öğretmen maaşı

Gözlerdeki ışıltı yeni ya da eski öğretmen olmakla değil mesleğini severek yapıp yapmamakla ilgilidir. 10 yılimı dolduracagim. O kadar çok projeye katıldım o kadar çok eğitim aldım ki kendimi geliştirmek adına yeni atanan bir öğretmenden ister meslek aşkı deyin ister teknoloji alanında kendini geliştirmiş deyin daha farklı bir yerde oldugumu söyleyebilirim. Hatta benden daha uzun yıllar çalışmış ve daha çok kendini geliştirmiş meslektaslarimi da tek tek sayabilirim. Özellikle proje okulunda görev yapıyorsanız tecrube, veli ve öğrenci geri bildirimi ve katıldığınız projeler çok çok daha önemlidir. Yeni atanıyor olmanın verdiği heyecan tabiki başkadır ama bunu meslek aşkı olarak yorumlayıp bu işe yıllarını vermiş mesleğini ilk günkü aşkla yapan öğretmenleri görmezden gelmemelisiniz.
Hocam öğretmenim. Öğretmenler odasını öok iyi biliyorum 10 yılı da geçti. Hariçten gazel okuyor insanlar. Öğretmenlik birçok öğretmeni bir süreden sonra yıpratıyor. İlk aşkını şevkini kaybediyor. O öğretmenlerin çoğu yeni gelenlere kendileri de ilk atandıklarında yaptıkları mesleki fedakarlıkları "Anı" olarak anlatıyor

Branş ne. Sınıf ve okul öncesi full ek ders alır. Ek derssiz en az 4400 alırsınız.

Ilk atandığınız yer il veya ilçe merkezi ise imkanlar geniş olduğundan 1+1 veya 1+0 stüdyo daireler var eşyalı. Rahat edersiniz.
Kiyafet konusunda yorum yapamıyacağım. Tesettürlü degilim:KK200:
10 yıllık öğretmenim en yüksek aldığım maaş 4300 lira

kot pantolon spor giyineniliyor muyuz? kapşonlu sweat spor ayakkabı tarzında. benim böyle kıyafetlerim var bir de 3 4 senedir çok fazla kıyafet almadım eskidiler yenilerini alıcam mecburen
İstediğini giyebilirsin. Yıllar yıllar sonra nihayet artık insanları nasıl giyindikleriyle değil ne yaptıklarıyla değerlendirir olduk. Tabi ki insan kendisine , mesleğine ve öğrencilerine saygı duymalı ve temiz derli toplu giyinmeli. Ama spor, klasik giyinmek tamamen tarz meselesi ve insan nasıl rahat ise öyle giyinmeli.

Lütfen Burayı öğretmenler odasına çevirtmeyelim öğretmenden başka mesleğin maaşının bukadar uluorta konuşulduğunu duymadık insanların gözüne batıyoruz zaten vergi dilimine girince herşeyin yarıya düşüyor kısaca öğretmen çok yüksek maaş almıyor ve bu konuyu kapatın rica etsem atanınca herseyi öğrenirsiniz ne yapıyorsa öğretmen kendi kendine yapıyor göze batıyoruz halbuki çok sabır isteyen bir meslek kıyafetimize kadar düşünemedik sadece KPSS yi geçmekti dileğimiz kendiniz için ve tüm öğretmenler için uzatmayalım tüm detayları burada
Şeffaflık neden sizi bu kadar rahatsız ediyor? Uluorta konuşmak ne demek ki... Internete gir öğretmen maaşı yaz çıkar zaten... Kızcağız sormuş fikir almak istiyor söylemek istemiyorsan kenara çekilebilirsin arkadaşım... Rahatsız oluyorsan burayı okumak zorunda da değilsin... Her önüne gelene ayar çekmeyen çalışan tipik ögretmen tavrından burada bari vazgeçin.
Sizin öğrencileriniz değiliz...

Hocam öğretmenim. Öğretmenler odasını öok iyi biliyorum 10 yılı da geçti. Hariçten gazel okuyor insanlar. Öğretmenlik birçok öğretmeni bir süreden sonra yıpratıyor. İlk aşkını şevkini kaybediyor. O öğretmenlerin çoğu yeni gelenlere kendileri de ilk atandıklarında yaptıkları mesleki fedakarlıkları "Anı" olarak anlatıyor
Ben fedakarlık olarak değil çektiğim zorluklar açısından anlatmisimdir. Stajyer olduğum donemlerde çok söz hakkımız yoktu. Sınıflarımi bile secemiyordum. Fedakarlık derseniz şuan emin olun daha çok fedakarlık yapıyorum. Sizin bahsettiğiniz meslektaslarim da var evet ama emin olun 100 öğretmenin çalıştığı okullarda da çalıştım sizin bahsettiğiniz öğretmenler 10 kişiyi hiçbir zaman geçmedi.

