O kız nasıl delirdi diye sorarlarsa, böyle böyle delirdi diyebilirsiniz :/

Yokuspokus

Nope thanks
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Mart 2016
18.150
76.551
Güncel: 11. sayfa

Merhaba kızlar nasılsınız? Nasıl gidiyor hayat?

Ya ben yine saçma hallere girdim, lütfen anlatacağım hale gülmeyin olur mu? Eşim 3-4 gündür makaraya sarıyor zaten, ben de sinirlenmeye başladım. İçim içimi yiyor, karman çorman oldum, boyumdan büyük işlere girdim...
Belki de derdim "Başıma durduk yere dert çıkarmak" gibi bir şey. Okuyunca bu hissi alacağınızı tahmin edebiliyorum. :olamaz:

Üstü kapalı yazacağım ifşa olmamak için, eksikleri olacak, bağlantı kuramayacağınız yerleri olabilir yani çok şeapmayın, yazmaya ihtiyacım var, benzer hikayeler duymaya. "Ben de şöyle bir şeyi ilk kez bir sorumluluk altında yaptım ve alnımın akıyla çıktım" demenize, kendinizden anlatmanıza...

Kimileriniz biliyor, kendimce kurstu şuydu buydu bir yeteneğimin üzerine gitmeye çalışıyorum.
Bu süreçte kara kalem başladık, suluboya, guaj falan fıstık... Sonra yeniden akriliğe geçtim.
Anlayacağınız şu an kağıt ve tuval üzeri fena sayılmam resim konusunda. Bir de işte 50x50 cmlerden büyük alan resim yapma tecrübem yok diyeyim. Minik adımlarla, başlangıç ile orta çizgi arasında bir yerlerdeyim bu konuda.

Geçen gün eşim bir ilan görmüş, bakmış ilan tanıdık da "Benimki bu işi kotarır" demiş.
Bana söyledi, dedim "Ne yapacağım, ne diyorsun, ayrıntıları neler?" böyle heyecanla korku arası bir şeyler yaşadım. Hani kendi güvenli alanımda, kafama estiğince çizip boyamak ayrı, birinin siparişi ile emanet bir iş yapmak apayrı haliyle, o sorumluluk hissi şu ufacık konuşma ile bile omuzlarıma bindi.
Eşim de "Bi görüşün konuşun yahu zorla mı, bi bakarsın, yapamam dersen çekilirsin ne olduğu belli değil" filan deyip beni sürükledi diyeyim. İlanda "Yağlı boya yapacak ressamlar aranıyor" gibi bir şeydi baktım.

Yağlı boya yaptın mı hiç derseniz, yapanı yakından gördüm o kadar. :/

Neyse, görüşmeye gittik işte sanırım cuma günüydü. "Bi göreyim bakayım,yapamam derim olmazsa, hem adamlar seni istemeyecek belki ne biliyon?" diyorum içimden, hem koşa koşa gidesim var, hem geri basıyorum filan öyle şeytan çarpmış bir haldeyim. Konu resim olunca da gereksiz bir heyecan yaşadığım doğrudur, hayallerimin istilasına uğruyorum.

İşte oturuldu, dış mekana istiyorlar boyayı yarı kapalı bir yer, ortalama 50 metrekarelik bir alan (ki alanı görünce zaten elim ayağım bi titredi), tavana yakın bir yer (boyama için iskele kurulması gerekiyor) ve tahta üzerine boyama.

Dedim "Benim için resmetme konusunda şu an tüm gördüklerim bir ilk, bu kadar alan, bu kadar yüksekte, tahta üzeri yağlı boya, ömrümde yanından geçmedim." Eşim de, mekanın sahibi olan arkadaşı da "Denersin" diyorlar. Adam ilanına cevap bulamamış haftalardır ya da artık fiyat konusunda mı anlaşamadılar, isteklerini yapamam diyenler mi oldu bilmiyorum, tek aday olarak karşısında beni görünce salası gelmedi sanırım. Sonra "Ne yapılabilir, nasıl bir resim çıkarabiliriz" kısmına geçti. Siyah-beyaz yerel bir manzara resmi istiyor bire bir, yağlı boya. Benim için mümkünsüzün mümkünsüzü... :/ Kaçıp gidesim var bir yandan, bir yandan kendimi deneyesim var, bir yandan kendim için önemli bir adım olacak diyorum çünkü mekan buranın sağlam bi markası diyebilirim, orada benim yaptığım bir şeyin bulunması demek hayalime giden yolda kestirme bulmak gibi bir şey (Çok göz önünde bir yer ve her kesimden insan geliyor oraya), bir yandan korkarım filan...

