Oğlum birden kekeme oldu.

Ben özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum. Kekemelik yaşayan çocuklarımız var genetik olan sonradan olan ama hepsi çok güzel yol katetti özellikle küçük yaştakiler daha hızlı atlattı. biraz sabredin korkmayın 2 -5 yaş arası dil gelişiminin aktif olduğu yıllardır kekemelik yaşanabilir tabiiki geçecek ama siz canınızı sıkar ve ona da yansıtırsanız psikolojik olarak sorun devam eder çözümü zorlaşır terapilerinizi aks
İnşallah dediğiniz gibi olur çok teşekkür ederim kekemelik yaşayıp hiçbirşey kalmayan geçmiş olan çocuklar varmı ve kaç sene böyle sürüyor acaba bizim 10 ay oldu da ☹️

Herkese merhaba ben senelerdir bu siteyi çok severek takip ediyorum ama birgün benimde derdimi yazacağım aklımın ucundan geçmezdi. 3,5 yaşında bir oğlum var çok erken konuşmaya başlamıştı fakat 33 aylıkken birden bir sabah uyandı ve kelimeleri takılarak konuşmaya başladı. 10 aydır bu problem devam ediyor hergün ağlayarak geçiyor o kadar üzgünüm ki bunu sadece aynı durumu yaşayan anneler anlar çocuğum konuşurken ben kahroluyorum gecem gündüze karıştı buarada terapist e başladık biraz faydası oldu ama çok korkuyorum kalıcı olmasından bu olayı yaşayan tecrübeli annelerden yardım bekliyorum..
Korkmuş olabilir ağzına çakıl taşı koyun konuşmaya çalışsın geçer diye biliyorum ama sizinki daha 3 buçuk yaşında yutar taşları çok tehlikeli olur terapist en iyisi ya

Tamamen biten var ve yaşı dolayısıyla çok şanslısınız yetişkinlerde düzelme daha yavaş ama okul öncesi çocuklarda ben kalıcı olanı görmedim olan da cok cok az. Kendinizi neden bu kadar üzdünüz inanın ağlayacak üzülecek korkulacak bir durum değil kendini ifade ediyor çok hızlı düşünüyorlar herhangi bir zeka problemi yok lütfen siz mutlu olun çocuğunuzun da özgüveni zedelenmesin.Allah size bağışlasın😊 kalıcı olsaydı bile ne kaybederdi ki?

Tamamen biten var ve yaşı dolayısıyla çok şanslısınız yetişkinlerde düzelme daha yavaş ama okul öncesi çocuklarda ben kalıcı olanı görmedim olan da cok cok az. Kendinizi neden bu kadar üzdünüz inanın ağlayacak üzülecek korkulacak bir durum değil kendini ifade ediyor çok hızlı düşünüyorlar herhangi bir zeka problemi yok lütfen siz mutlu olun çocuğunuzun da özgüveni zedelenmesin.Allah size bağışlasın😊 kalıcı olsaydı bile ne kaybederdi ki?
Amin çok teşekkür ederim ben sadece çocuğum okul zamanı çok üzülür zorluk çeker die üzülüyorum yoksa evladım çok şükür sağlıklı en önemlisi o ama ne biliyim kafama takıyorum işte

Peki yiğeniniz tedavi için geç mi kaldı acaba biz terapi alıyoruz şuan baya yol katettik ama umarım tamamen biter tek temennim bu 😐
Merhabalar benm kızımda da aniden başladı kekemelik 5 gün oldu bugün dil terapistine götürdük haftaya başlayacağız inşallah terapiye. Uzman düzeleceğini söylüyor fakat çok endişeliyim. Sizin çocugunuzun geçti mi acaba inşallah geçmiştir

Merhaba benim kızımda yaklaşık 1.5 aydır bu durumu yaşıyor terapiye başladık henüz 1 kez aldık ama şimdide konusmak istemiyor ıhı evet tamam diye kısa cevapları seçiyor meyve mi su mu diye sorduğumda birine evet diyip kapatıyor konuyu. Şarkısını söylüyor ama cvp vermeye gelince suskun kalıyor inanın bende çok üzüldüm bu durumu da sorucam terapiste.

Kesinlikle tedaviye goturun ve aksatmayin cocugunuz kekelediginde kimse gulmesin dalga gecmesin saka dahi olsa bu daha da etkiler. Ben de cocukken bir korku sonrasi kekeme oldum yasim 35 halada kekelerim ama azaldi bazi taktikler uyguladigim icin. Insallah gecici birseydir ama uzulerek soyluyorum kekeme hep hayatinizda olacak

Merhabalar . Evli misiniz ? Çocuğunuz var mı ? Bende küçükken kekemeydim. Kendi yöntemlerimle kurtuldum . Şimdi bir kızım var 20 aylık ve kekeme olacak diye çöl korkuyorum

Ben özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum. Kekemelik yaşayan çocuklarımız var genetik olan sonradan olan ama hepsi çok güzel yol katetti özellikle küçük yaştakiler daha hızlı atlattı. biraz sabredin korkmayın 2 -5 yaş arası dil gelişiminin aktif olduğu yıllardır kekemelik yaşanabilir tabiiki geçecek ama siz canınızı sıkar ve ona da yansıtırsanız psikolojik olarak sorun devam eder çözümü zorlaşır terapilerinizi aksatmayın
Merhabalar . 30 yaşındayım ve yıllardır kekemeyim. Kalıtsal bizde babam amcam ve kuzenimde kekeme . Şimdi 20 aylık bir kızım var ve kekeme olacak diye çok korkuyorum . Çalıştığınız yerde genetik kekeme çocuk oranı fazla mı ? Yüzde yüz düzelme şansları yok mu ?

