Davranış Bozuklukları Oğlum otistik mi yoksa? :(

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

hilaltskn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2014
3
0
Merhabalar, 2.5 yaşında ki oğlum fiziki olarak gayet normal, gülüyor oynuyor zıplıyor..çok fazla emeklemeden yürüdü..Bizim sorunumuz 1-2 ay önce başladı yada biz farkettik..Oğlum küçükken 2 kez bronşiolit tedavisi almak için 4-5 gün hastanede kalmak zorunda olduk hem o hem biz yıprandık bununda etkisi var mıdır bilmiyorum? Hastalığa tekrar yakalanmasın diye doğal olarak çok üstüne düştük..Çok fazla avm yada dışarıya çıkarmadık..bize az da olsa misafir geldi biz bazen seyahat ettik..onun dışında site içerisinde gezdirdik..1-2 ay önce farkettiğimiz olay oğlumuzun ismiyle çağırdığımız zaman bazen bakıp bazen bakmaması..1 yaşındayken dede, baba diyordu bilerek olmasada..şu anda tam 2.5 yaşında sadece gitti diyor..baba diyor fakat bilerek değil..Yaptıkları : boncukları tabaktan şişeye tek tek doldurmak, kürdanları kürdanlığa deliklerinden tek tek atarak koymak, kitapları çok seviyor ona kitap okunmasını çok seviyor..Yerinde duramıyor, koşuyor zıplıyor..oyuncaklarıyla oynuyor genelde arabalar ama normal şekilde sürerek..puzzle yapamıyor..merdivenleri kendisi inip çıkabiliyor, suyu mutfaga gidip masa basında ağlayarak istiyor, bardağa koyup masaya bırakırsanız alıp kendisi içiyor ve tekrar masaya bırakıyor..çatal zorda olsa kullanıyor, kaşık kullanamıyoruz..küpleri canı isteyince üst üste diziyor ama bozmayı daha çok seviyor..birbirimize top atıyoruz fakat ayakla vuramıyoruz...Elimden tut dersem tutuyor, alkış yapıyor, hadi gidiyoruz dersem dış kapıya gidip oturuyor ayakkabılarını giydirelim diye..çak dersek elleriyle çakıyor..Ama ışığı kapat yada şunu ver dersek bir tepki vermiyor..karanlık olunca kendisi gidip ışığı açıyor, kapıları açıp kapatabiliyor..Eve misafir gelince çok hoşuna gidiyor devamlı onunla oynanmasını istiyor..Son 1-2 aydır devamlı dışarı çıkartıyoruz sosyalleşsin diye..küçükken hastalık geçirince evde durmak zorunda olduğumuzdan tv ve tablet olayını fazla verdik..yine son 1-2 aydır tv hiç açmadık tablette vermiyoruz...Bütün bunları görünce bir pedagoktan yardım aldık sosyal olarak çok zayıf dedi ama zekasında problem yok dedi..çocuk psikiyatristine gittik otistik olan çocuklar kesinlikle tepki vermez ilişki kurmazlar dedi..kreşe verin ve evde dil ve eğitici oyunlar oynayın dedi..rahatladık ama hergün gördükçe acaba diyoruz halen..yine Ankarada en iyi çocuk psikiyatristlerini araştırıp bir kişi daha bulduk 2 hafta sonra ona gidicez randevuları dolu olduğu için..birde başka bir çocuk gelişim uzmanına gidiceğiz..Bizimde psikolojimiz çok bozuldu..Benzer durumda olup çocuğu büyüyen ve değişen varsa yardımcı olursa sevinirim ve neler yaptıkları konusunda bilgi verirse çok memnun olurum.. :KK43:

Onunla konustugunuzda gozlerinize bakiyorsa otizmi yoktur.
Bende pedagoji mezunuyum. Bence ebeveyn olarak biraz fazla abartiyorsunuz.
Yasitlarina gore gelisimi cok normal. Cocuk oyun oynarken veya birseylerle mesgul olurken ismiyle cagirdiginda tepki vermemesi normal.
Oyuna kendini tamamen veriyor demekki. Bu bir sorun degil. Bence akisina birakmayi ogrenmeniz lazim.

