Okulda olan sorunlar kızım

SansizZZZ

Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2022
113
64
32
İyi akşamlar hanımlar benim için dert nerede yanlış yaptığımı bilmiyorum kendimi sanki kızımı yeterince koruyamiyor gibi görüyorum belkide kızım haksız bilmiyorum sorunum şu ki 9 yaşında kızım ve sınıfta erkek çocuklarıyla hiç anlaşamıyor iki günde bir illahi ağlayarak çıkıyor sürekli sorun yaşıyor önce karşılıklı laf dalaşı sonra vurma ve ağır küfür ve çoğu zaman ağlıyor çünkü gücü de yetmiyor erkek çocuklarına çoğu da annesine o kız havalı çok bilmiş diyormuş oynama sataşirlarsa öğretmenine söyle diyorum karşılık verdikten sonra söylüyor bu sefer öğretmen de sizin kizinizda küfür etti diyor mahçup ta oluyorum bilmiyorum ne yapacağımı tecrübeli anneler varsa bana yardımcı olun onu öyle ağlarken de görünce üzülüyorum nasıl Bir yol izlemeliyim ben

Ufacık çocukların bile diline pelesenk olmuş küfür. Aileler düzelmedikten sonra çocuklar nasıl düzelsin? Benim bilmediğim küfürleri ediyor çocuklar. Evde duyup görmeseler bile yolda, orda burda sesli küfür ederek dolaşan dolu. Sosyal medya, diziler, filmler şiddet ve küfür dolu. Aile içinde şiddet ve küfürler. E çocukların elinde telefon, bütün aileler kontrol ediyor mu ne bakıyor diye? Ben de eskiden duymadığım şeyler duyar oldum. Daha ilkokulda çocuklar birbirini boğazlamalar, yumruk atmalar, küfürler havada, kasıtlı ittirmeler, ısırmalar bilmem ne. Görüp öğrendiklerini yapıyorlar maalesef. Sürekli aynı kişiyle problem oluyorsa ancak velisiyle konuşabilirsiniz belki. Ya da öğretmen genel olarak hem öğrencileri hem velileri uyarır. Herkes kendi çocuğunu uyarır. Daha büyük bir durum olursa okul idaresi ilgilenir. Ne yapılır ki başka?

Ufacık çocukların bile diline pelesenk olmuş küfür. Aileler düzelmedikten sonra çocuklar nasıl düzelsin? Benim bilmediğim küfürleri ediyor çocuklar. Evde duyup görmeseler bile yolda, orda burda sesli küfür ederek dolaşan dolu. Sosyal medya, diziler, filmler şiddet ve küfür dolu. Aile içinde şiddet ve küfürler. E çocukların elinde telefon, bütün aileler kontrol ediyor mu ne bakıyor diye? Ben de eskiden duymadığım şeyler duyar oldum. Daha ilkokulda çocuklar birbirini boğazlamalar, yumruk atmalar, küfürler havada, kasıtlı ittirmeler, ısırmalar bilmem ne. Görüp öğrendiklerini yapıyorlar maalesef. Sürekli aynı kişiyle problem oluyorsa ancak velisiyle konuşabilirsiniz belki. Ya da öğretmen genel olarak hem öğrencileri hem velileri uyarır. Herkes kendi çocuğunu uyarır. Daha büyük bir durum olursa okul idaresi ilgilenir. Ne yapılır ki başka?
Sürekli aynı kişi değil ama genel olarak erkek çocukları ile sorun yaşıyor oyun oynadığı zaten bir grubu var hepsi kız onlara sadece oyna diyorum ama gelip satişiyorlar miş kızım da onlara onun gibi davranıyor ama ağlayan üzülen sürekli kızım oluyor

Sürekli aynı kişi değil ama genel olarak erkek çocukları ile sorun yaşıyor oyun oynadığı zaten bir grubu var hepsi kız onlara sadece oyna diyorum ama gelip satişiyorlar miş kızım da onlara onun gibi davranıyor ama ağlayan üzülen sürekli kızım oluyor
Yani ben çocukken de böyle hep birilerine sataşan çocuklar vardı. Durup dururken yani. Ben muhatap olmazdım pek. Karşılık verince böyle ilgi göstermişsin gibi algılayıp dahada sataşırlar çünkü. Ya da böyle hıh ilgilenmiyorum deyip dönerdim. Hele bir çocuk vardı. Annesini görüyordum 1 okula giden oğlu bir de ikizleri vardı küçük. Kadında küfür şiddet evde ya da sokakta fark etmiyordu. Bir gün kantin sırasında denk geldik o çocukla. Baktım sırayı kaynattı. Sadece sıraya geçmesini rica etmemle yumruğu yemem bir oldu. Tam armama vurdu bir de çok fena acımıştı. Böyle bir şey yaşamadığımdan anlayamadım bile o an. Çocuk böyle ifade ediyor kendini resmen, konuşmaya bile gerek duymadı. Ne dense boş, doğrusu bu onun için. Annesine şikayet edilse en fazla daha da döverdi muhtemelen terbiye etmek için. Ama bu kadar çok değildi benim zamanımda gerçekten. Kızınız da böyle sataşmaya meyilli, kavga çıkaran çocuklardan mümkün mertebe uzak kalmaya çalışsın. Küfürlü diyaloglara girmesin. Olumsuz bir şeyde öğretmene bildirsin. Siz de buna rağmen tekrar böyle şeyler olursa çocukların ve velilerinin de uyarılmasını rica edersiniz öğretmenden.

