Yarışma Omurice(オムライス) Japonya Yemeği-Pınar Ketçap Sponsorluğunda

mero95

Guru
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2013
1.026
888
28
:KK48:MERHABA... Ablalarım...Akranlarım...
:KK54::KK54::KK54:
Bugün sizlerle OMURİCE(オムライス Japonca Okunuşu~OMURAİSU) adlı Japonya'da meşhur olan yemeği paylaşacağım.:KK56:
Omu=Omlet Rice=Pilav
Kelimelerinden oluşturulmuştur.Türkçe'de Pilavlı Omlet anlamına gelmektedir :)

"AAAA...Omurice Kore yemeği değil mi???"diyen Kore Fanları arkadaşların seslerini duyar gibiyim.:KK48:
Bende bu tarifi ayrıntılı araştırana kadar Güney Kore Mutfağına ait sanıyordum.:KK51:
Ama araştırdığımda ~
JAPONYA MUTFAĞINA~ ait olduğunu öğrendim.Bildiğiniz gibi iki ülke birbirine yakın olduğu için kültürler birbirinden etkilenebiliyor:KK51: Japonya kadar Güney Korede de popülerdir. :)
Bende birçok Kore Fanı gibi:
Rooftop Prince(~Çatı Katı Prensi~) diziyle tarifi keşfettim.:KK55:
image.jpg

Hehehehe :) Benim gibi diziyi izleyenlere sahneleri anımsatmak istedim. :KK66:
image.jpg

(Resimleri kendim yaptım.:KK51: Hiçbir yerden alıntı yapmadım.Telefonumdan sahnenin geçtiği bölümü izleyerek ekran fotoğraflarını çektim ve fotoğrafları sizler için hazırladım. :) )
~Sahneler için 2.bölüme bakabilirsiniz.~ :KK66:

Evettt...Sizi sıkmadan hemen tarife anlatmaya geçiyorum... :KK66:
:KK55::KK55::KK55:

image.jpg

MALZEMELER:

~İç Malzemeler~
*1 Su Bardağı Pirinç
*2 adet Soğan
*100 gram Mantar
*1 Parça (Yaklaşık 200 gr)Tavuk Göğsü
*1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
*4 Yemek Kaşığı Garnitür
* 1 Adet Yeşil Biber
*5 Diş Sarımsak
*1 Tatlı Kaşığı Tuz
*1 Tatlı Kaşığı Karabiber
*Yarım Çay Kaşığı Köri(Malzemeler İçinde resmi yok.Çünkü Pişirme sırasında koymaya karar verdim.)

~Omleti İçin Malzemeler~
*4 Adet Yumurta
*5 Yemek Kaşığı Süt
(EVDE ÇİĞ KREMA OLMADIĞI İÇİN SÜT KULLANDIM.SİZLER DE İSTERSENİZ SÜT YERİNE ÇİĞ KREMA KULLANABİLİRSİNİZ. :KK66: )
*1 Çimdik Tuz
*1 Çimdik Karabiber

~Üzeri İçin~
*Ketçap

YAPILIŞI:

Benim gibi işim kolaylaşsın, pişirme işlemine daha erken geçmek için Pirinç Lapasını hazırlayıp kaseye koyun :KK66: :)
Evettt... Diyelim ki malzemeleri benim gibi tezgahın üzerine koydunuz...
image.jpg

~Öncelikle ilk yapmanız gereken:Vok Tavanız varsa yoksa normal tavanıza, sıvı yağınızı göz kararı koyunuz.Kızmasını bekledikten sonra rendelediğiniz 5 diş sarımsağı koyunuz.Resimdeki gibi kavrulana kadar karıştırınız.

image.jpg

~Ardından doğranmış soğanları ilave ediniz.Ve beraber resimdeki gibi kavurunuz.

image.jpg

~Kavurduktan sonra küp küp doğradığınız tavukları ekleyin.

image.jpg

~Resimdeki kıvama ulaşınca 1 Tatlı Kaşığı Tuz'u ekleyip,karıştırınız.

image.jpg

~Sonra doğradığınız mantarları ekleyiniz.

