Nişanlım ablasıyla yaşayacakmış.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu saate kadar milyon tane mesaj attı, aradığı her numarayı engelledim. Beni çok sevdiğini bu olanları düzelteceğini yazmış sürekli. Ağlayarak bir sürü sesli mesaj.. Kuzenleri de ulaşmaya çalıştı, açmadım. Üstelik annesi de aramış, yeni görüyorum. Numaramı değiştireceğim. Whatsaba bir gireyim dedim, ablası beni engellemiş. Fotoğrafı vs gitmiş profilinden. Ne kadar komik değil mi? Artık onu o kadar önemsemiyorum o kadar tiksiniyorum ki benim aklıma bile gelmemişti onu engellemek.

Eski nişanlım hep derdi ki “senin gibi birini bir daha bulamam”.. umarım bundan sonra hayatına girecek olan kız benden de daha akıllı olur. Bir gün bir kızın hayallerini yıktıkları için pişman olurlar umarım.

Şimdi eşyaları fotoğrafları göz önünden topluyorum. Anı kutusu yapmıştım, yıllardır içinde biriktirdiğim güller, notlar, biletler, fotoğraflar.. kaldırıyorum atmak için. içim kan ağlıyor. boğazımda düğümlendi her şey. nasıl anlatsam ki hislerimi.. ailemi daha da üzmemek için güçlü duruyorum sıkıyorum kendimi. :KK43:

Bu aileyle asla olmazdı, isterse dünyanın en iyi en anlayışlı en mükemmeliyle evleneyim bu aile ile olmazdı, asla asla. Bir daha asla.

Hepinize çok teşekkür ederim. Beni kardeşiniz gibi görüp hakkımda da çok güzel şeyler yazmışsınız, ne kadar güzel kalplisiniz. Burada bir sürü insan, bir sürü tecrübe.. sizlerin dediklerinizi de kulağıma küpe ettiğim için mutluyum. Kendimi toparlamaya çalışacağım. Çok çok teşekkür ederim çok. Huzurlu geceler dilerim hepinize. 💝
En doğrusunu yapmışsınız. Ailenizin, nişanlınızın yanında üstünüze gelen görümce yalnız kalınca sizi döverdi de. Acı olacak elbette ama geçecek de. Bir sene sonra neden bu kadar acı çekdim diye düşüneceksiniz. En azından şansınız getirdi ki bu olaylar düğünden önce oldu. Ne boşanma ne de çocuk ne olacak derdiniz var. İnşallah karşınıza sizi hak eden biri çıkacak, mutluluklar size 😍

Bu saate kadar milyon tane mesaj attı, aradığı her numarayı engelledim. Beni çok sevdiğini bu olanları düzelteceğini yazmış sürekli. Ağlayarak bir sürü sesli mesaj.. Kuzenleri de ulaşmaya çalıştı, açmadım. Üstelik annesi de aramış, yeni görüyorum. Numaramı değiştireceğim. Whatsaba bir gireyim dedim, ablası beni engellemiş. Fotoğrafı vs gitmiş profilinden. Ne kadar komik değil mi? Artık onu o kadar önemsemiyorum o kadar tiksiniyorum ki benim aklıma bile gelmemişti onu engellemek.

Eski nişanlım hep derdi ki “senin gibi birini bir daha bulamam”.. umarım bundan sonra hayatına girecek olan kız benden de daha akıllı olur. Bir gün bir kızın hayallerini yıktıkları için pişman olurlar umarım.

Şimdi eşyaları fotoğrafları göz önünden topluyorum. Anı kutusu yapmıştım, yıllardır içinde biriktirdiğim güller, notlar, biletler, fotoğraflar.. kaldırıyorum atmak için. içim kan ağlıyor. boğazımda düğümlendi her şey. nasıl anlatsam ki hislerimi.. ailemi daha da üzmemek için güçlü duruyorum sıkıyorum kendimi. :KK43:

Bu aileyle asla olmazdı, isterse dünyanın en iyi en anlayışlı en mükemmeliyle evleneyim bu aile ile olmazdı, asla asla. Bir daha asla.