Merhaba benim kızımda yaklaşık 1.5 aydır bu durumu yaşıyor terapiye başladık henüz 1 kez aldık ama şimdide konusmak istemiyor ıhı evet tamam diye kısa cevapları seçiyor meyve mi su mu diye sorduğumda birine evet diyip kapatıyor konuyu. Şarkısını söylüyor ama cvp vermeye gelince suskun kalıyor inanın bende çok üzüldüm bu durumu da sorucam terapiste.
Merhabalar. Ailede kekemelik öyküsü var mı ? Genetik olma durumu olabılır mi

Merhabalar . 30 yaşındayım ve yıllardır kekemeyim. Kalıtsal bizde babam amcam ve kuzenimde kekeme . Şimdi 20 aylık bir kızım var ve kekeme olacak diye çok korkuyorum . Çalıştığınız yerde genetik kekeme çocuk oranı fazla mı ? Yüzde yüz düzelme şansları yok mu ?
Merhaba Yarı yarıya diyelim. Siz korkup ona belli ederseniz o da bunun farkına varıp bu durumu dikkat cekmek icin kullanabilir. Sıradan hayatınıza devam edin kekemelik zor ama kötü bir şey değil ki. Öğrencilerim öyle zeki öyle tatlılardı ki eminim siz de öylesiniz 💓 bu illa olacak birşey değil biraz yetiştirmeden kaynaklı psikolojik olarak da cocuk da görülebiliyor o yüzden lütfen takmayın kafanıza 🌸🌸🌸

Merhaba Yarı yarıya diyelim. Siz korkup ona belli ederseniz o da bunun farkına varıp bu durumu dikkat cekmek icin kullanabilir. Sıradan hayatınıza devam edin kekemelik zor ama kötü bir şey değil ki. Öğrencilerim öyle zeki öyle tatlılardı ki eminim siz de öylesiniz 💓 bu illa olacak birşey değil biraz yetiştirmeden kaynaklı psikolojik olarak da cocuk da görülebiliyor o yüzden lütfen takmayın kafanıza 🌸🌸🌸
Öncelikle çok teşekkür ederim vakit ayırıp cevap yazdığınız için. Okadar zor bir öğrencilik hayatı geçirdim ki çok Zeki olmama rağmen sınıfta sessiz rolü oynadım kendi çabamla öğretmen oldum. Eşim bile bilmiyor kekeme olduğumu kendim aştım. Ama inanın her bir günü çok zordu hep derim düşmanımın başına vermesin Rabbim . Özgüveni yerle bir eden durum çünkü . İnsallah kızımda ve bütün çocuklarımızda görülmesin diye dua ederim hep🤲🏻

Öncelikle çok teşekkür ederim vakit ayırıp cevap yazdığınız için. Okadar zor bir öğrencilik hayatı geçirdim ki çok Zeki olmama rağmen sınıfta sessiz rolü oynadım kendi çabamla öğretmen oldum. Eşim bile bilmiyor kekeme olduğumu kendim aştım. Ama inanın her bir günü çok zordu hep derim düşmanımın başına vermesin Rabbim . Özgüveni yerle bir eden durum çünkü . İnsallah kızımda ve bütün çocuklarımızda görülmesin diye dua ederim hep🤲🏻
Doğrudur maalesef okul hayatında böyle durumlar zor oluyor gerçekten.İnşallah çocuklarınız hiç bir sorun sıkıntı yaşamaz ömrü boyunca sağlıklı mutlu olur korkmayın 🤲🏻 kendi kendinize nasıl aştınız maşallah azminize🤩

Ben yaşadım canım aynen öyle erkenden konuştu ve çok güzel konuşurken birden aşırı takılmalar başladı. Biz pedagog a gittik 4 yaşına kadar normal olduğunu, eğer ilk konusmaya başladığında böyle değilse sonradan olduysa geçici olacağını söyledi. Sadece sizin yapmanız gereken çocuk ne kadar takilsada siz tamamlamayin bırakın kendisi tamamlasin sözünü bitene kadar sabırla dinleyin etraftan da müdahale edilmesine izin vermeyin. Çocuk kendisi başlayıp kendisi tamamlayacak yani. Bunun dışında kreşe gitmesi faydalı olur kurumsal bir yere. Bizim geçti şu an yüzde 95. Hiç canınızı sıkmayın.

Ha bu arada dil gelişiminin en kapsamlı kısmında çıkarmış bu kekeleme olayı.Dilinin inceliklerini kavrama becerisi gelişirken. Dört yaşına kadar hiç bir şey yapmayın eğer devam ederse o zaman terapist tavsiye ettiler bize.

Doğrudur maalesef okul hayatında böyle durumlar zor oluyor gerçekten.İnşallah çocuklarınız hiç bir sorun sıkıntı yaşamaz ömrü boyunca sağlıklı mutlu olur korkmayın 🤲🏻 kendi kendinize nasıl aştınız maşallah azminize🤩
Aşmaya mecbur kaldım başka şansım yoktu😞 ailem bilinçli insanlar degıllerdi beni bir merkeze veya diksiyon kursuna götürmediler . Okumakta çok istıyordum . Heyecanımı yenmeyi öğrendim kendimi rahatlattım. Şimdi çok nadir anlarda olur onda da nefes alıp konuşuyorum. Mesela birisi pat diye ismin nedir dediğinde önce nefes alıp sonra söylüyorum 🙈 ah inanın yaşamayan bilemez. İnsallah çıkmaz kızımda güzel dilekleriniz için çok sagolun

X