Oğlum!

Merhaba arkadaşlar, 2 yaşında bir oğlum var. Oğlum doğduğundan beri zor bir bebekti, uyumaz uyursa hemen uyanır (seslere duyarlı) aşırı hareketli, öyle ki henüz 1-2 aylıktı elleri kolları sürekli aktifti, fotoğraflar da sabit yakaladığım çok nadirdi.

Sürekli ağlayan, huysuz bir çocuktu. Hiç rutin oluşturamadım ben bu yüzden, hani çocuklu hayata merhaba dediğimizden beri ev, iş, yaşam rutinimiz olamadı. Hep bir şeyler sektedeydi, hep bir şeyler gecikmeli ilerledi. Şuan 2 yaşında, uyku problemi hala devam ediyor gündüz uyumuyor sürekli aktif, hiç mi yorulmaz bir çocuk artık son noktada uyuya kalsa bile mesela arabadayız eve çıkarana kadar uyanıyor. Tekrar dalmasını sağlasam bile bir süre sonra tekrar uyanıyor ve bir daha saat 1-2-3’ü uyuması bulabiliyor. Hiperaktiviteden şüphelenerek rehberlik eğitim araştırma merkezine gittim bilgi edinmek amaçlı.

Bana ilk sordukları göz kontağı kuruyor mu? Böyle şeylerde sıkıntı yok 1 aylık yoktu cisimleri takip ediyordu, doktor söylemişti. 6 aylıkken emekledi, 10 aylıkken yürüdü. 2 yaşında yoktu 10’ a kadar arabalarını yanyana dizip sayıyordu. Şuan neredeyse tüm renkleri biliyor. 24,5 aylık. Duyduğunu ve gördüğünü unutmaz. Uçaklar, trenler, hayvanlar herşeyle ilgilenir. Defter, kalem elinde tren yaptığını, arı yaptığınu söyler kalemi bana uzatır araba çizmemi ister. Ama kontrol edilmesi çok zor neden bu kadar zor? Neden az uyuyor? Neden en ufak şeyler uyanmasına hemde cin gibi uyanmasına sebep oluyor. Benim tıkandığım nokta bu. 7-8 aylıkken tabağın içine bakar, farklı bir yiyecek olduğunu anlar ve yemek istemezdi. Hala bile aynı, peynir görüntüsü aynıdır değil mi? Peyniri yerken başka bir yerde peynire bakıyor kafasını çeviriyor sonra dikkat ettim yediği sadece süzme peynir. Asla oturarak yemek yemez, tişörtünün kolu yukarda kalamaz asla, pantolonun paçası topuğuna değmeyecek, çorabı taban kısmından katlanmaycak (külotlu çorap) düzelttirir. Uyurken asla üstünü örtmez, örtersem hemen sinirlenir dalmasını beklerim bu yüzden. O uyurken bizim evde hayat durur resmen, ben sabit yerimde oturur ‘ zil çalmasın, ses gelmesin de azıcık uyusun’ diye dua ederdim. Affınıza sığınarak sifona basmaya korkardık.

Her dışarı çıkmamızda ben genelde eve dönerken ağlayan kişi olurum. Huysuz davranır, ağlar. En son ki gezi maceramızda birden ağlamaya başladı dakikalarca ağladı yere bırakıyoruz oturuyor gelmiyor, babası kucağına alıyor yay gibi geriliyor. Eve döndük neticede.

Etrafta da bir sürü çocuk var. Hatta 2-3 çocukla gezenler var. Bir de bize bakıyorum, bir tane çocuğumuzla bir şeyler yapabilmek büyük lütuf. Hatta bir keresinde adamın biri bakıp ‘oyy’ dedi o cırlamasından. O zaman her çocuğun böyle olmadığını anladım. Bugüne kadar zaman geçtikçe değişecek diyordum ama hiç bir şey değişmediğini gözlemliyorum. Ve ben şuan çocuğuma nasıl yaklaşmam gerektiğini bilmiyorum? Çok yıprandım ağlama ve huysuz oluşundan.