Hepinize çok teşekkür ederim. Beni kardeşiniz gibi görüp hakkımda da çok güzel şeyler yazmışsınız, ne kadar güzel kalplisiniz. Burada bir sürü insan, bir sürü tecrübe.. sizlerin dediklerinizi de kulağıma küpe ettiğim için mutluyum. Kendimi toparlamaya çalışacağım. Çok çok teşekkür ederim çok. Huzurlu geceler dilerim hepinize. 💝
KK'da akla kazınan nadir konular arasına girmiştir konununuz. Bu kadar bariz insanı sömürmeye çalışan, duygularınızı hislerinizi yok sayıp kendilerine göre karar alan bir aile ile inanın evlenseniz dahi yapamazdınız. Görümcenizin sizi engellemesinden belli, mis gibi hayat sürecekti elini cebine atmayacak, çalışmak zorunda kalmayacaktı, siz tüm planlarını bozduğunuz için acayip sinirli şu anda belli. Sindireceklerini zannetmişler sizi ama evdeki hesap çarşıya uymamış. Geri adım atmayın kesinlikle. Nişanlınız ailesinin yanında sesini çıkarıp mantıklı bir açıklama dahi yapmamış, iş işten geçtikten sonra tenhada özür dilese ne olur, gördünüz bir kere o sindirilmiş halini. Evlenince de ailesinin boyunduruğu altında bir hayat sizi bekliyormuş. Ben sizin adınıza mutluyum, evet canınız yanacak ama dün akşam yaşananları asla unutmayın, unutmayın ki kafanızı çevirip arkanıza dahi bakmaya kalkışmayın. Ayrıca aileniz pırlanta gibi insanlar, sizin sırtınız yere gelmez. Sıkmayın kendinizi ağlayın, yas tutun teselliyi anne babanızın yanında bulursunuz zaten. Beraber atlatacaksınız ve o zaman iyi ki diyeceksiniz.

duyduğun sevgi de önemli ancak bence en çok hayalkırıklığı yüzünden ağlıyorsun. bunu bugün değil de biraz zaman geçince çok net anlayacaksın.
zor da olsa bu kararı vermek güçlü kadınların işidir, artık gücünün farkında bir kadınsın.

bu arada ablası her hareketi ile hayatını zindan edeceğini ispatlıyor sana. daha öncede yazmıştım, emin ol ex abimiz de ablasından gizli arıyordur seni. hatta ailesi kadına onun yanındaymış gibi davranırken, ondan gizli seninle konuşmaya çalışıyordur. bunun üzerine kalıbımı basarım.

bu arada dün akşam erkek arkadaşım ailesinin evine gittiğinde telefonunu evde unutmuş - yakın oturuyorlar. neyse, ulaşamayınca, sonra da annemlerdeydim cevabı alınca bu konunun gazıyla resmen ağzına mıçtım ahahahahhah
o kadar içselleştirmişim ki, aynısını yaşayacağım diye sinirlerim hopladı. halbuki ilk kez denk gelmiştir böyle birşey :olamaz:

Sizi dik duruşunuz için tebrik ediyorum.

Bu arada düzelteceğim düzelteceğim diye ağlayan nişanlının henüz neyi düzelteceği konusunda ailesi ile görüşememiş olması da ironik. “Tamam konuştum düğün ertelenmeyecek/ayrı evimiz olacak” bile demiyor paşam, aynı pısırıklığa devam. 🤦‍♀️
Abla tabi ki engeller, sizin maaş devreden çıktığı için nişanlının maaşa çökemiyor tabi. 🙄

Bir eylem milyon söze bedeldir, aynen devam. ❤️

duyduğun sevgi de önemli ancak bence en çok hayalkırıklığı yüzünden ağlıyorsun. bunu bugün değil de biraz zaman geçince çok net anlayacaksın.
zor da olsa bu kararı vermek güçlü kadınların işidir, artık gücünün farkında bir kadınsın.

bu arada ablası her hareketi ile hayatını zindan edeceğini ispatlıyor sana. daha öncede yazmıştım, emin ol ex abimiz de ablasından gizli arıyordur seni. hatta ailesi kadına onun yanındaymış gibi davranırken, ondan gizli seninle konuşmaya çalışıyordur. bunun üzerine kalıbımı basarım.

Haklısın abla diyip diyip öte yandan mesaj atıyor bile olabilir. 🤦‍♀️

Korkaklık hep kolay yoldur, cesur olmak zordur deseler de bu vakada ex nişanlının dik durmaması işini çok daha zorlaştırdı.