NOT: Mantar harlı ateşi sever.O yüzden mantarlı eklemeden önce ocak ısısını en yüksek dereceye getirmeyi unutmayınız...:KK39:

image.jpg

~Mantarlarınız resimdeki gibi kavrulduktan sonra ocak ısısını normale ayarlayıp, doğranmış yeşil biberi ekleyiniz.

image.jpg

~Biberlerinizi biraz karıştırdıktan sonra garnitürü ekleyiniz.

image.jpg

~Garnitürü de ekleyince üsteki görüntüyü elde edeceksiniz.Hoppa

Resmin 2. kısmında ki gibi garnitürü ekleyip kavurduktan sonra 1 Tatlı Katlı Kaşığı Karabiberi ekleyiniz.

image.jpg

~Malzemeler resminde 2 yemek kaşığı SALÇA :KK52:vardı.Ama ben 1 yemek kaşığını kullandım.1 kaşık kullanmanız yeterli :KK66:

Ben bir çay bardağında salçayı sulandırarak koydum.1 çay bardağında çok koyu oldu.Yarım çay bardağı daha su ekledim.Sizde ekleyiniz.

image.jpg

~Ekledikten sonra karıştırınız ve suyu azalana kadar bekleyiniz.

image.jpg

~Suyunu çektikten sonra Pilav Lapasını ekleyiniz.

image.jpg

Eklerken kasenin şeklini alması çok güzel gözüküyordu.:KK68:

~Ekledikten sonra karıştırınız.

image.jpg

~Karıştırırken Annemle tadına baktık.Köri de olsa çok daha güzel olur dedik ve Yarım Çay Kaşığı KÖRİ koydum.Tadı daha güzel oldu.:kk77:
Sizde ekleyiniz. :KK66:

EVETTT... :)
İç Malzemesi hazırlığımız bitmiştir.Hoppa
Malzemeyi soğuması için geniş bir tabağa koyunuz. :KK66:

Vok tavanızı yıkayıp ocağın üstüne koyunuz tavayla daha işimiz bitmedi...:KK20::KK48::KK48::KK48:

2. Aşamamız Omlet Yapımında... :)

image.jpg

~Klasik Omlet yapımı işte...:KK48:
İlk önce yumurtaları geniş bir kabın içine kırınız.Ardından bir çimdik tuz ve karabiber ekleyerek 5 yemek kaşığı sütü ekleyip mikserle ya da çırpıcakla çırpınız.
Resimdeki gibi yumurta köpürecektir.
image.jpg

İsterseniz benim gibi süzgeçten süzerek köpükten kurtulabilirsiniz :KK66:
Not:Çıkan bulaşıkları resimde görünce utandım.:oops: :KK23:Bu yüzden kamufle ettim... :KK48: :KK66:

image.jpg

Evettt... En son işlem olan dananın kuyruğunun koptuğu yere geldik...:KK51::KK48::KK48::KK48:

~Yağınızı kızdırdıysanız,yumurtayı dökünüz.Bir tarafı pişmek üzere resimdeki gibi yumurtayı yayabildiğiniz kadar yayın.İsteğe göre pişen yüzünü çok kızarmış ya da daha az pişirebilirsiniz.O size kalmış :KK66:

image.jpg

Üst resimdeki gibi diğer yüzü nemliyken harcımızı koyuyoruz. :)
"AAA.. O malzeme çok değil mi yaaa..." Diye cümleler duyar gibiyim.:KK48: İnanın ne kadar çok koyarsanız o kadar çok lezzetli oluyor :KK66: Malzemeyi koyarken elinizi korkak alıştırmayın heee...:-)

NOT:Bir yandan pişirip,bir yandan da fotoğraf çekmek zor olduğu için omletin nasıl katlanıp şekil verilmesiyle ilgili fotoğrafı çekemedim.:KK43:Kendim gösteremediğim için kusuruma bakmayın... :/:KK52:

En son resime dikkatle bakarsanız,Yemek çubuklarıyla omletin bir ucundan tutuyorum.Hahh işte öyle tutup yanları katlayıp,sonrada alt ve üst katını katlayacaksınız.Sonrada diğer tarafını çevirerek pişmiş yön üste gelecek ve diğer yön pişecek.:KK51:
VEEE... BİTTİ...
:KK31::KK31::KK31:
Servis Tabağına koyabilirsiniz... :KK66:

image.jpg

~En SON Omletimizin üstünü ketçapla süsleyerek tarifimizin yapım aşaması son bulmuştur... :KK66:

image.jpg

image.jpg

Hem resim çekmek, hem de pişirmeye çalışınca beklediğimden fazla kızarmış oldu. :/ Süslemeye gelince ketçapla güzelce yazıcağım diye heveslendim istediğim gibi olmadı :/ Moralim bozuldu.:KK34::cry:Neyse sonuna kadar yaptım.Bu şekilde Anneciğime servis ettim.Getirirken görünüşünü,kızarmışlığını ve servis ediş şeklimi çok beğendi.:)
Tadına baktıktan sonra,
ANNEM'İN YORUMU: "Kızım ellerine sağlık...Çok güzel olmuş.:kk77:Özenerek yapmışsın.Çok beğendim.:KK15:Bunu yedikten sonra BİR DAHA İSTERİM...":rolleyes::KK68: Dedi. :)

