Otizm şüphesi

Otizm belirtileri var ama yaşı çok küçük.
Yanlış tanı koyarlar derken?? Neden böyle düşünüyorsunuz doktorlar neden yanlis tabi koysun.
Bence hemen doktora götür.
Benim oğlumda atipik otizmli.
Küçükken gayet normaldi sonradan belirtileri çıktı.
Bende geç götürdüm doktora özel eğitime basladik çok faydası oldu.
Keşke ilk suphelendigimde goturseydim su an daha çok yol katederdim.
Çocuk küçük dedim,düzelir dedim görmezden geldim kabul etmedim belkide..
Ama şu varki bu çocuk otizmliyse gün gelip doktora götürmek mecburiyetinde kalkcaksin çünkü belirtiler daha da artacak.
Yol yakınken götür.
Birde neden uzuluyorsunuz anlamadım. otizm bı hastalık değil korkulacak bir şey değil gayet normal insan onlarda. Sadece algılamaları farklı. Özel eğitimle aile desteğiyle çok iyi oluyorlar.
Asıl doktora götürmeyip evde bekleyenler çocuğa daha çok yazık ediyor.
Şüphe varsa gidin varmı yokmu öğrenin evde kendi kendinizi yemekle hiç bir şeye varilmaz

Galiba bu korkular hiç gitmeyecek peki gluten ve kazeini kesseniz ek gidada? Otizm olan bireylerde onlar kesilince düzelme oluyormuş deneyin bakın düzelme bar mı? Aşı oldu mu? Benim bebişte de süpheleniyorum bakalım nasıl ilerleyecek
9 ay aşısını yaptırmadım ama diğerlerini oldu. Gluteni kestim kazein olarak cok nadir peynir veriyorum seviyo diye. Yogurt vermemde bi sakınca var mı acaba onuda mı vermemem gerekiyor

Yanlış tanı koyarlar derken?? Neden böyle düşünüyorsunuz doktorlar neden yanlis tabi koysun.
Ama şu varki bu çocuk otizmliyse gün gelip doktora götürmek mecburiyetinde kalkcaksin çünkü belirtiler daha da artacak.
Yol yakınken götür.
Birde neden uzuluyorsunuz anlamadım. otizm bı hastalık değil korkulacak bir şey değil gayet normal insan onlarda. Sadece algılamaları farklı. Özel eğitimle aile desteğiyle çok iyi oluyorlar.
Şüphe varsa gidin varmı yokmu öğrenin evde kendi kendinizi yemekle hiç bir şeye varilmaz
Ekran maruziyeti uyaran eksikliği hiperaktivite veya dürtüsellik cok karıştırılıyor. O yüzden götürmek istemiyorum. Zaten bu aylarda tanı koymuyorlarmış bilmiyorum bir süre gözlemliycem götürebilirim doktorada

Bizim oğlumuzda 11 aylık, henüz doktora götürmedik, artık otizm olduğuna kanaat getirdik. İsmine kesinlikle bakmıyor, uyurken ellerini birbirine vurarak uyuyor, göz teması ve sosyal gülümseme var. Kanat çırpıyor, anne baba hiç bişey demiyor. Sadece öksürük taklidi var. Rabbim kolaylık versin olan annelere babalara, iki gündür sanki içim kurudu. Su içiyorum ama o kuruluk geçmiyor. Rabb'im e hamdü senalar olsun, beterinden korusun
amin . Ekran izletiyorsanız kesin. Ekran maruziyeti ve otizm belirtileri cok benzeyebiliyormuş. Sterotipik hareketler hariç.