Matematik belli, maaş belli, büyük sözler vermenin ilişkiyi bitireceğini bilmeliydi.

Haklısın abla diyip diyip öte yandan mesaj atıyor bile olabilir. 🤦‍♀️

Korkaklık hep kolay yoldur, cesur olmak zordur deseler de bu vakada ex nişanlının dik durmaması işini çok daha zorlaştırdı.

Matematik belli, maaş belli, büyük sözler vermenin ilişkiyi bitireceğini bilmeliydi.

zaten korkak bir adam olmasa ailesine karşı evliliğini savunurdu, nişanlıma bunu yapamam derdi. belki aslında evlilikten korkup bilinçaltıyla bile davranmış olabilir.
allahtan konu sahibi ve ailesi aklı başındalar da, uzamadan nokta kondu.

Başım çok ağrıyor, kötüyüm ama sizi merakta bırakmak istemedim 😔

İki aile birlikte konuştuk. İlk önce havadan sudan konuşuldu, her şey normal. Sonra babam konuyu açtı. Ablası da geldi bu arada. Babam böyle bir şeyi kabul edemeyeceğimizi bu olanların çok saçma olduğunu söyledi. Nişanlımın babası ve annesi de “o bizim kızımız atamayız ya bir erkek kardeşi var başında o dursun diye düşündük, sizin de iki kızınız var ortada mı bırakırdınız” dediler. Annemde olayın bu kadar basit olmadığını hafifleştirmemelerini, olayın tamamen başka olduğunu söyledi. Bende tüm düşüncelerimi güzel bir şekilde belirttim açıkça. Bir arada (böyle bir şey yok ama) abimde “kardeşim de birikimiyle anne babamıza yazlık almayı düşünüyor, ne iyi düşünmüş değil mi. ne kadar fedakar canım benim” dedi. 😶 Hepsinin suratı düştü. Aa biz bilmiyorduk dediler şaşkın şaşkın. Çok şey konuşuldu ama kısaltmak zorundayım.

Gayet güzel bir üslupla ilerlerken birden ablası ağlamaya fenalaşmaya başladı, ben mi yüküm şimdi ben mi engel oluyorum size ne alakası var biraz ertelense ne olur o da kadın beni neden anlamıyor dedi. 😳

Ağlamaya devam etti yerinde hıçkıra hıçkıra. Ailesi de “bak iyi mi oldu şimdi” dediler. Nişanlımda o arada bu durumun hallolacağını beni çok sevdiğini babama söyleyip durdu. Ama pasif! 😠 En sonunda ablası karşıma geçip “pü sana” dedi öfkeyle, üstüme yürür şekilde yanıma geldi. Orada ipler koptu. İçimden ne geçiyorsa bu sefer söyledim hiç korkmadan. Ablamda beni koruma iç güdüsüyle ablasının canına okudu diyebilirim.

Babamda size verecek kızım asla yok alın ablanızı sarmalayın kucaklayın evimden çıkın gidin dedi. Nişanlıma yüzüğü verdim anında. (olayı anlatmak adına nişanlım diyorum, artık değil) Annem şok oldu, tansiyonu şekeri var. O kadar kötü ki şu an. Kendimi mi toparlayım ailemi mi ne yapayım şu an bilemiyorum :KK43: kendimi sıkıyorum.. 😥 Nişanlım olacak kişi bin kere aradı açmadım, bir sürü mesaj atmış beni bırakma özür dilerim ailem adına diye. şimdi de engelledim. başka numaralardan arıyor yüzsüz.

Bunları yaşadıktan sonra emin olun Allah şahidim hiçbir şekilde dönmem.Özellikle ailemi bu kadar üzenlerle ve o ablayla?! asla asla işim olmaz. Öfke ve tiksinti arkasındayım. 😓 Nişanlım denecek insan ailesi karşısında ezik büzük kaldı, yazıklar olsun. O kadar bitti ki benim için. Canım babam annem çok üzüldü bunlar yüzünden asla unutmam. 😔

Çok şey oldu çok şey konuşuldu ama çok uzun oldu kısalttım o sebeple. boğazım düğüm düğüm. ilk defa bu kadar karışık ve kötü hissediyorum kendimi.