İyi akşamlar hanımlar benim için dert nerede yanlış yaptığımı bilmiyorum kendimi sanki kızımı yeterince koruyamiyor gibi görüyorum belkide kızım haksız bilmiyorum sorunum şu ki 9 yaşında kızım ve sınıfta erkek çocuklarıyla hiç anlaşamıyor iki günde bir illahi ağlayarak çıkıyor sürekli sorun yaşıyor önce karşılıklı laf dalaşı sonra vurma ve ağır küfür ve çoğu zaman ağlıyor çünkü gücü de yetmiyor erkek çocuklarına çoğu da annesine o kız havalı çok bilmiş diyormuş oynama sataşirlarsa öğretmenine söyle diyorum karşılık verdikten sonra söylüyor bu sefer öğretmen de sizin kizinizda küfür etti diyor mahçup ta oluyorum bilmiyorum ne yapacağımı tecrübeli anneler varsa bana yardımcı olun onu öyle ağlarken de görünce üzülüyorum nasıl Bir yol izlemeliyim ben
hemen bir terapiste başlayın. zorbalık goruyor olabilir, zorbalik yapıyor da olabilir. bu tarz problemler ilerde psikiyatrik problem olarak donuyor. ne kadar erken kontrol altına alınırsa o kadar iyi.

hemen bir terapiste başlayın. zorbalık goruyor olabilir, zorbalik yapıyor da olabilir. bu tarz problemler ilerde psikiyatrik problem olarak donuyor. ne kadar erken kontrol altına alınırsa o kadar iyi.
Öz güveni yüksek bir çocuk ama zorbalık yapmayacağını biliyorum çünkü hep karşı taraflar kavgayı başlatıyor muş görüyor olabilir mi diye içime şüphe düştü

Benim 7-8 yaşlarında erkek kardeşim var. Aynı zorbalıklari o da yaşıyor. Kendi halinde sosyal bir çocuk ama tek çocuk olarak büyümesinden kaynaklı sanırım kendini korumayı da pek beceremiyor. Eve geldiğinde bizlere anlatıyor biz de öğretmenine iletiyoruz ama öğretmen de ne kadar müdahale edebilir bilmiyorum.

Benim 7-8 yaşlarında erkek kardeşim var. Aynı zorbalıklari o da yaşıyor. Kendi halinde sosyal bir çocuk ama tek çocuk olarak büyümesinden kaynaklı sanırım kendini korumayı da pek beceremiyor. Eve geldiğinde bizlere anlatıyor biz de öğretmenine iletiyoruz ama öğretmen de ne kadar müdahale edebilir bilmiyor
İşte kendini korumaya çalışınca da dayak yiyor Allah iyilerle karşılaştırsın çok zor

Aynı yasta çocuklarımız , benim oğlum da 9 yaşında inanın kızı erkeği yok bu zorbalıgın .
Zaman zaman benim oğlum da maruz kaldı.
O anda cevap verme , görmezden gel diyorum.
Artık küfür edildiğini duyunca da “Kötü söz sahibine yakışır. .” deyip geçiyorum anne diyor.

Dikkatimi çekti genel olarak erkek çocuklarıyla anlaşamadığını yazmışsınız , sebebi ne olabilir?
Ayrıca sizin de kızınız küfür ediyormuş , öncelikle bu alışkanlığı bıraktırmalısınız .

Rehberlik öğretmeniyle görüştünüz mü?

Nöbetçi öğretmen yok mu okulda? Ya gözüne, eli kolu çarpsa başka öğrencinin ne olacak o sınıfta? Sürekli olan şiddeti bilip engellemek için uğraşmak yerine sadece "ama o da küfür etti" denir mi? Öğretmenin tavrı çok yanlış. Sözlü şiddeti engelleyemez, ama fiziksel şiddete öğretmenin, okul idaresinin engel olmak için uğraşması gerekir.

Sınıf için kaynaştırma oyunu oynayıp, grup ödevi vs verebilir. Çocuklar belki birbirlerini tanıdıkça bu durumu biraz olsun düzeltirler.

