ÖLÜM SONRASI KREDİ ÖDEMESİ HAKKINDA

Şöyle bir yazı yazılmış

Kredi Hayat Sigortası Olan Kişi Ölürse Ödenen Kredi Borcu Geri Alınabilir Mi?​

Kredi Hayat sigortasının olması kişinin tüm kredi borcunun ödeneceği anlamına gelmektedir. Bu gibi bir durumda, kredi borcunun bir bölümünü ödemiş ve sonrasında vefat etmiş kişinin ödediği kredi miktarı mirasçılarına geri verilmektedir.

Ancak sigorta şirketlerinin sözleşmelerinde yer alan ek maddeler nedeniyle ödenen kredi tutarının bir kısmını ya da tamamını mirasçılara ödemeyi reddedebilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda sözleşmeyi incelemesi ve yol göstermesi için bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Ödemeyi almak için vefat eden borçlunun ölüm belgesi ile beraber veraset ilamında bulunan kişilerin bankaya başvurması gerekmektedir. Eğer sigorta bu durumda da ödeme yapmıyorsa yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.
eşimin şuan uğraştığı bireysel emeklilikmiş

Allah rahmet eylesin. İmzalanan sözleşmeyi iyi incelemek lazım.

Bazı ek maddelerden bu haklar iptal edilebiliyormuş.

Allah rahmet eylesin. İmzalanan sözleşmeyi iyi incelemek lazım.

Bazı ek maddelerden bu haklar iptal edilebiliyormuş.
teşekkür ederim sözleşme için başvurdu zaten ama kadın ısrarla vermiyo banka bireysel emeklilik de bu kredi ile bağlıymış ne alaka ben hiç çözemedim

Kızlar merhaba,
bu konuyu eşim sormamı istediği için açıyorum.
benim 43 gün evvel kayınpederim vefat etti kredi filan çekmiş 3 senelik sigorta bu kredileri kapadı . kredi kartını da eşim ve kaynım beraber ortak kapadı ama kayınpederim hep ilerde bana bişey olursa bu ödediğim kadar kısmı para size verilir . demiş eşime , bana acayip saçma geldi zaten sigorta krediyi kapatıyo ekstra neden ödediği para neden verilsin diyorum çevresinde alan varmış o para neden bankaya kalsın diyo banka da üzerine yatmaya çalışıyormuş eşime göre , kaynım ile geçen hafta gittiler poliçeyi yeni tarihli vermişler avukata vericem diyor bankayı poliçeyi yeni tarihli vermesinin sebebi de biz evlenirken 50 bin kredi çekmiş babası 3 yıl ödendi 2 yılı kaldı mesela bu kredi kapandı sigorta tarafından birde 5 ve 10 binlik 2 kredisi daha varmış bunlar yeni çekilmiş bankadan 50 bin tl olan kredinin belgelerini istiyoruz ısrarla yeni çekilenin belgelerini veriyormuş banka bana pek mantıklı gelmiyor ödenen 3 yıllık para neden verilsin saçma geliyor bana ben diyorum dua et kapattı sigorta fazlasını boşver uğraşmaya değmez diyorum 40 bin kadar parayı neden boşverelim banka neden üstüne yatsın diyor gider babam adına hayır yaparım bankaya yedirmem diyor eşimle bunu tartışıyoruz birde buraya soralım dedik belki bilen yaşayan çıkar diye

güncelleme : arkadaşlar kredi çekerken banka aylık 450 tl tutarında bireysel emekliliğe kayıt etmiş poliçe onun poliçesi 3,5 yıl 450 tl emekli maaşından oraya kesilmiş bahsettiği para oymuş benim kredilerle işim yok diyor banka bireysel emeklilik parasının üzerine yatıyor diyor
Kesin bilgi paylaşıyorum. Kredi çekerken yapılan hayat sigortası sayesinde tüm ödenen para iade ediliyor ve krediyi sigorta kapatıyor. Bu sigorta tüm krediyi kapatan bir sigorta ve eğer sigorta süresinde ölüm olursa krediyi sigorta kapatıyor hal böyle olunca ödenen kısım da size geri veriliyor.
Evet, banka bilgi saklıyor sizden.

Yaptığınız sigortaya göre değişiyor bu durum. Ama çoğu banka zaten böyle bir sigorta yapmıyor. Bizimde başımıza geldiği için biliyorum babam vefat ettiğinde sigortaya rağmen para talep eden bankalar oldu.

