Oğlumdan paramı istedim diye eşim bana paragöz olarak bakıyor( KV adayıyım sorunlar başladi)

Merhaba konu kadin erkek rolune gelmis ama ben seyde kaldim. Dugunu yapmak isteyen kimdi, salonu kim buldu kim tuttu? Hepsi oglunuz ve eski nisanlisinin isiyse onlar ortak odeseydi. He siz.ille dugun isterim salon isterim diye tutturup gencleri bezdirdiyseniz bir zahmet katkiniz olsun. Onceki konunuzu az bucuk dusununce bu kismi aciklamaniz gerekiyor. Yoksa.oglunuz cok yuzsuzmus der kinariz. Kocaniz zaten paragozun teki belli ki. Cok parasi varsa cikarsin versin sakin verme istemem bu saatten sonra filan demeyin.
Kız tarafı büyük düğün istiyorlardı,salonunda oğlum ve kız buldu tuttular ,biz sadece resmiyet icabı gittik .
Biraz havalı gösterişli yer olduğu için % 60 bu ödememden daha fazla ,birde önden kapora vermiştik .

Ama o işler öyle olmuyor. Erkek iade çalışıp gelip ayak uzatırken kadın hem ev hem iş hem çocuk şeytan üçgeninde heba oluyor.
Konu sahibinin yorumlarını okursanız o da bahsetmiş bir bardak su bile vermezler, ev işi hep bendeydi diye.
Benim gördüğüm çalışmayan kadınların hepsi ev ve çocuklardan sorumlu ama çalışmayan erkekler ise sadece keyiflerinden o yüzden eşitlik adı altında kadınların iflakini kuruttuklarina inanıyorum.
Olmasınlar işte diyorum ben de. Bu size bağlı ki,topluma bağlı değil. Toplum çalışan kadına sen her şeyi sırtlanacaksın demiyor ki,kadınlar bunu kendisi yapıyor. Aynı şekilde erkekler de bunu kendileri yapıyor asalak gibi oturuyorlar. Toplum nereden bilsin erkek evde iş yapıyor mu yapmıyor mu? Bunu size yaptıran toplum değil kendinizsiniz. Evliliğinize nasıl başlarsanız öyle de gider. Başlangıçlarınızı ona göre yapmanız gerekir.

Ben sizi hatırlıyorum önceki konunuzdan çocuğunuzun nikah tarihine karıştığınızı hatırlıyorum. Emin olmak için konunuza bakarken oğlunuzun aldatıldığı gördüm.

Şimdi şöyle bir şey olabilir oğlunuz düğün için her şey hazırken olabilecek en kötü şekilde ayrılmış ve babası belki her ay her ay aynı olayı hatırlamasın diye borcu bitirip o defteri tamamen kapatmak istemiş olabilir.
İnsana kendini fena hissettirecek bir olay "ben ne safım kız aldattı ben de boşa borç ödüyorum" diye düşünmesin diye biz ödeyelim demiş olabilir.

Evinizde para işleri nasıl dönüyor bilmiyorum, herkesin parası ayrı mı? Ayrıysa Eşiniz ayıp etmiş kendi kahramanlık edip size ödetmiş.
Ama mesela emekliliğim için 8000 açık kaldı deseniz eşiniz ödemez mi? Öderse bence sorun yok almasında sonuçta eşiniz.
Oğlunuz kendisi ödemeyi teklif etti mi hiç? Etmediyse çok ayıp ve düşüncesizce kaç yaşındaki insanlara yük oluyor.
Ettiyse babası ben ödeyeceğim dediyse oğlunuza bir şey diyemeyiz.

Yurt dışında yaşıyorsunuz sanırım pek bilgim yok ama eşiniz işsizlik maaşı falan alıyor muydu çalışmadığı dönemler?

Öncelikle durum müsaitlikle alakalı değil ,havaya uçan para .
Ve hayat müşterekse neden yalnız ben üstleniyorum diye sordum
Yeri gelmişken ben de size tekrar döneyim 😊
Evde faturaları ödeyen siz misiniz? Gıda ve diğer alışverişler de sizden mi soruluyor? Tüm tamirat tadilat işlerini de siz mi yapıyorsunuz? Yani diğer her şeyi kimler karşılıyor,açıkça yazarsanız biz de burada birbirimizi yemeyelim diğer üyelerle. 😂

