ÖLÜM SONRASI KREDİ ÖDEMESİ HAKKINDA

bende eşiniz gibi duydum aslında
esası var mı bilmiyorum ama hem kredi kapanıyor hemde ödediği miktar kadar veriliyor diye
tabii kredi de hayat sigortası yapılmışsa

Bes i bankanın alabilmesi mümkün değil, zaten muhatabıniz da banka değil, hangi sigorta şirketi ise veraset ilamiyla o sigorta şirketine başvurup besi bozdurup alabilir varisleri
Yani bu kadar basit bir şeyi de dusunememek enteresan gercekten

Hayat sigortasında ise sigorta meblağı ile kredi kapatılır, artan tutar yine veraset ilamiyla mirasçıları verilir , yine muhatabiniz sigorta şirketi, eşinizin bankayla ne derdi var hiç anlamadim 😄

aynı bu şekilde anlattım baban o 50 bini kullandı neden banka versin diyorum kullanmadı ki birikim yapmış diyo
O zaman bireysel emeklilik yaptırmıştır, bu şekilde araştırın. Kredinin geri ödemesi birikim olarak adlandırılmaz çünkü.

Son düzenleme:
var hem banka internet bankacılığı üzerinden kredi veriyor hem sorumluluk kredi isteyene ait diyor. kim okuyor telden o incık cıncık yazılarıda kabul etmiş sayılıyor.
kimse okumuyor tabi
şaka gibi internetten alınca yok demek öyle bir hak

Sigortayı zaten bu nedenle yapıyorlar.
Sigorta, bankaya borcun tamamını ödüyor ve o ana kadar ödenmiş kısım, bankanın haksız kazancı olacağı için, borçlunun ödediği kadar tutar da iade ediliyor.
Fakat kredi çekilirken yapılan sigorta sözleşmesini incelemenizi öneririm. Bu kısmı açıkça belirlenmiş mi?
Bir de kredi sigortasını banka kendi mi yaptırmış yoksa rahmetli kayınpederiniz özel sigorta mı ettirmiş? Banka kendi yaptırdıysa, değil kredi borcunu kapamak, babam vefat ettiğinde olduğu gibi kalan borcu hemen topluca ödemezsek, evimizi (tapudaki ipotekten dolayı) haraç mezat satacağını söyleyerek tehdit etmişlerdi.
kayınpederim kendi özellikle demiş bana bişey olursa ödediğim parayı banka size geri verecek diye o yüzden yaptırdığını düşünüyorum yoksa kendisi neden söyler

Eski bankacı, şubeciyim. Böyle bir şey söz konusu dahi değil.
Hayat sigortası yapılmışta borç kapanmış en azından buna dua edin:)
Banka islerinin hic bilmedigim icin size sorayim. Peki diyelim ki vefat eden kisi, bankadan kredi çekti ve kredileri odeyemeden vefat etti. Eger mesela seyehat icin kredi cekip, taksini odeyemediyse ne oluyor? Ya da ev almak icin kredi çekti, yarisini odedi, tamamlayamadan vefat etti. Bu durumda ne oluyor?

kimse okumuyor tabi
şaka gibi internetten alınca yok demek öyle bir hak

yok yok internetten alınca değil bizim iş biraz karışıktı. kanser teşhisinden iki gün sonra çekmiş babam krediyi ama koronadan vefat etti babam. kanunda korona sebebiyle ölümlerde sigorta öder diyor yokuşa sürdü sigorta ama kansermiş diye. miktarda çok değildi uğraşmak istemedim ödedim.

yok yok internetten alınca değil bizim iş biraz karışıktı. kanser teşhisinden iki gün sonra çekmiş babam krediyi ama koronadan vefat etti babam. kanunda korona sebebiyle ölümlerde sigorta öder diyor yokuşa sürdü sigorta ama kansermiş diye. miktarda çok değildi uğraşmak istemedim ödedim.
anladım başınız sağolsun bende mobilden kredi çektim ama sigorta ücreti kestiler diye hatırlıyorum o yüzden merak ettim yanlış mı hatırlıyorum diye

Merhabalar ,8 9 sene önce eniştem vefat ettiğinde yüklü bir miktar kredisi varmış . Hepsi bireysel krediler. Halam arabayı satıp ödemek istemisti fakat krediler sigortalı imiş . Buna gerek kalmadı . Kredileri sigorta ödemiş oldu . Ödenen miktarda geri iade edildi. ( Ölüm sebebi ani kalp krizi ) Bu paranın alınması için şartlar vardı ve onlar uyuyordu detayıni bilmiyorum şu an. Babam yaklaşık iki ay onlarda kalmıştı gitgel banka işiyle uğraşmışti. Çok iyi hatırlıyorum bunu . Sonuç olarak para iadesi birebir mi alındı bilmiyorum ama o dönemde gelen para iş gormustu . Yani demem o ki kredi sozlesmelerine iyi bakmak lazım. Bireysel sigortası falan varsa da ölüm durumlarında katkı payını ekleyecek şekilde ödeme yapılıyordu ( detayları araştırın siz yine )

Başınız sağolsun ...

