Oğlum otizm olabilir mi?

Merhabalar.
İnstagramdan Psikolog Cihan Çelik'i takip etmenizi öneririm.
Otizm, ekran maruziyeti, uyaran eksikliği gibi konularda paylaşımlar yapıyor.
Ve o gelişim adına bir şüphe olduğunda derhal özel eğitime başlanmalı, zaman kaybetmemeli diyor.
Ayrıca dil terapistine de gitmenizi tavsiye ederim.
İlla ki konuşur, konuşacak diye düşünen bi anne değil; çözüm arayan bir anne olduğunuzu düşünüyorum.
Bu nedenle ne kadar hızlı aksiyon o kadar hızlı sonuç olur bence.
Daha iyiye gitsin inşallah yavrunuz.
Çok teşekkür ederim 🌿
Hemen takibe başladım👍🏻
Dil terapisti bir kadını da takip ediyorum 👍🏻
Ayrıca 1.5 ay sonra oğlum terapilere başlayacak🌸
İnşallah daha iyi olacak çok sağolun😊

İlk anneliğim. Doğumdan hemen sonra korona belası çıktı. Evden dışarı adım atamadık tabi. Eski eşim memurdu ve korona zamanı tabi ki işe gitmedi, evdeydi. Sürekli sıkılırdı. Sürekli bana başlı yapardı. Evde çocukla mı eşimle mi evle mi ilgileneceğimi şaşırırdım. Sürekli aşağılayan bir eşe sahiptim. Her yaptığımı kötülerdi. Elim ayağıma dolaşırdı. Boşanana kadar bu yüzden çok yanlış yaptım farkındayım 😔 Etrafımdakiler de bilinçli değil zaten. Ben sürekli çocuğumla ilgilendiğim halde nasıl böyle olur diye ağlıyordum. Sadece evde iş yaparken telefon tvye izin veriyordum. Onun dışında oyuncaklarla oynuyorduk, parka gidiyorduk.

Çocuğumdan özür dilerim iyi bir anne olamadım haklısınız 😔
Saçmalamayın lütfen anne olmak isteyen insanlara haksızlık bence bu ! Benim yeğenim de otizm 3 yaşında hoca tuttuk okula yazdırdık şuan herşey gayet iyi otizm demek ne demek ilk önce bunu araştırın benim kardesimde sürekli evde eşi de evde çalışıyor yeğenim de 07.02.2020 yılında dünyaya geldi korona zamanini evde TV basinda geçirdi ve hiç bir şekilde konuşmuyordu şuan bir kaç kelime söylüyor babasının adını söylüyor ve otizmli çocuklar okdr zekiler ki ilerde goruceksiniz başarılı olduğu zamanları lütfen bir hoca tutun eve geliyor haftanın 2 3 günü 1 saat çocukla ilgileniyor haftada 3 4 gün okula gidiyor yeğenim ve kardeşim üstüne kardeş bile yaptı 11 aylık şuan içiniz rahat olsun herşeyin çözümü var

Saçmalamayın lütfen anne olmak isteyen insanlara haksızlık bence bu ! Benim yeğenim de otizm 3 yaşında hoca tuttuk okula yazdırdık şuan herşey gayet iyi otizm demek ne demek ilk önce bunu araştırın benim kardesimde sürekli evde eşi de evde çalışıyor yeğenim de 07.02.2020 yılında dünyaya geldi korona zamanini evde TV basinda geçirdi ve hiç bir şekilde konuşmuyordu şuan bir kaç kelime söylüyor babasının adını söylüyor ve otizmli çocuklar okdr zekiler ki ilerde goruceksiniz başarılı olduğu zamanları lütfen bir hoca tutun eve geliyor haftanın 2 3 günü 1 saat çocukla ilgileniyor haftada 3 4 gün okula gidiyor yeğenim ve kardeşim üstüne kardeş bile yaptı 11 aylık şuan içiniz rahat olsun herşeyin çözümü var
Allah razı olsun çok teşekkür ederim 🤲🏻🌿 Söylediğiniz gibi eve gelen hocayı araştıracağım👍🏻

Allah razı olsun çok teşekkür ederim 🤲🏻🌿 Söylediğiniz gibi eve gelen hocayı araştıracağım👍🏻
Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız o hocanın numarasını verebilirim Başakşehir de oturuyor benim kardeşim bayan hoca ama gerçekten çok iyi yeğenim gece ağlama grizine giriyor 2 3 gibi gece ariyormar hocayı saate bakmadan geliyor yeğenim hocasını görünce susuyor

Atipik otizmle uyaran eksikliği birbirine çok benziyor. Uyaran eksikliği de olabilir. Otizim diye kendinizi şartlamayın. Önce bir psikiyatriste gidin ondan sonra. Zaten yaşı da ufak daha. Ayrıca lütfen başka çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuğun gelişimi, geliştiği alanlar farklı.

Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız o hocanın numarasını verebilirim Başakşehir de oturuyor benim kardeşim bayan hoca ama gerçekten çok iyi yeğenim gece ağlama grizine giriyor 2 3 gibi gece ariyormar hocayı saate bakmadan geliyor yeğenim hocasını görünce susuyor
Hatay/İskenderundayım canım😊 Bir tanıdığım Adana’da bunu yapan bir kişiyi tanıyormuş onunla iletişime geçeceğim. Teşekkür ederim 😇

Atipik otizmle uyaran eksikliği birbirine çok benziyor. Uyaran eksikliği de olabilir. Otizim diye kendinizi şartlamayın. Önce bir psikiyatriste gidin ondan sonra. Zaten yaşı da ufak daha. Ayrıca lütfen başka çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuğun gelişimi, geliştiği alanlar farklı.
Evet psikiyatriye götürdüm o da otizm olmadığını ama neden böyle olduğunun nedenlerini söyledi. Uyaran eksikliğini anlattı. Geçici bir durum ama üzerine çok düşün dedi. Kreşe vermem gerektiğini söyledi. İskenderun’da yaşıyorum şuan burada kreşler kısıtlı ve malesef 2 tanesi oğlumu konuşmuyor diye kabul etmediler😔 Başka kreşlerle görüşeceğiz. Yaşıtı var aslında kuzenimin kızı. Normalde bize evleri uzaktı ama şuan yakındalar. O yaşıtı kız geliyor oyun oynuyorlar inşallah faydası olur😇 Sürekli evde etkinlikler ve konuşmalar yapıyoruz 😇

Çocuk evde madden değil ama manen yalnız kalmış, baba yokluğu eklenmiş sonrasında.

Ekran maruziyeti geribildirim gerektirmediği için, çocuk kendini ifade etme gereği duymuyor.

Yutma problemi olabilir ama, sonuçta sizde çiğneme durumuna müdahale edemezsiniz.

Küçük parçalara ayrılmış yumuşak gıdaları atıyorum tatlı kaşığı cataliyla çocuk kendi yesin..dokerse döksün. Temizlik ev işi tabiki önemli ama, bazen bosvermek lazım. Rahat olun ki çocuk da rahat annenin yanında rahat büyüsün

Aç olduğunda nasıl mama için tutturmayi biliyorsa , sizin verdiğiniz normal yemekleri yemeği de öğrenildi. Çocuğunuz aylığının farkında olan bir çocukmuş. Aç kalmayacaktı yani az az da olsa yemeğe başlayacak sonunda da kendi yemeğini kendi yiyen bir çocuk olacaktı. Siz kendiniz dayanamamıssınız işte, bağırmasına ağlamasına, kafanız kaldırmadı belli. Eşiniz ile sorunlarınız olabilir ama çocuğun eline yiyecek verip onunla bir yandan oynayıp, bir yandan yemesine engel degildi. Zaten şu anda da bunun ceremesini Siz çekiyorsunuz.
Terbiyesiz bir insansınız. Sanırım siz çocuk sahibi değilsiniz eğer sahipseniz vay o çocuğun haline. Merhametsiz anlayışsız empati yapamayan aynı durumu ben de yaşayabilirdim diyemeyen bir anneye sahip üzgünüm. Kalbiniz kötü sizin. Kadın buraya derdini anlatmaya danışmaya gelmiş söylediniz şeylere bakın. Siz kim oluyorsunuz da bu bayanın anneliğini sorgulayıp laf edebiliyorsunuz? Eliyle yemek yediriyor diye kötü anne mi olmuş? Belli ki kadında zor şeyler yaşamış kendi içinde. Gerçekten yazık size birde hemcins olacaksınız böyle kişiler görünce acıyorum cidden. İnsan neyim dememeli ne olacağım demeli. Siz kimseden üstün değilsiniz. Konuşmalarınıza dikkat etmeye davet ediyorum sizi bir kadın olarak ..