Yeri gelmişken ben de size tekrar döneyim 😊
Evde faturaları ödeyen siz misiniz? Gıda ve diğer alışverişler de sizden mi soruluyor? Tüm tamirat tadilat işlerini de siz mi yapıyorsunuz? Yani diğer her şeyi kimler karşılıyor,açıkça yazarsanız biz de burada birbirimizi yemeyelim diğer üyelerle. 😂
Öylese netlikle yazıyorum :
2017 senesine kadar hepsini ben ödedim a- Z kadar , ama hak hakini bulsun eşim evi tadilat yaptı ,inşaat yaptı senede 5 ay evle ilgili calişti .
O konulara girersek roman yazmalıyım.
Şimdi coğu masrafı eşim ödüyor ,ben alışveriş ve eve ihtiyac olanları alıyorum .
Sanki bir nevi hesaplaşiyorum gibi onunla ,şimdi sıra onda ödemesi

Öylese netlikle yazıyorum :
2017 senesine kadar hepsini ben ödedim a- Z kadar , ama hak hakini bulsun eşim evi tadilat yaptı ,inşaat yaptı senede 5 ay evle ilgili calişti .
O konulara girersek roman yazmalıyım.
Şimdi coğu masrafı eşim ödüyor ,ben alışveriş ve eve ihtiyac olanları alıyorum .
Sanki bir nevi hesaplaşiyorum gibi onunla ,şimdi sıra onda ödemesi
Yani hesaplaşıyormuşsunuz gibi değil de,yeri zamanı öyle oluşmuş diyelim.
Bence ihtiyaçları uygun şekilde bölüşmüşsünüz. Evlilik çok uzun bir yol. Bu yolda tarafların şartları değişir. Size rakamlarla örnek vermemiz gerekirse sizin geliriniz 5 iken bir anda 1e düştüğünde yine 5 kazandığınız dönemdeki kadar ortak olamazsınız ödemelere. Bunun tersi de geçerli,1 alırken 5e çıktığınızda ona göre daha fazla ödemeyi karşılamalısınız. Eşiniz de bunu yapmış işte. Eskiden kazancı yokken siz karşılamışsınız. Şimdi de sıra ona gelmiş.

Ama sanırım yurt dışında yaşıyor olmanızın size verdiği bir özellik de Alman usulü ödemeler. Yani yemeğe gidiyorsanız hesabı kişi sayısına bölmek gibi. Yanlış bir yöntem değil ama her konuda uygulanabilirliği yok. Eğer ki bu düğün meselesini oğlunuzun veya eşinizin ödemesini istiyorduysanız hemen elinizi cebinize atacağınıza “şu ödemenin günü geldi” diye uyarmalıydınız. Sen ver ben sana sonra vereyim olmaz evlilikte.

Teşekkürler ederim yazınız çok iyi geldi🙏
Bazen yanlişi doğruyu bilemiyorum .
Burda " yanlişla karşilik veriyorsunuz" diyorsunuz
Sizce nasıl davranmam gerekiyordu ?

Oğlum parasız olsaydı hiç sesimi cikarmazdim ,

2 soru sormuştum yukarıda merak ettim sadece.
Oğlunuz ödeyecekken ya da teklif etmişken mi babası ben öderim dedi?
Eşiniz evde otururken bir para alıyor muydu?

2 soru sormuştum yukarıda merak ettim sadece.
Oğlunuz ödeyecekken ya da teklif etmişken mi babası ben öderim dedi?
Eşiniz evde otururken bir para alıyor muydu?
Kusura bakmayın yeni gördüm.
1. İlk olarak eşim teklif etti oğlumda o dönem bunları düşünecek durumda değildi .
Aslında her anne gibi çocuklarına ellinden geldiğince destek olmaktır niyetim .
Bilmiyorum bir nevi haksızlik olarak his ettim ,ben bu yaşima gelmişsim halen çalışıyorum ,tamam oğlumda calişiyor ama parasini har vurup harcıyor.Demek öylese salon parasinida ödeye bilir ,en azinda yarı yarıya diye düşündüm.
2.işsizlik parası sadece bir sene ödeniyor ,sonrası yardım talep edebilirsiniz .Kendi eviniz varsa 6 ay destekliyor .

Aslında konuyu eşim işsiz diye açmadım .

Sorun şu ki kadıar genellikle çoluk çocuk muhabbetine iş hayatını bırakmak zorunda kalıyorlar.ya da koca peşini herşeyini bırakıp ömrünü bir adama adıyor.bu sırada da ev işi, yemek, temizlik, çocuklar, eş ailesine hizmet hepsini sorunsuz bir şekilde yürütmeye çalışıyorlar.eve ne geliyorsa kanaat edip hiçbir gereksiz harcama yapmıyorlar
ama erkekler bunların hiç birini yapmıyor.üstüne ukala, pişkin, bencilce hareketler sergilemeye devam edip kadının da parasını abuk sabuk işler için hiç etmenin derdindeler.yok borsa yok bitcoin yok bilmem ne kredisi.
Aferin kız ilk defa Bi yorumunu bu kadar beğendim. Sen hep kadından yana ol. 😂😂

Anne de olsaniz kimse emeginizin üstüne yatma hakkina sahip degil kimse kusura bakmasin. Icinizden helal etseniz neyise, ama sirf annesiniz diye de kimse sizi enayi yerine koyamaz. Oglunuz da madem bu kadar büyük konusuyor cikartsin paralari. Alismis yan gelip anne baba dan gecinmeye fazla tatli geliyor parasi. Utanmiyor da 🐃

Günaydın herkese hayırlı pazarlar,
Kimsem yok bu yaşimda bile ,Ahmet Kaya'nın (mekanı cennet olsun) şarkisi gibi
"Tek tapancayim..." Hep öyle oldum ....