Yasitlarina gore gelisimi cok normal. Cocuk oyun oynarken veya birseylerle mesgul olurken ismiyle cagirdiginda tepki vermemesi normal.
Oyuna kendini tamamen veriyor demekki. Bu bir sorun degil. Bence akisina birakmayi ogrenmeniz lazim.

Mesela araba sürerken davul zurna çalsanız yine bakmıyor..Ne zaman canı isterse o zaman bakıyor..Ama hoşuna giden bir şey yaparsanız size bakıyor..Yada onunla oyun oynarsanız yada ona şarkı söylerseniz size bakıyor..Yani kısaca canı ne zaman isterse o zaman bakıyor..Bir bakıyorsunuz hadi gel oğlum sarılalım diyorsunuz hiç umursamıyor, ama ertesi kendi koşarak gelip sarılıyor şımarıklık yapıyor..Dışarı çıkmaya bayılıyor, eve sokmazsanız 24 saat dışarıda duracak..

Mesela araba sürerken davul zurna çalsanız yine bakmıyor..Ne zaman canı isterse o zaman bakıyor..Ama hoşuna giden bir şey yaparsanız size bakıyor..Yada onunla oyun oynarsanız yada ona şarkı söylerseniz size bakıyor..Yani kısaca canı ne zaman isterse o zaman bakıyor..Bir bakıyorsunuz hadi gel oğlum sarılalım diyorsunuz hiç umursamıyor, ama ertesi kendi koşarak gelip sarılıyor şımarıklık yapıyor..Dışarı çıkmaya bayılıyor, eve sokmazsanız 24 saat dışarıda duracak..

Siz hic otizmli bir cocugu yakindan gordunuz mu?
Onlar sizinle konustugu zaman gozlerinizin icine bakamazlar,
surekli gozlerini baska yere kaydiripta sizinle iletisim kurarlar.
Gunluk rutinlerini degistirdiginiz zaman tepki gosteriyormu?
Bir kac uzmana danismissiniz, otizm olsa anlasilirdi. Gerci otizminda bir kac cesidi var,
Bazilari gercekten cok zor farkedilebilen cinsten,
Ama yazdiklariniza bakacak olursak bence siz takintilisiniz ve sorun orda.
Bir cocuk her annesi sarilmak istediginde sarilmak zorunda degil,
heleki o an oyun oynuyorsa, oyununu birakipta size gelmesini beklemeyin,
hatta oyun oynarken sizi duymayabilirde bu cok normal.
O yastaki cocuklar oyuna dalip af edersiniz cislerinin geldigini bile unutabiliyorlar.

Siz hic otizmli bir cocugu yakindan gordunuz mu?
Onlar sizinle konustugu zaman gozlerinizin icine bakamazlar,
surekli gozlerini baska yere kaydiripta sizinle iletisim kurarlar.
Gunluk rutinlerini degistirdiginiz zaman tepki gosteriyormu?
Bir kac uzmana danismissiniz, otizm olsa anlasilirdi. Gerci otizminda bir kac cesidi var,
Bazilari gercekten cok zor farkedilebilen cinsten,
Ama yazdiklariniza bakacak olursak bence siz takintilisiniz ve sorun orda.
Bir cocuk her annesi sarilmak istediginde sarilmak zorunda degil,
heleki o an oyun oynuyorsa, oyununu birakipta size gelmesini beklemeyin,
hatta oyun oynarken sizi duymayabilirde bu cok normal.
O yastaki cocuklar oyuna dalip af edersiniz cislerinin geldigini bile unutabiliyorlar.

