Normal doğum cinsel hayatı kötü etkiliyor mu?

gizzem

Nirvana
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2007
2.677
1.704
arkadaşlar normal dogumdan sonra cinsel hayat çok etkileniyor mu?mutlaka vajinal bir genişleme oluyor ve bu erkeğin aleyhine bir durum açıkçası,çok özel bir soru sormuş olmak istemi,orum umarım sınırı aşmamışımdır ama normal dogumdan sonra cinsel hayatı kötüleşen veya biten azalan biri var mı?eskiden bunun sorun oldugunu düşünmüordum ama bir arkdaşımn başına geldi,normal dogum tamamen bitirdi cinsel hayatlarını ve korktum açıkçası

bende duymuştum,bir arkadaş ikinci doğumdan sonra ameliyat benzeri kelepçe taktırmaktan söz etmişti,ilk doğum o kadar sorun deyil vücut kendini topluyor,ama ikinci doğum ve yaş ilerleyince doğum ne olur bilmiyorum,birazda vücudun yapısıyla alakalı galiba

Ben de belli bir süre sonra vücudun kendini toparladığını duymuştum.
Gerçekten bir sakıncası olsa; uzmanlar, "illa normal doğum yapılsın" diye bastırmazlar bence...
Yine de yaşamadığım için ahkam kesmek doğru değil. Sadece duyduklarımı paylaştım ben..

normal doğum sonrası vücutun ve vajinanın kendini toplaması gerçekten biraz zaman alıyor..normal doğum yapmış ve ikincisini yapmak üzere olan biri olarak söylüyorum..doğum esnasında vajinaya o kadar çok müdahele edildiği için doğum sonrası psikolojik olarak ilişki sırasında aynı acıları çekme korkusu oluyor..ilk dönemler zor oluyor ama zamala herşey eski düzene oturuyor..eskiden insanlar 7 8 çocuk yaparlarmış doktora gitmeden..doğal olarak gerisini sen düşün şimdi ise doğumdan sonra dikiş atılıyor vajinan eski halini alıyor..ama 5 6 doğum düşünen birisinin vücudu ne hale gelir bilemem.. birazda vücut yapısı ve eşler arasındaki uyumla alakalı diye düşünüyorum..

normal doğum sonrası vücutun ve vajinanın kendini toplaması gerçekten biraz zaman alıyor..normal doğum yapmış ve ikincisini yapmak üzere olan biri olarak söylüyorum..doğum esnasında vajinaya o kadar çok müdahele edildiği için doğum sonrası psikolojik olarak ilişki sırasında aynı acıları çekme korkusu oluyor..ilk dönemler zor oluyor ama zamala herşey eski düzene oturuyor..eskiden insanlar 7 8 çocuk yaparlarmış doktora gitmeden..doğal olarak gerisini sen düşün şimdi ise doğumdan sonra dikiş atılıyor vajinan eski halini alıyor..ama 5 6 doğum düşünen birisinin vücudu ne hale gelir bilemem.. birazda vücut yapısı ve eşler arasındaki uyumla alakalı diye düşünüyorum..

evet aslında haklısın iki taraf da anlayışlı olmalı karşı tarafa ama arkadaşımın başında gelnce gerçekten çok etkilendim.sadece erkek tarafından değil kadın tarafından da oluşan bir soğuma olnca aslında aklıma genişleme sebebi geldi

sağol gizzemcim bu konuyu açtığın için bende senin gibi aynı korkular içerisindeyim. hatta bunun için sezeryan olan tanıdıklarım bile var. lütfen normal doğum yapmış kişiler bizi aydınlatırsa sevinirim

ya bende duydum bunu bikaç yerde okudum kegel egzersizlerin faydası oluyomuş diye okudum.

Arkadaşlar ben sizi bu konuda aydınlatayım ben 2 doğum yaptım normal ve inanın bana hiç birşey olmuyor.Hatta eskisinden sık diyebilirim .Bunun için dikkat etmeniz gereken şeyleri söyleyim öncelikle bacak kaslarınızın kuvvetli olması lazımbunun içinde spor şart.ayrıca doğum anında rahat olmsı için kesiliyor ve bu kesi güzelce dikilirse inanın hiç bir fark olmuyor.Bu sadece benim fikrim değil sadece eşiminde :) Birde şu tarafından düşünün rabbim bize neyi verdiyse emin olun vücudumuza en az etki edeni vermiştir ben sezeryana karşıyım hem göbek bırakıyor çokta geç iyileşme dönemi .Yani kısaca size tavsiyem bacak kaslarınıza bağlı .

