O kız nasıl delirdi diye sorarlarsa, böyle böyle delirdi diyebilirsiniz :/

Konunu okuyunca ben bile heyecanlandım, bu çok güzel bi fırsat. Bence bunu denemelisin. Eğer denemekten vazgeçersen kendine çok kızacak, pişman olacakmışsın gibi hissediyorum. Çekincelerinde çok haklısın ama mekan sahibinin beğenmeyeceği bi çalışma yapacağına hiç inanmıyorum (bi kaç çalışmanı görmüştüm) Tabi ben çok yeniyim sana yaparsın yada yapamazsın diyebilcek vasıfta değilim ama sen en geçerli onayı almışsın bence zaten. Hocan senin kişiliğini de yeteneği de bilen biri olarak yaparsın diyorsa, yaparsın.

Bu durumda benim en büyük çekincem şu olurdu. Sana gönderdiğim tabloyu çevrem çok beğendi, ama sen onda bir sürü kusur bulmuştun. Çünkü bu işin içindesin. Bilirsin resimden anlayan insanlar için, fırça yönünün bile bi değeri vardır. Mekan elit bi mekan ise, müşteri profili de öyle olacaktır. E bu iş sana referans da olacaksa yapabildiğinin en iyisini yapman gerekir. Bu benim üzerimde çok büyük stres yaratırdı ama yine de denerdim. Denemeyip 'acaba yapabilir miydim' keşkesi yaşamaktansa, dener ve yapamazsam 'daha iyi olmak için daha çok çalışmalıyım' der tecrübemi atar cebe yola devam ederim. Ben bi kaç çalışmanı gördüğüm halde mekanımı sana emanet edebilrdim. Kaldı ki adam instagramında kim bilir ne çalışmalar gördü :)) Hocan da yapabilirsin diyorsa olay bitmiştir. Bence dene ve süreci de bizlerle paylaş, çok güzel işler çıkaracağını düşünüyorum :)

Evet, denemezsem daha kötü olacağım kesin, "Ya yapabiliyorduysam?" diye yemeye başlayacağım o zaman da kendimi ve cevabını da bulma şansım kalmayacak. Böyle, olur-olmaz göreceğim neticede. Umarım yaparım.
Çok elit bir yer diyemem ama ressamı da gelir takılır, öğrencisi de gelir, ailesi de gelir, iş adamı da gelir, envaiçeşit turistleri de gelir, kahveli toplantısı da yapılır, iş çıkışları da uğranır işte her kesimden gelir diyeyim. Fazla tarif vermeyeyim de turistik ve şehrin en işlek mekanı, yaz-kış bir günü boş geçen bir yer değil. Kafeterya-canlı müzik-nargile-masa oyunları-maç seyredilen ayrı bir büyük ekran ve alan-çocuk bölümü, bir kısmı içkili servis bir kısmı çay bahçesi vs vs... Büyük bir yer ve sürekli sirkülasyonda. Çok insan görecek, çok şehirden ve ülkeden belki de... O yüzden iyi olmak zorunda Shoryuken. (İyi ki fazla tarif etmedim :KK70: )

Umarım yaparım yapabilirim.
Sana gösterdiklerimde de hatalar dolu, fırça izleri var bazısında mesela, demiştim sanırım o zaman ve senin de ilk yağlı boya tecrübendi ve gayet başarılı bulmuştum. Hatalarım illa olacak, ben de bir profesyonel değilim öğrenciliğimin yarısında bile değilim (ve üstelik yağlı boyayı ilk kez öyle bir alan için kullanacağım. 50 ye 50 tuvallere yaptığım resimler filan hikaye kalıyor yanında. İnşallah olur, olursa zaten mucizelere inanmaya başlayacağım :)))
Süreci de paylaşacağım, ölçüler elime bi geçsin. Bir de adam akıllı ne alınacak konuşulsun... Hayırlısı :/

