normal doğum korkusu :(

maalesef geçen giden bişi yok :KK43: üstüne üstlük doktorum hastaneden ayrıldı ve gittiği hastane bana çoook uzak onuda geçtim doğuma gelirim ama 600 tl fark alırım dedi iyice sinirlerim bozuldu sonuç olarak doktor değiştirmek zorunda kaldım :KK43:( gittiğim hastanede de iki tane daha kadın doğumcu var ama ikiside erkek :S napıcağımı şaşırdım ne kadar olursa olsun doktor erkek olunca insan daha bi tedirgin oluyo kontrole gittiğimde açılma için muayne edicem falan derse nasıl oturcam o çatala kara kara düşünüyorum :KK43:

ve sanırım normal doğum korkusunu atamadığım için sezeryan isticem :KK43:

bu arada benim doktorum bayandı. sancılarım akşam başladı. hastaneye gittiğimizde bebek sabaha kadar doğmaz o zman da doktorun gelir o yaptırır dediler. nöbetçi doktor erkekti. bende bekledim ama bebek sabaha kadar beklemedi gece 2:05 de doğum anı geldi çattı yeter artık doktor umrumda değil doğurmak istiyorum dedim.zaten bebek tam çıkacağı ana kadar herşeyi ebe yapıyo muayene falan. doktor bebeği çıkrdı dikiş attı ve gitti. zaten o an hiç düşünmüyosun erkek falanmış. dinende caiz zaten doktorun kadını ekeği farketmiyo dinde. bunu da bildiğim için rahattım. benim gittiğim hastanede de eğer kendi doktorumu çağırsaydım mesai saati dışında o zman doğum ücretinin üstüne 370 tl daha ekliyorlardı. gereksiz bence. şunu da söyiyim önemli olan doktor değil ebe herşeyle onlar ilgileniyo hem manevi desteği de onlar veriyo sağlık yönünden de onlar halediyo herşeyi.

kızlar bana da yardım edin :KK43: 5.aydayım ve çocukluğumdan beri çok sık rüyalarımda doğum yaparken öldüğümü görürdüm..şimdi geldi başa..aslında hep normal doğum istiyorum açıkcası, o makata kadar olabilecek kesik ihtmalinden çok korkuyorum..yani rüyamın gerçekleşme ihtimali filan değil...kimbilir belki çocukken izlediğim bir film, duyduğum bir konuşma vs gibi bir şeyden etkilenmiş olabilirm.
Allah hepimizin yardımcısı olsun..dilerim ki rahmetli anacığım gibi kısacık sürede hemen normal doğum yapabilirim..Allahım sağlıklı bir şekilde bizi bebeğimize, bebeklerimizi de bizlere kavuştursun..en ağrısız sancısız şekilde inşallah..Allaha emanet olun..:nazar:

ben de normal doğuma diye giitim açılmam olmadı 12 saat sancı çekmeme rağmen daha dayanamadım sezeryan oldum ama şimdi o güne takrar dönme şansım olsa beklerdim heralde açılma olana kadar normal doğum yapardım. çünkü sezeryanın sıkıntısı hiç geçmiyo geride kalan kocaman bir göbek ve en hafifi bir zorluğa bile dayanamayan kesi sancısı.
herşeyin en güzeli en doğal olanı keşke bir şansım daha olsaydı...