Tekrar tüm yazanlara beni kardeşi gibi görüp yol gösterenlere çok teşekkür ederim. Tanımadan görmeden sizleri inanın çok sevdim. Hepinizin hayatında en hayırlıları olur hep mutlu huzurlu olursunuz umarım. Çok çok sağ olun. İnşallah bu konu da benim gibi bunları yaşayanlara ders olur.
Olaylarin bu sekilde gelismesine uzuldum. Ama hayirlisi buymus diyelim. Belki de daha kotu olacakti evlenseydiniz.
Ablasi resmen sebep olmus size. Yuzsuzluk de cabasi.
Biraz üzülürsünüz gecer sonra unutursunuz. Omur boyu bunları cekmekten iyidir.

@naneportakal en doğrusunu ve e iyisini yapmışsınız aileniz de ne güzel sahip çıkmış Allah razı olsun
güçlü ve dik duruşunuz için tebrik ediyorum sizi de
bu arada birikmiş paranız mı vardı? Demek ki ona göre plan kurmuşlar sizin yazlık olayı olunca bozulmuşlar
aileniz sormadı mı hiç? 4000 tl ile bu çocuk hangi evi geçindirecek diye
size güvenmişler işte nasıl olsa atanacak o bakar diye

Bir de abla çok mağdur da bunlar halden anlamıyor gibi davranıyorlar. Gerçekten mağdur olan insan, oturur annesiyle babasının evinde. Yaşayacaksa yaşar 2 ay depresyonunu, sonra da çıkar iş arar. Kimsenin hayatını süresi belli olmayan bir ipotek altına almaz.

Son gelişmeleri 46.sayfaya yazdım.
Bana burada yol gösteren tüm ablalarıma,yaşıtlarıma,kardeşlerime tekrar çok çok teşekkür ederim.
Hepinizi çok sevdim bana bu yolda destek olduğunuz için minnettarım.
Hepinizin kalbi çok güzel.
Şu an ağlayarak yazıyorum epey kötüyüm ama toparlayacağım.
Çok teşekkür ederim.

Hepinize iyi huzurlu akşamlar 🧡
Kafama takılan bir konu var. Nişanlımın ablasının çok kötü giden bir evliliği vardı, eşi olacak insandan gerçekten çok çekti. Üç çocuğu var. 10-7-5 yaşlarında. Sonunda şükür ki boşandılar. Şimdi ailesinin evinde hep beraberler. Ama ayrı eve çıkmak istiyor çocuklarıyla. Çünkü anne baba yaşlı olunca haliyle küçücük evde 7-8 kişi yaşamak çok zor. Ailesinin durumu ne yazık ki iyi değil. Kendileri zar zor geçiniyor açıkçası.

Bu sebeple kirayı, yiyecek içecek ev alışverişi, çocukların masrafını nişanlım karşılayacakmış. Bir de ev eşyaları alınacak borç harçla. Üç çocukla da ablası çalışamıyor. Ben bu durumun abartı olduğunu düşündüm bilemiyorum. Ve ablasıyla yaşamaya başlayacak, korkmasın destek de olsun diye. Yani evlilik hayatı gibi o eve ve çocuklara bakacak. Çok garip değil mi? Yanlış düşünüyor da olabilirim. Bana sen olsan sende aynısını ablan için yapardın diyor. Ama biz evlilik hazırlığındayız, inanın çok zorlanıyoruz. Ben çalışıyorum, kendime ayırmıyorum hemen altın yapıyorum. Nişanlımın yaptığı altınlarda ablasına gidecek. Bu duruma sinirlendim ve belirttim. Ben yardım etmezsem ne yapacak içim el vermiyor diyor. Ablası ruhen baya kötü durumdaymış. Çevreden dul kavramını da etiketledikleri için. E bizim evlilik de bu sebeple ertelenmiş oluyor, çok üzüldüm. Ne desem fesat gibi görüneceğim. Boşandığı eşiyle kurtulsun diye anlaşmalı boşandılar. Hiçbir şekilde maddi talep yok. Ki olsa bile o adam asla bir kuruş vermez, ölse vermez. Bu arada evli bir ablası daha var, o da elinden geldiğince yardım edecekmiş ama ufak bir bütçe. Onunda elinden gelen o çünkü.