Bugün çocuk gelişim uzmanı Benal Saraçoğlu hanımla görüştük, oğlumuzu gösterdik..Uzun bir görüşme ve ilk izlenim sonucu olarak tanı koyamayız bu çok büyük bir yelpaze ama gördüğüm kadarıyla değerlendirmek istesek çok başındayız dedi.Yani durumu çok kötü değil ama otizmlidir de denemez dedi. Zaten hiçbir çocuk için kesin otizmli yada değildir diyemeyiz..Sadece eksik olan taraflarını gözlemleyip eksik alanları geliştirmek zorundayız dedi..Kreş önerdi ama ilgilenilmesi gerekli yoksa kreştede kendi halinde oynarsa fayda sağlayamayız kreş yönetimi ile görüşün etkinliklere katılmasını çocuklarla iletişim kurmasını sağlasınlar dedi. Gerekirse bende görüşürüm dedi sağolsun..Bunun yanında özel dersler vericek 1-2 seans daha sonrasında bir 3 ay evde yapmamız gerekenleri belirleyip bir 3 ay devam edicez ve 3 ay sonunda neleri yaptık neleri yapamadık bunları görmemiz lazım. Eğer pozitifse ve yaptıklarımızı aldıysa o zaman sevinir ve böyle devam ederiz ama hiçbir gelişme yoksa o zaman ekstra rehabilitasyon merkezi ve diğer yapılması gerekenleri düşünürüz dedi. Biz çok memnun kaldık her ne kadar çocuk otizmli değil yada otizmli denmese de en azından yapılması gereken herşeyi yapıcaz..Genel olarak yorum eğer geçmişte yaşananlar yada evde yalnız büyümesi ve sosyal uyarıcı eksikliğinden dolayı bu durumdaysa zaten yaptıklarımıza cevap verecektir ama yok vermiyorsa o zaman biyolojiktir, bir tanı ancak o zaman koyabiliriz dedi..Sonuç olarak zorlu bir süreç bizi bekliyor..Dualarınızı ve desteğinizi bekliyorum..Herkese teşekkürler..

Allah kolaylık versin canım..Ev için ne gibi etkinlikler verdi acabaaa...?? Sakıncası yoksa yazabilir misin?

canım bızde senınle aynı durumdayız bızımkı davul fıan çaldığında tepkı verır ,topa goll dıyerek vurabılır atta,mama,arada baba gıbı kelımeler dışında bışe yok 3 bakıcı değiştirdik ve ıkı pedogoga götürdük ve her ay kontrolumuz var.ilkı çocuğun sosyalleşmesi lazım dedı babasıda bıraz utangaç genetıkte olabılır dedi adını her çağırdığımzıda bakmaz canı ısterse,göz temasımız eskıye göre daha ıyı,yemekleri kendısı yıyebılır,parklarda tek başına oynar ıner cıkar vb.diğer doktorumuz uyaran eksıklığı var dedi.çocukla ilgilenılmemış dort duvar arasında dedı bende çalışıyorum ve gurbetteyız.kreşe başlayalı 2 ay oldu öğretmenımız ılk geldığınde utku çok boş bakıyopdu şimdi çok iyiyiz dıyo hadı olum odadan bana herhangi bir oyuncak getır dıyomuş hemen getırıyomuş.bende çok kafaya takıyorum resmen yemeden içmeden kesıldım.
size doktorunuz neler onerdı.hırçınlığımız filanda yok çok şükür

çok yakın arkadasımın cocugu sorunlu.otızm dıye duşunuyorum soylemıyorlar ama çok bellı.5 yaşında oyle şakır şakır konuşamıyor.takıntıları var.bazen davlul çalsanızda dönup sıze bakmıyor.kuçukken babaannesı sureklı tv basına oturtturmuş etkısı olmuştur ıllakı.sizin anlattıklarınız eğer otızm bıle olsa çok başı gbı geldı.dr degılım ama izlenımım bu.sadece sunu soyleyebılırım arkadasımın oğlu pedagog egıtımıne gıdıyor ve krese gıttı.kreşe gıttıken sonra baya sosyaleştı konuşmaları duzeldı baya gelışme var yanı.kreş veya anaokulunun işe yaradıgını soylemelıyım ve kesınlıkle ilgi..