Kesin bilgi paylaşıyorum. Kredi çekerken yapılan hayat sigortası sayesinde tüm ödenen para iade ediliyor ve krediyi sigorta kapatıyor. Bu sigorta tüm krediyi kapatan bir sigorta ve eğer sigorta süresinde ölüm olursa krediyi sigorta kapatıyor hal böyle olunca ödenen kısım da size geri veriliyor.
kredinin sigortası varmış çekilen kredinin ve diğer kredilerin de hayat sigortası var krediler kapattı sigorta aradım sigorta firmasını artık tartışmamak adına eşimle hem bireysel emeklilik ve kredi muhabbetini öğrenmek için kredi hayat sigortalı olduğu için kredi ödemesi de veriliyormuş hatta sigorta bankaya bilgi vermiş ödeme hakkında ama bankadaki kadın yanaşmıyor ben de bankadaki kadını anlamıyorum ya sanki para kadının cebinden çıkıyor yarın müdüre gidicem diyor

Bu para çekilip kullanılmışsa banka hangi parayı geri veriyor?

Yaptığınız sigortaya göre değişiyor bu durum. Ama çoğu banka zaten böyle bir sigorta yapmıyor. Bizimde başımıza geldiği için biliyorum babam vefat ettiğinde sigortaya rağmen para talep eden bankalar oldu.
sigorta firması ile görüştüğümde 50 bin tl için 4 bin sigorta ücreti almışlar yaştan ötürü bu sizin hakkınız üstüne yatamaz diyor ve 60 yaş üstüne hayat sigortasız kredi verilmiyormuş

Yakın çevremde iki vefat oldu böyle. Eşinizin dediği gibi kredinin ödenen kısmınin geri alınacağı söyleniyordu ama biri böbrek hastası olduğunu için sigorta kapmasına girmiyormuş aile kalan krediyi de ödedi, diğerinde sadece kalan borç kapandı, geri ödeme falan olmadı. Sigorta türleri farklı olabiliyor, ayrıntı bilmek, sözleşmeye bakmak gerekiyor net bilgi için.

Yakın çevremde iki vefat oldu böyle. Eşinizin dediği gibi kredinin ödenen kısmınin geri alınacağı söyleniyordu ama biri böbre hastası olduğunu için sigorta kalmasına girmiyormuş aile kalan krediyi de ödedi diğerinde sadece kalan borç kapandı, geri ödeme falan olmadı. Sigorta türleri farklı da olabiliyor, ayrıntı bilmek, sözleşmeye bakmak gerekiyor net bilgi için.
sözleşmeyi vermiyor işte problem o verse avukata vericez sigorta firması tc ile araştırma yaptığında vermesi gerekiyor diyor kapsamlı bir hayat sigortası varmış aynı zamanda bireysel emeklilik de varmış

bildiğim kadaryla kredi çekerken hayat sigortası yapılır ve bunun için sizden ayrıca para talep edilir.

Sözleşmede kredi ödenirken hayat sigortası yapılan kişi vefat ederse borçlarını sigorta kapatır ve ödenen kadar kısım veraset ilhamında olan kişilere bölüştürülür.

Ancak sözleşmelerde bazen bu maddelere ek sadece kredi kapatılır diye notlar düşülür.

sözleşmeyi vermiyor işte problem o verse avukata vericez sigorta firması tc ile araştırma yaptığında vermesi gerekiyor diyor kapsamlı bir hayat sigortası varmış aynı zamanda bireysel emeklilik de varmış

İmzalanan sözleşmenin bir örneği yok mu elinizde. Sanki 2 nusha düzenlenir diye biliyorum.

banka şubesinden ziyade genel müdürlükle görüşün ve sigorta yapan şirketten ödeneceğine dair bir yazı falan talep edebilirseniz sizin içinde iyi olur

Banka değil sigorta veriyor. Şöyle düşünün 50.000 lira kredi çektiniz 5 yıllık sonra 3 yılda 25.000 ödediniz daha 2 yılınız var ve öldünüz.
İlk krediti kullanırken yapılan hayat sigortası burada devreye girip tüm kredi borcunu yani 50.000 ni faiziyle kapatıyor. Sizin bu zamana kadar ödediğiniz 25000 ise boşa çıkmış oluyor ve mirasçılarıiza kalıyor.