Sonra daha açık konuştum hani "Bakın dedim ben siyah beyaz yapamam tarzım değil, renk kullanırım", adam "Tamam renkli olsun cart olmadıktan sonra sorun yok" der, ben "Her türlü rengi kullanırım, ayırt etmem, çocuk resmi gibi çıkarırım" derim "Örnek görebilir miyim" der, insta sayfamı gösteririm ve adam "Sizin yapmanızı istiyorum kabulüm, buraya özel bir şey olsun" der. Nereden yan çizmeye kalktımsa, adam da inadına kabul etti. Kızlar ben en son manzara resmini ortaokulda 35e 50 cm kağıt üzerine guajla yaptım :KK70: Şimdi rengarenk, tamamen kendi tarzımda, mekana özel, orijinal, yarı hayali bir manzara resmi ister haldeler benden... "Deneyelim, tamam" dedim ama ilave ettim "Benim için çoğu şey ilk olacak burada, bu sebeple yapamadığım bir noktada takılı kalırsam, sizin de en az zararla döneceğinizden emin olmak isterim" filan dedim. "Siz kafanızı yormayın o kısmına, yaparsınız, bana gösterdiğiniz resimleri siz yaptıysanız, buranın da altından kalkarsınız" dedi adam da, teselli moduna geçti.

Gelin görün ki... Cumadan beri, uykularım yarım...
Hocamla konuştum, "Hocam beni biliyorsunuz, yapabilir miyim, yapamaz mıyım siz söyleyin dürüstçe söyleyin nolur" dedim. "Yaparsın, o potansiyel var sende. Yapamayacak olsan, çekil derdim, istersen yemin de edeyim, yaparsın biraz kendine güven! Ve taslağını hazırlamaya başla şimdiden, yağlı boya videolarını da bol bol izle, akrilikten çok farkı yok sadece su yerine yağ kullanacaksın, yaparsın" dedi... İçime su serpti sağ olsun. Ama sadece o an... "Takıldığın yerde resmin fotosunu at, ben seni yönlendiririm" de dedi, izleyeceğim basit yöntemleri de söyledi, not aldım ettim... Rahatladım... Ama yine sadece o an rahatladım.

Resim kafamın içinde tamamen hazır, zaten oraya baktığım an oluştu ne yapılabilir ama... İcraat?
İçim içimi yiyor kızlar. "Yapamazsan rezil olacaksın biliyorsun değil mi?" diyor bir tarafım.
Eşim zaten halime gülüyor ona ayrı sinirleniyorum, "Hadi bakalım gazan mübarek olsun" deyip sırıtıyor.
Anneme söyledim böyle böyle "Güvenlik önlemini iyi alsınlar" diye başladı o da, iskeleden tersine beyin üstü çakılma ihtimalimi de hatırlattı kendisi sağ olsun.

Bugün pazartesi ve sanki yarı yarıya depresyonda gibiyim; bir yanım "Yaparsın, hatta bunu yaptıktan sonra kendine güvenin gelecek, kendin için yapmak zorundasın" diyor, bir yanım "Ya en kötü ne olabilir basarsın astarı sıfırlarsın hata kaldırır nasılsa manyak mısın ne düşündün be" diyor, "Bir yerden başlaman gerekiyordu, erken değil tam zamanıdır belki" diyor öbür yanım, derinden bir yerden bir korku da "Orada yapamazsan, milletin içinde rezil olacaksın" diyor... İçim şişiyor... Eşimi boğasım geliyor "Neden o ilanı kafama soktun" diye, "Bu işi hakkıyla yaparsan nasıl bir yol kat edeceksin hayal edebiliyor musun" diyorum bazı bazı kendime, "Amma büyüttün alt tarafı resim" diyorum, "Her şey hazır başına gelip oturacaksın ve berbat bir şey çıkarırsan bunu herkes görecek biliyorsun değil mi?" diyorum, diyorum diyorum... Korkuyorum.