çok yakın arkadasımın cocugu sorunlu.otızm dıye duşunuyorum soylemıyorlar ama çok bellı.5 yaşında oyle şakır şakır konuşamıyor.takıntıları var.bazen davlul çalsanızda dönup sıze bakmıyor.kuçukken babaannesı sureklı tv basına oturtturmuş etkısı olmuştur ıllakı.sizin anlattıklarınız eğer otızm bıle olsa çok başı gbı geldı.dr degılım ama izlenımım bu.sadece sunu soyleyebılırım arkadasımın oğlu pedagog egıtımıne gıdıyor ve krese gıttı.kreşe gıttıken sonra baya sosyaleştı konuşmaları duzeldı baya gelışme var yanı.kreş veya anaokulunun işe yaradıgını soylemelıyım ve kesınlıkle ilgi..

sibel hanım arkadaşınızın çocuğunun takıntıları nedır öğrenebılrımıyım

sibel hanım arkadaşınızın çocuğunun takıntıları nedır öğrenebılrımıyım

tıyatro sıneme gıbı yerlere haytta gıtmez korkar, bazı reklamlara takar bıze gelır gelmez daha kapıdayken şu reklamı açsana der ve sureklı tekrarlar.açmazsan durmaz.açarız sureklı o reklamı açtırır durur .bu saatlerce surebılır.dışarı çıktıklarında mutlaka gaz alırlarmış çunku illa benzınlığe gırmek istermış :26: evlerınde tv bılgısayar yasak

tıyatro sıneme gıbı yerlere haytta gıtmez korkar, bazı reklamlara takar bıze gelır gelmez daha kapıdayken şu reklamı açsana der ve sureklı tekrarlar.açmazsan durmaz.açarız sureklı o reklamı açtırır durur .bu saatlerce surebılır.dışarı çıktıklarında mutlaka gaz alırlarmış çunku illa benzınlığe gırmek istermış :26: Evlerınde tv bılgısayar yasak

çamaşır makınasına veya araba tekerlerine bakıyomu peki.genelde otizm burdanda bellı olabılıyo allah korusun arkadaşın sanırım çok geç farkettı anlattığın kadarıyla çocuk konuşabılıyo ozaman

oğlumun sınıfında 4 yaşında bir otistik çocuk var,ilk başta iletişim kuarmıyordu kimseyle,aile de nerdeyse hiç dışarı çıkarmamış çocuğu..
geçenlerde gördüm,resmen bambaşka bir çocuk olmuş,arkadaşlarıyla iletişimi çok iyi,konuşmaya başlamış,hırçınlığı atmış üzerinden,sosyal bir çocuk olmuş..oğlum devlet anaokuluna gidiyor bu arada..çok mutlu oldum o çocuğu ,o halde görünce....
inaşllah sizin çocularınız da aynı gelişmeleri gösterir,umudunuzu kaybetmeyin..Allah yardımcınız olsun..

çamaşır makınasına veya araba tekerlerine bakıyomu peki.genelde otizm burdanda bellı olabılıyo allah korusun arkadaşın sanırım çok geç farkettı anlattığın kadarıyla çocuk konuşabılıyo ozaman

okadarını bılmıyorum çamaşır makınem banyomda tekerlek olayına hıç dıkkat etmedım.yok 3 yaşından berı pedagoga gidiyo zaten.konşuyo ama çok zor

Merhabalar benim 2.5 yasinda bir yigenim var konusamiyor sadece anne baba dede mama kelimelerini soyluyor..kafasini gozunu bacagini ayagini sorunca gosteriyor hemen. heyecanlaninca parmak uclarinda cirpiniyor bazen de kendi etrafinda donuyor yapma deyince daha cok yapiyor dikkat cekmek istedigi icin yaptigini dusunmek istiyoruz biz :KK43: anne babasi calisiyor anannesi ilgileniyor tabi cocuk surekli tv basinda sosyallesme yok evde ailecek otururken kendi aramizda gulunce agliyor numarasi yapiyor ona guldugumuzu dusunuyor sanirim.bugun krese gitti ilk defa bir saat durdu oyun oynamaya megilli fakat sesten rahatsiz olmus parmak ucunda yuruyup cirpinmis sanirim ablamin morali bozuk dogal olarak insan konduramiyor belirtileride ogrenince..henuz hic bir doktora gitmedik krese 1 ay gonderip degisim olup olmayacagina bakicaz daha sonra karar vericez..lutfen sizlerde fikirlerinizi paylasin bi nebzede olsada bize yardimci olur..