Hamile her kadın bu süreçte az ya da çok doğum korkusu yaşar…
Hamile her kadın bu süreçte az ya da çok doğum korkusu yaşar… En azından endişeleri vardır… Hangi doğum şeklini seçeceğinden tutun da bu seçiminin kendisinin ve bebeğinin sağlığını nasıl etkileyeceğine kadar… Sonra canım çok yanacak mı, doğumdan sonra beni nasıl bir fizik ve ruh sağlığı bekliyor, gibi düşünceler anne adayını rahat bırakmaz. Doğum korkunuzu en aza indirmek üzere, Psikiyatrist Berfu Akbaş’ın önerilerini okumadan doğuma girmeyin…
Büyük gün gitgide yaklaşmaktadır. Belki de yıllardır hayalinizde canlandırdığınız, size benzeyen tatlı, güzel kızınız ya da babasına benzeyen yakışıklı, cesur oğlunuz yakında kucağınızda olacaktır, ama bu dünyaya ne şekilde merhaba demelidir? Minik bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmayacak, size de fazla acı ve sıkıntı yaşatmayacak en uygun doğum yöntemi hangisidir? Şimdiye kadar onlarca acılı-acısız hikaye dinlemiş, bir o kadar da yazı okumuşsunuzdur. Kafanız o kadar karışmıştır ki! Evet, kadınlar binlerce yıldır doğurmaktadır ama bu sizin doğumunuzdur ve bugüne kadar yaşayacağınız en önemli olaydır. Peki ama, sizi en çok korkutan nedir, bu korkuya sebep olan özel nedenler acaba nelerdir?
Hamilelik ve doğumla ilgili korkular kadınların yüzde 90′nında bulunmaktadır. Açıkçası bizler hekim olarak bir anne adayının bu konuda hiçbir sıkıntısı yoksa daha çok endişeleniriz. Ancak bu korkular gereğinden fazla abartılıyor ve anlamsız boyutlara ulaşıyorsa buna sebep olan faktörleri araştırmak gerekir.
İlk gençliğimizden itibaren, akrabalarımızın ve komşu teyzelerin travmatik doğum hikayeleriyle yoğruluruz. Günlerce çekilen sancılar, iç dikişler, dış dikişler, sonrasında yaşanan sıkıntılar, televizyon ekranında korkunç doğum sahneleri, ortalık kan revan, kadının sanki bedeni parçalanıyor, büyük bir kısmında da ölüyor zaten… Ve geceleri uykunuzu kaçıran kabuslar! Sonrasında da ;”Aaaa, ne gerek var ameliyata, normal doğur!” diyenler…
BU İŞTE BİR TERSLİK VAR!
Normal doğum denen vajinal doğumun, çoğumuzun kafasında yer etmiş bu felaket görüntülerine alternatif olan sezaryen operasyonu ise, başka korkuları beraberinde getirmektedir. “Ya bayılıp tekrar ayılamazsam?”, ” Sonuçta bu bir ameliyat ve her ameliyatın riskleri vardır!”, “Kontrolü tamamen kaybedeceğim ve bebeğimi herkesten sonra ben göreceğim!” gibi düşünceler birer birer kafanızdan geçer. Öte yandan, kimi kadınlar doğal yol olduğu için vajinal doğumu, kimileri ise bebeklerinin doğum gününü özel bir güne denk getirmek için sezaryen operasyonunu tercih edebilmektedir.
Aslında insan bilmediği şeyden korkar. Bu nedenle, korkuyla başa çıkmada ilk adım yeterli bilgi edinme olmalıdır. Bilgiyi doğru kaynaktan almak kadar, bilginin veriliş tarzı da önemlidir. Vajinal doğumla ilgili en çok yaşanan korku ve endişeler; öncelikle doğum esnasında çekilecek ağrının şiddetine dayanamama korkusu, yabancı bir ortamda yalnız ve çaresiz kalma, bebeğin başına kötü bir şey gelme riski, doktora ya da hastaneye ulaşamama ve doğum sonrası cinsel hayatın olumsuz etkilenme olasılığı şeklinde sayılabilir.
Sezaryenle ilgili korkular ise, anestezi korkusu, bilinci kaybettikten sonra kontrolün tamamen başkalarının elinde olması, ameliyat esnasında ve de sonrasındaki ağrılar, operasyon sonrası iyileşme döneminin uzun olması şeklinde çerçevelenebilir.
