Niye tek birakiyorsun bu çocuğu

Ablacığım çocuğunuza kardeş istersiniz, hayatı boyunca yalnızlık çekmesin istersiniz ama belki en büyük yanlışı birbirlerine yaparlar. Hayatları boyunca hiç görüşmeyen, ''böyle kardeş olmaz olsun'' diyen o kadar çok kardeşler gördüm ki anlatamam :KK43: Birbirlerini değil destek olmak, bir kaşık suda boğabilirler. Zorlamayın bence, ileride olacaksa olur. Ayrıca çok biliyormuş çevrenizdekiler. Kafanızı şişirecek gibi olacaklarsa ''siz yapın çocuk'' diyip lafı ağzına tıkayın :)

Bence hiç takmayın ve psikolojik olarak "haklılar galiba" diye düşünmeyin. Siz kardeş eksikligi yaşamış olabilirsiniz ama çocuğunuz oyle düşünmüyor olabilir. Belki de ileri de iyi ki olmamış diyebilir. Esimin bir yeğeni var her görmeme sorarım neredeyse kardeşin olmasını ister miydin 3 saniye düşünmeden hayır tabiki der suan 13 yasinda.

Bazisi da der ki o daha saçma ve komik "Oğlum/kızım kardeş istiyor cok üzülüyorum 2.cocugu yapacam

Yani cocugun aklina bakarak cocuk yapanlar🤣
Ilerde cocuklar arasında husumet olunca da acaba büyük cocuga dönüp "E sen istedin biz de sana kardeş yaptik" diyecekler mi🤣

Kardes asla şart değil. Hatta kardeş demek parazit demek bana göre ki (kardeşimle aram iyidir) Hatta dünyadaki en sevdiğim insandır diyebilirim.

İnsanlar sizin içinizde kopan fırtınaları bilmezler. Durumunuzu halinizi bilmezler sadece konuşurlar ve konuşmak için konuşurlar.

Yakın zamanda oğlumun (7 aylik bu arada) kullanmadığı bir eşyası vardi. Kayinvalidem onu napacak siniz diye sordu
Ne bilim letgo dan satarız dedim🤣
Bana diyor ki niyee kardesi olur o kullanır

Bende direkt "oyle bisey yok" dedim
O da niye millet 4 cocuk yapiyor 🤣 dedi

Bende "onlar cahil,kardeş demek parazit demek dedim
Ama ister büyüyünce benim oglum dedi(benim oglum yalnız 🤣)

Cocugun aklina bakarak cocuk yapilmazzzz dedim
Sustu. Sizde konuşun. Konuşmazsaniz bunlar konusur tacizler devam eder. Oyle birsey yok. Yok sorunlu yok bencil yok şöyle böyle. Ne alakası var yani ne terbiyesiz insanlar var sinir oluyorum. Valla çevremde gördüğüm tek cocuklar daha cool daha zeki daha başarılı sanki 😁

Selamlar herkese.. 7 yasina yaklaşan bir çocuğum var. 5 senedir ikinci bir evladımız olsun diye uğraşıyoruz. Üst üste düşükler yaptim nasip olmadi ikinci evlat. Kendi ailem ve bir kac yakin arkadaşım dışında bu durumu insanlarla paylasmadim. Insanlar ikinci cocuk istedigimiz halde olmadigini bilmiyorlar.
Bana dert olan kısım taniyan tanimayan herkesin akil verme çabası. Kardeşin ne kadar onemli olduğu konusunda uzun uzun anlatılan hikayeler. Tek cocuklarin problemli oluslari hakkinda konusmalar... bir ortamda çocuğum biraz huysuzlansa, bir sorun cikarsa, herhangi bir seyi paylasmak istemese bunu tek cocuk olmasina baglanmasi cok canımı sıkıyor. Sanki tek cocuk olmak bir psikolojik rahatsizlikmis gibi tavirlar, bencil olduğum cocuguma haksizlik yaptigim imalari artik iyice moralimi bozuyor. Bende ister istemez bu durumdan etkileniyorum, cocugumum en ufak hareketini bile kardesi olmamasina bagliyorum ve bu durum beni artik iyice rahatsiz etmeye basladi. Elimden gelen bir sey yok nasip olmayinca olmuyor. Kaldi ki tek cocuk sahibi olmayi da tercih edebilirdim. Bu da beni bencil yapmazdi..
bu arada benim de kardesim yok. Kardes eksikligini de hep yasadim, kardesi olanlara ozenerek gecti hayatim. Tek cocuk olmaktan kendim de memnun degilim yani. Bu durumdan dolayi da insanlarin hadsizce yaptığı yorumlara ne kadar kizsam da soylediklerinin buyuk bir kisminda hakli olduklarini düşünüyorum.

Sorum tek cocuklara ve tek cocuklu kalmayi tercih eden annelere, bu durumda olup memnun olan var mi. Benim icin tek cocuk olmak da tek cocuk sahibi olmak da -insanlarin gereksiz soylemleriyle iyice buyuyen- bir problem. Bu konuya olan bakış açımi pozitif yönde nasil degistirebilirim?
Ben ben ben :)
Tek çocuk yapacağımı daha hamile kalmadan önce etrafıma duyurdum
Kimse bişey demiyor o yüzden. Benim kardeşim var ama hep tek çocuk olma isteği ile büyüdüm içten içe. Hayatım tek çocuk olan arkadaşlarıma özenerek geçti sizin tam tersiniz olarak :KK70:

Çocuk açısından ne sorun olabilir aklıma bir şey gelmiyor. Her şeyin ona ait olduğu bir ailesi var. Yalnız kalır ileride diye düşünüyorsanız bu kişiyle ilgili bir durum. Benim kardeşim başıma bişey gelse acil aranacaklar listesinde ilk 3 te değil mesela. İyi hoş severim kardeşimi ama arkadaş gibi bişeyiz. Üstelik üstümde sorumluluğu da var annem öldüğü için biraz da.