Yol yakınken götür.
Çocuğunuz konuşmada gecikmedi mi

Merhaba arkadaşlar bu konu hakkında konuşulmuş ben de biraz evham mı yapıyorum bilmiyorum. Kızım 11 ay 10 günlük ve 1 ay da erken doğdu. Hiç bir sağlık sorunu olmadı doğum ve akıbetinde de.
Durum şu ki,
5 ve 8. Aya kadar mama baba anna diyordu sürekli susmuyordu hatta tabiki de bilinçsizce söylüyordu. 2,5 ay kadar oldu hiçbirisini söylemiyor artık bağırmak hoşuna gidiyor bazen bağırıyor o zaman mama meme anna diye bağırıyor ama normalde konuşmuyor. İsmine tepki veriyor, göz teması var. Mutfaktayken bile seslensem Yürüteçle koşarak geliyor yanıma. Ce eee yapınca gülüyor. Emeklemiyor sürünüyor. Yürümüyor adımlamıyor ama destekli olarak tutuyorum dik duruyor. Heyecanlanınca kutlu olunca kanat çırpıyor. Pütürlü yiyor ama katı yemiyor kaşıkla. Elimle minik minik verince yiyor o da çoğunu çiğnemeden yutuyor. Akşama kadar alkış by by çak gel gel bir bir yapıyorum sürekli h birisini yapmıyor ona yaptırınca 2 gülüyor sonra sıkılıyor elini çekiyor ağzına götürüyor. Pedagog ile görüştüm normal dedi. Uyaran ver dedi. Oyun oynat dedi ama benimki oyun oynamıyor hemen sıkılıyor oyuncaklarını atıyor. Cırt cırtlı kitap aldım onun sayfalarına bakıyor sürekli evirip çevirip. Ama top atmıyor mesela eline alıyo ağzına götürüyor at deyince anlamıyor. Komutlarımı algılamıyor. İşaret parmağını kullanmıyor. Ben hep okuyorum hemen hemen herkesin bu dönemlerde baba anne dede bilinçlice tabi al ver işaretle gösterme alkış çak çal gel git yapıyormuş. Otizmde şüphelendim ama pedagog değil dedi. Fizyoterapist ile görüştüm video yolladım ayakları yere basıyor ne zaman hazır olursa o zaman yürür o dedi. Ben zaten onu sıkıntı etmiyordum. Komutları algılamamasına takıldım. Bunu da stres yaptım gece gündüz. Bir ara Tv izlettim ona yordum ama pedagog Tv izledi diye otizm olacak değil dedi. Yalnız bakıyorum bir kızım daha var ve durmuyordu hiç gündüz kahvaltı hazırlayacağım sonuçta diğeri de aç yemek bekliyor ne kucakta ne havada ne karada çizgi film açınca duruyordu sadece bende izletmiştim .böyle olunca da vicdan yaptım bayadır sadece günde 15 dk falan izletiyordum yemek yedirirken şimdilerde ise sıfır.
Otizm patolojiktir dedi doktoru eğer altında varsa Tv sadeve ortaya çıkmasını tetikler dedi. Benim danışmanlarımın çoğu Tv izletmeyenlerdeb oluşuyor dedi. Tv izlettim çocuk otizmli oldu dersen olmaz dedi.
Bilmiyorum Kızlar acaba bebeğim hazır değil mi sonradan mı yapacak ne zaman beni anlayacak hç bilmiyorum.

