Doğuma Hazırlık Normal dogum zor mu?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Hamile kaldigim gunden itibaren hep normal dogum istemistim cok sukur istedigim gibi de olmustu. Ben cok kolay bir dogum yasadim herkesin hikayesi ayni olmuyor hic korkmayin anneler🌸
Tam eve girerken suyumun gelmesiyle hastaneye gittik ve direkt dogumhaneye alindim. Orada ki muayenede acilmamin tam oldugunu soylemisti ebe ve asla sancim yoktu. Bebegin saclari gorunuyor sen doguruyorsun diye panikle kosusturunca isin ciddiyetini anlamistim😅 Sonra evet sancilar o an hic bitmeyecek gibi gelmisti hatta kesi atilmasindan cok korkuyodum o sanciyla kesi atilirken asla acimadi uyusuk oluyor o bolge sanki. Tam 45 dakika surdu dogumum. Ic dis dikislerim vardi ilk gun agri oldu ama hemen kalkmistim ayaga. Insallah ikinci bebis olursa yine normal dogurmak istiyorum😊

Merhabalar, 20+4 hamileyim. Normal doğum taraftariyim ama bir o kadar korkuyorum. Tabi ne gerekecek; o da ayrı bir konu. Normal doğum tecrübelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim.
Ben 15cm miyomla normal doğum yaptım :) övünmek mi belki de evet. Çünkü tamamen müdahalesiz olması gerekiyordu miyom rahme zarar vermesin diye. İlk tecrube de olunca "bindik bir alamete gidiyoruz kiyamete" havası oluyor ama kesinlikle harika bir his. Afedersiniz o son ikinmada doğum yapıyorsunuz ya nasıl bir rahatlık nasıl bir mutluluk nasıl bir mayışma :) odama yürüyerek bile gidebilirdim.

Simdi ikinci çocuğum nasip olur da doğarsa ben de sezaryen olmak zorundayım, çok korkuyorum :)

Ablamında çatı darlığı olduğu için normal doğum tecrübesi

Çok teşekkür ediyorum.Sizlerden kuvvet alıyoruz bir terslik olmazsa normal doğuma sıcak bakıyorum. 🙂
Çatı dar olunca doktor normal doğum onermiyor zaten çatı muayenesi yapmamis mi ki doktor ?
Tesekkurler sağlıklı doğumlar yapalım inşallah

Çatı dar olunca doktor normal doğum onermiyor zaten çatı muayenesi yapmamis mi ki doktor ?
Daha önceki mesaji tamamlamadan yeni mesaj yazınca üstteki yorum yarım kalmış.
Çatı dar ama normal yapabilirsin diyince doktoru,ablam da normal dogum yapmak istemiş. Oldukça zor bir doğum olmuştu. Ondan dolayi hep soğuk bakıyordum normal doğuma ama şuan biraz fikirlerim değişti.Benim de zor veya kolay olacak diye bir garantim yok.Doktor bir problem yok normal doğum gerçekleştirebilirsin derse en azından cesaretim var diyebilirim. 🙂

Daha önceki mesaji tamamlamadan yeni mesaj yazınca üstteki yorumum yarım kalmış.
Çatı dar ama normal yapabilirsin diyince doktoru ablam normal dogum yapmak istemiş. Oldukça zor bir doğum olmuştu. Ondan dolayi hep soğuk bakıyordum normal doğuma ama şuan biraz fikirlerim değişti.Ben de zor veya kolay olacak diye bir garantim yok.Doktor bir problem yok normal doğum gerçekleştirebilirsin derse en azından cesaretim var diyebilirim.