Bir konu açmıştım "KV adayıyım sorunlar başladi" , düğünümüz iptal oldu .
Salonla korona da 2022 anlaşma yapılmıştik ve iptal halinde %60 ödeme zorunluluğu vardı.Kim bilirdi böyle olacağını,ozaman takılmamıştık bu ayrıntıya.
Oğlumuzun psikolojisi bozuk olduğu için biz halledelim sonra anlaşiriz dedi eşim .
Ben ailemi bildiğim için ,bak aileysek yarıya üstlenelim .Ne biz hepsini ödeyelim nede oğlumuzu yalnız birakalim.Oda sorumluluklarının arkasında dursun dedim .
Eşim kabul etmedi , hepsini ben ödeyeceğim dedi .Tamam ozaman ben yokkum dedim .

Ayrıntı veriyorum: oğlumun maddi gücü var Allah'a şükür mesleği elinde, beş senedir çok iyi yerde çalişiyor .Bizimle beraber yaşiyor ,eve katkısı yok, bizde talep etmedik .
Yani herşey bizden .
Eşim ise alışmış bütün para konularını üstlenmeme "biz" dedimi güya beni diyor.Eşim çooook uzun süre işsiz kaldı evde Bak iki oğlumuz var ,yarın bir gün paraya ihtiyacımiz olacak dediysem ,giderim kredi çekerim diyordu .

Şimdi ,eşimin banka kartında sıkıntılar varmış ,şubeside maalesef çok olmayan banka.Meblağ yüksek olduğu için önceden rezervasyon yapılması gerekiyormuş .
Tabii ben hesabımdan çektim (8000€) ödedik.

6 ay geçti üzerine ikisindede çıt yok ,
cağirdim artık konuştum:
"İkinize de kırgınım ,hayal kırıklığı yaşadim .
Biz aileysek beraber ödemeliydik.

Neden sadece yalnız ben üstlendim?"
Oğlum çellendi ,ne para diye tutturdun korkma hepsini sana vereceğim .Benim param çok ,8000€ bana dokunmaz.3 ay calişirim kazanırım ."
Eşim: "sana dedim sus,ben sana göndereceğim kartım calişmiyor.para para...."

İsteseydi eşim ,her gün 1000€ çekerek biriktirirdi.
İsteseydi oğlum kendi ödemesini kendi yapardı
İkisinde benim üstüme yıkmak istiyorlar ,birde gelmişler beni paragöz olarak suçluyorlar .

Ben 51 yaşındayım ,30 yıldır çalişiyorum ,
Klasik olacak ama "yemedim yedirdim giymedim giydirdim "
Koronada iki sene haftada 50 - 60 saat çalişarak paraları biriktirdim .Sağlik sektöründe olduğum için işim çoktu.
Bazen haftada 6 gün ,bazen yedi 7 çaliştim .
Birde oğlum eşim işten gelecek diye yemek alışveriş temizlik hepsini yaptım

Nemi yapacaktim paraları?
Emekligim için ,TR evim bile yok .
Burda senelerdir kredi ödüyorum.

Bilmiyorum yanlışmi düşünüyorum ,oğlum evladim diyerek konuyu hiç açmamammi gerekiyordu?
Bu arada oğlum kendinden hiç ödeyecek gibi görünmüyor ,trip attı gitti.
Teyze kocandan çocuklardan fayda yok sana sen kendini düşün kendine birikim yap emekliliğin olsun kimseye muhtaç olma olanlar ywsin içsin gezsin sen çalış

Erkek de çalışmayan kadının yaptığı gibi evi çekip çevirirse yazdığınız ancak o zaman mümkün. Kadın hem çalışmış hem de evi çekip çevirmiş. Çalışmayan kaç kadın ev işlerini kocasına yaptırıyor? Yardımcı olmaktan ayda yılda bir ev süpürmekten bahsetmiyorum. Hemcinslerimin empatiden yoksun ve ülke gerçeklerini görmezden gelen bu yorumları yine en çok erkeklerin ekmeğine yağ sürüyor bu çok üzücü.
ülke gerçekleri?
eurolar havada uçuyor
kadın tr'de yaşamıyor ki!