Merhaba arkadaşlar bu konu hakkında konuşulmuş ben de biraz evham mı yapıyorum bilmiyorum. Kızım 11 ay 10 günlük ve 1 ay da erken doğdu. Hiç bir sağlık sorunu olmadı doğum ve akıbetinde de.
Durum şu ki,
5 ve 8. Aya kadar mama baba anna diyordu sürekli susmuyordu hatta tabiki de bilinçsizce söylüyordu. 2,5 ay kadar oldu hiçbirisini söylemiyor artık bağırmak hoşuna gidiyor bazen bağırıyor o zaman mama meme anna diye bağırıyor ama normalde konuşmuyor. İsmine tepki veriyor, göz teması var. Mutfaktayken bile seslensem Yürüteçle koşarak geliyor yanıma. Ce eee yapınca gülüyor. Emeklemiyor sürünüyor. Yürümüyor adımlamıyor ama destekli olarak tutuyorum dik duruyor. Heyecanlanınca kutlu olunca kanat çırpıyor. Pütürlü yiyor ama katı yemiyor kaşıkla. Elimle minik minik verince yiyor o da çoğunu çiğnemeden yutuyor. Akşama kadar alkış by by çak gel gel bir bir yapıyorum sürekli h birisini yapmıyor ona yaptırınca 2 gülüyor sonra sıkılıyor elini çekiyor ağzına götürüyor. Pedagog ile görüştüm normal dedi. Uyaran ver dedi. Oyun oynat dedi ama benimki oyun oynamıyor hemen sıkılıyor oyuncaklarını atıyor. Cırt cırtlı kitap aldım onun sayfalarına bakıyor sürekli evirip çevirip. Ama top atmıyor mesela eline alıyo ağzına götürüyor at deyince anlamıyor. Komutlarımı algılamıyor. İşaret parmağını kullanmıyor. Ben hep okuyorum hemen hemen herkesin bu dönemlerde baba anne dede bilinçlice tabi al ver işaretle gösterme alkış çak çal gel git yapıyormuş. Otizmde şüphelendim ama pedagog değil dedi. Fizyoterapist ile görüştüm video yolladım ayakları yere basıyor ne zaman hazır olursa o zaman yürür o dedi. Ben zaten onu sıkıntı etmiyordum. Komutları algılamamasına takıldım. Bunu da stres yaptım gece gündüz. Bir ara Tv izlettim ona yordum ama pedagog Tv izledi diye otizm olacak değil dedi. Yalnız bakıyorum bir kızım daha var ve durmuyordu hiç gündüz kahvaltı hazırlayacağım sonuçta diğeri de aç yemek bekliyor ne kucakta ne havada ne karada çizgi film açınca duruyordu sadece bende izletmiştim .böyle olunca da vicdan yaptım bayadır sadece günde 15 dk falan izletiyordum yemek yedirirken şimdilerde ise sıfır.
Otizm patolojiktir dedi doktoru eğer altında varsa Tv sadeve ortaya çıkmasını tetikler dedi. Benim danışmanlarımın çoğu Tv izletmeyenlerdeb oluşuyor dedi. Tv izlettim çocuk otizmli oldu dersen olmaz dedi.
Bilmiyorum Kızlar acaba bebeğim hazır değil mi sonradan
Durum şu ki,
Bilmiyorum Kızlar acaba bebeğim hazır değil mi sonradan mı yapacak ne zaman beni anlayacak hç bilmiyorum.

mı yapacak ne zaman beni anlayacak hç bilmiyorum

Durum şu ki,
Inanirmisiniz aynı şeyleri yaşıyoruz sizinle benimde kızım 11 aylik 7 aylıkken dede mama baba nene bunları bilinçsizce söylüyordu suan bazen mama cici kelimelerini kullanıyor ismine bazen bakar bazen bakmaz çünkü başka bir şeyle ilgileniyor at ,al,ver komutlarını aliyor bazen yapiyor bazen yapmıyor çok huysuz bir bebek yeme problemi doğduğundan beri var 3.5 aylıkken memeyi bıraktı 3 aydır da gündüz mamayi bıraktı ek gıdayı da ara ara yiyor işte belki daha da iştahlı olacak ama üst üste dişlerini cikariyor suanda yürümeye çok hevesli 3 adım en fazla atabiliyor tek başına ve sizin bebeğiniz gibi her şeyin tadına bakıyor 😅ağzına götürüyor her şeyi ısırıyor sizin sorununuz sadece kelime kullanmaması ve çok normal her bebek bir değil benim aklıma hiç otizm gelmiyor kızım hakkında eminim ki sizinki de otizm degildir akışına bırakın biraz bol bol kelime tekrar edin benim kızım tek başına büyüdüğü için çok çok az kelime kullaniyor ve bana normal geliyor büyük çocuğunuz kac yasinda bilmiyorum kardeşiyle konuşsun oyun oynasın faydası çok oluyormuş endişelenmeyin lütfen içinizi ferah tutun

Durum şu ki,
Ben cok evhamli gordum sizi. Sakin olun. Pedagogun soyledikleri cok mantikli. Otizm olanlarda goz temasi hic olmaz anne babayla, ilgilenildigizamqn dahi olmaz. Her konutu yapmak zorunda mi konusma vs icin ust sinir 4 yaştır sakin olun