Annemin güzel yorumunu duyunca bozulan moralim biraz olsun yerine geldi. :) Annem: "Hadi bir tane daha pişir,onu da Baban işten gelince yer "dedi. :)
Ben:Ama bu sefer 2 ADET YUMURTA ile pişireceğim bakalım nasıl olacak?"dedim. :) Sağolsun canım annem yapmam için moral verdi ve destek oldu... :KK66:

İŞTEEE...Buda 2 ADET Yumurtayla yaptığım... :KK66:
image.jpg

image.jpg

image.jpg

Evett... 2. Daha güzel oldu :KK66:

Babamda işten gelince yorumunu yaptı.

BABAM'IN YORUMU: Ellerine sağlık kızım.:kk77: DAHA BAŞKA YOK MU? dedi.:rolleyes: :KK70: :KK70: :KK70:

Hehehehe :) Tebessüm ederek 3. Kez pişirdim :KK66:
Benim yorumuma gelecek olursak: UĞRAŞMAYA DEĞDİ...:kk77::KK51::KK72:

image.jpg

いただきます I~T~A~D~A~K~İ~M~A~S:kk77:
:KK52::KK52::KK52::KK52::KK52:
*Japonların yemeğe başlamadan önce kullandığı kelimedir.Türkçe'de
"AFİYET OLSUN"anlamına gelmektedir. :KK66:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Evettt...2-3 haftadir yapıp yapmamak konusunda kararsız kaldığım ama en sonunda hadi yapayım dediğim tarifi çok şükür yaptım. :)Umarım yaptığım tarifi,sunumumu ve anlatış şeklimi beğenmişsinizdir.:KK51:
Size en eğlenceli ve en renkli şekilde anlatıp sunmak için 2-3 gündür uğraşıyordum :) Umarım uğraştığıma değmiştir :)
Güzel yorumlarınızı da eksik etmeyiniz :KK66:

Ve son olarak "KENDİMDEN BİR ŞEYLER KATARAK,UĞRAŞIP YAPMAYA ÇABALADIĞIM TARİFİ VE RESİMLERİ LÜTFEN İZİNSİZ KULLANMAYINIZ...":KK51:

Şimdiden
"HERKESE TEŞEKKÜRLER..." :KK66: :KK66: :KK66:

PINAR KETÇAP

Lezzet üstüne lezzet katar! Acılı ve tatlı olmak üzere 2 çeşit olan Pınar Ketçap; koruyucu katkısızdır. Pınar Ketçap makarna, sandviç, hamburger, pizza, kanepe, ızgara ve et yemeklerinde, patates kızartmalarında ağız tadı ile yenilebilir. 300, 500 ve 750 Gram'lık ambalaj çeşitleri ile tüketicisine sunulur.

Pınar Ketçap likopen açısından zengin bir üründür. Likopen sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. Yapılan araştırmalara göre likopen prostat kanseri, sindirim sistemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp dejenerasyonunu aktif olarak engelleyebilir.

Likopen vücut tarafından absorve edilen bir anti-oksidandır ve zarar görmüş hücreleri onarmaya yardımcı olur. Anti-oksidanlar kansere sebebiyet verebilecek DNA oxidasyonuyla savaşan bir bileşimdir. Kandaki likopen miktarı arttıkça, okside edilmiş bileşikler azalır.

İnsan vücudu likopen üretemez. Likopenin %85’i domates ve domates ürünlerinde bulunur. Bunun yanında tropik meyvelerde, karpuz ve kırmızı greyfurtta da likopen bulunmaktadır. Ancak sırasıyla domates salçası, ketçap ve domates suyu likopence zengin olan ürünlerdir. Araştırmalara göre kan sistemimiz likopeni en iyi şekilde, işlenmiş olan domatesten (salça, ketçap v.b) absorve etmektedir.

Likopenin Anti-oksidan etkisi nedeniyle göğüs, sindirim sistemi, serviks, mesane, deri ve akciğer kanser riskini azalttığı bilinmektedir. Likopenin ayrıca cilt üzerinde onarıcı ve yenileyici etkisi bulunmaktadır.