Son düzenleme:
Canım oraya ne çizersen çiz sanat eseri olur :) anlayamayan insan oturur düşünür, acaba ressam bu resimde ne anlatmak istemişş... :) ona bile alıcı gözle bakılır. Ağacın yamuk mu oldu, onun bir anlamı var :) Denizin dalgaları yapmacık mı oldu, çocuksu bir hava katmak istedin. Ressam hem ciddiyetten uzak takıldı, hem de anlamlar yükledi. Olay bu. Resim yapmanın güzelliği burada işte. Büyüsü bu. Hisler önemli. Adam orada mükemmel bir manzara fotoğrafı isteseydi gider büyük bir tablo alırdı. Kusursuz manzarayı görürdü orada. Adam çizilmesini istiyor, çünkü biraz yamulmalar istiyor. Doğal bir dokunuş istiyor. O yüzden rahatsın sen.
Ben hep görüyorum, cafeye saçma sapan şekiller çizip boyayıp bir köşe oluşturmuşlar o şekilde. Ama ortamı nasıl modernize etmiş inanamazsın. Ama o resmi cafenin duvarında değilde ilkokul öğrencisinin resim defterinde görsen garip gelir.. Karalama gibi. :) Anlayacağın, yapacağın şeyi her türlü satarsın karşı tarafa.

Yokuspokus Yokuspokus başka bir üye açsa bu konuyu pek fikrim olmaz yorum yapmazdım belki.seni de tanımıyorum ama yaptığın yorumlar,tarzın hep hoşuma gitmiştir.benim gözümdeki imajin hep cesaretli,istediğini yapabilecek,her türlü üstesinden gelicek bir insansın.fazla heyecan korku yapmış sende.ama bir an önce başlarsan kalmaz korku falan.çok da güzel başarırsın.kendini toparla bence.

Canım oraya ne çizersen çiz sanat eseri olur :) anlayamayan insan oturur düşünür, acaba ressam bu resimde ne anlatmak istemişş... :) ona bile alıcı gözle bakılır. Ağacın yamuk mu oldu, onun bir anlamı var :) Denizin dalgaları yapmacık mı oldu, çocuksu bir hava katmak istedin. Ressam hem ciddiyetten uzak takıldı, hem de anlamlar yükledi. Olay bu. Resim yapmanın güzelliği burada işte. Büyüsü bu. Hisler önemli. Adam orada mükemmel bir manzara fotoğrafı isteseydi gider büyük bir tablo alırdı. Kusursuz manzarayı görürdü orada. Adam çizilmesini istiyor, çünkü biraz yamulmalar istiyor. Doğal bir dokunuş istiyor. O yüzden rahatsın sen.
Ben hep görüyorum, cafeye saçma sapan şekiller çizip boyayıp bir köşe oluşturmuşlar o şekilde. Ama ortamı nasıl modernize etmiş inanamazsın. Ama o resmi cafenin duvarında değilde ilkokul öğrencisinin resim defterinde görsen garip gelir.. Karalama gibi. :) Anlayacağın, yapacağın şeyi her türlü satarsın karşı tarafa.

Bol bol yamulacak zaten ben devam edersem :KK70:
Dedimdi bire bir istiyorum deyince "E fotoğraftan bastırın daha ucuza da gelir, istediğiniz de olur" diye. Mekana özel bir şey istiyorlar tabi, istekleri konuştukça değişti. Hadi yağlı boya işini kotardım diyelim, yaptım baya baya kafamdakine yakın bir şey çıktı ve ben de bakınca "Hah bu fena değil" dedim diyelim, zaten ben kendi gözümden geçersem mekan sahibi hata göremez, resimden anlayanlar görür hataları. İşte diğer sayfada bensanademistim bensanademistim in bahsettiği gibi, teknik bilenler "Şurası olmamış" diye şak diye görür, hocam da görür baksa. Mekan sahibi beğenir bilmediği için.

