ÖLÜM SONRASI KREDİ ÖDEMESİ HAKKINDA

orionnn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2021
1.746
2.095
28
Kızlar merhaba,
bu konuyu eşim sormamı istediği için açıyorum.
benim 43 gün evvel kayınpederim vefat etti kredi filan çekmiş 3 senelik sigorta bu kredileri kapadı . kredi kartını da eşim ve kaynım beraber ortak kapadı ama kayınpederim hep ilerde bana bişey olursa bu ödediğim kadar kısmı para size verilir . demiş eşime , bana acayip saçma geldi zaten sigorta krediyi kapatıyo ekstra neden ödediği para neden verilsin diyorum çevresinde alan varmış o para neden bankaya kalsın diyo banka da üzerine yatmaya çalışıyormuş eşime göre , kaynım ile geçen hafta gittiler poliçeyi yeni tarihli vermişler avukata vericem diyor bankayı poliçeyi yeni tarihli vermesinin sebebi de biz evlenirken 50 bin kredi çekmiş babası 3 yıl ödendi 2 yılı kaldı mesela bu kredi kapandı sigorta tarafından birde 5 ve 10 binlik 2 kredisi daha varmış bunlar yeni çekilmiş bankadan 50 bin tl olan kredinin belgelerini istiyoruz ısrarla yeni çekilenin belgelerini veriyormuş banka bana pek mantıklı gelmiyor ödenen 3 yıllık para neden verilsin saçma geliyor bana ben diyorum dua et kapattı sigorta fazlasını boşver uğraşmaya değmez diyorum 40 bin kadar parayı neden boşverelim banka neden üstüne yatsın diyor gider babam adına hayır yaparım bankaya yedirmem diyor eşimle bunu tartışıyoruz birde buraya soralım dedik belki bilen yaşayan çıkar diye

güncelleme : arkadaşlar kredi çekerken banka aylık 450 tl tutarında bireysel emekliliğe kayıt etmiş poliçe onun poliçesi 3,5 yıl 450 tl emekli maaşından oraya kesilmiş bahsettiği para oymuş benim kredilerle işim yok diyor banka bireysel emeklilik parasının üzerine yatıyor diyor

Son düzenleme:
Kalan borcun kapandığını biliyorum ama ödediği taksitleri neden geri versin ki banka, sonuçta çekip kullandığı parayı geri ödüyordu. Bankaya para yatırmışta banka üstüne yatmış gibi düşünmeleri tuhaf.

Eski bankacı, şubeciyim. Böyle bir şey söz konusu dahi değil.
Hayat sigortası yapılmışta borç kapanmış en azından buna dua edin:)
bende hayat sigortası borcu kapatır diye biliyorum ama çevresinde biri banka ödediği kadar parayı da veriyor diyor bende diyorum neden versin kapatmış borcu daha napsın banka

babam adına hayır yaparım bankaya yedirmem diyor eşimle bunu tartışıyoruz birde buraya soralım dedik belki bilen yaşayan çıkar diye
Sigorta borcu kapatır sadece ..

Çekilmiş, kullanılmış parayı banka neden versin?
Eşiniz biraz mantıklı düşünsün.

Hayır yapma anlayışıda enteresan geldi açıkçası. Başkasının parasıyla hayır olur muymuş bir sorun ona🙄

Kalan borcun kapandığını biliyorum ama ödediği taksitleri neden geri versin ki banka, sonuçta çekip kullandığı parayı geri ödüyordu. Bankaya para yatırmışta banka üstüne yatmış gibi düşünmeleri tuhaf.
bende böyle diyorum yeni açıldı bu muhabbet ne alaka diyorum neden ödesin

Sigorta borcu kapatır sadece ..

Çekilmiş, kullanılmış parayı banka neden versin?
Eşiniz biraz mantıklı düşünsün.

Hayır yapma anlayışıda enteresan geldi açıkçası. Başkasının parasıyla hayır olur muymuş bir sorun ona🙄
babam kendisi dedi sigortalı kredi çektim olurda bana bişey olursa banka ödediği kadarı geri verir sigorta kapatır demiş mahalleden bir abisi de 40ında baş sağlığı için geldiğinde biz aldık falan diye söyleyince iyice kafası karıştı

Acaba bireysel emeklilik mi yaptirmisti bu odediklerim size verilir derken onu kastetmis olabilir mi? Benim annem oldugunde banka bireysel emekliligine yatmaya calisti.

