Normal doğum cinsel hayatı kötü etkiliyor mu?

iki çocuğum var.ikiside normal doğum 32 yaşındayım hayatım boyunca doktorumun o iki çocuğumun ayaklarından tutup havaya kaldırdığı an kadar güzel bi an olamaz muhteşem bişi heyecandan allahım sana şükürler olsun diye bağırmıştım hastanede gerçektende .çok zordu ama kesinlikle bunu yaşamaya DEĞERDİ..!
vajinal genişleme konusunda ise şimdiki doğumlar dikişsiz olmuyor ilkinde 8 ,ikincisinde 6 dikişim vardı.hakikaten kız gibi...cinsel hayatımızda süper...bilmiyorum anlatabildimmi..

ARKADAŞLAR ANNE OLMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU ALLAH HERKESE BU MUTLU OLAYI YAŞATSIN İSTERİM. DOĞUM İSTER NORMAL İSTER SEZERYAN OLSUN HARİKA BİR DUYGU.ANCAAAK !! NORMAL DOĞUMUN GÖRSEL AÇIDAN APAYRI BİR GÜZELLİK OLDUĞUNU DA KİMSE İNKAR EDEMEZ BEN SEZERYANI NORMAL DOĞUMA TERCİH EDENLERE KIZIYORUM Bİ KOMPLİKASYON OLUŞMUŞ BAŞKA DIR ONA SÖZÜM YOK KEYFİ SEZERYANI TERCİH EDENLER YANLIŞ YOLDA HEM CİNSEL HAYATI ETKİLER DİYENLER YANILIYOR BENCE DAHA DA İYİ OLUYOR HER ŞEY. BEBEĞİMİ İÇİMDE BESLEYİP BÜYÜTÜP BENDEN İÇİMDEN AYRILIŞINI GÖRMEK MUHTEŞEM BİR OLAYDI KEŞKE DAHA ÖNCE ANNE OLSAYDIM :kahve:

SANA BİR SORUM VAR MUES BEN 31 YAŞINDAYIM 11 AY ÖNCE MÜDAHALELİ BİR DOĞUM YAPTIM YAŞIM DAHA FAZLA İLERLEMEDEN TEKRAR HAMİLE KALMAK İSTİYORUM SANA GÖRE FİZYOLOJİK OLARAK BEN , NE ZAMAN TEKRAR HAMİLE KALABİLİRİM CEVAPLARSAN SEVİNİRİM HER HANGİ BİR SAĞLIK PROBLEMİM YOK.a.s.

ARKADAŞLAR ANNE OLMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU ALLAH HERKESE BU MUTLU OLAYI YAŞATSIN İSTERİM. DOĞUM İSTER NORMAL İSTER SEZERYAN OLSUN HARİKA BİR DUYGU.ANCAAAK !! NORMAL DOĞUMUN GÖRSEL AÇIDAN APAYRI BİR GÜZELLİK OLDUĞUNU DA KİMSE İNKAR EDEMEZ BEN SEZERYANI NORMAL DOĞUMA TERCİH EDENLERE KIZIYORUM Bİ KOMPLİKASYON OLUŞMUŞ BAŞKA DIR ONA SÖZÜM YOK KEYFİ SEZERYANI TERCİH EDENLER YANLIŞ YOLDA HEM CİNSEL HAYATI ETKİLER DİYENLER YANILIYOR BENCE DAHA DA İYİ OLUYOR HER ŞEY. BEBEĞİMİ İÇİMDE BESLEYİP BÜYÜTÜP BENDEN İÇİMDEN AYRILIŞINI GÖRMEK MUHTEŞEM BİR OLAYDI KEŞKE DAHA ÖNCE ANNE OLSAYDIM :kahve:
Bu konuda yazmak istemiyordum. Sonuçta herkes kendi geleneğine, geçmişine vs ye göre bir şekilde aklına yatanı uyguluyor. Eh doktoru da onay verdiyse seçimine kimsenin kimseye diyecek bir lafı yoktur diye düşünüyorum. Ancak burada belirtmeliyim ki çocuğunuzu doğduğu anda görmek için illa normal doğum yapmanıza gerek yok. Epidural sezeryan denilen bir yöntem var ve bence en iyi doğum yöntemlerinden biri. Bu tabi bence.Kimseye gidin de epidural yaptırın diye önermem. Ama kendim bir daha doğuracak olsam ve doktor ekibine güvenim tam olsa, başka bir alternatif düşünmem bile. Burada bahsetme nedenim ise sadece normal ve klasik sezeryan arasında seçim yapmak zorunda olmamamız. Ayrıca doğurmak için nelerini feda edebilecek olan binlerce kadın varken normal veya sezeryan olmuş ne farkeder ki. Çocuğumuzu sağ salim aldık mı kucağımıza, kendimiz de iyimiyiz.. Eh Allah'tan daha ne istiyoruz. Neyin tartışması yapılıyor anlayabilmiş de değilim.