Inanirmisiniz aynı şeyleri yaşıyoruz sizinle benimde kızım 11 aylik 7 aylıkken dede mama baba nene bunları bilinçsizce söylüyordu suan bazen mama cici kelimelerini kullanıyor ismine bazen bakar bazen bakmaz çünkü başka bir şeyle ilgileniyor at ,al,ver komutlarını aliyor bazen yapiyor bazen yapmıyor çok huysuz bir bebek yeme problemi doğduğundan beri var 3.5 aylıkken memeyi bıraktı 3 aydır da gündüz mamayi bıraktı ek gıdayı da ara ara yiyor işte belki daha da iştahlı olacak ama üst üste dişlerini cikariyor suanda yürümeye çok hevesli 3 adım en fazla atabiliyor tek başına ve sizin bebeğiniz gibi her şeyin tadına bakıyor 😅ağzına götürüyor her şeyi ısırıyor sizin sorununuz sadece kelime kullanmaması ve çok normal her bebek bir değil benim aklıma hiç otizm gelmiyor kızım hakkında eminim ki sizinki de otizm degildir akışına bırakın biraz bol bol kelime tekrar edin benim kızım tek başına büyüdüğü için çok çok az kelime kullaniyor ve bana normal geliyor büyük çocuğunuz kac yasinda bilmiyorum kardeşiyle konuşsun oyun oynasın faydası çok oluyormuş endişelenmeyin lütfen içinizi ferah tutun
Benim kızımda mamayı gündüz bıraktı zaten meme reddi yaşadım çok uğraştım emzirme destek sistemi dahi aldım yeter ki emsin diye. Ama meme istemedi. İnat yaptım emsin diye sarılık olmaya başladı doktor 3 saaatte bir mama vereceksin dedi mamaya başlayınca da tamamen bıraktı. Sağıp sağıp verdim 3,5 aylıkken kesildi zaten çok az geliyordu her sandığımda 20/30 cc anca. Senin bebeğin at al ver komutlarını alıyormuş işte maşallah 🧿 arada yapması bile yeter demek ki anlıyor. Benim kiizim hiç bir dediğimi yapmıyor. Kendim gösteriyorum onu da yapmıyor izlemek dahi istemiyor yaparken. Ellerini alkış yaptırıyorum çok hoşuna gidiyor ama kendisi yapmıyor 2 aydında sürekli hergün yaptırıyorum. Komutları anlasın artık istiyorum al ver gel at en basitleri ama yok işte. İnşallah dediğin gibi otizm değildir canım. Bekliyorum yapmasını bakalım ne olacak. Bir de konuşmaya başlasa ben hep tekrarlıyorum konuşuyorum sürekli onunla. Pedagog ne dediyse yapıyorum hatta fazlasını. Ben onunla ilgileniyorum hep o benimle ilgilenmek istemiyor gibi. Peşime dolanıyor ama odada Yalnız kalmıyor ben nereye o oraya gözümün içine bakıyot onu alayım ya da onunla ilgileneyim yanında durayım diye.

Ben cok evhamli gordum sizi. Sakin olun. Pedagogun soyledikleri cok mantikli. Otizm olanlarda goz temasi hic olmaz anne babayla, ilgilenildigizamqn dahi olmaz. Her konutu yapmak zorunda mi konusma vs icin ust sinir 4 yaştır sakin olun
Evet ama pedagog da mesela onunla otur karşılıklı oyna bir sen topu at bir de o atsın diyo. İşte sıkıntı bu diyorum ben atıyorum ama o atmıyor açıp ağzına sokuyor. Acıktığını nasıl belli ediyor meme mama diyor mu demişti. Ben de hayır hiç birisini demiyor zaten 3 saatte bir öğün verdiğim için aç kaldığımı sanmıyorum dedm. Suyu gösterdiğimde ağzını açarak geliyor deidm Yürüteçle.
Yani pedagogun da konuşmalarından yapmadığı bazı şeyleri sanki yapması gerekiyormuş gibi anladım. O yüzden yazıyorum yoksa ben yürümesini emeklemesini sıkıntı etmem asla. Komutları algılaması gerekiyor dedikleri için hiçbir komutu algılamadığını söylüyorum.