Bu durumu nasıl halledebiliriz? Uyku uyuyamıyorum, gerçekten kötü mü düşünüyorum, bencillik mi ediyorum objektif yorumlara çok ihtiyacım var. 💖 nişanlımında canı çok sıkkın, o da üzülüyor bu duruma. bilemiyorum çocukların okul masrafları, yemek ev alışverişleri nasıl olur.. Bende bu durumda ablama yardım ederdim asla onu tek bırakmazdım ama bu kadar da yardım edebileceğimi düşünmüyorum :KK43: haksızsam lütfen söyleyin olur mu.
ben senin yerinde olsam bende senin gibi düşünürdüm bukadarı abartı olur yani...

Çok şükür, bin şükür.
En azından bir kadını evlenmeden önce büyük beladan kurtardık.
Tebrik ederim naneportakal herkes senin kadar cesaretli olamazdı.
Bir iki ağlarsın sonra düzelirsin.

Ömür boyu çekmektense 2 gün çekmek daha iyidir. :KK200:

Bu saate kadar milyon tane mesabej attı, aradığı her numarayı engelledim. Beni çok sevdiğini bu olanları düzelteceğini yazmış sürekli. Ağlayarak bir sürü sesli mesaj.. Kuzenleri de ulaşmaya çalıştı, açmadım. Üstelik annesi de aramış, yeni görüyorum. Numaramı değiştireceğim. Whatsaba bir gireyim dedim, ablası beni engellemiş. Fotoğrafı vs gitmiş profilinden. Ne kadar komik değil mi? Artık onu o kadar önemsemiyorum o kadar tiksiniyorum ki benim aklıma bile gelmemişti onu engellemek.

Ben çok merak ettim, arayıp ağlayıp neler dedi? Ablasına ev açmaktan vaz mı geçmiş, çalışmaya ikna mı etmiş, anası torunlara bakacak mıymış, ; hadi onu da geçtim ablasına anasına babasına ağzını açıp gık diyebilmiş mi erkek? Anca ağlasın anca, sümsük herif.

sanki kendim kurtulmuşum gibi sevindim. şimdi üzülürsünüz ama hayat boyu üzülmekten iyidir emin ol. böyleleri sonraki ilişkide kandırıp evlenip alelacele çocuk yapıyorlar, sonra da istediklerini yapmaya devam ediyorlar. bence sadaka falan verin, hatta kurban bile kesilir musibetten kurtuldum diye

Ben çok merak ettim, arayıp ağlayıp neler dedi? Ablasına ev açmaktan vaz mı geçmiş, çalışmaya ikna mı etmiş, anası torunlara bakacak mıymış, ; hadi onu da geçtim ablasına anasına babasına ağzını açıp gık diyebilmiş mi erkek? Anca ağlasın anca, sümsük herif.
Ben de ayni soruların cevaplarini merak ediyorum. Her seyi düzelteceğim derken plani ne?

Matematik ortada. Abla ana baba evinde rahat edemiyor, çalışamıyor da cocuklardan dolayi, egitimi yok, calismamis vs. Ki bence hicbiri geçerli mazeret degil. En küçüğü 5 yaşındaymış. Ablanin ileride calisacagi da planlanmiyor zaten. Ona ayri ev açılacak erkek kardes evin ve cocuklarin giderlerini karsilayacak. Evlilik ertelenecek.

Hadi bir sene iki sene erteledi ya sonra abla ne yapacak? Geçimini sağlayacak bir kaynak gökten zembille mi inecek?

Ana baba ve diger abla ayri ev açılan ablanin hayatını finanse edecek yeterlikte degil. Erkek kardes evlenince 4 bin tl maasla hangi evin giderlerlerine yetişecek?

Insan karısından boşanabilir ama çocuklarından bosanamaz. Baba mecbur 3 cocuguna destek olmaya . Bu is dayinin asli sorumlulugu degil. Ancak kendi imkanlari doğrultusunda destek olur.

Ablanin ev kirasina yardim edilsin ama cocugun bakim giderleri vs babanin kapısına gidilecek. Boşanırken akil edecekti bunlari. Es olarak kötü diye babaliktan aczedilmis. Yanlis. Puuu diye tükürerek hesap soracağı adres ne gelin.ne erkek kardeş! Ama gücü bunlara yetmis iste eskiyalik resmen.