Sağlıkla bir avazda kavuşun inşallah 🤲 ben bebeğimi normal doğum ile kucağıma aldım. Hamilelikte doğumu hiç düşünmedim kısmette ne varsa o dedim ki son haftalardaki sağlık sıkıntılarından dolayı düşünecek vakitte olmadı. Doğuma sancım gelmeden nst nin kötü çıkması ve bebek hareketleri azlığı nedeni ile doktor kararı ile doğum başlatıldı. Açılma olması için alt bölgeden bir ilaç verdiler sabahta suni sancı başlanacaktı ama ona gerek kalmadan herkesi şaşırtacak kadar hızlı şekilde kavuştuk. Acı eşiği çok düşük biriyimdir 4 cm açılma olduktan sonra gelen sancılar azımsanmayacak derecede idi dayanacak gücümün kalmadığını hissediyordum ama ebenin doğum başladı dediği andan itibaren o ortamdaki şöyle ıkın böyle ıkın karmaşalarında hiçbirşey anlamadım. Bebeğin omzu takıldığı için kesi atılmış biraz fazla onu bile anlamadım. Sancı anında bir daha doğum yapmam diyordum ama hepsi unutuldu gitti sanırım yine doğursam yine normal isterim
Allah bebeğinizle sağlıklı bir hayat nasip etsin, okurken gözlerim doldu. Bizlerin de hakkında en hayırlı ve sağlıklı olanı olur umarım 🤲🌺

Ben 15cm miyomla normal doğum yaptım :) övünmek mi belki de evet. Çünkü tamamen müdahalesiz olması gerekiyordu miyom rahme zarar vermesin diye. İlk tecrube de olunca "bindik bir alamete gidiyoruz kiyamete" havası oluyor ama kesinlikle harika bir his. Afedersiniz o son ikinmada doğum yapıyorsunuz ya nasıl bir rahatlık nasıl bir mutluluk nasıl bir mayışma :) odama yürüyerek bile gidebilirdim.

Simdi ikinci çocuğum nasip olur da doğarsa ben de sezaryen olmak zorundayım, çok korkuyorum :)
Ne güzel anlatmışsınız, o rahatlama sağlıkla darısı bizlere inşallah 🤲🌺

Dogum esnasında zor dogruduktan sonra kolay
Aslında doğum sancısı kesinlikle katlanilabilir ama suni sancı cok berbat oluyor
Hep derim Allah'tan gelen şeyler daha insaflı kul yapısı şeyler daha kötü bunlardan biri de suni sancı
Ben hastaneye gittigimde çok hafif sancim vardi yani yatıp uyurdum o sancıyla ve 3 cm açıklık olmuştu düşünün asiri acı verici olsa öyle hissetmedim ama ne zaman suni sancı verdiler o zaman kötü oldum ve açılma da olmadı
Simdi ikinciye hamileyim kısmetse yine normal doğum istiyorum
Bir avazda dilediğiniz gibi olsun, Sağlıkla kucağınıza alın inşallah 🤲🌺

Allah bebeğinizle sağlıklı bir hayat nasip etsin, okurken gözlerim doldu. Bizlerin de hakkında en hayırlı ve sağlıklı olanı olur umarım 🤲🌺

Rabbim sizlere de sağlıkla kavuşmayı nasip etsin🤲 mümkün olduğunca doğuma takılmayın bir şekilde gelecekler sizin için hayırlısı neyse öyle olsun🥰 bebeğinize kavuşunca sizi çok güzel bir sevgi saracak tüm odağınız orası olsun evlat herşeye değiyor❤️

Rabbim sizlere de sağlıkla kavuşmayı nasip etsin🤲 mümkün olduğunca doğuma takılmayın bir şekilde gelecekler sizin için hayırlısı neyse öyle olsun🥰 bebeğinize kavuşunca sizi çok güzel bir sevgi saracak tüm odağınız orası olsun evlat herşeye değiyor❤️
Amin, sagolun iyi dilekleriniz için 💗🌺

Çok ameliyat oldum ben de(safra, göğüs), dikişlerimle ise gittim, yemek yaptım, o acıdan dirayetliyim ama bebek varken ilgilenemem diye cekiniyorum işin açığı. Paylaşımınız için çok teşekkürler, Allah bağışlasın 2 minnaginizi da 🌺

