taraf için de artık boştan yere zaman kaybetmeye gerek yok ayrılmanız en hayırlısı.

Ben nişanlı yerinde olsam ne kadar aşık olursam olayım bu fikirde olan biri ile evli olmak istemezdim hem kendim hem de ailem adına... söylemeyip evlenirseniz de samimiyetsiz bir birliktelik olacak içinize sinmediği için gene çatırtılar çıkar evlilikte kafada o şüphe var...

İçinize tam anlamı ile sinmediği sürece denemek için falan evlenmeyin.

Adama ne kadar üzüldüm. Bu kadar yılını şimdiden kibirlenmiş birine vermiş olmasından. Benim arkadaşım 4 dil biliyor yüksek lisans yapmış biri eşi lise mezunu. Allah gönlüne göre vermiş ağız tadı vermiş anlaşıyorlar falan bunlar bahane bence.
Size maddiyatı bol kendi denginiz de biri ile mutluluklar diğer meziyetleri ve huyu suyu yetmiyor size belli ki, düşün adamın yakasından bari yol yakınken maddiyata önem vermenize birşey diyemem herkesin kendi tercihi.
Bunu saldırganlık olarak algılamayın gayet objektifçe yaklaşıyorum siz kibarca konuşsanız dahi eziklemeye başlamışsınız bile kendisini kafanız da kısaca bu iş yürümez hakka girmeyin.
Birde erkek az maaş alırsa eşine kinlenir olayına inanmıyorum kişiden kişiye değişir. Eşini takdir eden de var. Yıllardır hiç mi tanımadınız kendisini.

yaklaştım ordan. e siz hayat standartınız yüksek olsun diye okuyup ettiniz. maşallah doktor oldunuz. her sey yolunda zaten o zaman. esinizin aldığı maasa mı bağlı hayat standartınız?

benim size anlatmak istediğim şu, hayatınızı bir insanla birleştirmek istediğinizde bu konular bu kadar katı olmamalı. tabii ki herkes rahat bir yaşam ister. ama tüm her sey de birlikte olur. esinizin yükselme ihtimali de var kaşdı ki özelde çalışıyorsa. ya da yepyeni bir fırsat da çıkabilir önüne. ama bunlar diyelim polyannacılık.

esinizin ve sizin geliriniz bir aileyi rahatlıkla gecindirebilir (çok uç istekler olmadığı sürece) eğer siz gercekten samimi duygular içerisinde olsaydınız bunları düsünmezdiniz, hesabını tutmazdınız demek istiyorum ben. o yüzden de samimi gelmiyorsunuz kusura bakmayın.

ben de aile evinde çok rahat şartlarda istediğim gibi yaşayan biriydim. bu standartları devam ettirebilmek için eğitimimi tamamladım, evlenmeden önce esiminkinden çok daha yüksek olan maaşlarla çalıştım. şimdi evlendim ve esim evet bazı aylarda biraz daha dikkatli harcama yapmamı isteyebiliyor. veya çok sıkıştığında benden para isteyebiliyor. bayramda tatile gittik mesela tatilin tüm parasını ben karşıladım.

ama bunları bir yük, bir mecburiyet veya esimin güçsüzlüğü olarak görmedim hiçbir zaman. çünkü o benim eşim. bu kelimenin anlamını kavrayın önce ‘eşim’. bizim aramızda sen daha çok alıyorsun mevzusu hiç olmadı. ya da ben ‘babamın evinde şöyleydim, evli olmasam böyle yaşardım’ demedim. demeyi geç hissetmedim bile. çünkü o benim beraber yaşamak istediğim insan. nasıl yaşadığımızın bir önemi yok. çünkü biliyorum ki biz birlikte aç kalmayız, ne olursa olsun bir yolunu buluruz. belki bu ay istediğim parfümü alamam ama kafamı yastığa koyduğumda yaşlılığını görmek istediğim adamı izlerim.

benim size saldırgan olmamın sebebi (kaldı ki saldırgan değil eleştireldi bence) bu düsüncelerle evlilik yolunda olmanız. çünkü bu tür düsünceleri olan bir insan evlenmemeli o kişiyle. karşınızdakinin ve kendi sağlığınız için. herkesin bir yolu var. belli ki sizinki bu yol değil.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alıp düşüneceğim.Belki de bu konuda yanlış düşünüyorumdur.Ki nişanlımı gerçekten seviyorum sevmesem bu tarz bi düşünceyle çoktan ayrılmış olurdum muhtemelen.Belki geleceğe dair kaygılarım korkularım isteklerim beni bu düşünceye itiyordur.Yaşlılığını görmek istediğim adam cümleniz beni çok duygulandırdı🥹🥲

Yorumunuz için çok teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alıp düşüneceğim.Belki de bu konuda yanlış düşünüyorumdur.Ki nişanlımı gerçekten seviyorum sevmesem bu tarz bi düşünceyle çoktan ayrılmış olurdum muhtemelen.Belki geleceğe dair kaygılarım korkularım isteklerim beni bu düşünceye itiyordur.Yaşlılığını görmek istediğim adam cümleniz beni çok duygulandırdı🥹🥲
Gerçekten seven bir insanın asla böyle bir düşünceye gireceğini zannetmiyorum.
Siz sevdiğinizi sanıyorsunuz bence.

Adama ne kadar üzüldüm. Bu kadar yılını şimdiden kibirlenmiş birine vermiş olmasından. Benim arkadaşım 4 dil biliyor yüksek lisans yapmış biri eşi lise mezunu. Allah gönlüne göre vermiş ağız tadı vermiş anlaşıyorlar falan bunlar bahane bence.
Size maddiyatı bol kendi denginiz de biri ile mutluluklar diğer meziyetleri ve huyu suyu yetmiyor size belli ki, düşün adamın yakasından bari yol yakınken maddiyata önem vermenize birşey diyemem herkesin kendi tercihi.
Bunu saldırganlık olarak algılamayın gayet objektifçe yaklaşıyorum siz kibarca konuşsanız dahi eziklemeye başlamışsınız bile kendisini kafanız da kısaca bu iş yürümez hakka girmeyin.
Birde erkek az maaş alırsa eşine kinlenir olayına inanmıyorum kişiden kişiye değişir. Eşini takdir eden de var. Yıllardır hiç mi tanımadınız kendisini.
Çok yanlış anlaşılıyorum asla eziklemek küçük görmek gibi bi durum söz konusu değil.ki benim fazla maaş almamı sorun edecek tipte bi adam değil.sorun ettiğim bu değil.Arada maddi anlamda çok fark olacak olması.tabi bunu da bilemem daha iyi bi pozisyona gelebilir.

Çok yanlış anlaşılıyorum asla eziklemek küçük görmek gibi bi durum söz konusu değil.ki benim fazla maaş almamı sorun edecek tipte bi adam değil.sorun ettiğim bu değil.Arada maddi anlamda çok fark olacak olması.tabi bunu da bilemem daha iyi bi pozisyona gelebilir.
Maddi açıdan fark olması ne gibi sorun oluşturabilir merak ettim?

İşte hayatta neler olacağını hiç öngöremezsiniz. Keşke dememek için çok iyi düşünmelisiniz. Adam çalışkan ve iyi biri ise belkide çok iyi yerlere gelecek. Belki de fark çok az ya da hiç olmayacak. Bilemiyorum vasıfsız biri de değilmiş ki aşk varsa aşk engel tanımaz evlilik kararı bile almışsınız bakın ciddi bir konu bu.

X