Uzman yardımı almalı mıyız? Fikirleriniz benim için her daim önemli olmuştur. Çocuğu olanlar, olmayıp bilgisi olanlar vardır mutlaka. Etrafımda bu konuda fikir alabileceğim çok fazla kişi yok.
Anlattigin bazi seyler oyle tanidik geldiki.
Benim oglumda vok aktif, yemek secer, hic kolah kolay birsey unutmaz, hafizasi cok kuvvetlidir, cok konusur meraklidir, yemek yerken masada durduramazdim.
Ben careyi okul oncesi egitimde buldum, gun gectikce sakinlesti, bol konusuyoruz, tabikide hala aktif kosma oynama heleki yasitlarini gordumu iyice abartiyor ama eskisine gore daha iyi.

Ve seker tatlilar, tatli icecekler veriyorsan bunlari vermemeye calis. Hiperaktiflik enerji tatli zehirdende gelebiliyir

Aynısı işte, babam diyor siz böyle değildiniz :) olsak zaten üçlemezlerdi herhalde. İnanın eve gelen herkes neden ağlıyor nereye gidersek artık kendi babama gidemiyordum rahat vermediği için, ömrümden ömür gitti ve daha gidecek gibi görünüyor.
Ya amaan olsun gene de bosver..saglikli olsunlar da yaramazlik yapsinlar. Cocuk gecen asi oldu agladi ateslendi cok uzuldum mesela.. :KK43:

Ya amaan olsun gene de bosver..saglikli olsunlar da yaramazlik yapsinlar. Cocuk gecen asi oldu agladi ateslendi cok uzuldum mesela.. :KK43:

Biz 2 ay öncesine kadar her ay hastanedeydik sürekli bir öksürük, aynı anda hatta hapşırma, ateş çok ağır geçiyordu. İyice huysuzlaşıyordu, hiç uyumuyordu haliyle kısa kısa uykular. Antibiyotik kullanınca iyi oluyor, bitince 1 hafta sonra tekrar nüksediyordu. Alerjik astım ve alerjik nezleymiş, bir de bu vardı bizde, her ayın 15 günü istisnasız hastaydı. Sadece yaz dönemi 2-3 ay rahat ediyorduk.

Oğlum 4 yaşında şuan. sanki bizi anlatmışsınız hala öyle daha bugün uyku öncesi krizi yaşadık ve çok sinirlendim rsmen yıprandığımı hissettim onun için değil ama kendim psikoloğa gidicem artık çok bunaldım yıpranmış hissediyorum. Ezilsin hırpalansın fıtratı bozulsun istemiyorum ama yorucu... iki evladım var diğeri 2 yaşında inanın 4 yaşındakiyle ilgilenmekten 2 yaşındaki her işini kendi hallediyor yeme içme tuvalet uyku...sabır ve tutarlı ebeveyn olmalıyız başka çaremiz yok

Benim oglumda ayni ozelliklere sahip. 16 aylik olmak uzere. Herseye aglar durmadan mizmizlanir. Aglayan cocuk cok zor cok yipratici Allah yardimciniz olsun. Benimde bazen tikandigim zamanlar oluyor ama sanirim kabullenmekten ve sabir gostermekten baska care yok. Fitratlari oyle demekki. Buyuduklerinde gecer insallah.

Sizinki kadar durumumuz kotu degil ama kizim 23 aylik hala benim disimda tek bir Allah in kulu uyutamamistir(yenidogan donemi haric) bebekliginde kolikti surekli ama surekli aglardi uyurken bile besigi sallanirdi durdugu an uyanirdi. Suana kadar tek bir kere uyuyakalmadi her zaman ben uyutmak zorunda kaldim, kaliyorum. Yemek kimse yediremez sadece ben yedirebiliyorum.
Yani bu saydiklarim bir anne icin baskasi tarafinfan saglandiginda cok buyuk bi velinimet ama ne yazikki ben hicbi zaman bunun keyfine varamadim. Ustune bir de fazlasiyla agresif ve kuralci bi cocuk.
Hepsinin ayri bi karakteri var bizimkiler zor karakterlerden, kabullenmekte fayda var.

