ÖSS'ye başvuru tarihi değişecek

kibela24

Guru
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2007
6.288
49
40
ÖSS'ye girecek adayların başvuru tarihleri değişiyor08 Şubat 2008 11:19
--------------------------------------------------------------------------------

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ağırlıklı olarak imam hatip lisesinde öğrenim görenleri ilgilendiren üniversiteye girişte meslek lisesi mezunlarına uygulanan katsayı konusunu, önümüzdeki hafta yapılacak YÖK Genel Kurulu'na erteledi.

Özcan'ın ilk kez başkanlık ettiği 21 üyeli YÖK Genel Kurulu, dün, Prof. Dr. Celal Şengör'ün isminin YÖK tarafından Köşk'e bildirilmediği için atamasının yapılmaması ve bir üyenin yurtdışında bulunması nedeniyle 19 üye ile toplandı.

Dün sabah başlayan ve öğlen arasından sonra saat 18.00'e kadar devam eden toplantıda, Özcan'ın isteği üzerine, meslek lisesi mezunlarına uygulanan katsayı konusunu da içeren ÖSS Kılavuzu onayı 14 Şubat'ta yapılacak toplantıya ertelendi. Milliyet Gazetesinin haberine göre, 14 Şubat'taki toplantıda, İHL ve meslek lisesi mezunlarını yükseköğretime geçişte genel liselilerle eşit duruma getirecek olan katsayı değişikliği konusunun tek gündem maddesi olarak ele alınacağı belirtildi.

Genel Kurul'un iki aydır toplanamaması nedeniyle başta üniversite denklikleri olmak üzere bazı idari ve mali işlemler toplantının gündemini oluşturdu.

Özcan'ın isteği üzerine, yoğunluk gerekçesiyle gündemin son maddesindeki ÖSS Kılavuzu konusu üyeler arasında konuşulamadı.

Bu nedenle, ÖSS Kılavuzu'nda puanlama sistemini gösteren tabloda değişiklik yapılarak 0.3 ile 0.8 olan katsayıların yeniden düzenlenmesi için çalışma yapılmadı.

ÖSYM'DEN UYARI
Her yıl genel olarak şubat ayının ilk haftasında onaylanan ÖSS Kılavuzu'nun bu genel kurulda gündeme alınmaması ÖSS başvuru tarihinin mart ayına sarkmasına neden olacağı dile getirildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, "Kılavuzun bugün mutlaka ele alınması gerekiyordu. Başvurular 25'ine yetişmeyebilir" diye konuştu.

BAKANLIK DEVREDE
Öte yandan katsayı düzenlemesiyle ilgili olarak YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında temas olduğu, bakanlığın katsayının ne yönde yapılması gerektiğiyle ilgili görüş bildirdiği öğrenildi.

YÖK koridorlarında, Özcan'ın hükümet ile işbirliği içinde olduğu ve taktik olarak ilk toplantıda tartışmalara neden olmaması için katsayı konusunu içeren ÖSS Kılavuzu onayını önümüzdeki haftaya ertelediği yorumları yapıldı.

Hürriyet