Kızlar merhaba,
bu konuyu eşim sormamı istediği için açıyorum.
benim 43 gün evvel kayınpederim vefat etti kredi filan çekmiş 3 senelik sigorta bu kredileri kapadı . kredi kartını da eşim ve kaynım beraber ortak kapadı ama kayınpederim hep ilerde bana bişey olursa bu ödediğim kadar kısmı para size verilir . demiş eşime , bana acayip saçma geldi zaten sigorta krediyi kapatıyo ekstra neden ödediği para neden verilsin diyorum çevresinde alan varmış o para neden bankaya kalsın diyo banka da üzerine yatmaya çalışıyormuş eşime göre , kaynım ile geçen hafta gittiler poliçeyi yeni tarihli vermişler avukata vericem diyor bankayı poliçeyi yeni tarihli vermesinin sebebi de biz evlenirken 50 bin kredi çekmiş babası 3 yıl ödendi 2 yılı kaldı mesela bu kredi kapandı sigorta tarafından birde 5 ve 10 binlik 2 kredisi daha varmış bunlar yeni çekilmiş bankadan 50 bin tl olan kredinin belgelerini istiyoruz ısrarla yeni çekilenin belgelerini veriyormuş banka bana pek mantıklı gelmiyor ödenen 3 yıllık para neden verilsin saçma geliyor bana ben diyorum dua et kapattı sigorta fazlasını boşver uğraşmaya değmez diyorum 40 bin kadar parayı neden boşverelim banka neden üstüne yatsın diyor gider babam adına hayır yaparım bankaya yedirmem diyor eşimle bunu tartışıyoruz birde buraya soralım dedik belki bilen yaşayan çıkar diye

güncelleme : arkadaşlar kredi çekerken banka aylık 450 tl tutarında bireysel emekliliğe kayıt etmiş poliçe onun poliçesi 3,5 yıl 450 tl emekli maaşından oraya kesilmiş bahsettiği para oymuş benim kredilerle işim yok diyor banka bireysel emeklilik parasının üzerine yatıyor diyor

Bireysel emeklilikte özel bir varis belirlememişse mirasçılarına ödenir, bireysel emeklilik şirketi ile görüşün

Rahmetli babam da hep aynısını derdi.
Eniştem ölünce de çocukları uğraştı falan ve ödenen miktarı geri aldılar
Bizde şimdi araştırma peşindeyiz avukatla görüşüyoruz.
Bence de arkasını bi araştırın bu işin

Burda hep aksi yazılmış ama 2007 yılında arkadaşımın babası vefat etti. Babasının kredisi varmış. O zamana kadar ödenen taksitleri banka eşine geri verdi. Ben bu olaya şahit oldum. Çok da şaşırmıştım o zaman ama şöyle açıklamıştı arkadaş. Sigorta tüm borcu bankaya vermiş onun için ödediği kısmı banka iade etmiş. Tabi 15 sene olmuş bu olay olalı. Sistem değişti mi bilmiyorum.

Evet kredi ödenirken ölüm olursa krediyi sigorta kapatır ve ödenen miktar geri verilir.Ama çeşitli sigortalar varmidir kapsamayan onu bilemem ama geri ödenmesi gerek

sigorta firması ile görüştüğümde 50 bin tl için 4 bin sigorta ücreti almışlar yaştan ötürü bu sizin hakkınız üstüne yatamaz diyor ve 60 yaş üstüne hayat sigortasız kredi verilmiyormuş
Kredi miktarı fazla olunca sigortasız vermiyorlar ama dediğim gibi sigortanın farklı farklı maddeleri oluyor çoğu da bunu kendilerine göre ayarlıyor gibi geliyor bana. Çünkü ziraat bankasında borç kapanırken iş bankası bizden 4 bin talep etti tansiyon hastası olduğunu söylemedi dediler. Halbuki kredi çekerken böyle bir şey sorulmuyor kalp rahatsızlığı kanser vs.bunlar soruluyor.

kızlar eşim tekrardan gitmiş ve alamayacağını söylemişler bizde konuyu kapattık artık hepinize teşekkür ederim .

Eklentiler

• WhatsApp Image 2022-10-04 at 14.33.46.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-04 at 14.33.46.jpeg
    103 KB · Görüntüleme: 68
Bu sorunun cevabı için bankacılık hakkında bilgi sahibi olmaya gerek bile yok.

3 kuruşluk sigorta parasını geri alabilmek için sigortayı iptal ettirmediğine şükredin.

X