Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) - Takıntı Hastalığı Bilgi Ve Paylaşım Alanı

Ne derece takinti bilmiyorum ama uzun bir sure ; ornegin bi catali pencere kenarinda biraktim diyelim ve o gun iyi bir sey oldu guzel haber aldim, ben o catali oradan kaldiramiyor yillarca birakiyordum. Gari garip yerlerde alakasiz esyalar doluydu. Degistirirsem yerlerini kotu bisi olacak saniyordum. Birgun darlandim hepsini topladim gunlerce takip ettim birsey olmadi , ben de biraktim bu aliskanligi

Meşguliyetin yok mu. Defol okb. Git başımdan. Senden korkmuyorum. Beni kandıramazsın de
Elbette var meşguliyetim. Eskiye nazaran çok daha iyiyim bu sene. Bazen kötü olumsuz bir düşünce gelip de beni rahatsız ettiği zaman "git başımdan" deyip kovuyorum beni rahatsız eden bir insanı kovar gibi.

Bu düsüncelerim normalmi ben elimi nereye dokunsam yikayasim geliyor mesela birinin pis eli degdi oraya oraya minnacik elim degse bile yikiyorum misal veriyim normalmi diye yorumlarmisiniz , gecen gün kardesime kalmaya gittik enistem dus almis dus havlusunuda elimizi kuruladigimiz havlunun yanina asmis elimi yikamisdim kuruladim normal yanindaki havluyla sonra elimi kremliyecektim kremime dokunurken elime birsey geldi sanki böyle ne biliyim kuru birsey igrendim ama emin degildim ne olduguna sonradn yikadim kremimin üzerini ama orda ceketimde vardi kremin yaninda sonra eve geldim ceketimi astim onun üstünede baska bir ceketimi asmisdim onu giyerken toz gibi birsey vardi üstünde yine elime bir parca birsey geldi yikamaya attim ordan oraya bulasmisdir diye bu düsünce normalmi anlatabildimmi sizde olsaniz takarmiydiniz?

Bir okb hastası olarak söylüyorum düzeliosun ama okb nin türüne bağlı değişio örn bende düşünce takıntısı vardı yasadıgım kötü olaylara takılı kalıodum kuruyodum olayları iyice büyütüodum.en iyi denilen bikaç osikatra gittim ilaçlar kullandım kilo aldım gecmedi son 5 aydır başka doktor ve ilaç kullanıyorum gecti ilaçları bırakmadım koruma için kullanıyorum dogru ilaç doğru teşhis düzenli kullanım ve inanmak sonucu gecer

Bana da yardımcı olabilir misiniz?

Yakın zamanda işten ayrıldım şuan evde dinleniyorum ve yapmak istediğim meslek için kendimi geliştiriyorum (eğitim videosu ve kitap ile).

Uzun zamandır platonik olarak sevdiğim çocuk bilerek ve isteyerek canımı yakacak birşey yaptı (bu kişiyle hiç buluşmadık). Bu olaydan sonra büyük üzüntü yaşadım ama toparlandım. Sonra ben de okb başladı (daha önce okb yaşadığım zamanlar olmuştu).

Takıntım şu; imzaladığım belgelerle ilgili ileride bana bir kötülük yapılır mı? İş yerinin isteğiyle imzaladığım şeyler oldu ama bunlar her çalışan tarafından imzalanmış şeyler. Mesela katılmadığım bir eğitim için imza attım. Bu eğitimi kimler veriyor? İleride hukuksal açıdan bir sorun çıkar mı? Biliyorsunuz FETÖ olayı yaşadık, birçok masum insan iftiraya uğradı. Kurunun yanında yaş da yandı. Bir diğeri de, imzaladığım belgeler kötü niyetli kişilerin eline geçer mi? Belgeye sonradan ekleme yapıp beni maddi zarara uğratabilirler mi? Mantık olarak düşününce hiçbir sorun çıkmayacağına eminim ama bu takıntılar yaşam kalitemi düşürmeye başladı. Ben sadece hedeflediğim şeylere odaklanmak ve kafamı sadece çalışmaya vermek istiyorum.

Arkadaşlar bu hastalığı atlatan oldu mu terapiyle veya kullandığı ilaçla? zor zamanlardan geciyorum?