En önemli nokta ise, kişinin doktoruyla bu korkularını paylaşabilmesi ve doktorunun hastasını özenle dinleyip onu endişeleri konusunda aydınlatabilmesidir. Doğum öncesi kursların da bu konudaki faydaları yadsınamaz. Bu kurslarda hamile kadınların duygu ve endişelerini dile getirip paylaşabilmeleri, doğum eylemi hakkında bilgilenme ve nefes alma ve gevşeme egzersizleri gibi yöntemlerle doğuma katılma ve kolaylaştırma konularında bilgilenmeleri söz konusudur. Bu kurslar sayesinde, isteğe bağlı sezaryenlerde yüzde 50 oranında azalma olduğu bilinmektedir.
Şüphesiz, ne şekilde doğum yapmış olursa olsun, her kadın doğum sırasında bir miktar ağrı çekecektir. Kimse doğumun kolay olacağını yüzde yüz garanti edemez. Yine de epidural anestezi gibi modern yöntemlerle günümüzde özellikle ağrıyla başa çıkma konusunda annelere oldukça yardımcı olunuyor. Bu yöntemle, anne doğumuna aktif olarak katılabilmekte ve daha az ağrı çektiği için daha az yorulup, doğum sonrası da daha çabuk toparlanabilmektedir.
DOĞUM AĞRISININ PSİKOLOJİK BOYUTU DA VAR!
Ağrının anlamı kültürden kültüre değişir, sosyal ve duygusal boyutları vardır. Ağrı çekmek anneliğe geçişin ilk kuralı gibi görülür. Ama her kadın bu ağrıyı aynı düzeyde yaşamaz. Öncelikle her insanın “ağrı eşiği” dediğimiz fizyolojik bir ağrıya dayanabilme sınırı vardır. Bu kimi insanda yüksek, kimi insanda düşüktür. Bunun yanında doğum ağrısının bir de psikolojik boyutu vardır ki, bu birçok konuyla alakalıdır. Kadınlık kimliği ile ilgili çatışmalar, karı-koca ilişkileri, gebeliğin isteğe bağlı olup olmadığı, travmatize edici eski tecrübeler, hatta anne adayının kendi annesiyle olan ilişkileri bile bu duyguyu etkilemektedir. Her kadının doğumuyla ilgili bir cesaret hikayesi vardır, ancak abartılı hikayelerin çoğunun altında kadının kendini önemli bir noktaya çıkarma ve dikkati üzerinde toplama ihtiyacı görülür.
Özetlemek gerekirse, doğum korkusuyla başa çıkmada ilk adım anne adayının kendisini en çok endişelendiren konuyu iyi bilmesi, bunu doktoruyla ya da doğum öncesi kurslara katılarak çözmeye çalışması ve çabalar yetersiz kaldığında da bireysel bir psikolojik destek alması şeklinde olmalıdır. Doğuma eşin katılımı, özellikle yabancı bir ortamda (doğumhane) yalnız kalma korkusuna yardımcı olmaktadır. Bunun yanında doğum personelinin doğum sırasındaki pozitif ve destekleyici tutumları, anneyi doğum süresince bilgilendirmek ve bir sonraki aşamanın ne olduğunu anlatıp doğuma onun da katılımını sağlamak, annenin kontrol duygusunu güçlendirecek ve korkusunu azaltacaktır. Korku azaldığında ağrı kesici ihtiyacı da azalmakta ve doğum süresi kısalmaktadır.
Annelik kimliğinin yerleşmesinde doğum tecrübelerinin yeri büyüktür. Doktor ve ebelerle işbirliği içerisinde, ağrıya ya da paniğe yenik düşüp kontrolü kaybetmeksizin gerçekleşen başarılı bir doğum sonrasında, kadının kendine güven duygusu artar. Bu da beraberinde, kadının annelik yetenekleri konusundaki özgüvenini arttırır.
Ne şekilde doğum yapmış, ne kadar acı çekmiş olursanız olun, aklınızda kalacak tek şey bebeğinizi kucağınıza aldığınız andaki heyecan ve mutluluğunuz olacaktır.