Son düzenleme:
Çok şekersin yaaa :KK48:
Ellerine sağlık cok farklı ve guzel görünüyor
Başarılar dilerim

Ellerine sağlık güzel görünüyor :) Ben de kore yemeği diye biliyordum omletli pilavı :KK70: O diziyi izlediğimde inanılmaz özenmiştim prens ve arkadaşlarının yemeleri hala aklımda :)

Ellerinize sağlık:kk77:Farklı bir tarif,orjinal bir sunum:KK19:Yarışmada bol şans diliyorum:KK36:
Beğenmenize sevindim Nevreste Ablacığım :) Konularda hatalarımızı düzenleyen yöneticilerimizden biri olarak hata görmeyip güzel yorumlar yapmanız ayrıca beni mesut etti.:KK52::KK28:
Teşekkür ederim.Sağolun... :KK66:

Beğenmenize sevindim Nevreste Ablacığım :) Konularda hatalarımızı düzenleyen yöneticilerimizden biri olarak hata görmeyip güzel yorumlar yapmanız ayrıca beni mesut etti.:KK52::KK28:
Teşekkür ederim.Sağolun... :KK66:
Emeğine sağlık canım:KK19:Konu gayet güzel ve eğlenceli olmuş:KK60:

Ellerine sağlık güzel görünüyor :) Ben de kore yemeği diye biliyordum omletli pilavı :KK70: O diziyi izlediğimde inanılmaz özenmiştim prens ve arkadaşlarının yemeleri hala aklımda :)
Beğenmenize sevindim :) Hele ki diziyi izleyip tarifi görmüş ve bilen biri olarak böyle olumlu yorum yapmanız beni daha çok mutlu etti :KK66::KK36:
Hehehe :KK70: Bende öyle sanıyordum ama araştırarak doğrusunu öğrendim.Yarışma vesilesiyle de sizlerle doğrusunu paylaşmış oldum :) :KK39:
Diziyi biz izleyenlere güzel bir anımsatma olsun diye resimlerini de birleştirip o yüzden konuma ekledim :KK66:
Özendiyseniz yapmanızı tavsiye ederim çok lezzetli...:kk77:

Beğenmenize sevindim :) Hele ki diziyi izleyip tarifi görmüş ve bilen biri olarak böyle olumlu yorum yapmanız beni daha çok mutlu etti :KK66::KK36:
Hehehe :KK70: Bende öyle sanıyordum ama araştırarak doğrusunu öğrendim.Yarışma vesilesiyle de sizlerle doğrusunu paylaşmış oldum :) :KK39:
Diziyi biz izleyenlere güzel bir anımsatma olsun diye resimlerini de birleştirip o yüzden konuma ekledim :KK66:
Özendiyseniz yapmanızı tavsiye ederim çok lezzetli...:kk77:
Evet bende sayenizde öğrenmiş oldum Japon yemeği olduğunu ama Korelilerin olduğunu düşünmek daha eğlenceli :KK70: Tarifi biliyorum ama yumurta yemediğim için cesaret edemedim yoksa çoktan denemiştim yumurta rahatsız ediyormu tat olarak falan ? Çok uğraşmışsın gerçekten emeğine sağlık :)

Evet bende sayenizde öğrenmiş oldum Japon yemeği olduğunu ama Korelilerin olduğunu düşünmek daha eğlenceli :KK70: Tarifi biliyorum ama yumurta yemediğim için cesaret edemedim yoksa çoktan denemiştim yumurta rahatsız ediyormu tat olarak falan ? Çok uğraşmışsın gerçekten emeğine sağlık :)
:KK66:
Hehehe İlahi :KK70:
Ben anneme yaptığım tabaktan tadına baktım.Açıkcası rahatsız olmadım :) Hatta az önce anneme sordum anne omlet seni rahatsız etti mi? Koku falan geldi mi? diye yok gelmedi dedi :)

Teşekkür ederim :KK66:

:KK66:
Hehehe İlahi :KK70:
Ben anneme yaptığım tabaktan tadına baktım.Açıkcası rahatsız olmadım :) Hatta az önce anneme sordum anne omlet seni rahatsız etti mi? Koku falan geldi mi? diye yok gelmedi dedi :)

Teşekkür ederim :KK66:
Ben de teşekkür ederim sorularımı yanıtladığın için :) Yarışmada başarılar:KK68:

Valla ayıp ya canım nasıl çekti bir bilsen :KK70: :KK53:Valla ayıp :KK70: Şaka bir yana cidden çok ama çok güzel olmuş ellerine kollarına sağlık :)))) :cool::KK69::KK69::KK36:

X