Arkadaşlar bu hastalığı atlatan oldu mu terapiyle veya kullandığı ilaçla? zor zamanlardan geciyorum?
Merhaba, ben 4 senedir OKB hastasiyim, hamileliğimde başladı bir anlık korkuyla.
Önce el yıkama takıntısı, sonra çıplak elle dokunamamayla ve temizlik takintisiyla devam etti sonra kafamda çeşitli senaryolar kurarak aşırı takıntılı hale gelmistim. İleri derecedeysi benimkisi mesela evden dışarı çıkmasın mikrop kapcam diye ya da bı hastalık ya da olay mi gördüm hemen bende olacak gibi korkmaya başladım kendimi çok korkuturdum. Aşırı takıntılı biriydim bazen ölmek bile istiyordum bir de hamileliğimde başladı çok çok zorlanıyordum hayat bana ×2 kat daha zor geliyordu. Doktora felan da gittim ama ilaç hiç kullanmadim.
Bunu doktor değil kendi beynimde kendim bitirmeliyim dedim hep. Zorla insan içine girmeye başladım sosyalleşme ye basladim dokunmaya başladım içim içimi yese de yapamadığım her şeyi yapmaya başladım ve elimden geldiğince evde yalnız kalmamaya basladim. Tabi bunları yapmam yıllarımı aldı çok şükür şuan çoğu gitti azı kaldı inşaallah bir gün tamamen kurtulmak bu takintilarimdan en büyük tavsiyem size sosyalleşmek.

Merhaba benim okb baslangicim vardi fakat klasik temizlik hastaları gibi degildim ben. Benimkisi dış görünüşümle ilgili takıntılardi. Aynaya saatlerce bakıp suratımda hep bir kusur arardım ve saatlerce ağlama krizlerine girerdim. Zaten okb ansiyete ile birlikte ilerliyor. İçimde hep bir kaygı olurdu. Acaba yüzümde yara ya da leke çıktı mı diye düşünürdüm ve tepki olarak da aynaya bakardım, Google araştırması yapardim. Bir gün ailem dayanamadı ve doktora götürdü. Okb başlangıcı ve anksiyete teşhisi konuldu. Bu olaylar 2017-2018 civarlarinda yaşandı. O günden beri ilaç kullanıyorum. Eskisi gibi değilim. Artık ağlama krizleri falan olmuyor. Aynaya çok uzun baktığım zaman kendimi uyarıyorum. Yüzünde bir şey yok her zamanki gibisin diye kendime teselli veriyorum. Okb biraz azaldi fakat kaygılı dusuncelerim devam ediyor. Ilaclarim da yarıya düşürüldü. Artik ataklar gecirmiyorum. Arada anskiyetik düşünceler geliyor fakat başka şeylerle uğraşarak anlatabiliyorum.

OKB'nin en ilginç ve zorlu çeşitlerini yaşamış ve atlatmış olarak benzer problemleri olan kişilere destek olmaktan mutluluk duyarım. Uyku takıntısı, hastalık hastalığı, kötü düşünceler, bitmeyen panik ataklar, delirdiğimi düşünmem ve bunlara bağlı stres, geçici işitme kaybı, huzursuz bacak sendorumu ve kaybolup giden günler :) geriye baktığımda ne kadar komik olduğunu anlıyorum. Herşey sadece ve sadece bizim kuruntumuz. Hayatımızda küçük dokunuşlar, hekimimiz ve hekimin vereceği ilaç takviyeleri ile çok kolay üstesinden gelebileceğimiz birşey. Yardıma ihtiyacı olana destek olmaktan mutlu olurum :)

OKB'nin en ilginç ve zorlu çeşitlerini yaşamış ve atlatmış olarak benzer problemleri olan kişilere destek olmaktan mutluluk duyarım. Uyku takıntısı, hastalık hastalığı, kötü düşünceler, bitmeyen panik ataklar, delirdiğimi düşünmem ve bunlara bağlı stres, geçici işitme kaybı, huzursuz bacak sendorumu ve kaybolup giden günler :) geriye baktığımda ne kadar komik olduğunu anlıyorum. Herşey sadece ve sadece bizim kuruntumuz. Hayatımızda küçük dokunuşlar, hekimimiz ve hekimin vereceği ilaç takviyeleri ile çok kolay üstesinden gelebileceğimiz birşey. Yardıma ihtiyacı olana destek olmaktan mutlu olurum :)
Ah o kuruntular bir de o an gerçeklik algısıda gidiyor ya çok korkunç bir döngü

X