Pedagog teşhis koymaz psikologa gitmeniz lazım.
Oğlumda atipik otizm var. Eğitim alıyoruz hem psikolog hemde özel egitimciden.
1.5 yaşına kadar bebekler aynıdır otizm olduğunu anlayamazsiniz demişti normal davranışlar gösterir hepsi hemen hemen aynı davranislar olur. Otizm varsada 2.5 3 yaşından sonra anca tanı konuyor.
Yani şimdi size pedagog yada psikolog otizm var ya da yok demez.
Benim oglum 2.5 yaşına kadar gayet normaldi. Sadece konuşma yoktu ama kelime vardı baba gibi..
Sonra dönmeleri yan bakmaları vs başladı kelimeler bitti farklı davranışlar çıkmaya başladı.
Yani genetik olup sonradan çıkıyor.
Ayrıca bu kadar korkmayın otizm kötü bir hastalık gibi algı yapilmasin bu çocuklarin sadece öğretmenle biraz desteğe ihtiyacı oluyor.gelisimleri farklı sadece.
Doktora götürmekten çekinmeyin.
Pedagog,konuşma terapisti filan değil öncelikle gitmeniz gereken iyi bir psikolog.

Bizim oğlumuzda 11 aylık, henüz doktora götürmedik, artık otizm olduğuna kanaat getirdik. İsmine kesinlikle bakmıyor, uyurken ellerini birbirine vurarak uyuyor, göz teması ve sosyal gülümseme var. Kanat çırpıyor, anne baba hiç bişey demiyor. Sadece öksürük taklidi var. Rabbim kolaylık versin olan annelere babalara, iki gündür sanki içim kurudu. Su içiyorum ama o kuruluk geçmiyor. Rabb'im e hamdü senalar olsun, beterinden korusun
Uyaran eksıklıgıyse ya????

Yani otizm degılse?