Merhabalar benim 2.5 yasinda bir yigenim var konusamiyor sadece anne baba dede mama kelimelerini soyluyor..kafasini gozunu bacagini ayagini sorunca gosteriyor hemen. heyecanlaninca parmak uclarinda cirpiniyor bazen de kendi etrafinda donuyor yapma deyince daha cok yapiyor dikkat cekmek istedigi icin yaptigini dusunmek istiyoruz biz :KK43: anne babasi calisiyor anannesi ilgileniyor tabi cocuk surekli tv basinda sosyallesme yok evde ailecek otururken kendi aramizda gulunce agliyor numarasi yapiyor ona guldugumuzu dusunuyor sanirim.bugun krese gitti ilk defa bir saat durdu oyun oynamaya megilli fakat sesten rahatsiz olmus parmak ucunda yuruyup cirpinmis sanirim ablamin morali bozuk dogal olarak insan konduramiyor belirtileride ogrenince..henuz hic bir doktora gitmedik krese 1 ay gonderip degisim olup olmayacagina bakicaz daha sonra karar vericez..lutfen sizlerde fikirlerinizi paylasin bi nebzede olsada bize yardimci olur..

2,5 yasindaki cocuklar zaten en fazla 2 kelimeli cumleler kurabilir, 2,5 yasindaki cocuktan baska cocuklarla cok iyi gecinebilmesini felan beklemekte yanlis olur. Bence bu donemde yapilmasi gereken sey yetiskinlerle iletisimi nasil kurduguna bakmak. Kresteki ilk gununde o diger cocuklarin gurultusunden rahatsiz olmasi cok dogal, 4 yasinda hollandada ilk gun okula gelen cocuklar bile bazen butun gun aglayabiliyolar.
Biraz zaman verin ve gozetim altinda tutun. Kural koyuyorsaniz sakin agliyor diye hayir dediginiz seye evet demeyin,
evet diyerek ipleri cocugun eline vermeyin. Iletisim kurarken gozlerine bakin, tabi tepede degil ayni hizaya egilerek. Ona deger verdiginizi belli etmis olursunuz.

Krese gitmesi iyi olur, ama annesi babasi da haftasonu sun ilgilensinler cocukla. Bi gun biri alain disari bi gun biri, havalar da acti. Aksam isten gelince yoruldum demesin yarim saat biri bi prka gotursun. Siz otururken ilgi istiyorsa bi zahmet inin yanina oturup oynayin, yapma demeyin zaten daha cok yapar bazi cocuk. Ben dr cocuklari ilgi delisi yapma taraftari degilim, bizde de tv acik durur hep, ama arada onla ilgilendigim molalar veririm, 10 dakkada bile birsuru sey ogreniyorlar. Baska cocuklardan korkmasi tamamen yalniz kalmasindan kaynakli bence.

