Osmanlıda bilinmeyen gerçekler

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
**600 yıllık Osmanlı Devletin de, çoğu zaman zenginlerin zekat ve sadaka verecek fakir insan bulamadıklarını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletin de adeletin en temel prensip olduğunu ve Fatih Sultan Mehmet Han'ın, bir yahudi tüccarın kolunu haksız yere kestirdiği için, aynı cezaya mahkum olduğunu ve son anda tacirin bu hakkından vaz geçmesi sonucu kolunu kesilmekten kurtarabildiğini biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletinin küçük bir beylikten, 10 milyon km kare genişliğinde bir toprak büyüklüğüne ulaştığını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı da örf ve adet kelimesinin hayat nizamı yerine kullanıldığını, ve herşeyin edep ve adap çerçevesinde yapıldığını biliyor muydunuz?..

***Bulunduğumuz toprakların Osmanlı toprakları olduğunu ve kurtuluş savaşımızın yine Osmanlı Devletinin desteği ile başladığını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletinin fetih yaptığı hiç bir bölgede kadın, çocuk, yaşlı ve kendisine karşı savaşmayan hiç bir kimsenin kılına bile zarar vermediğini biliyor muydunuz?..

***600 Yıllık devlet hayatı boyunca, hiç bir vatandaşının inancına karışmadığını ve herkesi kendi inancında özgür bıraktığını biliyor muydunuz?..

***2. Abdülhamid Han'ın, o gün Osmanlı toprağı olan, bugün işgal altındaki Filistin topraklarını satın almak isteyen ve bunun karşılığında tüm Osmanlı Devletinin borçlarını ödemeyi taahhüt eden Yahudilere bu toprakları satmadığını biliyor muydunuz?..

***Ardından gelen ve 2. Abdülhamid Han'ın tahtan indirilmesine sebep olan 31 Mart ayaklanmasının bir çapulcu ayaklanması olduğunu ve işi organize edenlerin içinde Yahudilerin de olduğunu biliyor muydunuz?..
Osmanli hanedanindaki hicbir hanim sultanin(Padisah doguran hanim sultan olabiliyordu)
turk olmadigini,sonradan gostermelik musluman olduklarini?
turkmenler icin cahil,aptal dediklerini?(topkapida fetvalari var)
turk dilini asla kullanmadiklarini,turk dilini son derece cirkin bir dil olarak gorduklerini?
fatih sultan mehmet'in ilk olarak kardeslerini oldurdugu,fatihten sonra butun basa gelen padisahlarin kardeslerini oldurme hakkina sahip olduklarini?
padisahin hareminde sadece kadinlarin bulunmadigini,oglanlarinda hareme dahil olduklarini?
padisahin yakin korumaligini yapan,osmanli ordusunun en ayricalikli bolumu,hatta istedikleri zaman padisah kellesi bile alabilen yenicerilerin tamaminin dewsirme hiristiyan cocuklari olduklarini?
kazandiklari butun ulkelerin ordularinida ordusuna katan osmanlinin,avrupaya yaptiklari akinlardan sonra,o kadar milletten olusan ordusundan sadece turklerin barbar diye anildiklarini?

emeğine sağlık son paragraf konusunda biraz daha araştırma yapmak gerek
osmanlı hayranlığım devam ediyor

son paragraf hoşuma gitmedi ama :1no2: ...çok teşekkürler paylaştığın için:1yes2:

tüm gerçekleri yazdığın için sağol... bunları biliyordum o büyük ihtişamın yok olmasında Türklüğü. Türkçeyi aşağılamanın, halk arasındaki ayrımın, rüşvetin, zevk ve sefaya düşkünlüğün artmasının çok büyük rolü var...

tüm gerçekleri yazdığın için sağol... bunları biliyordum o büyük ihtişamın yok olmasında Türklüğü. Türkçeyi aşağılamanın, halk arasındaki ayrımın, rüşvetin, zevk ve sefaya düşkünlüğün artmasının çok büyük rolü var...

:1yes2: :1yes2:

nasıl yüce bir ceddin torunlarıyız beee breh breh breh...araştırıldığında daha nice cevherler çıkar osmanlıdan..