Kredi cekmenin mantigi şöyle: 50bin tl size nakit veriliyor, sizde atiyorum 36 ay esit taksitle borcu ödüyorsunuz. Esinize böyle anlatin. Para zaten zamaninda verilmiş, sigorta kalan odemesini yapiyor

İyi de çekilen krediyi eşinizin babası kullanmamış mı. Zaten hayat sigortası ölüm durumunda kalan borcu kapatmak için yapılıyor. Neden kullanılan parayı geri versin.Dua edin sigortalıymış yoksa eşiniz borcu ödeyecekti

hayır ödenen para geri verilmiyor.
yakın zamanda aynısını yaşadım üstelik sigortada ödemedi kalan krediyi paşa paşa ödedim.

Acaba bireysel emeklilik mi yaptirmisti bu odediklerim size verilir derken onu kastetmis olabilir mi? Benim annem oldugunde banka bireysel emekliligine yatmaya calisti.
kredi çekerken onu da yapmış olabilir çünkü kendisi demiş 3 yıl para yatırdım oraya diye bankalar bireysel emeklilik de yapıyor kredi çekerken

Kredi cekmenin mantigi şöyle: 50bin tl size nakit veriliyor, sizde atiyorum 36 ay esit taksitle borcu ödüyorsunuz. Esinize böyle anlatin. Para zaten zamaninda verilmiş, sigorta kalan odemesini yapiyor
aynı bu şekilde anlattım baban o 50 bini kullandı neden banka versin diyorum kullanmadı ki birikim yapmış diyo

Kızlar merhaba,
bu konuyu eşim sormamı istediği için açıyorum.
benim 43 gün evvel kayınpederim vefat etti kredi filan çekmiş 3 senelik sigorta bu kredileri kapadı . kredi kartını da eşim ve kaynım beraber ortak kapadı ama kayınpederim hep ilerde bana bişey olursa bu ödediğim kadar kısmı para size verilir . demiş eşime , bana acayip saçma geldi zaten sigorta krediyi kapatıyo ekstra neden ödediği para neden verilsin diyorum çevresinde alan varmış o para neden bankaya kalsın diyo banka da üzerine yatmaya çalışıyormuş eşime göre , kaynım ile geçen hafta gittiler poliçeyi yeni tarihli vermişler avukata vericem diyor bankayı poliçeyi yeni tarihli vermesinin sebebi de biz evlenirken 50 bin kredi çekmiş babası 3 yıl ödendi 2 yılı kaldı mesela bu kredi kapandı sigorta tarafından birde 5 ve 10 binlik 2 kredisi daha varmış bunlar yeni çekilmiş bankadan 50 bin tl olan kredinin belgelerini istiyoruz ısrarla yeni çekilenin belgelerini veriyormuş banka bana pek mantıklı gelmiyor ödenen 3 yıllık para neden verilsin saçma geliyor bana ben diyorum dua et kapattı sigorta fazlasını boşver uğraşmaya değmez diyorum 40 bin kadar parayı neden boşverelim banka neden üstüne yatsın diyor gider babam adına hayır yaparım bankaya yedirmem diyor eşimle bunu tartışıyoruz birde buraya soralım dedik belki bilen yaşayan çıkar diye
Hayat sigortası borcu kapatır evet ama ödenen krediyi geri vermez banka

Şöyle bir yazı yazılmış

Kredi Hayat Sigortası Olan Kişi Ölürse Ödenen Kredi Borcu Geri Alınabilir Mi?​

Kredi Hayat sigortasının olması kişinin tüm kredi borcunun ödeneceği anlamına gelmektedir. Bu gibi bir durumda, kredi borcunun bir bölümünü ödemiş ve sonrasında vefat etmiş kişinin ödediği kredi miktarı mirasçılarına geri verilmektedir.

Ancak sigorta şirketlerinin sözleşmelerinde yer alan ek maddeler nedeniyle ödenen kredi tutarının bir kısmını ya da tamamını mirasçılara ödemeyi reddedebilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda sözleşmeyi incelemesi ve yol göstermesi için bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Ödemeyi almak için vefat eden borçlunun ölüm belgesi ile beraber veraset ilamında bulunan kişilerin bankaya başvurması gerekmektedir. Eğer sigorta bu durumda da ödeme yapmıyorsa yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

X