Lütfen Burayı öğretmenler odasına çevirtmeyelim öğretmenden başka mesleğin maaşının bukadar uluorta konuşulduğunu duymadık
Neden, öğretmenler odasında maaş mı konuşuluyor?
Kamuda çalışan herkesin maaşı internet ortamında zaten mevcut. Öğretmenin maaşı devlet sırrı değil ki uluorta konuşulmasın. Hemen herkesin ailesinde ve çevresinde bu kadar çok öğretmen varken öğretmen maaşlarının bilinmemesi mümkün mü?
Neden bu kadar tepkili ve buyurgansınız?

insanların gözüne batıyoruz zaten vergi dilimine girince herşeyin yarıya düşüyor kısaca öğretmen çok yüksek maaş almıyor
Neden insanların gözüne batasınız? Ben kimsenin öğretmenleri ve maaşları gündeminde tutup sohbet konusu yaptığına tanıklık etmedim.
Vergi dilimi ise her çalışan için geçerli.

Kimse öğretmenlerin yüksek maaş aldığı iddiasında değil. Bu vehme nasıl kapıldınız, konuyu buraya nasıl bağladınız anlayamadım.

Lisede fizik dersimize giren bir ögretmenimiz vardi derse girer kalıplasmıs bir sekilde kitaptakileri anlatir giderdi tabi sınavda basari oranimiz düsüktü ve kimse sevmezdi fizik dersini. Zil calsada kurtulsak derdi.2.dönem yasli bir fizik öğretmeni geldi. Okadar basite indirgeyip, örnekleyerek,eğlendirerek ve bizlerin seviyesine yaşına uygun anlatirdiki ;ders nezaman bitti anlamazdik bu tecrübeden başka birsey değilki.
O öğretmen genç de olsa öğretirdi onu. Anlatırdı demenizden yöntemlerden bihaber olduğunuz belli. Anlatım yöntemi en az etkili olandır. Verdiğiniz örnek de konuyu açıklayamaz. Ne alaka yani. Başka bir şey değil ne demek (ayrıca tüm şeyler ayrı yazılır) Adamcağız genç olsaydı öğretemeyecekti yani? Okullar artık genç dinamik öğretmen istiyor. Olayın içindeyseniz de dışındaysanız da bihabersiniz. Ağzı olan konuşuyor.

Ben fedakarlık olarak değil çektiğim zorluklar açısından anlatmisimdir. Stajyer olduğum donemlerde çok söz hakkımız yoktu. Sınıflarımi bile secemiyordum. Fedakarlık derseniz şuan emin olun daha çok fedakarlık yapıyorum. Sizin bahsettiğiniz meslektaslarim da var evet ama emin olun 100 öğretmenin çalıştığı okullarda da çalıştım sizin bahsettiğiniz öğretmenler 10 kişiyi hiçbir zaman geçmedi.
Ben aday öğretmenken TÜBİTAK projesi hazırlayıp ödül aldım. Ne demek söz hakkımız yoktu?

4000lerde olucak maaşınız da atanmissaniz bunu nasil bilemiyosunuz ki ben öğretmen değilim. Gecinmeyle ilgili korkularınız varsa marka giyinmezsiniz yeter o para

Ek dersiniz yok mu öğretmen hanım
Alıntı yaptığım mesajı okuduysanız maaş yazılmış. Ben de yeni başlayan öğretmenin o kadar maaş almayacağını belirtmek için maaşı yazdım. Ek dersim yok mu yazdım? Ayrıca ek ders bir var bir yok. Mesela pandemide başlama yaptığım için uzaktan eğitim yaptığım halde 1 lira bile ek ders almadım herkes aldığı halde. Adı üzerinde EK DERS

arkadaşlar önümüzdeki birkaç ay içinde muhtemelen atanıcam tek başına yaşamaya başlayacağım. pek de hesap kitap işlerini bilmem. yeni atanan bir öğretmenin ek dersli maaşı nedir kesinti vs oluyor mu? vergi falan kesiliyor sanırım. bir de taşınma orada eşya alma kira faturalar derken geçimebilir miyim bilemiyorum. şunu da sorayım. kıyafet konusu hangi marka kıyafetleri önerirsiniz tesettürlüyüm. çalışırken giyecek tarzda kıyafetim yok. zaten eskidiler.
1 yıllık sözleşmeli öğretmenim aldığım maaş ek derslerle birlikte 5200 tl , Rahat bir şekilde yaşarsınız

Ben aday öğretmenken TÜBİTAK projesi hazırlayıp ödül aldım. Ne demek söz hakkımız yoktu?

Ben kendi adıma konuştum genellemedim ki durumu. Arkadaslarin da genelleyerek konuşmalarına karşılık yazdım yorumlarımi zaten. Malesef çalıştığımız kosullar ve yönetim kadrosu farklı olabiliyor. Sizin adınıza sevindim çok şanslıymışsınız. İlk iki yılımda girdigim 30 saat dersin sadece 10 dersi kendi branşımdı.