Ayrıca aile mahkemesi adami nasil sıfır sorumlulukla boşamış. Kadinin acziyeti ortadayken. Izaha muhtac yerler var.

Ben de ayni soruların cevaplarini merak ediyorum. Her seyi düzelteceğim derken plani ne?

Matematik ortada. Abla ana baba evinde rahat edemiyor, çalışamıyor da cocuklardan dolayi, egitimi yok, calismamis vs. Ki bence hicbiri geçerli mazeret degil. En küçüğü 5 yaşındaymış. Ablanin ileride calisacagi da planlanmiyor zaten. Ona ayri ev açılacak erkek kardes evin ve cocuklarin giderlerini karsilayacak. Evlilik ertelenecek.

Hadi bir sene iki sene erteledi ya sonra abla ne yapacak? Geçimini sağlayacak bir kaynak gökten zembille mi inecek?

Ana baba ve diger abla ayri ev açılan ablanin hayatını finanse edecek yeterlikte degil. Erkek kardes evlenince 4 bin tl maasla hangi evin giderlerlerine yetişecek?

Insan karısından boşanabilir ama çocuklarından bosanamaz. Baba mecbur 3 cocuguna destek olmaya . Bu is dayinin asli sorumlulugu degil. Ancak kendi imkanlari doğrultusunda destek olur.

Ablanin ev kirasina yardim edilsin ama cocugun bakim giderleri vs babanin kapısına gidilecek. Boşanırken akil edecekti bunlari. Es olarak kötü diye babaliktan aczedilmis. Yanlis. Puuu diye tükürerek hesap soracağı adres ne gelin.ne erkek kardeş? Ama gücü bunlara yetmis iste eskiyalik resmen.

Ayrıca aile mahkemesi adami nasil sıfır sorumlulukla boşamış. Kadinin acziyeti ortadayken. Izaha muhtac yerler var.
O boşanma konusunda tek suçlunun eski koca olduğunu düşünmüyorum. Adamın tek bariz suçu 3 çocuk ne yer ne içer diye düşünmemesi. Başka şeyler de var, mesele para olunca bu insanlar kimseyi rahat koymaz, bence ex görümcenin bir suçu ya da bilinsin istemediği birşey var, öyle ki çocukların nafakasından bile vazgeçmiş.

O boşanma konusunda tek suçlunun eski koca olduğunu düşünmüyorum. Adamın tek bariz suçu 3 çocuk ne yer ne içer diye düşünmemesi. Başka şeyler de var, mesele para olunca bu insanlar kimseyi rahat koymaz, bence ex görümcenin bir suçu ya da bilinsin istemediği birşey var, öyle ki çocukların nafakasından bile vazgeçmiş.
Ayni yönde şüphelerim var. Anlasmali boşanmışlar. Olağan isleyis babanin cocuklara nafaka vermesidir. Cunku kadinin hicbir seyi yok.

Çok şükür, bin şükür.
En azından bir kadını evlenmeden önce büyük beladan kurtardık.
Tebrik ederim naneportakal herkes senin kadar cesaretli olamazdı.
Bir iki ağlarsın sonra düzelirsin.

Ömür boyu çekmektense 2 gün çekmek daha iyidir. :KK200:
Ay aynen. O kadar mutlu oldum ki, yalnızlığın kıyısından döndü, evliyken yalnız olmak su an ki gözyaşlarından üzüntüsünden cok daha kötü.

Ay aynen. O kadar mutlu oldum ki, yalnızlığın kıyısından döndü, evliyken yalnız olmak su an ki gözyaşlarından üzüntüsünden cok daha kötü.

Tabi canım böyle bir gün ağlar, evlenseydi ömür boyu ağlayacaktı.
Rabbim yüzüne baktı resmen :KK200:

böyle aile kuzuları, nişanlıdan ayrılınca birlikteykenki gibi kul köle olmuyorlar ailelerine. garezleri nişanlıya.
acıma acınacak hale gelirsin diye bir söz vardı. evlenme hatasına düşerseniz ablaya "beter olsun az bile yapmış kocası" diyecek duruma düşersiniz. benden demesi.
direk ayrılın. evlenirseniz de en az 1 sene korunun anyayı konyayı anlarsınız zaten o zamana kadar
herşeyi oturup konuşunca dediğime geldiniz. iyi ki iş işten geçmeden oldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X