kredinin sigortası varmış çekilen kredinin ve diğer kredilerin de hayat sigortası var krediler kapattı sigorta aradım sigorta firmasını artık tartışmamak adına eşimle hem bireysel emeklilik ve kredi muhabbetini öğrenmek için kredi hayat sigortalı olduğu için kredi ödemesi de veriliyormuş hatta sigorta bankaya bilgi vermiş ödeme hakkında ama bankadaki kadın yanaşmıyor ben de bankadaki kadını anlamıyorum ya sanki para kadının cebinden çıkıyor yarın müdüre gidicem diyor
Siz bu işin peşine düşün. Sigorta krediyi kapatmış ise artık banka parayı vermeli.

Banka değil sigorta veriyor. Şöyle düşünün 50.000 lira kredi çektiniz 5 yıllık sonra 3 yılda 25.000 ödediniz daha 2 yılınız var ve öldünüz.
İlk krediti kullanırken yapılan hayat sigortası burada devreye girip tüm kredi borcunu yani 50.000 ni faiziyle kapatıyor. Sizin bu zamana kadar ödediğiniz 25000 ise boşa çıkmış oluyor ve mirasçılarıiza kalıyor.
Tamam bu mantıklı.. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler o zaman bankaya baskı yapmak lazım.

Sigortayı zaten bu nedenle yapıyorlar.
Sigorta, bankaya borcun tamamını ödüyor ve o ana kadar ödenmiş kısım, bankanın haksız kazancı olacağı için, borçlunun ödediği kadar tutar da iade ediliyor.
Fakat kredi çekilirken yapılan sigorta sözleşmesini incelemenizi öneririm. Bu kısmı açıkça belirlenmiş mi?
Bir de kredi sigortasını banka kendi mi yaptırmış yoksa rahmetli kayınpederiniz özel sigorta mı ettirmiş? Banka kendi yaptırdıysa, değil kredi borcunu kapamak, babam vefat ettiğinde olduğu gibi kalan borcu hemen topluca ödemezsek, evimizi (tapudaki ipotekten dolayı) haraç mezat satacağını söyleyerek tehdit etmişlerdi.

Kızlar merhaba,
bu konuyu eşim sormamı istediği için açıyorum.
benim 43 gün evvel kayınpederim vefat etti kredi filan çekmiş 3 senelik sigorta bu kredileri kapadı . kredi kartını da eşim ve kaynım beraber ortak kapadı ama kayınpederim hep ilerde bana bişey olursa bu ödediğim kadar kısmı para size verilir . demiş eşime , bana acayip saçma geldi zaten sigorta krediyi kapatıyo ekstra neden ödediği para neden verilsin diyorum çevresinde alan varmış o para neden bankaya kalsın diyo banka da üzerine yatmaya çalışıyormuş eşime göre , kaynım ile geçen hafta gittiler poliçeyi yeni tarihli vermişler avukata vericem diyor bankayı poliçeyi yeni tarihli vermesinin sebebi de biz evlenirken 50 bin kredi çekmiş babası 3 yıl ödendi 2 yılı kaldı mesela bu kredi kapandı sigorta tarafından birde 5 ve 10 binlik 2 kredisi daha varmış bunlar yeni çekilmiş bankadan 50 bin tl olan kredinin belgelerini istiyoruz ısrarla yeni çekilenin belgelerini veriyormuş banka bana pek mantıklı gelmiyor ödenen 3 yıllık para neden verilsin saçma geliyor bana ben diyorum dua et kapattı sigorta fazlasını boşver uğraşmaya değmez diyorum 40 bin kadar parayı neden boşverelim banka neden üstüne yatsın diyor gider babam adına hayır yaparım bankaya yedirmem diyor eşimle bunu tartışıyoruz birde buraya soralım dedik belki bilen yaşayan çıkar diye

güncelleme : arkadaşlar kredi çekerken banka aylık 450 tl tutarında bireysel emekliliğe kayıt etmiş poliçe onun poliçesi 3,5 yıl 450 tl emekli maaşından oraya kesilmiş bahsettiği para oymuş benim kredilerle işim yok diyor banka bireysel emeklilik parasının üzerine yatıyor diyor
Konunuzla ilgili pek bişey anlayamadım ama şu kısma takıldım(Babamın adına hayır yaparım demiş eşiniz)Çok afedersiniz sidikle abdest almaya benzer o dediğiniz hayır olmaz yani o.

X