kızlar bana da yardım edin :KK43: 5.aydayım ve çocukluğumdan beri çok sık rüyalarımda doğum yaparken öldüğümü görürdüm..şimdi geldi başa..aslında hep normal doğum istiyorum açıkcası, o makata kadar olabilecek kesik ihtmalinden çok korkuyorum..yani rüyamın gerçekleşme ihtimali filan değil...kimbilir belki çocukken izlediğim bir film, duyduğum bir konuşma vs gibi bir şeyden etkilenmiş olabilirm.
Allah hepimizin yardımcısı olsun..dilerim ki rahmetli anacığım gibi kısacık sürede hemen normal doğum yapabilirim..Allahım sağlıklı bir şekilde bizi bebeğimize, bebeklerimizi de bizlere kavuştursun..en ağrısız sancısız şekilde inşallah..Allaha emanet olun..:nazar:

canım öncelikle sağlıklı normal doğumlar diliyorum sana ve hepinize....ben 3 aylık kız bebek annesiyim ve harika normal doğum geçirdim korkucak birşey yok düşünsene hayat bu şekilde ilerliyor yoksa kimse doğurmazdı dünyanın en güzel anını yaşıycaksın sakın aklına kötü düşünceler getirme ..biliyorum hamile biri için bu çok zor sürekli insan endişe duyuyor ama inan herşey harika olucak o dikiş mevzusunu sezaryenle bile kıyaslayanlar var lütfen böyle düşünmeyin bir el kesiği gibi kontrollü bir kesi ve sizin ilerideki cinsel hayatınız dahil olmak üzere bir çok konuda sizin konforunuz için yapılan birşey ayrıca benimki makata kadar degil 45 derecelik açıyla küçücük bir kesi o da estetik dikişle hala bakıpta neresi kesilmiş anlayamadığım bi kesi ...ben de tam tersi 8 ay boyunca eskiden geçirmiş olduğum hpv dolayısıyla sezaryen olmak zorunda olduğumu düşünerek 8 ay kabus gördüm aylarca neden ben doğal olanı yaşayamıycam neden ameliyat olmak zorundayım kat kat kesilmek düşüncesi beni çok korkutuyordu ancak sevgili doktorum pınar tokatlıoğlu bana normal doğum yapabileceğimi söyledği anda bebeğimin gelmesini sabırsızlıkla bekledm normal doğum olabileceğimi duydugumdan beri herseyin harika geçeciğini hayal edip duruyordum ve öylede oldu suyum falan geldi eşimle heyecanla hastaneye gittik yani randevulaşmış gibi gidip sezaryen olmaktan hep korktum ve ALLAHIM gönlüme göre verdi dilerim sizlerinde harika doğum hikayelerinizi okuruz burdan....canım ilk günlerde belki biraz acın olacak ki doğum sırasındada.. kolay değil koca bebek çıkacak ordan ama Allahımın mucizesi işte sonra ne bir acı ne bir sızı aklına bile gelmiyor...:KK16:

ilk doğumum çok zor geçti sabah 6 da başlayan doğum gece 1i 10 geçe sonuçlandı..şimdi yine hamileyim ve son 1 haftadır geceleri uyuyamıyorum korkudan yine aynı şeyleri yaşamak istemiyorum diye yedim bitirdim kendimi..bir de kesikle yapmıştım ilk doğumu 2. sinde de yine kesik olur mu acaba

doğum asla ve asla zor bişey değil.yeterki bi aksilik olmasın 5 dk süren bi olay.ben vajinusmus yasamıs biri olarak normal doğum yaptım ve vajinusmusu yenmek dahada zordu.doğum devede kulak:KK33: bol bol dua edin.sunu okuyun doğum esnasında SÜMME SEBİLE YESSERAH nasıl doğum yaptığınızı bile anlamıcaksınız.asla korkmayın rabbim yardımcınız olsun.bir avazda kurtarsın hepinizi

doğum asla ve asla zor bişey değil.yeterki bi aksilik olmasın 5 dk süren bi olay.ben vajinusmus yasamıs biri olarak normal doğum yaptım ve vajinusmusu yenmek dahada zordu.doğum devede kulak:KK33: bol bol dua edin.sunu okuyun doğum esnasında SÜMME SEBİLE YESSERAH nasıl doğum yaptığınızı bile anlamıcaksınız.asla korkmayın rabbim yardımcınız olsun.bir avazda kurtarsın hepinizi

cnm o 5 dkya gelene kadar çekilecek sancılar beni çok düşündürüyo.
helede uzuzn sürerse:KK43:
canlı canlı yırtılıp dikilirsem

Sancıdan korkmuyorum..Dayanırım elbet..Ama kesik ve dikiş çok tedirgin ediyor beni..2 yıl önce parmağımın ucu kesildi 3 dikiş atıldı hala sızlar...ki doğumda dikiş yapılacak bölge göz önüne alınırsa korkutuyor beni..

haklısınız kızlar bende ne doğumdan ne sancıdan korkuyordum.tek aklıma takılan o dikişti.iğneyle canlı canlı dikilmek düşüncesi öldürüyordu beni.ben aynayla bile vajinaya bakamayan bir insan olarak 17 ay vajinusmusla yasadım.düşünün doğum dikişini nasıl yaptıracağımı.ama inanın oğlum doğdu kus kadar hafifledim.zaten hissetmiosunuz dikişi.doktorumla sohbet ediodum ebeler yavrumu giydiriyorlardı yan tarafta.bende doktoruma sizi cok seviyorum tesekkür ederim dikişim bitmedimi falan diordum.sırf oğluma bian önce kavusmak için.zaten uyusuk olduğu için hissetmiosunuz.gelelim sancı konusuna.suni sancı normal sancının 2 katıymıs sonradan öğrendim ben bunu.evet sancıya katlanmak sabır istiyor.ben cok sükür 1,5 saatin içinde doğumumu yaptım.üstelik son 10 dksında siddetli sancı cektim.iyikide cekmişim o sancıları...suan dünya karsımda olsa tek basıma dimdik dururum.rabbim hepinizi tek avazda kurtasın.asla ve asla korkmayın.hıı bide ben öyle iri cüsseli falan değildim 43 ile hamile kaldım.minyon tipli solucan gibiydim düşünün.doğumu dert etmeyin doğduğunu bile anlamyorsunuz.sanki büyük tuvaletiniz gelmişte bian önce tuvalete yetişmek istiyorsunuz hissi oluyor ıkınınca zaten bebek gelior.dikiş zaten konusmaya bile gerek yok.sadece sancıya dayanmak gerekir.onunda güzelliği anne olmaktan gecior.bunları kafanıza takmayın doğumdan önce bol bol meryem suresini,inşikak,inşirah.ayetel kürsi okuyun...