Bilen birilerinin gelip görme ihtimali illa olacak ve "Rezil" denmemesi için baya bi uğraşmalıyım, hata da olsa "Üslup" denilecek uyuma çekebilmeliyim. Milletin içinde yapmayacak olsam bu işi, inan daha rahat olacak, bir de yaparken göz önünde olacağım ya, geriliyorum.
Aslında bakıyorum konuya, ne desem fazla farazi kalıyor, hepsi şu an bir kurgu. Belki öyle bir ayar çekecekler, ben maksimum rahat olacağım, ya da işte tam ölçüler gelecek, fiyat tartışılacak bir bakmışız oradan dönülecek, adamlar "Kaplama yaptıralım daha iyi" deyiverecek, tamam derlerken ortasında cayacaklar...
Başlamadan, önüne geçip o ilk boyayı vurmadan ne desem havada, ne desem yalan gibi...

Bol bol yamulacak zaten ben devam edersem :KK70:
Dedimdi bire bir istiyorum deyince "E fotoğraftan bastırın daha ucuza da gelir, istediğiniz de olur" diye. Mekana özel bir şey istiyorlar tabi, istekleri konuştukça değişti. Hadi yağlı boya işini kotardım diyelim, yaptım baya baya kafamdakine yakın bir şey çıktı ve ben de bakınca "Hah bu fena değil" dedim diyelim, zaten ben kendi gözümden geçersem mekan sahibi hata göremez, resimden anlayanlar görür hataları. İşte diğer sayfada bensanademistim bensanademistim in bahsettiği gibi, teknik bilenler "Şurası olmamış" diye şak diye görür, hocam da görür baksa. Mekan sahibi beğenir bilmediği için.

Bilen birilerinin gelip görme ihtimali illa olacak ve "Rezil" denmemesi için baya bi uğraşmalıyım, hata da olsa "Üslup" denilecek uyuma çekebilmeliyim. Milletin içinde yapmayacak olsam bu işi, inan daha rahat olacak, bir de yaparken göz önünde olacağım ya, geriliyorum.
Aslında bakıyorum konuya, ne desem fazla farazi kalıyor, hepsi şu an bir kurgu. Belki öyle bir ayar çekecekler, ben maksimum rahat olacağım, ya da işte tam ölçüler gelecek, fiyat tartışılacak bir bakmışız oradan dönülecek, adamlar "Kaplama yaptıralım daha iyi" deyiverecek, tamam derlerken ortasında cayacaklar...
Başlamadan, önüne geçip o ilk boyayı vurmadan ne desem havada, ne desem yalan gibi...
Boşveeeerrr ne kaybedersin :)) her şey insanlar için.. Ki bence iyi resim yapıyorsun. Şahsen benim hiç deneyimim yok ama, bunu dile getirmeme rağmen adam bu resmi yap diyorsa daha yaparım :)) Özgür düşünürüm. Hiç takma kafana. Evde bir iki çalışma yaparsın. İçine sineni oraya aktarırsın.
Çevrende kim olacak? Sergiciler, eleştirmenler olmayacak ya? Oranın çalışan elamanı olacak büyük ihtimal. Sen oraya basit bir çiçek çizsen hayranlıkla seyreder seni :) bu işi izlemek çok zevkli çünkü. Yani bırak baksınlar ne olacak.

Valla konu olmuş 10 küsür sayfa, her şey söylenmiştir ama yine de söylemeden geçemeyeceğim.
Sevgili Gangsta, evimize tadilat yaptırırken öyle iş bilmeyen tipler geldi ki "bunlar da bu işten para kazanıyor" dedik. Öyle iş bilmeyen kuaförlere para kaptırdım ki senelerce düzelmedi saçım. Yani daha mesleğini bile düzgün yapamayan ve gururla etrafta gezinebilen tipler varken neden denemeyesin?
Saygılar :KK70:

Bence yapacaginizi sizde biliyorsunuz. Hatta bittiginde herkeste ilgi uyandirip önünüzü acacak bir resim olacak. Yazilarinizı okudugum kadariyla bu sizi siz yapma yolunda buyuk bir adim. Simdiden tebrikler .

Kızlar son durumu yazayım size, artık hayırlısı dedim çekildim:

Tarihi hatırlayamıyorum da, bu haftadan bi önceki hafta sonuydu sanırım, tekrar bi görüşüldü adamlarla ama ayak üstü oldu biraz, gezmeye çıkmıştık, yol üzerinden mekana da uğradık hani nedir son durum, ölçüler ne zamana verilir ve fiyat konusunda da tam bi anlaşma sağlansın-ne düşünüyorlar öğreneyim istedim.