Son düzenleme:
ay amma sıkıntıya sokmuşsun kendini.
yaptığın geri dönüşü olmayacak birşey olsa neyse. beğenilmezse bir boya tamam.
bu mantıkla düşün.
sonuçta herkesin kesin ve net beğenip beğenmeyeceği belli olan birşey koymayacaksın ortaya ille beğenende olacak beğenmeyende. sen içinden geldiği gibi yap gerisini boşver

Vallahi gansgta bende yaparsin izlenimi olustu hatta baya guvendim bu konuda sana bence basarirsin sen kalkarsin altindan hata telafi eder bir proje hem kendini göstermek için süper bir olanak yaparsin o potansiyel var sende gördüğün an hayalimde canlandı diyorsun bence güzel olacak herşey başarılar dilerim kafana kask beline halat takmayı unutma

Kendinizi böyle şartlarsanız, kasarsanız istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Rahat olun, kimsenin yönlendirmesine ihtiyacınız yok,hayal gücünüzün sınırlandırılmasına da... Eminim üstesinden gelirsiniz, ki sizden başka bu durumu sorun eden yok anladığım kadarıyla :KK45:Rahat olun ve kendinize güvenin rezil olacak bir durum yok asla

"Yapamazsan rezil olacaksın biliyorsun değil mi?" diyor bir tarafım.
Niye rezil olacaksın hacı?
Kendinehas'ın resmimi çiz dememiş ki adam sana :KK53: - çirkinlik babında kendime dokandırdım :KK70: ilk ve sondur zaten :KK70:
Eline fırçayı alınca enfes bir görüntü çıkacak ortaya, ki adam da sen ne dersen kabul etmiş.
Hocan da yanında, e KK da yanında gördüğün üzere.En Büyük KK

Yaparsın, yapacaksin, yaptıktan sonra iyi ki yaptım diyeceksin :) sadece zevk almaya bak. Yağlı boya çok zevkli. Çizerken bir de müzik dinle. Kop dunyadan. Oh mis. Valla benim bile canım çekti :KK70:

Olmaz diye bişey yok.
Devammm.. :super: :KK9:
Amaan yanmışım resmine baktın olmuyor sıfırlar çekilirsin. Yaparsan potansiyelini görmüş olacaksın, yapamazsan da potansiyelini görmüş olacaksın. :KK70:

Ne var bunda rezil olacak?Yapamamak ayıp mı?

Yapamazsan boyarsın üstünü kapatırsın kusura bakma dersin olur biter.

Sen atıp tutmamışsın ki şöyle yaparım böyle yaparım diye?

Aklında kalmaz dene.

Sen yaparsın.Ben sana güveniyorum.:KK5: (gazı da verdim):KK9:

Siz delirmezsiniz önce onu söyleyim:halay:kaygi makul seviyelerde iyidir. Başarıya ulaşmada iyi yardımcıdır. Dönüşü olmayan bir yol değil hem. Kusur olursa boyar boyar yeniden cizersiniz. Ben yapabileceginizi düşünüyorum. Allah yardımcınız olsun.

Yağlı boya daha önce yapmamışsınız. Bu yüzden ben gerçekçi konuşacağım. Maalesef yapamazsınız. Ablam tablo yapıyor ondan biliyorum.

Çok güzel bir sey bence. Keske bana da koca duvar verip çiz boya deseler. En kötü ihtimal geri donulemeyen bir sey degil olmadi duvari eski rengine boyarsın. Bence yaparsın.

Ne yazacağımı da bilmiyorum, çok teşekkür ederim içim hafifledi yorumlarınızla. Tek tek alıntı yapsam saçmalayacağım (Hoş böyle de saçmalayacak gibiyim)... Teşekkür ederim. Şu sıkıntı, günlerdir beni mahvetti.
Bugün kursu ektim evde kahvenin sigaranın dibine vurdum, hani bi duvar önüne ellerim başımda çökmediğim kaldı. Bu kadar korkunun yersiz olduğunu da biliyorum. Ama güvenim niçin bu kadar kırık bu konuda, anlayamıyorum da. Kendi kendimi yedim.

Dediğiniz gibi adama da açıkça söyledim olduğu gibi, yüksekten uçmadım, yağlı boya filan hata kaldırır üstünü düz boyasam yeniden yapsam da olur, ya da "Ben yapamadım eyvallah" deyip çekilsem de olur evet... Yapamazsam deyip düşününce bu kadar basit olmuyor, sabahın ya da gecenin bir körü çalışmaya başlarım muhtemelen mekan henüz açılmadan, ama ne bileyim gelen gidenler ben çizerken izleyecek, oradaki görevliler görecek, göz önünde olacağım onun stresi de olacak, insanlar izlerken de hiç resim yapmadım ben, gözden ırak olsam ah... Berbat yaparsam diyorum, bir ton şey. Çok gereksiz yoruyorum kendimi ya hakikaten çok saçmalıyorum. :/ Basit görmem gerekiyor belki. Yaparsam yaparım, yapamazsam yapamam denedim deyip çekilsem, yapamazsam yolun başında kırılacağım... Hırs da olur diyorum yapamazsam. Çok hayat memat meselesi yaptım ben bunu ya. Kendime bi tokat neyim atayım. Şizofrene bağladım iyice :/

X