Merhaba arkadaşlar, 2 yaşında bir oğlum var. Oğlum doğduğundan beri zor bir bebekti, uyumaz uyursa hemen uyanır (seslere duyarlı) aşırı hareketli, öyle ki henüz 1-2 aylıktı elleri kolları sürekli aktifti, fotoğraflar da sabit yakaladığım çok nadirdi.

Sürekli ağlayan, huysuz bir çocuktu. Hiç rutin oluşturamadım ben bu yüzden, hani çocuklu hayata merhaba dediğimizden beri ev, iş, yaşam rutinimiz olamadı. Hep bir şeyler sektedeydi, hep bir şeyler gecikmeli ilerledi. Şuan 2 yaşında, uyku problemi hala devam ediyor gündüz uyumuyor sürekli aktif, hiç mi yorulmaz bir çocuk artık son noktada uyuya kalsa bile mesela arabadayız eve çıkarana kadar uyanıyor. Tekrar dalmasını sağlasam bile bir süre sonra tekrar uyanıyor ve bir daha saat 1-2-3’ü uyuması bulabiliyor. Hiperaktiviteden şüphelenerek rehberlik eğitim araştırma merkezine gittim bilgi edinmek amaçlı.

Bana ilk sordukları göz kontağı kuruyor mu? Böyle şeylerde sıkıntı yok 1 aylık yoktu cisimleri takip ediyordu, doktor söylemişti. 6 aylıkken emekledi, 10 aylıkken yürüdü. 2 yaşında yoktu 10’ a kadar arabalarını yanyana dizip sayıyordu. Şuan neredeyse tüm renkleri biliyor. 24,5 aylık. Duyduğunu ve gördüğünü unutmaz. Uçaklar, trenler, hayvanlar herşeyle ilgilenir. Defter, kalem elinde tren yaptığını, arı yaptığınu söyler kalemi bana uzatır araba çizmemi ister. Ama kontrol edilmesi çok zor neden bu kadar zor? Neden az uyuyor? Neden en ufak şeyler uyanmasına hemde cin gibi uyanmasına sebep oluyor. Benim tıkandığım nokta bu. 7-8 aylıkken tabağın içine bakar, farklı bir yiyecek olduğunu anlar ve yemek istemezdi. Hala bile aynı, peynir görüntüsü aynıdır değil mi? Peyniri yerken başka bir yerde peynire bakıyor kafasını çeviriyor sonra dikkat ettim yediği sadece süzme peynir. Asla oturarak yemek yemez, tişörtünün kolu yukarda kalamaz asla, pantolonun paçası topuğuna değmeyecek, çorabı taban kısmından katlanmaycak (külotlu çorap) düzelttirir. Uyurken asla üstünü örtmez, örtersem hemen sinirlenir dalmasını beklerim bu yüzden. O uyurken bizim evde hayat durur resmen, ben sabit yerimde oturur ‘ zil çalmasın, ses gelmesin de azıcık uyusun’ diye dua ederdim. Affınıza sığınarak sifona basmaya korkardık.

Her dışarı çıkmamızda ben genelde eve dönerken ağlayan kişi olurum. Huysuz davranır, ağlar. En son ki gezi maceramızda birden ağlamaya başladı dakikalarca ağladı yere bırakıyoruz oturuyor gelmiyor, babası kucağına alıyor yay gibi geriliyor. Eve döndük neticede.

Etrafta da bir sürü çocuk var. Hatta 2-3 çocukla gezenler var. Bir de bize bakıyorum, bir tane çocuğumuzla bir şeyler yapabilmek büyük lütuf. Hatta bir keresinde adamın biri bakıp ‘oyy’ dedi o cırlamasından. O zaman her çocuğun böyle olmadığını anladım. Bugüne kadar zaman geçtikçe değişecek diyordum ama hiç bir şey değişmediğini gözlemliyorum. Ve ben şuan çocuğuma nasıl yaklaşmam gerektiğini bilmiyorum? Çok yıprandım ağlama ve huysuz oluşundan.