Adamlar kendi tabelacıları ile konuşmuşlar benden sonra, sticker yapıp geçsek mi demişler, onun fiyatlarını bekliyorlarmış. Ona göre kıyaslayıp düşüneceğiz, haftaya konuşalım dediler, benim de kafa karıştı. Zaten en başında "Manzarayı bastırın geçin bire bir istiyorsanız, hem daha ucuza gelir" demiştim adamlara, ama ille de sen yap, orijinal bi şey olsun diye diretiyorlardı. Sinirlendim açıkçası vaktimi aldıkları için, hani madem dönecektiniz niye ilan veriyorsunuz, ya da niye beni oyalıyorsunuz değil mi? Biraz süzdüm konuşmalarını, adamlar resmen sticker fiyatına yağlı boya resim yaptırma peşinde gibi geldi. Başına geçip boyadığıma değmez.

Geçtiğimiz çarşamba-perşembe netleştirelim filan yine bi laf kalabalığı... "Tamam he" dedim geçtim. Baktım haber gelmedi, gidip ben sormak da istemedim. Çünkü iki kere ben gittim yanlarına, ciddilerse kararlılarsa zaten bana ulaşırlar deyip çekildim, ben mi koşacağım bi de peşlerinde? Neyse işte annem ısrar eder "Gidiversen ne olacak, fiyatı düşük söylesinler boşver sen yap orada adın görünsün, reklamın olsun, bu paradan daha önemli" der ki başta ben de öyle düşünüyordum. Ama gerek buradaki yorumlar, gerek tekrar hocama danışınca fikrim değişmişti.
Bu hafta sonu kursta hocamla tekrar konuştum, "Gangsta yok say, sana dönerlerse fiyatı verir işinize gelirse dersin, öbür türlü çocuk oyuncağına dönecek, kendini de sıkma oldu-olmadı diye, kendi hedefine yoğunlaş bırak" filan dedi çünkü şu iş olayı ilk dillendirildiğinden beri resim yapamaz oldumdu düşünmekten :KK70:
Çalıştığım tabloya 2 haftadır dokunmuyorum, konu açıldığından beri gram fırça oynatmadım, bön bön düşünüp bakıp bekliyordum öyle netleşsin diye. Bi şey karışınca kafamın içinde, dikkatim de dağılıyor çünkü, evin içine daldım işte en son, son açtığım konudan biliyorsunuz.

Kızlar, yani bu mekan boyama işi bka sardı özetle :KK70:

Bunun haricinde, stant olayı var, hocamız gönüllüler seçti, 23 nisan için çocuklara boyama yaptıracak, yüz boyası vb. stantlarda duracak kişiler istedi. Ben de katıldım, kendi kendime evde kudurup duracağıma böyle, en azından bi güzelliğin içinde olurum dedim. Aynı şekilde bir kermes daha varmış, burada da karikatür çizilecek bir stant olacakmış, bir gün ara ile denk düşüyorlar. Ona da tamam dedim. Öyle işte.
İş olmadı, hayırlısı diyelim. Hala daha gerçi adamlar haber verebilir, ne olur biter bilmiyorum ama o kısmı düşünmeme ve "Olmadı" şeklinde yorumlayarak kafamdan atmaya karar verdim.

Güncel: 11. sayfa

Merhaba kızlar nasılsınız? Nasıl gidiyor hayat?

Ya ben yine saçma hallere girdim, lütfen anlatacağım hale gülmeyin olur mu? Eşim 3-4 gündür makaraya sarıyor zaten, ben de sinirlenmeye başladım. İçim içimi yiyor, karman çorman oldum, boyumdan büyük işlere girdim...
Belki de derdim "Başıma durduk yere dert çıkarmak" gibi bir şey. Okuyunca bu hissi alacağınızı tahmin edebiliyorum. :olamaz:

Üstü kapalı yazacağım ifşa olmamak için, eksikleri olacak, bağlantı kuramayacağınız yerleri olabilir yani çok şeapmayın, yazmaya ihtiyacım var, benzer hikayeler duymaya. "Ben de şöyle bir şeyi ilk kez bir sorumluluk altında yaptım ve alnımın akıyla çıktım" demenize, kendinizden anlatmanıza...