Ne biliyim bana 1 den fazla çocuk ne katabilir? Hanilelik doğum vs Heyecanları yaşadık güzeldi, yetiştirmeye çalışıyoruz anca yetiyoruz zaten maddi manevi. Bir de kumar gibi bişey ne çıkacak belli değil. Hazır bi tanesinde aradığımı bulmuşum maceraya gerek olmadığını düşünüyorum
Üstelik bence çocuk bakmak keyifli olduğu kadar çok zor ve kadının hayatından sağlığından çok şey götürüyor

Bende tek cocuğumm.hep istedm bir kardesım olsun. Ikı cocuk aldırdı annem ikisinde de cok cok uzulmustum.. Hatta annemi oyle bır beslıyordumkı sut goturuyordum ekmek yedirmeye calısıyordumkı bebek cabuk buysun de almasınlar diye.. Cocuk aklı ıste :) Konuya gelince bakma sen cevreye konusur durur onlar. Ha kardes gercekten harika bir duygudur eminim. Anneye baba dunyadan gocup gıttıgınde kardesler arası bagda sıkı ıse tabıkı eğer ne guzel iste tadından yenmez... Ama benim bu konuda boynum bukuk malesef.. nasıl bır duygudur histir hep merak ederim.Cok ıstedim ama olmadı.
Valla bence çok iyi bir arkadaştan çok bi farkı yok. Bişeyi elde etmediğimiz zaman çok gözümüzde büyür ya o hesap bana kalırsa.
Boynunuzu bükmeyin yani. Yakın bi kuzeniniz varsa öyle bişey aşağı yukarı.

Bi de bence yaşı yakın ve aynı cinsiyetten olunca kardeşlik daha samimi ve farklı oluyodur diye düşünüyorum.
Benim kardeşim erkek ve 5 yaş küçük. Öyle çok paylaşımımız oyun arkadaşlığımız falan olamadı mesela

Tek cocuk olanlar veya tek cocuk isteyenler neden hemen cok cocuklu olmanin olumsuz yanlarini anlatiyor..konu bu degil ki.. konu kendini bilmez insanlara verilecek cevaplar. Nasil susturulmalilar.. bu sorulardan nasil kurtulabiliriz.. konu bu aslinda..

Kardesi olanlarin kötu yanlarini anlatmak bir bakima tek cocuklu olmanin kötü yanlarini anlatip duran komsudan akrabadan dosttan ne farki kaliyor..
Konu sahibi :
Sorum tek cocuklara ve tek cocuklu kalmayi tercih eden annelere, bu durumda olup memnun olan var mi.
Bunu sormuş.

İnsanlar da çok çocuklu olmanın düşündükleri ya da deneyimledikleri dezavantajları yazıyorlar ve memnun oldukları yönleri belirtiyorlar haliyle.

Yani konu bu değil demişsiniz de sorduğu konu aslında bu :)

Valla bence çok iyi bir arkadaştan çok bi farkı yok. Bişeyi elde etmediğimiz zaman çok gözümüzde büyür ya o hesap bana kalırsa.
Boynunuzu bükmeyin yani. Yakın bi kuzeniniz varsa öyle bişey aşağı yukarı.

Bi de bence yaşı yakın ve aynı cinsiyetten olunca kardeşlik daha samimi ve farklı oluyodur diye düşünüyorum.
Benim kardeşim erkek ve 5 yaş küçük. Öyle çok paylaşımımız oyun arkadaşlığımız falan olamadı mesela
Yaşamayan bilemez ...bir kardeş ile aynı anne babaya sahip olmak mesela ve akla gelebilecek yüzlerce örnek gibi bircok seyi paylaşabilmek gibi...mesela ayni catinin altindaki herşey aynı masada yemek yemek sohbet gülmek konuşmak vs vs cogaltilablr...nasıl anlatılır bilemedim ama bende büyük ozlem...sizin olamamış olabilir ama paylasim konusunda cidden cok mutlu ve birbirine inanilmaz bagli paylaşımcı kardesler var yani..insan neyden yoksunsa onun özlemini çeker bilir..aynı cinsiyet önemli tabi ona katılıyorum ışte..

Cevaplarınız için teşekkür ederim 🌷 insanlar her mevzuda laf soyleyecek birsey buluyor haklisiniz.. normalde ben de kulak arkası ediyorum her söylenilen yorumu kafama takmiyorum ama kendi adima da eksikligini çektiğim bir konu olunca kafama takıldı. Ama tek çocuk olup mutlu olanlar da varmış bunu bilmek beni rahatlatti. Kizim su an icin bütün arkadaşlarınin kardesi oldugu icin o da istiyordu uzun bir zaman da diretti. En son yaptığım düşükten sonra ona kardeşinin olmayacağını doktorlarin izin vermediğini anlattim, tahminimden cok daha olgun karşıladı. İnsallah ileride de kardesi aratmayacak dostlari, hayirli merhametli bir eşi, kendi istediği kadar sağlıklı evlatlari olur.. hepimizin evlatlarina insallah karşılarına iyi insanlar cikarsin

Oncelikle hepimizin evladini Allah bagislasin. Tek cocugum var. Oglum 15 yasinda. Tek cocuk olmaktan mutlu, ben de. Kac evladin oldugu onemli degil, hayirli evlat olsun.
Cocuk buyutmek zor. Artik daha da zor. Cok cocuk yapmak degil marifet, evladina gucunun yettigince iyi bir gelecek hazirlamak onemli olan.

X