bazi arkadaslarin yorumlarina ccoook sasirdim vallafisfisfis
Normal dogum adi üstünde NORMAL olan seydir zaten sirf alt taraflarinin gecseyecegini
DÜSÜNDÜKLERI icin sezeryan olan kadinlara sasiyorum..
Bende normal dogum yaptim hemde ignesiz mignesiz...
Burdaki doktorum dogum aninda kesme yanlisi degil oyüzden kesilmedim
tabi yirtilma oldu ama dogumdan sonra yaklasik bir saat dikis atildi altima..
Dogum yaptiktan bir gün sonra tabiki cinselligi düsünemeyiz...
Bunu sezeryandan sonra bile hic bir yeni anne baba düsünmez..
Biraz vakit aliyor toparlanmasi yazilmis ee tabiki bu cocuk oyuncagi
degilki DOGURUYORSUN!
Bukadar kutsal bir seyi tüm dogalligiyla yasamak varken sirf kendi istekleri
icin sezeryan olmak cok sacma...
Normal dogumla dogan cocuklar kendileri belirliyorlar dogmak istedikleri
günü ve zamani yani hazir olduklarini
Ama sezeryanlar cocuk resmen sok:1shok: geciriyor. Beklemedigi
bir anda hazir olmadigi bir zamanda paaat diye sicak anne karnindan
soguk ameliyat odasina cikariliyor...
Neyse cok uzattim : " anladiniz siz onu" !!

arkadaşım korkma u vajina öyle br organki kendini çabuk toparlıyor bende 1 erkek çocuk annesiyim ama aksine annelikten sonra vucudum yerine oturdu genişleme felanda yok belki 2 veye 3 cocuktan sonra oalabilir bence ne olursa olsun anne olmak cok güzel bi duygu tatanı isterim

bende cok etkisi olmustu lohusaliktan sonra hemen hemen 10 gun falan birliikte olmaadik cunku kuruluk oldu bende ve cok aci oluyodu o yuzden bayagi zor oldu yani

normal Doğum Kadin Için En Sağlikli Olani Hiç Bir Problem Olmuyor Doğumdan Sora Ve Hemen Hamile Kalabilirsin Tekrar Ama Sezaryan Dan Sonra En Az Iki Yil Doğum Vermiyor Dr. Lar . Ben Normal Doğum Yaptim Ve 15 Günde Kendimi Toparladim .

bende normal dogum yapanlardan ve memnun kalanlardanım..
tek kelımeyle sunu soyleyeyım,sıkılıktan hıc bırsey kaybetmedı hata dahada ıyı :)
sımdıden boyle seylerle kafanızı mesgul etmeyın,arkadasın ıcınde uzuldum ama bence tek sebebı bu degıldır ufakta olsa baska bırsey tetıklemıstır dıyorum (bence)

bende iki normal dogum yaptim .cokta memnunum.cinsel hayatim eskisinden daha iyi.arkadaslar unuttugunuz bir konu var.Hamilleligin sonuclanmasina kadar 9 ay geciyor vücudun kendini tekrar toparlayabilmeside bi o kadar zaman alacaktir biyolojik olarak.dogum degilde dogumun getirdikleri cinsel hayati etkiliyor olabilir tabi.yeni bir bebek,bebegin bakimi,uykusuz geceler gibi bir cok faktör bunu etkiliyor tabiki.

3tane normal doğum benimkide üçüncüde dikiş atmadılar.eşim şikayet etmiyo fakat doktora bile gittim bu yüzden bana çok normalsin dedi.müdaheleye hiç gerek yokmuş yani.ama eskisi gibi olsa fena olmazdı yani.

bendenormal doğumun cinsel ilişkiye çok fazla yan etkisi olduğunu düşünmüyorum üstelik daha sağlıklı olduğunu duydum / okudum

kişinin ağzından birebir duyduğum bir doğum ve doğum sonrası cinsellik hikayesini anlatmak stiyorum size

bir ablamız ilk doğumundan sonra eşiyle cinsel birleşiminde çok sorular yaşamış tabi bunu kimseye anlatamamış eşi ondan evk almadığını söylüyormuş neyseki ablamız 2. doğumunu gerçekleştirdiğinde ebe farketmişki vajinada 1. doğumdan kaynaklanan yırtılma varmış kadın sormu kızım sen neden diktrmedin diye abla demiş doğum yaptımçıktım kimse bişey demedi şöyle şöyle sorunum var ebe aynen şu şekil
- şimdi öyle güzel dikeceğimki ilk günkinden daha iyi olucak
sonuç ablamızdan çıkıyor
- adam keyfine kavuştu adeta uçuyo :roflol:

GÜVENİLİR DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ
Süt emzirmenin yumurtlama üzerindeki baskısı nedeniyle belli bir oranda doğum kontrolü sağladığını söyleyen Opr. Dr. İbrahim Sözen, ?Ancak bu kesinlikle güvenilir bir korunma yöntemi değildir. Birçok anne bir sonraki bebeklerine işte bu korunduklarını sandıkları dönemde hamile kalırlar. Bu nedenle özellikle, emzirmenin yoğunluğunun ve sıklığının azaldığı doğumu izleyen 6. aydan sonraki süreçte mutlaka güvenilir bir doğum kontrol yöntemi seçilmeli? diyor.