Kimileriniz biliyor, kendimce kurstu şuydu buydu bir yeteneğimin üzerine gitmeye çalışıyorum.
Bu süreçte kara kalem başladık, suluboya, guaj falan fıstık... Sonra yeniden akriliğe geçtim.
Anlayacağınız şu an kağıt ve tuval üzeri fena sayılmam resim konusunda. Bir de işte 50x50 cmlerden büyük alan resim yapma tecrübem yok diyeyim. Minik adımlarla, başlangıç ile orta çizgi arasında bir yerlerdeyim bu konuda.

Geçen gün eşim bir ilan görmüş, bakmış ilan tanıdık da "Benimki bu işi kotarır" demiş.
Bana söyledi, dedim "Ne yapacağım, ne diyorsun, ayrıntıları neler?" böyle heyecanla korku arası bir şeyler yaşadım. Hani kendi güvenli alanımda, kafama estiğince çizip boyamak ayrı, birinin siparişi ile emanet bir iş yapmak apayrı haliyle, o sorumluluk hissi şu ufacık konuşma ile bile omuzlarıma bindi.
Eşim de "Bi görüşün konuşun yahu zorla mı, bi bakarsın, yapamam dersen çekilirsin ne olduğu belli değil" filan deyip beni sürükledi diyeyim. İlanda "Yağlı boya yapacak ressamlar aranıyor" gibi bir şeydi baktım.

Yağlı boya yaptın mı hiç derseniz, yapanı yakından gördüm o kadar. :/

Neyse, görüşmeye gittik işte sanırım cuma günüydü. "Bi göreyim bakayım,yapamam derim olmazsa, hem adamlar seni istemeyecek belki ne biliyon?" diyorum içimden, hem koşa koşa gidesim var, hem geri basıyorum filan öyle şeytan çarpmış bir haldeyim. Konu resim olunca da gereksiz bir heyecan yaşadığım doğrudur, hayallerimin istilasına uğruyorum.

İşte oturuldu, dış mekana istiyorlar boyayı yarı kapalı bir yer, ortalama 50 metrekarelik bir alan (ki alanı görünce zaten elim ayağım bi titredi), tavana yakın bir yer (boyama için iskele kurulması gerekiyor) ve tahta üzerine boyama.

Dedim "Benim için resmetme konusunda şu an tüm gördüklerim bir ilk, bu kadar alan, bu kadar yüksekte, tahta üzeri yağlı boya, ömrümde yanından geçmedim." Eşim de, mekanın sahibi olan arkadaşı da "Denersin" diyorlar. Adam ilanına cevap bulamamış haftalardır ya da artık fiyat konusunda mı anlaşamadılar, isteklerini yapamam diyenler mi oldu bilmiyorum, tek aday olarak karşısında beni görünce salası gelmedi sanırım. Sonra "Ne yapılabilir, nasıl bir resim çıkarabiliriz" kısmına geçti. Siyah-beyaz yerel bir manzara resmi istiyor bire bir, yağlı boya. Benim için mümkünsüzün mümkünsüzü... :/ Kaçıp gidesim var bir yandan, bir yandan kendimi deneyesim var, bir yandan kendim için önemli bir adım olacak diyorum çünkü mekan buranın sağlam bi markası diyebilirim, orada benim yaptığım bir şeyin bulunması demek hayalime giden yolda kestirme bulmak gibi bir şey (Çok göz önünde bir yer ve her kesimden insan geliyor oraya), bir yandan korkarım filan...