Aslında zorluğu kolaylığı sizinle ilgili. Herkesin durumu farklı. Bazıları normal doğumu çok kolay yapabiliyor bebeğin pozisyonu uygun oluyor. Aşağı inmiş oluyor. Açılman zamanında hızlıca oluyor bebek 5 dk da geliveriyor.
Bazı kişilerde de bebek iri oluyor açılma olmuyor kesi atmak zorunda kalınıyor. Mesela bir arkadaşım son anda sezaryene döndü doktoru çok dikişin olacak karnında dikiş olması daha tercih edilebilir durum demişti.
Ben acil sezaryen olmak zorunda kaldım. Korkunçtu bir gündü. Bebeği kaydedebilirdim. Stres panik ameliyat psikolojisi kendime gelemedim. Hala da dikiş izime baktıkça irrite oluyorum.
Kadınların doğum anıları erkeklerin askerliği gibidir. Herkeste farklı bir hikaye tecrübe anlat anlat bitmez.
O yüzden bırak kendini sürece bunları düşünme. Kimseden de bir şey dinleme. Ne şekilde gelirse gelsin sağlıkla gelsin diye dua et.

Aslında zorluğu kolaylığı sizinle ilgili. Herkesin durumu farklı. Bazıları normal doğumu çok kolay yapabiliyor bebeğin pozisyonu uygun oluyor. Aşağı inmiş oluyor. Açılman zamanında hızlıca oluyor bebek 5 dk da geliveriyor.
Bazı kişilerde de bebek iri oluyor açılma olmuyor kesi atmak zorunda kalınıyor. Mesela bir arkadaşım son anda sezaryene döndü doktoru çok dikişin olacak karnında dikiş olması daha tercih edilebilir durum demişti.
Ben acil sezaryen olmak zorunda kaldım. Korkunçtu bir gündü. Bebeği kaydedebilirdim. Stres panik ameliyat psikolojisi kendime gelemedim. Hala da dikiş izime baktıkça irrite oluyorum.
Kadınların doğum anıları erkeklerin askerliği gibidir. Herkeste farklı bir hikaye tecrübe anlat anlat bitmez.
O yüzden bırak kendini sürece bunları düşünme. Kimseden de bir şey dinleme. Ne şekilde gelirse gelsin sağlıkla gelsin diye dua et.
Kesinlikle, en başta o, sağlığı ile gelsin yavrum ve tüm yavrular. Evet tüm yorumları bir araya getirince göreceli bir konu olduğu kesin. Rabbim herkesin bünyesine göre, en hayırlı en sağlıklı doğum şeklini nasip etsin inşallah 🤲🌺

Hiçbir sağlık sorunum olmamasına istinaden son ana kadar doktorumun da benim de ortak kararımız olarak normal doğum planlanmisti.Gelgelelim sonu sezeryan oldu.Sezeryandan çok korkuyodum.Ama ben kendi adıma konuşuyorum ki normal doğum sancısınin bu olduğunu bilseydim kesinlikle normal doğum diye diretmezdim.Sabah 9 dan gece 11 e kadar sancı çektim.Epidural yapıldı ancak tutmadi.İlk epidural 2 saat, ikinci epiduralse sadece 1 saat tuttu.Gece sezeryana alındığımda acıdan bilincim bulanmisti.Adet sancisinin biraz fazlası falan değil.Bu sancıyı ben tarif edemem çünkü yaşadığım hicbi sancıyla,ağrıya benzemio.Sona doğru gelen sancılarımda artık nefesim kesiliodu ve bogulacagimi zannediodum.Sezeryana gelirsek benim sezeryanim milletin korkuttugu gibi geçmedi hatta muhteşem geçti.İlk hafta gayet de ayaklandim ve herşeyimi kendim yapiodum.Cok küçük ve belli denemicek kadar güzel bı sezeryan kesim var.Sutum de bol bol geldi.Ben doğum sancisinin böyle bişey olduğunu bilseydim asla normal diye diretmezdim😀herkesin hikayesi farklı.Siz kimseden yola çıkmayın bence.Eminim normal doğumu çok kolay geçenler de vardır.Simdiden sağlıklı doğumlar dilerim.
Öyle negatif anlatıp sonunu da saçma bir şekilde pozitiflestirmeye çalışmışsıniz ki:) doğum kişiye özeldir kader gibi nasıl olacağını bedenimizin nasıl tepki vereceğini bilemeyiz bence hiç bir kadın doğum yapmamış bir kadının yanında olumsuz doğum hikayesi paylasmamali..