Merhabalar, 6yıldır özel eğitim alanında aktif çalışan bir özel eğitim öğretmeniyim. Mesajların hepsini okudum, gittiğiniz çocuk psikiyatristi ve yeterliliği olan birisi miydi bunu çok merak ettim. İmkanınız varsa başka bir uzmana daha götürmelisiniz. Evet belki tanılanacak kadar bariz göstermemiş olabilir kendini ancak anlattığınız şeylerden yola çıkarak kesinlikle gelişimsel bir geriliği olduğu ya da uyaran eksikliği olduğu alenen ortada. Bu doktor oğlunuz otizm değil içiniz rahat olsun derken sizi bu konuda uyarmadığı için uzmanlığını sorguladım.
Hiçbir şey olmasa bile gecikmiş konuşması var ve bu otizmin en net belirtisi olabilir. İsme tepki 2yaşında vermeye başladı demişsiniz, bu çok çok geç bir yaş bu beceri için. 3-4aylıkken olması gereken bir beceriyi iki yaşında yapan oğlunuza otizm değilmiş şükür deyip sevinmemeniz, aksine madem oğlumda bir problem yok neden bu durumda diye sormanız gerekirdi doktora. Sizin duymak istediklerinizi söylemiş gibi geldi malesef bana. Otizm midir değil midir burdan tanı koyamam ancak gecikmiş konuşma ya da dil konusma bozuklukları çok yüksek ihtimalle altta yatan başka sebeplerin sonucu oluyor. Rehavete kapılmamanızı, duruma şüpheci yaklaşıp üstüne gitmenizi öneririm. Ve diğer herkesin söylediği gibi ekranları çocuğun hayatından çıkarmanız gerekiyor 1dk bile olsa olmamalı. Bulunduğunuz şehirde bir rehabilitasyon merkezine götürüp orda da eğitsel değerlendirme alabilirsiniz uzman öğreticilerden. 🙏🏻
3.4. Aylık bebek nasıl ismine tepki veriyor anlamadım

3.4. Aylık bebek nasıl ismine tepki veriyor anlamadım
İsme tepkiden kastım efendim deyip dönmüyor tabii ki, tanıdığı sesleri 3. Aydan itibaren, ismini ise 4.5. Aylardan itibaren fark etmeye, seslenildiğinde başını kaldırıp o yönde dönmeye başlarlar. Annesi mesela bebeğin arkasına geçip ismiyle seslendiğinde o yöne dönmeye çalışır. Sese tepki ilk adımdır, ardından isme tepki gelir yavaş yavaş. Gelişimi bütün olarak düşünmek gerekir. Otizmli ve isme tepki vermeyen bir çocuğun kulağının dibinde balon patlatırsanız irkilmeyebilir bile. Genelleme yapmak amacım değil ama birbiri ile ilişkili süreçler.

Söyledğim gibi özel eğitim öğretmeniyim, işitme engelliler öğretmeni bir arkadaşımın bebeği oldu. Daha 3aylık bile değilken her gittiğimde diyordu ki, "Ekin'e bi seslenir misin, sana tepki verecek mi, beni tanımaya başladı ama yabancı seslere de tepki verecek mi bi bakalım. " Yani böyle ufak ufak testlerle beceriyi yokluyorduk. Gelişimi normal seyretti Ekin'in bir sorunu yok neyse ki ama, hangi aylarda hangi becerilerin kazanıldığını takip edip arada ufak ufak yoklamakta fayda var.

İsme tepkiden kastım efendim deyip dönmüyor tabii ki, tanıdığı sesleri 3. Aydan itibaren, ismini ise 4.5. Aylardan itibaren fark etmeye, seslenildiğinde başını kaldırıp o yönde dönmeye başlarlar. Annesi mesela bebeğin arkasına geçip ismiyle seslendiğinde o yöne dönmeye çalışır. Sese tepki ilk adımdır, ardından isme tepki gelir yavaş yavaş. Gelişimi bütün olarak düşünmek gerekir. Otizmli ve isme tepki vermeyen bir çocuğun kulağının dibinde balon patlatırsanız irkilmeyebilir bile. Genelleme yapmak amacım değil ama birbiri ile ilişkili süreçler.