Bu tür bir yöntemin doğumu izleyen 6. haftadan itibaren uygulanmasını öneren Sözen, yüzde 99 koruyuculuğu olan 3 yöntemi rahim içi araç yani spiral, doğum kontrol hapları ve 3 ayda bir kastan verilen doğum kontrol iğneleri olduğunun altını çiziyor.

KURULUK SORUNUNA KAYGANLAŞTIRICI JEL
2007 yılında Journal of Sexual Medicine adlı dergide yayınlanan bir çalışmaya göre doğum yapan annelerin yüzde 90?ında cinselliğe ilişkin bir endişe söz konusu oluyor. Cinselliğe tekrar ne zaman başlanabileceği bunlardan biri. Cinselliğe doğumu izleyen 6. haftadan sonra başlanabilir. İlk başlarda vajende eskiye oranla bir kuruluk görülebilir. Bunun nedeni azalmış östrojen hormonudur. İlişkiyi kolaylaştırmak için kayganlaştırıcı jeller kullanılabilir.

VÜCUT İMAJINDAN MEMNUNİYETSİZLİK
Doğum sonrası ortaya çıkan problemlerden biri erkeğin kadından daha fazla cinsel istek içinde olmasıdır. Erkeğin bu anlamda kadın fizyolojisini kavrayarak anlayışlı olması gerekmektedir. Annenin kendi vücut imajından memnuniyetsizliği de cinselliği etkileyen önemli bir faktör. Bu da doğumu izleyen 6. haftadan sonra ciddi bir egzersiz programı ve emzirmeyi takiben uygulanacak sıkı bir diyet ile çözülebilir.

GEBELİĞİN BAŞINDAKİ CİNSEL AKTİVİTE ÖNEMLİ
2006 yılında İngiliz tıp dergisi BJOG?da yayınlanan bir çalışmada, doğumdan bir yıl sonraki cinsel aktivite miktarını belirleyen en önemli faktörün, gebeliğin başındaki cinsel aktivite miktarı olduğu saptandı. Yani, gebeliğinin başından beri cinselliğini yaşamayı sürdüren kadınlar, doğumdan 1 yıl sonra da cinselliği aktif yaşarken, gebeliğin başından itibaren bu sıklığın azaldığı kadınlar, doğum sonrası en çok problem yaşayan grup oldu. Gebelikte özel durumlar dışında cinselliğin tıbben kısıtlanması söz konusu değil. Geçici olarak kısıtlanan kadınlar gebelikte vajinal kanama ile erken doğum tehdidine yol açan rahim kasılmaları yaşayanlar.

İsveç?te yapılan ve 2005 yılında Journal of Sexual Research dergisinde yayınlanan bir çalışma çiftlerin doğumdan 6 ay sonraki cinselliğini inceliyor. Buna göre en sık görülen cinsel aktivite miktarı ayda 1 veya 2 olarak bulunmuş. Buna en büyük neden olarak çiftler ve özellikle kadınlar ?cinsel aktivite için çok yorgun olduklarını? gösteriyor. Bebeğin bakım ihtiyaçları azaldıkça, uykusu düzene girdikçe cinsel aktivitenin de normale dönmesi bekleniyor.

AĞRI CİNSELLİĞİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Doğum sonrası cinselliği etkileyen faktörlerden bir diğeri de normal doğum sırasında vajen bölgesinde ileri düzeyde yırtılma veya kesi olup olmadığı. 2006 yılında yayınlanan bir Alman çalışmasına göre, bu tür bir travma nedeniye doğum sonrası devam eden ağrılı cinsel ilişki de cinselliği olumsuz etkiliyor.

Doğumdan sonraki 6. ayda da devam eden ağrılı cinsel ilişki görülme sıklığı normal ve vajinal yırtık olmaksızın doğuranlar ile sezaryan ameliyatı ile doğuranlarda yüzde 3-4 iken, ileri düzeyde vajinal yırtık veya kesi ile doğum yapanlarda yüzde 11-14 olarak bulunmuştur. Bu nedenle anneye göre iri bebekleri olanlarda, normal doğumu ileri düzeyde yırtıklara neden olacak şekilde zorlamamak ve bu bilgileri doğum öncesi anne adayıyla paylaşmak gerekiyor.
ntvmsnbc

X