ha ama kendini tam gurbetçi kafasıyla bu hayata mahkum etmiş
şimdi de artık gücü bu mahkumiyeti çekmeye yetmiyor e yaş geçiyor beden tükeniyor, normal.

evde evlenecek çağda oğlu var kadın pandemide çift vardiya çalışmış neredeyse
daha da eve gelip yemek temizlik yapmış...
evdeki eşşek kadar erkekler demiyor ki bu kadının canı çıktı, ev işlerini ortak yapalım hatta o yapmasın biz yapalım.
neden demiyor çünkü birinin anası öbürünün karısı bu kadın, kendi etmiş kendi bulmuş...

lütfen bunu ülke gerçeğine bağlamayın gayet de ev işini oğluna öğretebilirdi
eve para getirmiyorsa, kadının isteklerine kulak asmıyorsa kocasını çooooktan boşayabilirdi
bunun ülke gerçekleriyle ne alakası var?

Kusura bakmayın yeni gördüm.
1. İlk olarak eşim teklif etti oğlumda o dönem bunları düşünecek durumda değildi .
Aslında her anne gibi çocuklarına ellinden geldiğince destek olmaktır niyetim .
Bilmiyorum bir nevi haksızlik olarak his ettim ,ben bu yaşima gelmişsim halen çalışıyorum ,tamam oğlumda calişiyor ama parasini har vurup harcıyor.Demek öylese salon parasinida ödeye bilir ,en azinda yarı yarıya diye düşündüm.
2.işsizlik parası sadece bir sene ödeniyor ,sonrası yardım talep edebilirsiniz .Kendi eviniz varsa 6 ay destekliyor .

Aslında konuyu eşim işsiz diye açmadım .

Şöyle ki eşiniz biz ödeyelim dedikten sonra oğlunuzun belki o konuyu babam halledecekti diye üstüne düşmemiş olabilir.
Bilmiyorum maddi olarak zor durumda değilseniz belki 8000 euro acelesi yok olarak görmüş olabilirler. Bundan sonra demek ki kendinize ayırdığınız paradan vermemek gerekliymiş bunu öğrenmiş oldunuz.

Geçmişte eşiniz çalışmamış, siz yıllarca çok çalışmışsınız ama şu an geçmişi telafi etmenin yolu yok maalesef.
Ya o zaman boşanacaktınız ya da şimdi eşiniz çalışıyormuş o günler geçti gitti deyip mutlu olmaya çalışacaksınız.
Çünkü böyle böyle eşinizle birbirinize hayatı zindan edersiniz.

Bir de diğer bir iki konunuzu okumuştum, yazdıklarım bu kısımda hoşunuza gitmeyebilir :) Sizi kayınvalideme benzettim
Kayınvalidem ve kayınpederim emekli, kp emeklilik sonrası çalışmamış kv çalışmaya devam etmiş kendi isteğiyle
Kayınvalidem bir fikir beyan ederken şöyle yapsanız iyi olur der ama bunu yapmamız için alttan alttan usulca baskı yapar. İstediği olmazsa eşime ve kayınpederime siz zaten beni dinlemezsiniz ben kimim ki, ben bu aile için kaç sene didindim çalıştım büyüttüm çok zorluklarla çalıştım sevilmiyorum der. Ama mesele sadece karşıdaki onu yapmak istemiyordur.
Şu an kendi çalıştığı için kp'e ben çalışıyorum sen yatıyorsun ben yoruluyorum der söylenir söylenir ama mesela oturup iki sohbet edemezsin çünkü kendi dediği doğru denilsin istiyor. Geçmişte istediği sevgi ilgiyi görmedi bence kayınpederimden, onun acısını çıkarıyor şimdi diye düşünüyorum. Sizin de tek tabancayım lafı falan kv hatırlattı

Diğer konunuzda da gıcık gıcık hareketleriniz vardı şimdi de. Bir insan nasıl bu kadar acıtasyon yaparak konuşabilir? Tam bir drama queensiniz. Ödemeseydiniz madem kafanıza silah mı dayadılar? Acıların kadını rolünden çıkın artık çok itici.

Diğer konunuzda da gıcık gıcık hareketleriniz vardı şimdi de. Bir insan nasıl bu kadar acıtasyon yaparak konuşabilir? Tam bir drama queensiniz. Ödemeseydiniz madem kafanıza silah mı dayadılar? Acıların kadını rolünden çıkın artık çok itici.
Siz acitasyon olarak mı görüyorsunuz ?
Evet olabilir ,şimdi yazdıklarımı tekrar okudum bazı paragraf öyledir .
Elbette benden daha kötü durumda insanlar var
Allah'a şükür sağliğimiz yerinde kimseye muhtaç değiliz ama mutlu değiliz ot gibi yaşamak acınacak durum .
Ekonomi durumundan coğu insan böyle diyelibilirsiniz ama 20 senedir aynı

X