Söyledğim gibi özel eğitim öğretmeniyim, işitme engelliler öğretmeni bir arkadaşımın bebeği oldu. Daha 3aylık bile değilken her gittiğimde diyordu ki, "Ekin'e bi seslenir misin, sana tepki verecek mi, beni tanımaya başladı ama yabancı seslere de tepki verecek mi bi bakalım. " Yani böyle ufak ufak testlerle beceriyi yokluyorduk. Gelişimi normal seyretti Ekin'in bir sorunu yok neyse ki ama, hangi aylarda hangi becerilerin kazanıldığını takip edip arada ufak ufak yoklamakta fayda var.
Ben yanlış anladım ozaman sese elbette tepki olur o aylarda, benim bebeğim seslere oldu olası tepki verir hemen döner o tarafa ayak sesine bile, ama mesela ismine hep tepki vermez neden bilmiyorum, daha enterasan olanı görüntlü konuşurum meselâ annemle vs işte başkalarıyla onlar ismini söylenince hemen döner komşumuz var mesela arada sırada görürüz dün oda kaç kez seslendi döndü baktı her defasinda bize niye öyle değil bilmiyorum çok mu ismiyle çağırdık umursamıyor mu acaba

Ben yanlış anladım ozaman sese elbette tepki olur o aylarda, benim bebeğim seslere oldu olası tepki verir hemen döner o tarafa ayak sesine bile, ama mesela ismine hep tepki vermez neden bilmiyorum, daha enterasan olanı görüntlü konuşurum meselâ annemle vs işte başkalarıyla onlar ismini söylenince hemen döner komşumuz var mesela arada sırada görürüz dün oda kaç kez seslendi döndü baktı her defasinda bize niye öyle değil bilmiyorum çok mu ismiyle çağırdık umursamıyor mu acaba
Kaç aylık bebeğiniz?

8. Buçuk aylık
Henüz çok erken, gelişim bebeklerde çok hızlı ve nöbetleşe ilerlediği için birkaç ay fark edebilir. Bazı bebekler 1yaşında yürürken bazıları yaşı dolmadan yürüyor mesela bunun gibi bir şey. Bahsettiğim tepkisizlik kesinlikle fark edilir boyutta oluyro,komşularınıza tepki verdiğini söylemişsiniz bu iyi bir şey. Biraz daha gözlemleyin, odadanın uzak bir köşesinden seslenin mesela sizi arıyor mu o yöne dönüyor mu bakın. Sizi duyduğundan emin olun bir de ☺️ elindeki oyuncağa aşırı odaklanmışken bakmaması da normaldir, panik yapmanıza gerek yok.

Henüz çok erken, gelişim bebeklerde çok hızlı ve nöbetleşe ilerlediği için birkaç ay fark edebilir. Bazı bebekler 1yaşında yürürken bazıları yaşı dolmadan yürüyor mesela bunun gibi bir şey. Bahsettiğim tepkisizlik kesinlikle fark edilir boyutta oluyro,komşularınıza tepki verdiğini söylemişsiniz bu iyi bir şey. Biraz daha gözlemleyin, odadanın uzak bir köşesinden seslenin mesela sizi arıyor mu o yöne dönüyor mu bakın. Sizi duyduğundan emin olun bir de ☺️ elindeki oyuncağa aşırı odaklanmışken bakmaması da normaldir, panik yapmanıza gerek yok.

Şimdi göz teması ön numara, seslere hemen döner yani sesin geldiği yeri bilir ayak sesine bile döner, tepkileri var mesela elinden oyuncak düşünce bakar arkasından hatta kaybolunca uzatır kendini bulmak için, amca geldi dediğimde kapılara bakar çok severiz çünkü amcayı, çaydanlığa yaklaştırınca elini hatta kendini çeker sıcak olduğunu farkında, elini açıp kucak istediğini belirtir bana amcaya babaya, dış kapının önünden geçersek illâ dışarı beş dakika bile olsa çıkılır yoksa kıyamet kopar 🤦🏻‍♀️ilginç olan komşum her seslendiğinde döner görüntülü konuşmalarda karşıdaki seslenince yine döner bişeyle ilgilenmiyorsa tâbi yemek tabağını görünce ağzını oynatır sabırsızlanır meselâ yemek için bide sürekli beni al kucağa diye ağlar, yapışık ikiz gibi olduk