Öyle negatif anlatıp sonunu da saçma bir şekilde pozitiflestirmeye çalışmışsıniz ki:) doğum kişiye özeldir kader gibi nasıl olacağını bedenimizin nasıl tepki vereceğini bilemeyiz bence hiç bir kadın doğum yapmamış bir kadının yanında olumsuz doğum hikayesi paylasmamali..
Sizenee.Size mı sorucam anlatirken.Kimseyi ilgilendirmez hele sizi hiç ilgilendirmez.Siz anlatmayın o zaman.Bol olan herseyi de kendinize saklayın.Mesela aklıniz!Beni de alintilamayin,yazmayın bana.Hic çekemem boylelerini.

Epidural anestezi ile suni sanci alarak normal dogum denedim. Vucudumun sag tarafı uyusmadigi icin 8 saat dayanabildim ve 8 saatte açılmam hic ilerlemedi, 1 cm olarak kaldı. Doktorum yanima gelip dogumun 2-3gun surebilir dedi. 2-3gun aç,susuz ve yalniz hastanede yatarak beklemek istemedim. Genel anestezi ile sezaryene alindim. Simdiki aklim olsa direkt sezaryen olurdum.

Tavsiyem su yonde olacak eger epidural+suni sanci alacaksaniz ve açılmanız benimki gibi ilerlemiyorsa sezaryene dönün

Merhabalar, 20+4 hamileyim. Normal doğum taraftariyim ama bir o kadar korkuyorum. Tabi ne gerekecek; o da ayrı bir konu. Normal doğum tecrübelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim.
Merhabalar yeni mezun ebeyim bu birçok faktöre bağlı olarak değişir sizin pelvisle bebeğinizin vücut uyumu doğum yapacağınız hastane ekip üyeleri sizin gebeliği nasıl geçirdiğiniz?sancı geldiğinde ikinmaniz boş yere nefesinizi yormamaniz stresli olmamanız vs vs

Merhabalar yeni mezun ebeyim bu birçok faktöre bağlı olarak değişir sizin pelvisle bebeğinizin vücut uyumu doğum yapacağınız hastane ekip üyeleri sizin gebeliği nasıl geçirdiğiniz?sancı geldiğinde ikinmaniz boş yere nefesinizi yormamaniz stresli olmamanız vs vs
Çok teşekkürler 1.ağızdan bilgili birinden duymak daha da faydalı oldu. Aklıma takılan bisey olduğunda sorabilir miyim? 🌺

Merhaba, gulumseyerek okudum😊 cok benzer sureclerden gecmisiz :) Ben de 13 cm dejenere miyomla, damar yolum bile olmadan mudahalesiz suda dogum yaptim. O son ikinma yeniden dogmak gibi bir deneyimdi, anilarim canlandi. Simdi neden sezaryen olmaniz gerektigini merak ettim, miyom ameliyati sebebiyle mi? Ben de 2 ay once 30 cm e yaklasan miyomdan acik ameliyatla kurtuldum ama doktorum ameliyat sonrasi kontrole gittigimde, normal dogum yapabilecegimi soyledi. Bu arada intramural miyomdu, rahmin orta tabakasinda. Yerlesim yerine gore risk orani degisiyor sanirim. Dilerim saglikla kavusursunuz bebeginize🙏

X