Doktor bilebilir ancak

Oğlum 10 aylık son bir haftadır gözüme carpan bir şey var içim içimi yiyor göz teması kurmaktan kaçınıyor gibi. Ve dogdugundan beri emerken gözüme hiç bakmaz dudagımla oynar ama göz teması kurmaz şimdi de şarkı söylerken parmak oyununda falan Kuruyor ama sanki rahatsız oluyor hemen başını ceviriyor yada kendini geriye atıyor sinirleniyor. Sosyal gülümsemesi 2-3 aylıktan beri var algıları cok acık ve oyun oymayı cok seven bir bebek. Kendi cee ee oyununu başlatıp beni korkutmaya calışıyor vs. Ve eskiden adına hemen dönüp bakardı şimdi cok cok nadir bakıyor kafayı yiyeceğim böyle bir şey yaşayan oldu mu. Bu arada dil gelişimi olması gerektiği gibi anne baba avaba(araba) edi( kedi) falan diyor. Parmağıyla işaret etme 9 aylıktan beri var. Motor gelişimide bir tık geri sayılabilir mi bilmiyorum emeklemesi sürünerek yapıyor. Ama baya hızlı gidebiliyor yürüme arkadaşıyla yürüyebiliyor. Sosyal gelişimi de iyi gibi yabancıları yadırgar bir süre sonra alışır Annanesini babannesini dedesini dayısını cok seviyor onlara sarılmak ister kendiliğinden oyun oynar kahkaha atar bilmiyorum ne düşüneceğimi. Hasta oldu şimdi iyileşti antibiyotik kullanmak zorunda kaldık sonra böyle tepkisizleşti ve aşırı huzursuz hep otizmden şüpheleniyorum. Kanat cırpma sayılır mı bilmiyorum ama heyecanlanınca ellerni dizlerini vuruyor. 4-5 defa.(İnternette izlediğim otizmdeki kanat cırpma gibi değil onlar kulak hizasında yapıyor) Birde korkunca ellerini başına koyuyor bunları normal cocuklar yapar mı. Doktora götürmek istemiyorum çünkü yanlış tanı cok fazla küçük aylarda. Cok ilgili bir anne oldugumu düşünüyorum ama bebeğim benden uzaklaşıyor gibi hissediyorum kuruntu mu bilmiyorum ama bu düşünceler beni mahvediyor normalde telefon tv hiç izletmiyordum hastalıgı baya zor gecti babasının da yüzünden bir şey olmazcok seviyo demesiyle baya telefondan videolar izlettik ekranın etkisi olabilir mi max 10 gün sürdü su an yine izletmiyorum
Oğlum 11 aylıkken kanat çırpma hareketi yapıyordu, ellerini kollarını sallayarak etrafında dönüyordu , oyun oynarken ismini söylediğimde hemen bakmazdı bir kaç tekrardan sonra bakıyordu ve mesela kitaptan bir şey sorduğumda benim işaret parmağım ile gösteriyordu .. bende panik olmuştum o dönem hareketlerini videoya aldım doktor araştırıp götüreyim derken bitti o hareketleri .. şimdi çok nadir ellerini sallar koşarken heyecanlanınca falan ama otizm değil psikiyatrist kontrolüne götürdüm , fiziksel ve dil gelişim atakları öncesi bu tarz hareketler gözlemliyoruz bazı çocuklarda dedi , oğlumda gerçekten 11.aydan sonra çok hızlı ve uzun cümlelerle konuşmaya başladı şimdi 24 aylık oldu harfleri falan ezberlemiş hece birleştirecek neredeyse .. her şey yolunda . Otizm ve uyaran eksikliği çok farklı şeyler. Otizm doğuştan gelen bir rahatsızlık ilk 3 senede yavaş yavaş belirti veriyor yani 10 gün tv izledi diye otizm olmaz bir çocuk ya da diyetle tedavi edilmez .. çok güvendiğiniz ticari kaygı taşımayan bir doktor biliyorsanız götürün görsün .bir de cee oyunu oynaması iyi bir şey değil mi ? Siiznle direkt iletişime geçiyor, bana sorun var gibi gelmedi naçizane fikrim tabi

Pedagog teşhis koymaz psikologa gitmeniz lazım.
Oğlumda atipik otizm var. Eğitim alıyoruz hem psikolog hemde özel egitimciden.
1.5 yaşına kadar bebekler aynıdır otizm olduğunu anlayamazsiniz demişti normal davranışlar gösterir hepsi hemen hemen aynı davranislar olur. Otizm varsada 2.5 3 yaşından sonra anca tanı konuyor.
Yani şimdi size pedagog yada psikolog otizm var ya da yok demez.
Benim oglum 2.5 yaşına kadar gayet normaldi. Sadece konuşma yoktu ama kelime vardı baba gibi..
Sonra dönmeleri yan bakmaları vs başladı kelimeler bitti farklı davranışlar çıkmaya başladı.
Yani genetik olup sonradan çıkıyor.
Ayrıca bu kadar korkmayın otizm kötü bir hastalık gibi algı yapilmasin bu çocuklarin sadece öğretmenle biraz desteğe ihtiyacı oluyor.gelisimleri farklı sadece.
Doktora götürmekten çekinmeyin.
Pedagog,konuşma terapisti filan değil öncelikle gitmeniz gereken iyi bir psikolog.
Pedagog zaten çocuk psikoloğu oluyor, doğru olan da pedagogun bakması zaten yetişkinlere bakan psikologlarda pedagoga yönlendiriyor. O yüzden pedagogla görüşüyorum. O bana oyna diyor mesela karşılıklı topu at o da sana atsın diyor oyuncağını örtünün altına sakla çeksin örtüyü bulsun diyor. İşte bunları takip edemiyorum yani edemiyorum derken oynamıyor yapmıyor yastıklara sarılıyor yuvarlanıyor yerde hemen uzanıp yastıkla oynamak istiyor oturuyorsa yerde. Kitap sayfalarını çeviriyor sürekli. İşte takipteyim bakalım 1,5 yaşına kadar böyle takip edeceğim.