Haklısınız. Ben anne olmadan önce çocuklarına yemek yediren annelere kızardım. Kendi yesin alışsın diyordum. Nasıl oldu da benim gibi bilinçli bir insan çocuğuna bu şekilde yaklaşmadı kendime kızıyorum. İnanın çocuğumun her şeyiyle ilgileniyorum. Doğduğundan beri her anını önemsedim. Komşuya gitmem, anneme bırakıp çarşıya falan gitmem. Hatta eşim çocuğumla ilgileniyorum diye bile bana kızardı🤦🏼‍♀️ Oğlum nasıl bu halde anlayamıyorum😔 Şarkılar söylerim, sürekli konuşurum, kitaplar alır okurum… Ama tablet ve evden daha da uzak tutmalıydım 😔
Genetik yatkınlığı vardır bu nedenle böyledir…gelilim geriliği de otizm de uyaran eksikliği de genetik veya gen mutasyonu ile ortaya çıkabiliyor…ki öyle olma ihtimali yüksek… ben de sizin gibi kendimi çok suçladım çocukta gelişim geriliği veya otizm varsa, istediğinizi yapın kesinlikle aradaki farkı görürsünüz, TV izlemekle onla bunla falan da belki %5 daha iyi ya da kötü olur genetikse . O zaman da buradaki arkadaşlar gibi akıl veren çok olur ama hiçbiri anlamaz çünkü bu tarz çocuğu olan anlar sadece. Kendi çocuğum da gelişim geriliği var hala otizm mi gelişim geriliği hala belli değil, oldukça sınırlı ekrana küçükken baktı sıfır olmasa da. Şu an sekiz yaşında yıllardır hala çok sınırlı bakıyor etrafındaki çocuklara göre, hatta hiç bakmıyor denebilir, pek de bir fark olmadı yani. Bununla birlikte başka arkadaşların çocukları da var sıfır ekran olup otizim olan ya da hiper aktivitesi olan, yani genetikse istediğinizi yapın ana zeminden çok farklı noktada olamıyorsunuz. Size tavsiyem gerçekten iyi bir psikiyatrist bulup değerlendirme istemeniz. Ben de oğlum sekiz yaşına gelene kadar bir sürü doktora götürdüm, çeşit çeşit şey dediler(dikkat eksikliği,hiperaktivite,öğrenme güçlüğü vb). En son teşhisi genetik testle koyduk. Bu zamana kadar almadığı tanı kalmadı otizim ve gelişim geriliği dışında, mükemmel göz temasımız var çok sosyal bir çocuk ama spektrumda ve gelişim geriliği var gen mutasyonu kaynaklı. Kısacası göz teması kurması otizim olmadığı anlamına gelmiyor bu çok eskide kalmış bir bilgi.

Merhaba ben özel eğitim öğretmeniyim ve özel eğitim anaokulunda çalışıyorum. 3 6 yas arası otizmli çocuklar var. Bahsettiklerinize göre çocuğunuz otizm tanısı alacak bir çocuk. Zaman kaybetmeden özel eğitim almaya başlamasını öneririm çünkü erken müdahale çok önemli. Özel eğitim anaokuluna 36 aydn itibaren kayıt olabilir rapor aldıktan sonra da rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitim almaya başlayabilir

Bahsettiğiniz şeylerde kendinizi suçlamayın lütfen. Çünkü otizm potansiyeli olmayan bir çocuk ne kadar tv izlerse izlesin otizmli olmaz. Potansiyeli var ise bu ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor maalesef. Yazdıklarınızdan bu konu ile ilgili araştırmalar yaptığınız zaten belli oluyor. Sadece uzman desteği almaya başlayın onlar sizi yönlendirecektir
Bende bu işi yapıyorum okul öncesi özel egitimciyim tırnağını sürekli koparmaya çalışması, ekolali olması , verilen direktifleri kısıtlı yapması otizm belirtisi olabilir aynı şekil öğrencilerin var

Terbiyesiz bir insansınız. Sanırım siz çocuk sahibi değilsiniz eğer sahipseniz vay o çocuğun haline. Merhametsiz anlayışsız empati yapamayan aynı durumu ben de yaşayabilirdim diyemeyen bir anneye sahip üzgünüm. Kalbiniz kötü sizin. Kadın buraya derdini anlatmaya danışmaya gelmiş söylediniz şeylere bakın. Siz kim oluyorsunuz da bu bayanın anneliğini sorgulayıp laf edebiliyorsunuz? Eliyle yemek yediriyor diye kötü anne mi olmuş? Belli ki kadında zor şeyler yaşamış kendi içinde. Gerçekten yazık size birde hemcins olacaksınız böyle kişiler görünce acıyorum cidden. İnsan neyim dememeli ne olacağım demeli. Siz kimseden üstün değilsiniz. Konuşmalarınıza dikkat etmeye davet ediyorum sizi bir kadın olarak ..
Çok teşekkür ediyorum 👏🏻👏🏻👏🏻 Maalesef kadın kadının halinden anlamıyor. Bu sözü sevmem ama aslında doğru bir sözmüş “kadının düşmanı yine kadındır”

X