Sonra daha açık konuştum hani "Bakın dedim ben siyah beyaz yapamam tarzım değil, renk kullanırım", adam "Tamam renkli olsun cart olmadıktan sonra sorun yok" der, ben "Her türlü rengi kullanırım, ayırt etmem, çocuk resmi gibi çıkarırım" derim "Örnek görebilir miyim" der, insta sayfamı gösteririm ve adam "Sizin yapmanızı istiyorum kabulüm, buraya özel bir şey olsun" der. Nereden yan çizmeye kalktımsa, adam da inadına kabul etti. Kızlar ben en son manzara resmini ortaokulda 35e 50 cm kağıt üzerine guajla yaptım :KK70: Şimdi rengarenk, tamamen kendi tarzımda, mekana özel, orijinal, yarı hayali bir manzara resmi ister haldeler benden... "Deneyelim, tamam" dedim ama ilave ettim "Benim için çoğu şey ilk olacak burada, bu sebeple yapamadığım bir noktada takılı kalırsam, sizin de en az zararla döneceğinizden emin olmak isterim" filan dedim. "Siz kafanızı yormayın o kısmına, yaparsınız, bana gösterdiğiniz resimleri siz yaptıysanız, buranın da altından kalkarsınız" dedi adam da, teselli moduna geçti.

Gelin görün ki... Cumadan beri, uykularım yarım...
Hocamla konuştum, "Hocam beni biliyorsunuz, yapabilir miyim, yapamaz mıyım siz söyleyin dürüstçe söyleyin nolur" dedim. "Yaparsın, o potansiyel var sende. Yapamayacak olsan, çekil derdim, istersen yemin de edeyim, yaparsın biraz kendine güven! Ve taslağını hazırlamaya başla şimdiden, yağlı boya videolarını da bol bol izle, akrilikten çok farkı yok sadece su yerine yağ kullanacaksın, yaparsın" dedi... İçime su serpti sağ olsun. Ama sadece o an... "Takıldığın yerde resmin fotosunu at, ben seni yönlendiririm" de dedi, izleyeceğim basit yöntemleri de söyledi, not aldım ettim... Rahatladım... Ama yine sadece o an rahatladım.

Resim kafamın içinde tamamen hazır, zaten oraya baktığım an oluştu ne yapılabilir ama... İcraat?
İçim içimi yiyor kızlar. "Yapamazsan rezil olacaksın biliyorsun değil mi?" diyor bir tarafım.
Eşim zaten halime gülüyor ona ayrı sinirleniyorum, "Hadi bakalım gazan mübarek olsun" deyip sırıtıyor.
Anneme söyledim böyle böyle "Güvenlik önlemini iyi alsınlar" diye başladı o da, iskeleden tersine beyin üstü çakılma ihtimalimi de hatırlattı kendisi sağ olsun.

Bugün pazartesi ve sanki yarı yarıya depresyonda gibiyim; bir yanım "Yaparsın, hatta bunu yaptıktan sonra kendine güvenin gelecek, kendin için yapmak zorundasın" diyor, bir yanım "Ya en kötü ne olabilir basarsın astarı sıfırlarsın hata kaldırır nasılsa manyak mısın ne düşündün be" diyor, "Bir yerden başlaman gerekiyordu, erken değil tam zamanıdır belki" diyor öbür yanım, derinden bir yerden bir korku da "Orada yapamazsan, milletin içinde rezil olacaksın" diyor... İçim şişiyor... Eşimi boğasım geliyor "Neden o ilanı kafama soktun" diye, "Bu işi hakkıyla yaparsan nasıl bir yol kat edeceksin hayal edebiliyor musun" diyorum bazı bazı kendime, "Amma büyüttün alt tarafı resim" diyorum, "Her şey hazır başına gelip oturacaksın ve berbat bir şey çıkarırsan bunu herkes görecek biliyorsun değil mi?" diyorum, diyorum diyorum... Korkuyorum.
Eşin sana iylik olsun diye yapmistir hem yeteneginde var değerlendirme diye soylemistir

Kendinize güvenin. Sektörlerimiz farklı olmakla birlikte ben de 12 sene önce iş hayatina girişte birileri tarafından aksiyonun içine itildim diyebilirim.
Boşluğa düşerim diyorken bir de baktım 12 yıl sonra şu an iyi ki o cesareti almıs ve yapmışım diyorum.
Risk almadan başarı gelmiyor.

X