İsteyen istediği gibi doğursun işte...Kimsenin kimseye laf demeye hakkı yok.Normal doğuranlar anneliği tam hissediyor da sezeryanla doğuranlar hissetmiyormu yani?Bunu bir kaç topikte daha okudum ve son derece cahilce bir düşünce tarzı gibi geldi bana.Kim kimin anneliğini sorgulayabilir ki...?
Normal doğumun iyi yanlarıda çok ama kötü yanlarıda var, bunu görmemezlikten gelemeyiz yani.Sezeryanın da kötü yönleri var elbet, mesela göbek kalıyormuş, sonra başka bir sürü acı daha..En iyisi bebekl düşük kilodaysa normal doğum ama bebek iriyse de yırta yırta çıkmasının bir anlamı yok yani, paşa paşa yat sezeryan masasına işte..Şimdi epudural sezeryan diye birşey var.Bebeğin ilk ağlaması dahil herşeyi o anda yaşıyorsun, hem sezeryan isteyip hem o anları yaşamak isteyenler için mükemmel bir şeçim...

merhaba enzel... müdahaleli bir doğum derken öncelikle nasıl bir müdahale olduğunu bilmem gerek...ama doğum anındaki müdahaleler sonradan herhangi bir komplikasyona fazla yol açmazlar...11 ay önce doğum yaptığını söylüyorsun fakat biz sezeryanla da olsa,normal yolla da olsa anne adaylarımıza doğum aralarının en az iki yıl olmasını öneriyoruz...31 yaş aslında çok ileri bir yaş değil...yaş derken burda kastımız biyolojik anlamda olan yaştır yanii anne 35 yaşındadır çeşitli komplikasyonlar,hastalıklar, geçirip vücudunu oldukça yormuştur ama bazısı vardır iyi bir beslenme spor ve diyetle 40 yaşındakilere taş çıkartır yumurtaları kalitelidir o yaşa kadar fazla ilaç kullanmamıştır ve vücudu dirençlidir uyguladığımız her müdahaleye vücut tepkisi gecikmez...sana tavsiyem en çabuk yolla hamile kalmak istiyorsan kesinlikle hayvansal gıdalardan uzak durmalısın...sebze ve özellikle de meyveyi bol tüketmelisin..tekrar hamile kalmak istiyorsan kegel alıştırmalarına şimdiden başlamalısın..tüp bebek merkezinde görevim esnasında anne adaylarına genelde hayvansal gıdalkardan uzak durmalarını önerirdik böylelikle bir yıl içinde çok sağlıklı sperm ve yumurtalar ortaya çıkardı...dediğim gibi 2 yıl süre koyuyoruz asgari...adetlerin düzenli ise,ve bir sağlık problemim yok diyorsan hemen kalabilirsin...ama önerim iki yıl rahmini dinlendir...bu iki yıl hayvansal gıdalardan da uzak durursan isteğine çok çabuk ulaşırsın emin ol canım...