3.5yaşında bir oğlum var.22aylıkken herşeyde çok sinirlendiği için çocuk psikiyatrına götürdük.sorunumuzun ne olduğunu sordu anlattım,parmak ucunda yürümesi var ve sallanması var dedim ama bu arada ortopediyede götürdüm bir sorunu yok çünkü istediği zaman düzde basarak yürüyor ama hep uyarmamız gerekiyor.doktor hn. Bir takım şeyler yaptırdı oğluma sonra gelişim testi yaptırdı birkaç ay geride çıktı ama korkulacak bişeyi olmadığını yapması gereken çoğu şeyi yaptığını biraz daha sosyalleşsin dedi.22aylıkken kelime söylemeye başladı sonra ikililere geçtik ama cümle kurmamız 39 aylıkken başladı,ama halen kendi dilini çok kullanıyor.22aylıkken götürdüğümüz doktor genelde erkek çocuklarının %70inde geç konuşma olduğunu ve konuşmanın genelde 24aylıktan itibaren başladığını kız çocuklarında bu oranın %10 olduğunu söylemişti.oğlum 2,5 yaşına geldiğinde biz bir çocuk nöroloğuna gösterdik mr,ı çekildi beş çıkmadı,otizmdende şüphelenmiyorum dedi.en son 3 ay önce rehabilitasyon merkezine götürdük,etrafdan duyduğumuz kadarıyla belki devlet raporu özel eğitim alması gerekir diyerek,pedagoji ilk başta otistik değil dedi sonra bir sürü şekillerde ilgili uygulamalar yaptı,kitaptan nesneler sordu.oğlum bunların yarısından çoğunu yaptı.oğlum ayrıca konuşurken ellerinizde çok kullanıyor,pedagogda farkedin sordu hep kullanıyor mu diye,cümle kurmaya başladı ama kendi dilinide çok kullandığını kelimeleri çok yuvarladığını söyledim,sallanması olduğunu söyledim,bu arada doğduktan sonra 5ay koliyi oldu bundan dolayıda o sıralar kucağımızda sallayarak sakinleştirmekten başka beş yapamadık.pedagog oğlumun raporluk bir durumunun olmadığını,davranış bozukluğunun olduğunu,otistik olmadığını hemen kreşe başlatmam gerektiğini söyledi,orada çok değişeceğini,zaten kalabalık ortamlardan korkmadınız için sorunumuz yoktu.2aydır kreşe başladı olumlu bir sürü şey var ama bir çocuktan mı gördü sürekli sızlamıyor,yapma öle diyorum dinlemiyor.sallanmamız devam ediyor ama göz teması sorunumuz hiç olmadı zaten,ismine her zaman bakar,çocukları çok sever,anne bak kardeş yada arkadaş der onlara gidip sarılır hep,vurmayı bilmez kendini savunmayı bilmez,1yıl önce kendini kimselere sevdirmedi canı isterse sevdirirsiniz şuan bunları yapmıyor artık.evimizin yanı park ve okul sürekli okulun içine kaçar.kreşe başladık çok sorun olmadı sadece ben gidince ağladı oda sadece 3kez,bana aşırı düşkün olduğu için pedagog sizdende biraz kopmuş olur dedi.kreşe severek gidiyor,onu almaya gidincede anne geldi.aşkım geldi,eve gidiyor diyor ama halen kendi dilini çok kullanıyor ve sallanması devam ediyor,sizce neden ne yapmam gerekir.

Benim oğlumunda sıkıntılar var ve bir merkeze devam ediyoruz 1 seneyi geçti.
Otizm değişik bir şey, belirtilerin çoğu ortakta olsa, bazen çok net anlaşılsa da
bazıları çok farklı.
Bazıları çok net çevresiyle ilişkisi yok, bazıları ise çok sıcak , dokunulmayı çok seviyor.
İçinde olunca gördüğüm bir çok çocuğun otizmli olduğunu anlayabiliyorum, o kadar belli oluyor yani.
Bir tane otizmli var mesela merkezde, o gelip elimi tutup sevmemi istiyor mesela, iletişim kuruyor, ama konuşamıyor.
Sizin çocuğunuzun maşallah gelişimi çok geri değil, desteklediğiniz takdirde, çok yol katedeceğinizi düşünüyorum.

benim oglumuda otistik yüzde yüz olmasada teşhis konuldu... kendime kendime dedim insan zenginde olsa hicbisey degismiyor cunku ilaci olmayan parayla cozulmeyen bazi hastaliklar varki insan caresiz kaliyor bir cars ariyor ama yok yok yok.. hani diyorlarya tibb ilerleri diye baya.. ben artik hic biseye inanmiyorum.. bir anne olarak neden nasil niye? sebebi neydi diye aramaktan ben yoruldum.. ☹️ Allah tek isteyim evlatlarimin sağlıklı hayırlı evlatlar olsunlar!!...

X