Aynı yasta çocuklarımız , benim oğlum da 9 yaşında inanın kızı erkeği yok bu zorbalıgın .
Zaman zaman benim oğlum da maruz kaldı.
O anda cevap verme , görmezden gel diyorum.
Artık küfür edildiğini duyunca da “Kötü söz sahibine yakışır. .” deyip geçiyorum anne diyor.

Dikkatimi çekti genel olarak erkek çocuklarıyla anlaşamadığını yazmışsınız , sebebi ne olabilir?
Ayrıca sizin de kızınız küfür ediyormuş , öncelikle bu alışkanlığı bıraktırmalısınız .

Rehberlik öğretmeniyle görüştünüz mü?
Hayır bu aralar çok sık olmaya başladı bu olaylar rehberlik öğretmeniyle görüşmedik dün konuştum onlar etse bile sen ağzını bozma sabah ta okula bırakırken sana birşey diyen olursa öğretmene söyle karşılık verme diye evet bende bilmiyorum başından beri erkek çocuklarıyla pek anlaşamıyor

Nöbetçi öğretmen yok mu okulda? Ya gözüne, eli kolu çarpsa başka öğrencinin ne olacak o sınıfta? Sürekli olan şiddeti bilip engellemek için uğraşmak yerine sadece "ama o da küfür etti" denir mi? Öğretmenin tavrı çok yanlış. Sözlü şiddeti engelleyemez, ama fiziksel şiddete öğretmenin, okul idaresinin engel olmak için uğraşması gerekir.

Sınıf için kaynaştırma oyunu oynayıp, grup ödevi vs verebilir. Çocuklar belki birbirlerini tanıdıkça bu durumu biraz olsun düzeltirler.
Geçen hafta da benzer olay yaşadık yine ağlayarak çıktı öğretmene dedim siz müdahale etmiyorsunuz diye ettiğini söyledi sonuç ortada yine

açıkçası sürekli erkek çocuklarıyla sıkıntı yaşaması, küfür etmesi ailede baba ile alakalı bir sıkıntı var gibi geldi bana.

çocuğunuz okulda sorun çıkarıp ağlama ile olaydan sıyrılıyor gibi geldi bana. bir iki erkek çocuğu sıkıntılı olabilir ama hepsiyle anlaşamamakta ilginç yani.

bu durumda rehberlik servisi ile görüşün ve duruma göre terapiya başlayabilirsiniz.

açıkçası sürekli erkek çocuklarıyla sıkıntı yaşaması, küfür etmesi ailede baba ile alakalı bir sıkıntı var gibi geldi bana.

çocuğunuz okulda sorun çıkarıp ağlama ile olaydan sıyrılıyor gibi geldi bana. bir iki erkek çocuğu sıkıntılı olabilir ama hepsiyle anlaşamamakta ilginç yani.

bu durumda rehberlik servisi ile görüşün ve duruma göre terapiya başlayabilirsiniz.
Yazdıklarımı tam okumadınız sanırım yada anlatamadım kavga edince erkekler buna yani kızıma hangi küfürleri söylüyorsa oda aynılarını söylüyor yani onlardan duyduklarını

Genelde bu latens dönemde karşı cinsle çatışma halinde oluyorlar. Kendi cinsleri ile de daha iyi geçinirler. Erkeklerle çatışması yerine kızlarla etkileşimini artırması yönünde destekleyin. En geç 12 yaşa geçiyor bu dönemleri.
Peki neler yapabilirim daha az zarar görmesi adına

Yazdıklarımı tam okumadınız sanırım yada anlatamadım kavga edince erkekler buna yani kızıma hangi küfürleri söylüyorsa oda aynılarını söylüyor yani onlardan duyduklarını
o zaman öğretmeni neden kızınız küfür ediyor diyor. kendini korumaya çalışıyorsa, kıznız bunu öğretmeni anlar ve diğer tarafı uyarır. ama ilk küfür edip oğlanların şiddetine maruz kalıyorda olabilir.

kısaca kızınız olayı size farklı anlatıyor gibi. ben olsam tarafsızca konunun üzerine gidip araştırırım ve çözmeye çalışırım.

Bu yaşlarda kizlar ve erkekler birbirine gıcık olur. Sizin kızınız da bir şeyler yapıyormuş zaten bırakın akranlariyla olan sorunları o çözsün. Olay büyürse tepki verirsiniz. Sizi ağlayarak manupile ediyor. Çocuklar kendi sorunlarıyla baş etmeyi bu yüzden öğrenemiyor. Büyük bir olay olmadıkça "kendin halletmelisin , aynı siniftasiniz birbirinize saygı duyarak bu sınıfı geçmeniz gerekiyor." diyerek net olun.

X