2 dogum yaptim ikiside normal insallah 3. ude bir sorun cikmazda normal dogum olur... Arkadaslar dunyada sadece Turkiye de sezeryan istege bagli olarak yapilan bir anlasilmaz bir luks. Burada asla sezeryan saglik problemi disinda sezeryan yapilmiyor.Normal dogumu ebeler yaptiriyor ve eger dikis gerekiyorsa doktor gelip dikiyor...gebelik boyunca ebelerle muhatap oluyorsunuz ki bu ebeler oldukca uzman.--yani bir arkadas prof. un ustunlugunden bahsetmis ve diger arkadasa kucumser gibi bir ifade kullanmis-- canim normal dogum konusu deneyimle ilgilidir.--prof olmak ise yaramaz--

mues müdahaleli doğumdan kastım dikiş vardı fazla bir problem yok tu bebeğin kafası şişmiş dediler ve üniversite hastanesine sevk ettiler beni, orada kolay bir şekilde doğum yaptım ama dikişlerimi dikmeleri baya uzun sürdü yoksa doğumum kolay oldu. teşekkür edrim..:kahve:

hislerin hiçte kuvvetli değilmiş muess,, niye suçluluk hissedeyim ki suçluluk hissedecek ne yaptım vajinamı parçalyarak böğürerek doğurmadığım için mi suçluluk hissediyorum sence.. sen bir kaçç aylık eğitim almışsın benim doktorum prof o bana sezeryanı tercih ettirdi babam gibi sevdiğim çok yakın aile dostumuz ayrıca... ama senin bilgilerin ondan fazladır(!) belki.. bin tane kötü özelliği sayarım demem ise doktorumun bana söylediklerini iletmem açısından ama gerek duymadım kimse kimseye karışamaz.. yine söylüyorum ben asla normal doğumla doğurmaktan yana değilim.. hayatımda bence o kadar iğrenç bir olay daha yok.. yapanlara saygım sonsuz.. benim annem 3 ablalarım toplam 5 doğum yaptılar normal,, ama bence vahşetten başka bişi değil.. o dediğin suçlluluk duygusu normal doğum yapsaydım olacaktı o olabilir..

yaaa inanamiyorum dediklerine, Allah in bize verdigi en buyuk mucizeden nasil boyle cirkin bir sekilde bahsetmissin, gercekten tuylerim urperdi senin yazdiklarini okurken.Hemde bir kadin ve bir anne nasil boyle dusunebilir akli mantigim almiyor,,, arkadasim hayatinda bundan daha igrenc olay yokmus, diyorsun,,sonrada bir vahset,, YARABBIM, bu mucizeye vahset ve igrenclik diyen mantiga akil fikir ver!

Son düzenleme:
bu benim fikrim ve düşüncemi engellleme lüksü kimsenin yok güzelim.. bana göre böyle ve böylede kalacak yapacak bişiyim yok üzgünüm... buarada birde prof ebe olayını söylemişsin de sence insan oturduğu yerde prof olabiliyor mu tabiki tecrübesi çoğu insandan fazladır bu konuyu tartışmaya bile gerek yok bence..

arkadaşım burası kavga etme platformu değil...isteyen istediği yorumu yapar burda ayrıca ben birkaç aylık eğitim falan almadım seni doğuma alan profosörler eşliğide ben senelerce bunun eğitimi aldım..seni sezeryana aldıysa zaten mutlaka sende bir komplikasyon sezmiştir geçmişini takip ediyordur..bana mesleğimi anlatma arkadaşım düzeyli ol..ben buraya seninle atışmak istediğim için yazı yazmıyorum..cahil olmayan,aklını kullanmayı bilen ve değerlendirmelerinde tutarlı olan annelere fikir sunuyorum..sen böğürmeden sağını solunu yırtmadan yapmışsın doğumunu sana lafım yokki...tertemiz doğurmuşsun..normal doğum madem ki senin için iğrençlik,o iğrençliği yaşamamışsın işte..yaşayamazsın da..kaldıramazsın öyle görünüyor..bunu başta iğrençlik olarak algıladıysan yapamazsın zaten..o duyguyu tadamazsın...benim sezeryana lafım yokki..doktorlar neyi uygun görürse,annenin fizyolojisi neye uygun ise sen istediğin kadar sezeryan istiyorum de seni yine normal doğum yaptırırlar...neyse arkadaşım seninle atışmayacağım atışmak için de yazmıyorum buraya zaten hazırsınız bilginiz olmayan konulara yorum yapmaya buna karşılık vermek beni yorar....size yetişemem anlayacağınız...bebeğinizi sağlıklı sıhhatli büyütün..bundan sonra da size verecek en ufak bir cevabım olamaz...arkadaşlar sorularınızı sorun özelden de ulaşabilirsiniz bana normal doğum ve sezeryan hakkındaki tüm sorularınızı cevaplandırabilirim...