Uzman yardımı almalı mıyız? Fikirleriniz benim için her daim önemli olmuştur. Çocuğu olanlar, olmayıp bilgisi olanlar vardır mutlaka. Etrafımda bu konuda fikir alabileceğim çok fazla kişi yok.
Kızım yeni uyudu biliyor musunuz :uykucu:
Öğleden sonra 15:00 civarı babasının arkasından ağladı ve 1 saat uyudu. O tür uykular tam doping etkisi yapıyor çocukta.
Gündüz uykusu yok ama arasıra olunca da böyle oluyor işte.
Napalım sabır.

Öğleden sonra 15:00 civarı babasının arkasından ağladı ve 1 saat uyudu. O tür uykular tam doping etkisi yapıyor çocukta.
Napalım sabır.

Benim ki ayakta hala zaten uyusada mutlaka uyanır ağlar, tekrar daldırmaya çalışırım devam edemez, çünkü her şey uykusunu dağıtabilir. Öksürmeye bile koşarak salona giderdik eşimle biz, aman yeter ki uyanmasın diye.

Sizinki kadar durumumuz kotu degil ama kizim 23 aylik hala benim disimda tek bir Allah in kulu uyutamamistir(yenidogan donemi haric) bebekliginde kolikti surekli ama surekli aglardi uyurken bile besigi sallanirdi durdugu an uyanirdi. Suana kadar tek bir kere uyuyakalmadi her zaman ben uyutmak zorunda kaldim, kaliyorum. Yemek kimse yediremez sadece ben yedirebiliyorum.
Yani bu saydiklarim bir anne icin baskasi tarafinfan saglandiginda cok buyuk bi velinimet ama ne yazikki ben hicbi zaman bunun keyfine varamadim. Ustune bir de fazlasiyla agresif ve kuralci bi cocuk.
Hepsinin ayri bi karakteri var bizimkiler zor karakterlerden, kabullenmekte fayda var.

Benim de yapacak insanım yoktu. Biz bütün gün oğlumla kucak kucağaydık. Asla bırakamam kıyamet her şeyde olduğu gibi, ağladığım çok oldu çaresizlikten bunalımdan, uyusunda azıcık dinleneyim diye beklerdim. Gerçekten zor böyle.

Napalım sabır.
Benimki hala uyumadi , koltugun kenarina tirmanip denize atlar gibi koltuga atiyor kendini , sonra tekrar , sonra tekrar
10 dakikadir yalvariyorum uyuyalim diye , bana donup noooo diye bagiriyo

Bu zamanın çocukları evet farklılar ama bu kadar da değil yahu diyorum ya konuşuyorum eş dostla ay bizimki de aynı diyor anlatıyorum anlatıyor değil gerçekten hepsi, şuan da da gitti aniden 12 yaşındaki eşimin yeğeninin sırtına oturdu pat küt geçiriyor kafasına durup dururken, koştum engelledim ha az önce de oturuyorum kanepede, sehpanın yanına gitti aldığı bardağı döküyorum gibi bir şey dedi boca etti suyu yere ben koşana kadar..

Benim ki ayakta hala zaten uyusada mutlaka uyanır ağlar, tekrar daldırmaya çalışırım devam edemez, çünkü her şey uykusunu dağıtabilir. Öksürmeye bile koşarak salona giderdik eşimle biz, aman yeter ki uyanmasın diye.

Benimki hala uyumadi , koltugun kenarina tirmanip denize atlar gibi koltuga atiyor kendini , sonra tekrar , sonra tekrar
10 dakikadir yalvariyorum uyuyalim diye , bana donup noooo diye bagiriyo
Sabah 8-8.30 da asker gibi kalkacağız :)
Benim kız 3 yaşında artık. Siz de bekleyin,geceyarısı uyuyup 8'de uyanacağı güzel günler göreceksiniz :KK70:

Kızım oğlunuz gibiydi,daha 1 aylık bebekken onu görmek,hayırlı olsun demek için gelen misafirleri evde bırakıp doktora gitmek üzere yola çıktığımı bilirim,böyle bir ağlama yok yani,baya katılarak nefesi kesile kesile ağlardı.
Yabancılardan hoşlanmazdı,sebepsiz ağlardı. Ses zaten asla istemezdi uyurken, tam uyutur odadan çıkacak olurdum,hani o parkenin çıt sesi varya onu duyar uyanıverirdi.
Bebek arabasına binmezdi,oto koltuğuna oturmak istemezdi vs vs
Anlatmakla bitmez ama hepsi geçti,şu an 6 yaşında hala hareketli aktif bir çocuk ama eski halinden eser yok. Bizde artık huyunu suyunu biliyoruz ona göre aksiyon alıyoruz ,mesela haftasonu buz patenine götürdük 1 saat paten kaydı,sonra oturdu o yorgunlukla güzelce yemeğini yedi,eve geldik erkenden uyudu çünkü yorulmuştu. Yazın havuza indiriyorum yada parka götürüyorum paten,scooter,bisiklet kullansın diye,2 ayrı dans kursuna gidiyor haftada 1er saat. Yani onu yoracak altivitelerden hala vazgecmedik,enerjisini doğru kullansın diye hala uğraşıyoruz.
Ben o sorunlu uyumadığı dönemlerde muhakak dışarı çıkarır yorardım ki acıksın yesin ve uyusun diye. Slingle sokaklarda amaçsiz amacsız bir saat yürüdüğümü bilirim. Hava çok soğuk bile olsa sitenin bahçesine indirirdim hava alsın diye. Sizde yormaya bakın derim cidden hareketli aktif cocukla aksi halde işiniz zor.

Gun sayiyorum resmen , daha 11 ay var
Ama bu tip çocuklar yine de çoğu zaman deliksiz uyumuyor. Bazı geceler 2-3 defa kalkıyor sebepsiz.
Büyük kızım mesela 5.5 yaşında,bazen korku filmi gibi geceyarısı tepemde dikiliyor. Uykum çok hafif anında gözlerimi açıyorum karanlıkta bir kız çocuğu silüeti :ruh:

Ama bu tip çocuklar yine de çoğu zaman deliksiz uyumuyor. Bazı geceler 2-3 defa kalkıyor sebepsiz.
Büyük kızım mesela 5.5 yaşında,bazen korku filmi gibi geceyarısı tepemde dikiliyor. Uykum çok hafif anında gözlerimi açıyorum karanlıkta bir kız çocuğu silüeti :ruh:

Tovbeler olsun :deli:
Valla ben o kadar yorgunum ki , bugun bi ara kocama sunu derken buldum kendimi , soyle duvara yapistirsam orda kalir mi acaba bi bes dk :bicak::bicak:
Kendimden korkar oldum , o kadar sakin ve mukemmel bir anneydim ki ne hale geldim , meger ben mukemmel diilmisim oglum mukemmel cocukmus , kizim ise sabir ölcer gibi , insallah 3 yasinda duzelir insallah

Uykusuzluktan geberiyorum. Hala düzelmeyen hikayeleri okudukça kafayi yeme durumuna geliyorum. Aktif bebek cok zor cok :KK43:

E siz beni anlamışsınız resmen aynılarını yaşıyorum kendinizi yalnız hissetmeyin bizzat benim oğlumda böyle uyku sıfır her çıta uyanır acayip aktif gittiğimiz yerlerde herkesin çocuğu annesinin kucağında oturuyor, bizim ki milletin dolaplarını karıştırıyor bişeyler buluyor sürekli böğüre böğüre ağlıyor kendini yay gibi gere gere, dışarıya çıkamaz, misafirliğe gidemez oldum millet ayyy Allah yardımcın olsun cık cık cık yapınca sinirim tepeme çıkıyor tamamen hergün sinir harbindeyiz ve ben hep ağlıyorum sinirim boşalıyor, bir tek kendisi yatağında uyuyordu ona seviniyordum şimdi 3 gündür çok şiddetli bir fırtına vardı o gün korktu odur budur yatağına yatıramıyorum, yatağında iğne varmış gibi çığlık atıyor koynumda yatmadan uyumuyor her yanım tutuluyor dayanamıyorum, zor dalıyor kıpırdarsam uyanıyor 8 yaşında kızım var hiç böyle şeyler görmedim meğer benim kızım kuzuymuş oğlumu görünce anladım

X