Emeğine Sağlik, Son Parafta Doğru Olan şeyler Maalesef Var... O Gunlerde Insanlari Osmanliya Neden Karşi çikamadiğini şöyle Düşünüyorum Hem şeriat Vardi Hemde Adalet Yönetimin Dişina çikanin Cezasi Ağir Oluyordu Ama Haksizliği Uğradiğinda Onu Koruyan Eşitlik Vardi.. şimdi Vur Ensemize Al Ekmeğimizi

ne şanlı bir ecdadımız var son maddedeki bazı kısımlar pek inandırıcı gelmedi bana

bazi insanlarin yaptiklari hatalari bütün padisahlara indirgememek lazim.ayrica padisahlar bunu yaptilar diye bunlar helal mi oldu.allahin yasaklari bellidir padisahda ilsaniz yaptiginiz yanlislarin hesabini verirsiniz.tarihimizde övünmedigimiz seyler olabilir ama bu osmanlinin büyüklügünü örtemez.telefonun telgrafin olmadigi dönemlerde o kadar cok ülkeyi yüzyillarca elinin altinda tutmak ve yönetmek bu günkü teknoloji ile bile mümkün degildir.ben bir osmanli hayraniyim.o gün yapilan yanlislarin daniskasi bugün heryerde bugünde ayni güce sahip olalim hadi

son paragraftaki bilgilerle ilgili olarak size prof. Ahmet Akgündüzün Osmanlıda Harem adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Orada yazan oglan kelimesi ile ilgili bilgileri ve hanım sultanların nasıl bir egitim aldıklarıyla ilgili olarak.

**600 yıllık Osmanlı Devletin de, çoğu zaman zenginlerin zekat ve sadaka verecek fakir insan bulamadıklarını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletin de adeletin en temel prensip olduğunu ve Fatih Sultan Mehmet Han'ın, bir yahudi tüccarın kolunu haksız yere kestirdiği için, aynı cezaya mahkum olduğunu ve son anda tacirin bu hakkından vaz geçmesi sonucu kolunu kesilmekten kurtarabildiğini biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletinin küçük bir beylikten, 10 milyon km kare genişliğinde bir toprak büyüklüğüne ulaştığını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı da örf ve adet kelimesinin hayat nizamı yerine kullanıldığını, ve herşeyin edep ve adap çerçevesinde yapıldığını biliyor muydunuz?..

***Bulunduğumuz toprakların Osmanlı toprakları olduğunu ve kurtuluş savaşımızın yine Osmanlı Devletinin desteği ile başladığını biliyor muydunuz?..

***Osmanlı Devletinin fetih yaptığı hiç bir bölgede kadın, çocuk, yaşlı ve kendisine karşı savaşmayan hiç bir kimsenin kılına bile zarar vermediğini biliyor muydunuz?..

***600 Yıllık devlet hayatı boyunca, hiç bir vatandaşının inancına karışmadığını ve herkesi kendi inancında özgür bıraktığını biliyor muydunuz?..

***2. Abdülhamid Han'ın, o gün Osmanlı toprağı olan, bugün işgal altındaki Filistin topraklarını satın almak isteyen ve bunun karşılığında tüm Osmanlı Devletinin borçlarını ödemeyi taahhüt eden Yahudilere bu toprakları satmadığını biliyor muydunuz?..