buranın ne platformu olduğunu gayet iyi biliyorum.. madem isteyen istediği yorumu yapar söz sana ait bende yorumumu yaptım katlanamıyorsan cevap yazmazsın.. bende hiçbir komplikasyon yoktu gayet sağlıklıydım tamamen kendi isteğimle oldum.. burda sana eğitim vermekle ilgili bir cümle kurduğumu hatırlamıyorum.. ben düzeyimide seviyemide bilirim.. normal doğumu sevdireceksiniz diye sezeryanlı insanları yok şöyleler yok böyleler deme şansınız yok.. sadece daha sağlıklı normal olan deseniz yeterli çünkü kadınlar klubunde olupta bu ikisinin arasındaki farkı ayıramayacak kadın olduğunu düşünmüyorum..
çok tecrübelisinde madem ustasısın bu işin(!) daha mantıklı cümlelerle açıklarsın aradaki farkı..
o duyguyu tadamazsın demişsin zaten istesem tadardım bir problemim yoktu ki sanki dünyanın en önemli olayına imza attın normal doğurarak... sonuççta 9 ay taşıyıp anne olmak kutsal olan nasıl dünyaya getirdiğin değil.. bilgin olmayan konular demişsin benim kaç kitap okuduğumu kaç doktorla konuştuğumu neler araştırdığımı kaç defa başkalarının doğumuna girdiğimi nerden biliyorsun.. ben bunca gündür kk'dayım daha kimseyle tartışmış insan değilim.. bunun içinde yer aramıyorum..sadece artık sezeryanla ilgili daha kırıcı olmadan bahsedin.. bencede bundan sonra yorulma ve bana cevap yazma çünkü sözlerini umursamıyorum...

bende bır sorun olacagını sanmıyorum dogrusu cevremde normal dogum yapan cok ınsanvar hıc butur sıkayetı olan bırını duymadım

yok yok enzel müdahale deyince ben daha farklı bir müdahale anladım..hayır dikiş olayı herhangi bir sorun çıkarmaz...umarım bebeğini sağlıcakla kucağına alırsın...

enzel bebeğin kafası şiş olabilir, baten yumurta şeklini alabilir hatta mor renk de olabilir çünkü bebeğin başı rahim boynunda ilerlerken o dar alanda sıkışarak oranın şeklini alır...bu aynı zamanda bebeğin beynindeki oksijen akımını hızlandırarak dışarı çıktığında beyinden gelen emirle hızla solumaya ve artık akciğer solunumunu başlatmak için olağan dışı mükemmel bir uyarıdır..buna bebeğin ağlamaları eşlik eder ve böylelikle ciğerler açılır...

ben sezeryanla yaptım dogumumu fakat mecbur oldugum ıcın yanı bebek tehlıkede oldugu ıcın doktor kararıyla yanı bu gıbı durumlar ıcın cok guzel bırsey hıcde sıkayetım olmadı cok memnunum bence gerekırrse sezeryan yapılmalı tabiki ama cok gereksız tartısmaya gırılmıs dogrusu normal yapabılen normal yapsın

Sezeryan bir nevi ameliyattır siz hiç keyfi yere durup dururken herhangi bir yerinizi ameliyat ettiriyor musunuz? Adı üstünde "normal doğum" Allah herkese sorunsuz normal doğum yapmayı nasip etsina.s.