ben de on yıl aradan sonra üçüncü doğumumu yapcam nasipolursa, ilk doğumum ; doğum yaptığım hastane, ebelerden dolayı (mecburi hastane seçimi) pek iyi geçtiğini söyleyemiycem, hiç de hatırlamak istemediğim anılarla dolu, ikinci doğumum daha kolay ve rahat oldu şükürler olsun, gece 5 gibi sancılarım başladı hastaneye gittim, saat 8:30 da doğum gerçekleşti, tam ebelerin nöbet değişimine denk geldi ve benim ebem önlüğünü bile giyemeden doğuma girdi sağolsun, bence doğum yaptığınız hastane ve yaptıran ebe, doktor da önemli bi faktör bu konuda.ve şimdi aynı hastanede doğum yapcam bi aksilik olmazsa, ama yine de biraz tırsıyorum valla ne yalan söyleyim:) eee on yıl geçmiş aradan, sanki yeniden başlıyormuşum gibi herşeye...

cnm o 5 dkya gelene kadar çekilecek sancılar beni çok düşündürüyo.
helede uzuzn sürerse:KK43:
canlı canlı yırtılıp dikilirsem

kızllaaarrr
bunu yazdıktan 3 saat sonra hastaneye gittim veeeee
dogurduumm prensesimiii ...
normal dogum oldu ve yırtılıp dikildim :KK43: :)

kızllaaarrr
bunu yazdıktan 3 saat sonra hastaneye gittim veeeee
dogurduumm prensesimiii ...
normal dogum oldu ve yırtılıp dikildim :KK43: :)

canım tebrik ederim seni, Allah analı babalı, uzun ömürlü etsin bebişini inşallah, doğum hikayeni merak ettim anlatırmısın kısaca.

tşk ederimmm..
saat 3 gibi suyum geldi hastaneye gittim..suni sancıyla saat 00:20 de dogdu.. :)
zaman bulursam ayrıntılı anlatırım :)
sende saglıkla kucagına alırsın inşallah cnm..

Son düzenleme:
artık ağrısız doğum var canım.benim 4 cm açıklığım vardı sancım yoktu eptral iğne yapıldı 5 cmde ben hiç sancı çekmeden sDECE baskıyı hissederek doğurdum dikişi hiç hissetmedim çokta memnun kaldım

artık ağrısız doğum var canım.benim 4 cm açıklığım vardı sancım yoktu eptral iğne yapıldı 5 cmde ben hiç sancı çekmeden sdece baskıyı hissederek doğurdum dikişi hiç hissetmedim çokta memnun kaldım

allah analı babalı büyütsün inşallah. Nerde yaptın doğumunu. özele mi gittin. Epidüralde anestezi uzamnı yapıyor zaten bildiğim kadarıyla iğneyi. Onun işinin ehli olması çok önemliymiş. Inşallah bizlerinde doğumu böyle rahat geçer...

allah analı babalı büyütsün inşallah. Nerde yaptın doğumunu. özele mi gittin. Epidüralde anestezi uzamnı yapıyor zaten bildiğim kadarıyla iğneyi. Onun işinin ehli olması çok önemliymiş. Inşallah bizlerinde doğumu böyle rahat geçer...

bende cok korkuyorum dogum, yirtilmaktan ve kan gelmesinden
kilom 47 nasil dogrucam dusunuyorum

kızlar ilk doğumum normali 15 tane dikişle ve asla normal yapmak istemiyorum ama epidural ve genel anesteziden de korkuyorum napacam 5 aylık hamileyim çok korkuyorum normalden

15 dikiş miiiii!!!!!! nasıl yani? özel değilse anlatabilir misiniz gerçekten çok merak ettim, ben de dokuzuncu ayıma girdim normal istiyordum hep ama 15 dikişi görünce aklım durdu! bu mesajı yazdığınızda beş aylık hamileymişsiniz ikinci bebeğiniz nasıl oldu?
neden böyle olduki :KK43:(

X