Pedagog zaten çocuk psikoloğu oluyor, doğru olan da pedagogun bakması zaten yetişkinlere bakan psikologlarda pedagoga yönlendiriyor. O yüzden pedagogla görüşüyorum. O bana oyna diyor mesela karşılıklı topu at o da sana atsın diyor oyuncağını örtünün altına sakla çeksin örtüyü bulsun diyor. İşte bunları takip edemiyorum yani edemiyorum derken oynamıyor yapmıyor yastıklara sarılıyor yuvarlanıyor yerde hemen uzanıp yastıkla oynamak istiyor oturuyorsa yerde. Kitap sayfalarını çeviriyor sürekli. İşte takipteyim bakalım 1,5 yaşına kadar böyle takip edeceğim.
Benim oğlumda öyleydi iste gel,git, at, ver komutlarını anlamiyordu..özel eğitime gidiyoruz şimdi çok şükür anlıyor komutları.
Sen topu at deyince sana bakıyormu.
Benim oğlumda kitapları çok sever önceden biz okurduk dinlerdi şimdi oturup sadece sayfa çeviriyor resimlere bakıyor.
Göz teması nasıl.birde sizden yardım istiyormu su icecekse mesela kendisi mi gidip içmeye çalışıyor yoksa sizdenmi istiyor.
Otizmde kendileri yapmaya çalışıyor herşeyi anneden yardım istemiyorlar. Çünkü sosyal iletişimleri zayıf. Birinden bişe istemeyi bilmiyorlar.
İlginç bıse gördüğünde sana gösterirmi?
Ortak dikkat varmı sen biyere bakınca oda bakarmi.
İşaret parmağını kullanır mı dışardaki kedi köpek kuş filan göstermek için işaret edermi.
Bizim psikologumuz 1.5 yaşına kadar tüm çocuklar aynıdır sonra farklılaşma başlar demişti. 1.5 yaşından sonra daha belirgin başlayabilir.
Ne kadar erken özel eğitime başlarsa okdr iyi gelisiyorlar. Kısa sürede ben çok yol aldım. Özel eğitimi vericek öğretmen çok önemli.

Arkadaşlar şu bebekleri rahat bırakın lütfen. Anlattığınız çocuklarda ben bir sorun görmedim. Ne bekliyorsunuz eline defter kâğıt alıp okuyup sıkıntılarını yazmasını falan mı?!Benim bir arkadaşım streslendiğinde tırnaklarını yer. Ben stres üzüntü yaptığımda kalın yorganın altına cenin pozisyonunda girer sallanırım. Ben de otizmliyim o zaman. Bırakın çocukları rica ediyorum.
Herkese otizm der oldular mübarek.
Size tavsiyem ekran sıfır, bol dışarı, insanlar, uyaranlar olsun bakın neler oluyor. Çocuklar bazı olaylarla dediğiniz şekillerde başetmeye çalışabilirler. Ben anlattıklarınızda hiçbir anormallik görmedim. O kadar internete bakmayın ve giyin montlarınızı gidin yağmur çamur oynayın. Bol konuşun. Bire bir ilgilenin. Anne babanın yapacağını kimse yapamaz.