***Ardından gelen ve 2. Abdülhamid Han'ın tahtan indirilmesine sebep olan 31 Mart ayaklanmasının bir çapulcu ayaklanması olduğunu ve işi organize edenlerin içinde Yahudilerin de olduğunu biliyor muydunuz?..
Osmanli hanedanindaki hicbir hanim sultanin(Padisah doguran hanim sultan olabiliyordu)
turk olmadigini,sonradan gostermelik musluman olduklarini?
turkmenler icin cahil,aptal dediklerini?(topkapida fetvalari var)
turk dilini asla kullanmadiklarini,turk dilini son derece cirkin bir dil olarak gorduklerini?
fatih sultan mehmet'in ilk olarak kardeslerini oldurdugu,fatihten sonra butun basa gelen padisahlarin kardeslerini oldurme hakkina sahip olduklarini?
padisahin hareminde sadece kadinlarin bulunmadigini,oglanlarinda hareme dahil olduklarini?
padisahin yakin korumaligini yapan,osmanli ordusunun en ayricalikli bolumu,hatta istedikleri zaman padisah kellesi bile alabilen yenicerilerin tamaminin dewsirme hiristiyan cocuklari olduklarini?
kazandiklari butun ulkelerin ordularinida ordusuna katan osmanlinin,avrupaya yaptiklari akinlardan sonra,o kadar milletten olusan ordusundan sadece turklerin barbar diye anildiklarini?

Bu yahudiler her zaman insanlığın başına bela olmuşlar zaten...son paragrafa kadar olan maddeler sanki sonradan gelecek karalamanın önünden sürülmüş bir parmak bal gibi geldi bana...onları okuyalım sonrakilere cevap vermeyelim hatta görmezden gelelim diye...devşirmeleri,hanım sultanların türk olmadıklarını,yeniçerilerin ayrıcalığını biliyordum ama buradaki üslup hiç hoşuma gitmedi tabi bu benim fikrim...

buna pek ianamıyorum çünkü peygamber efendimiz buyurmuştur ki;istanbul birgün fetholacaktır onu fetheden komutan ne güzel komutan onu fethedenasker ne güzel askerdir

herhalde bu hadisi hristityanları övmek için söylememiştir önceden hristiyan olabilirler ama ben ce sonradan islamiyeti kabul etmişlerdir

buna pek ianamıyorum çünkü peygamber efendimiz buyurmuştur ki;istanbul birgün fetholacaktır onu fetheden komutan ne güzel komutan onu fethedenasker ne güzel askerdir

herhalde bu hadisi hristityanları övmek için söylememiştir önceden hristiyan olabilirler ama ben ce sonradan islamiyeti kabul etmişlerdir

devşirme demek çok küçük yaşta ailelerinden alınıp yetiştirilmiş demek.yani zaten ailelerinden alınınca müslümanlaştırılmışlardır.a.s.a.s.

arkadaşlar osmanlının son döneminde padişahlar hatalar yapmışlardır.keşke yapmasalardı doğru.bütün imparatorlukların bir ömrü vardır.ve şuanda buyüzden imparatorluk devri kapanmıştır.padişahların hanımları vs.herşeyi bende okudum.padişah anaları ve başka bir sürü kitapta.ama unutmayın o dönemde bütün devletlerin hanedanlıklarında aynı şeyler vardı.ve okulda öğrenmişsinizdir.bu günün şartlarında geçmiş dönemlerde olanlar değerlendirildiğinde bize tuhaf gelir.şimdi bize tuhaf gelen bu şeyler o zamanlar olağandı.hemde bütün hanedanlıklarda vardı.sadece osmanlıda değil.türklerin hor görülme meselesiyse evet malesef sonradan müslüman olmuş yabancı kadınların başının altından çıkıyordu.yani uzattım ama bu olumsuzlıuklar sadece osmanlıya özel değildi.reddetmeden komplekse kapılmadan kabullenelim.atatürk "ün yıkıntılar arasından ortaya çıkardığı devletimize cumhuriyet yönetimini uygun görmesi de çok güzel olmuş.a.s.

devşirme demek çok küçük yaşta ailelerinden alınıp yetiştirilmiş demek.yani zaten ailelerinden alınınca müslümanlaştırılmışlardır.a.s.a.s.

okuduğum bazı kitaplarda onların aslında müslüman olmadığı falan yazıyorduda ondan yazdım saol yine de

okuduğum bazı kitaplarda onların aslında müslüman olmadığı falan yazıyorduda ondan yazdım saol yine de

anladım canım.zaten hristiyan ailelerden toplanan çocuklar küçük yaşta müslüman olarak yetiştirildiği için hristiyan değillerdi.ama hristiyan kökenlilerdi.a.s.a.s.a.s.

X