Alıntı yaptığım mesajı okuduysanız maaş yazılmış. Ben de yeni başlayan öğretmenin o kadar maaş almayacağını belirtmek için maaşı yazdım. Ek dersim yok mu yazdım? Ayrıca ek ders bir var bir yok. Mesela pandemide başlama yaptığım için uzaktan eğitim yaptığım halde 1 lira bile ek ders almadım herkes aldığı halde. Adı üzerinde EK DERS
Yeni atanmış bir öğretmen maaşı şu an 4.450 civarı. Sanırım yıl arttıkça vergi dilimine girdiğinizden dolayı sizinki daha düşük.

. Stajyer olduğum donemlerde çok söz hakkımız yoktu. Sınıflarımi bile secemiyordum.

Şimdi sınıfları mı seçiyorsunuz

Hangi kriterle seçime tabi tutuluyor sınıflar

Dediğiniz geçen sene ben okuttum bu sene de ben okutayım şeklinde bir talep ise farklı da B ve E bende olsun C Ayşe de ise farklı

Öğretmenin sınıf, program, boş gün seçme hakkı zaten yoktur hatta nöbet gününün de en az ders olan güne koyulması gerekir ama kuralları uygulayan olmadığı için bunlar hakmış gibi lanse ediliyor

Dediğiniz gelen sene ben okuttum bu sene de ben okutayım şeklinde bir talep ise farklı da B ve E bende olsun C Ayşe de ise farklı

Öğretmenin sınıf, program, boş gün seçme hakkı zaten yoktur hatta nöbet gününün de en az ders olan güne koyulması gerekir ama kuralları uygulayan olmadığı için bunlar hakmış gibi lanse ediliyor
İyi sınıfları idare ile arası iyi olan öğretmen alır diğer öğretmenlere gelişi güzel dağıtılır sınıflar. Yerine göre kural yönetmelik koyarlar önümüze yerine göre her şeyi yönetmeliğe göre yapmamız mümkün değil denir kılıfına uydurulur.

İyi sınıfları idare ile arası iyi olan öğretmen alır diğer öğretmenlere gelişi güzel dağıtılır sınıflar. Yerine göre kural yönetmelik koyarlar önümüze yerine göre her şeyi yönetmeliğe göre yapmamız mümkün değil denir kılıfına uydurulur.

bunu biliyorum maalesef de arkadaşın yorumunun altına o kadar net yazmayayım dedim

zaten balık baştan kokuyor "iyi sınıflar" diye bir algı oluşuyor

daha ilkokul başında veliye sınıf ve öğretmen seçersin para verirsen deniliyor

iyi sınıfta iyi öğretmen olursun tabii

herkes dersini çalışır, ödevini yapar öğrenmeye de istekli ise o sınıfta öğretmen kendini de geliştirir zira öğrenciler sorar yönlendirir

neyse taşlanmadan çekileyim ben buralardan, öğretmen değilsin ki ne biliyorsun diye yorumlar gelmeden

Kıyafet konusunda masraf etmenize gerek yok. Şu an zaten okul kapalı, elinizdekilerle idare edersiniz ve evet istediğiniz her şeyi giyebiliyorsunuz , tabiki çalıştığınız bölgeye göre de değişir bu durum.
Ben kumaş pantolon, bluz tarzı kıyafetleri yaz döneminde giyerim genelde. Ama kışın kot , kazak, sweatshirt giyerim. Okulumuz buz gibi olur, gömlek vs ile donarız, çoğu zaman montlarımız bile üzerimizde kalır.

Dediğiniz geçen sene ben okuttum bu sene de ben okutayım şeklinde bir talep ise farklı da B ve E bende olsun C Ayşe de ise farklı

Gayet adil bir dağılım yapıyoruz merak etmeyin. A yi birimiz aldıysak b yi digerimiz alıyoruz. Ve herkes her seviyeden ders alıyor muhakkak. Zumremle çok iyi anlaşıyoruz. :) Brn ilk yillarimda yaşadığım sorunları başkalarına da yaşatmayı asla istemem. Nöbet ya da boş günlerde ise idare öğretmenin performansına ve diğer projelerine göre veriyor. Benim zaten yoğun bir programım var, kurslar ve projelerle o yüzden nöbet günü ve bos günümun ne zaman olduğu önemli olmuyor. Burdan ne yazarsam yazayım acaba diyen arkadaslarimiz olacaktır. Sonuçta sadece yazılanlar var. Öğretmenlerle ilgili çok fazla ön yargı var. Önceden savunma iç güdüm daha fazlaydı. Ama şuan o kadar yormuyorum kendimi. Kendime ve öğrencilerime odaklanıyorum. İnşallah bütün meslektaslarim da kendilerini gerçekleştirebilecek iyi koşullarda çalışıyorlardır. Çünkü ancak o şekilde kendimize ve öğrencilerimize faydalı olabiliriz.

X