Oğlum 11 aylıkken kanat çırpma hareketi yapıyordu, ellerini kollarını sallayarak etrafında dönüyordu , oyun oynarken ismini söylediğimde hemen bakmazdı bir kaç tekrardan sonra bakıyordu ve mesela kitaptan bir şey sorduğumda benim işaret parmağım ile gösteriyordu .. bende panik olmuştum o dönem hareketlerini videoya aldım doktor araştırıp götüreyim derken bitti o hareketleri .. şimdi çok nadir ellerini sallar koşarken heyecanlanınca falan ama otizm değil psikiyatrist kontrolüne götürdüm , fiziksel ve dil gelişim atakları öncesi bu tarz hareketler gözlemliyoruz bazı çocuklarda dedi , oğlumda gerçekten 11.aydan sonra çok hızlı ve uzun cümlelerle konuşmaya başladı şimdi 24 aylık oldu harfleri falan ezberlemiş hece birleştirecek neredeyse .. her şey yolunda . Otizm ve uyaran eksikliği çok farklı şeyler. Otizm doğuştan gelen bir rahatsızlık ilk 3 senede yavaş yavaş belirti veriyor yani 10 gün tv izledi diye otizm olmaz bir çocuk ya da diyetle tedavi edilmez .. çok güvendiğiniz ticari kaygı taşımayan bir doktor biliyorsanız götürün görsün .bir de cee oyunu oynaması iyi bir şey değil mi ? Siiznle direkt iletişime geçiyor, bana sorun var gibi gelmedi naçizane fikrim tabi
Çok teşekkür ederim yanıtınız için beni de zaten cee ee oynaması ve ismine dönüp bakması rahatlatıyor sadece. Ama dediğim gibi hiç bir komut yok al ver gel git bye be ya da baba anne mama ne diyim takip ettireceğim işte

Benim oğlumda öyleydi iste gel,git, at, ver komutlarını anlamiyordu..özel eğitime gidiyoruz şimdi çok şükür anlıyor komutları.
Sen topu at deyince sana bakıyormu.
Benim oğlumda kitapları çok sever önceden biz okurduk dinlerdi şimdi oturup sadece sayfa çeviriyor resimlere bakıyor.
Göz teması nasıl.birde sizden yardım istiyormu su icecekse mesela kendisi mi gidip içmeye çalışıyor yoksa sizdenmi istiyor.
Otizmde kendileri yapmaya çalışıyor herşeyi anneden yardım istemiyorlar. Çünkü sosyal iletişimleri zayıf. Birinden bişe istemeyi bilmiyorlar.
İlginç bıse gördüğünde sana gösterirmi?
Ortak dikkat varmı sen biyere bakınca oda bakarmi.
İşaret parmağını kullanır mı dışardaki kedi köpek kuş filan göstermek için işaret edermi.
Bizim psikologumuz 1.5 yaşına kadar tüm çocuklar aynıdır sonra farklılaşma başlar demişti. 1.5 yaşından sonra daha belirgin başlayabilir.
Ne kadar erken özel eğitime başlarsa okdr iyi gelisiyorlar. Kısa sürede ben çok yol aldım. Özel eğitimi vericek öğretmen çok önemli.
suyu eline verşyorum bazen kendisi içiyor bazen benim içirmemi istiyor tutmuyor biberonu keyfine göre. İsmine hep bakıyor. Peşime geliyor peşime ağlıyor. İşaret parmağıyla hiç bişey göstermiyor. Bir isteği varsa ağlıyor uykusu varken karnı açken vs. Ayaklarının üzerinde destek le kısa kısa duruyor ama istemiyor ayakta vurmayı iki ayağımı öne doğru kaldırıyor oturmak için oturtuyorum onu da istemiyor yastığına sarılmak istiyor. Sürekli kafasını yastığına koyuyo. Hatta geri geri emeklerken bile yastığını da sürüklüyor kendisiyle. Çok seviyor yerde uzanmayı sürünmeyi. Ama öne doğru gitmiyor emeklemiyor sürünüyor geriye doğru 2 aydır sadece sürünüyor. Sıkıntı etmiyorum onu ablası da emeklemeden yürüdü ama ablası 8 aylıkken adımlıyordu 11 aylıkken bağımsız yürümeye başladı. Pedagog ile görüştüm henüz erken sanırım ama anlattıklarımdan yada gönderdiğim videolardan normal olduğunu bir sıkıntı görmediğini söyledi. Topu atınca yüzüme bakmıyor topu ağzına sokmaya çalışıyor be bulsa ağzına koymak istiyor. Tamamen konuşmuyor hecelemiyot diyemem zora geldiği zaman ya da ağlarken baba meme mama ınna diye ağlıyor. Suyu gösterdiğimde koşarak geliyor. Bilmiyor bir kaç ay daha takip edeceğim böyle devam ederse götüreceğim uzmana.

X