ya arkadaslar ne kadar gereksiz tartışmalar bunlar hiç gerek yok bence isteyen istediği şekilde doğursun neyi tartısıyorsunuz hem önemli olan bebeğin nasıl doğduğu değil ki doğurup sokaklara atanlar avr önemli olan doğduktan sonra o bebeğe bakabilmek egitebilmek değil mi annelik
bende su doğar doğmaz bebek ağlamasıyla ilgili sunu duymuştum bebek dünyaya geldiğinde ilk nefes aldığında ciğerlerinde alışık olmadığı için bir basınc ve acoı hissediyormus ondan aglıyormus ama sadece duyum yani kesin bilmiyorum
ben bişey sormak istiyorum sezeryanla doğduğundada beebk aglıyormu???

birde diğer arkadasa bak bende normal doğum değil sezeyan yanlısıyım hiç anne olmadım henüz ama benim sezeyan tercihim korktuğum cesaret edemeyeceğimi düşündüğüm için
yoksa allah ın yaratmış olduğu bu sekle lütfen ya bu kadar kötü kelimeler kjullanma vahset iğrençlik falan bunun yerine korktum sezeryan yaptım de daha ılımlı olur

ne alaka ya böyle bi soruyu sorman sacmalık normal dogum yapmış biri olarak hayır benim ki gevsemedi aksine sıkılastı diyebilirim epizyotomi ye(dogumda atılan dikiş) epizyo kesisi bebegin basının rahat cıkması icin acılır.acılmadıgı taktirde icerde bagırsaga kadar inebilecek derin yırtıklar olusabilir.İz kişiden kişiye degişir kimi kadın da derin kimisinde ise epizyo acılmıs diyemeyecegin izler kalir.Sahsen benim dikişlerim dogumdan sora acıldı tekrar dikildi ama fakeden bişey yok iz bile yok.
ama vajinam bozulcak diye cocugumu sezaryenle dogurursam cocuguma haksızlık ve bencillik etmiş olurum.Boşuna o masada o sancıları cekmiyoruz evladımızın kıymetini bilmek icin.Ve eminim ki sezaryen olanların coguda evladın saglıgı icin yapıyordum vajinam genişlemesin diye kendini düşündükleri icin degil.vajina da kas dokusu oldugu icin cok cabuk 1-2 senede kendini toparlar.

arkadaşlar konu nerden nerelere geldi farkında mısınız? bunlar boş tartışmalar çünkü herkesin doğum şekli kendine göre en iyisidir zira kendisi de çocuğuda doğum sonrası sağlıklıdır bu tartışmanın ucu bucağı yok bence.

ya arkadaslar ne kadar gereksiz tartışmalar bunlar hiç gerek yok bence isteyen istediği şekilde doğursun neyi tartısıyorsunuz hem önemli olan bebeğin nasıl doğduğu değil ki doğurup sokaklara atanlar avr önemli olan doğduktan sonra o bebeğe bakabilmek egitebilmek değil mi annelik
bende su doğar doğmaz bebek ağlamasıyla ilgili sunu duymuştum bebek dünyaya geldiğinde ilk nefes aldığında ciğerlerinde alışık olmadığı için bir basınc ve acoı hissediyormus ondan aglıyormus ama sadece duyum yani kesin bilmiyorum
ben bişey sormak istiyorum sezeryanla doğduğundada beebk aglıyormu???

birde diğer arkadasa bak bende normal doğum değil sezeyan yanlısıyım hiç anne olmadım henüz ama benim sezeyan tercihim korktuğum cesaret edemeyeceğimi düşündüğüm için
yoksa allah ın yaratmış olduğu bu sekle lütfen ya bu kadar kötü kelimeler kjullanma vahset iğrençlik falan bunun yerine korktum sezeryan yaptım de daha ılımlı olur
sezeryan doğumda bebeklerde ara sıra rastlıyoruz bu tarz ağlamalara...ama normal doğumda da ratlamadığımız oluyor...her ikisinde de müdahale ile ağlatıyoruz bebekleri...

X