Otizm şüphesi

Uykucupandaa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2021
815
289
Oğlum 10 aylık son bir haftadır gözüme carpan bir şey var içim içimi yiyor göz teması kurmaktan kaçınıyor gibi. Ve dogdugundan beri emerken gözüme hiç bakmaz dudagımla oynar ama göz teması kurmaz şimdi de şarkı söylerken parmak oyununda falan Kuruyor ama sanki rahatsız oluyor hemen başını ceviriyor yada kendini geriye atıyor sinirleniyor. Sosyal gülümsemesi 2-3 aylıktan beri var algıları cok acık ve oyun oymayı cok seven bir bebek. Kendi cee ee oyununu başlatıp beni korkutmaya calışıyor vs. Ve eskiden adına hemen dönüp bakardı şimdi cok cok nadir bakıyor kafayı yiyeceğim böyle bir şey yaşayan oldu mu. Bu arada dil gelişimi olması gerektiği gibi anne baba avaba(araba) edi( kedi) falan diyor. Parmağıyla işaret etme 9 aylıktan beri var. Motor gelişimide bir tık geri sayılabilir mi bilmiyorum emeklemesi sürünerek yapıyor. Ama baya hızlı gidebiliyor yürüme arkadaşıyla yürüyebiliyor. Sosyal gelişimi de iyi gibi yabancıları yadırgar bir süre sonra alışır Annanesini babannesini dedesini dayısını cok seviyor onlara sarılmak ister kendiliğinden oyun oynar kahkaha atar bilmiyorum ne düşüneceğimi. Hasta oldu şimdi iyileşti antibiyotik kullanmak zorunda kaldık sonra böyle tepkisizleşti ve aşırı huzursuz hep otizmden şüpheleniyorum. Kanat cırpma sayılır mı bilmiyorum ama heyecanlanınca ellerni dizlerini vuruyor. 4-5 defa.(İnternette izlediğim otizmdeki kanat cırpma gibi değil onlar kulak hizasında yapıyor) Birde korkunca ellerini başına koyuyor bunları normal cocuklar yapar mı. Doktora götürmek istemiyorum çünkü yanlış tanı cok fazla küçük aylarda. Cok ilgili bir anne oldugumu düşünüyorum ama bebeğim benden uzaklaşıyor gibi hissediyorum kuruntu mu bilmiyorum ama bu düşünceler beni mahvediyor normalde telefon tv hiç izletmiyordum hastalıgı baya zor gecti babasının da yüzünden bir şey olmazcok seviyo demesiyle baya telefondan videolar izlettik ekranın etkisi olabilir mi max 10 gün sürdü su an yine izletmiyorum

Son düzenleme:
Bizim oğlumuzda 11 aylık, henüz doktora götürmedik, artık otizm olduğuna kanaat getirdik. İsmine kesinlikle bakmıyor, uyurken ellerini birbirine vurarak uyuyor, göz teması ve sosyal gülümseme var. Kanat çırpıyor, anne baba hiç bişey demiyor. Sadece öksürük taklidi var. Rabbim kolaylık versin olan annelere babalara, iki gündür sanki içim kurudu. Su içiyorum ama o kuruluk geçmiyor. Rabb'im e hamdü senalar olsun, beterinden korusun

İnşaAllah,yazdıklarınızı göre sizin bebeğiniz çok daha iyi, Rabbim korktuklarınızdan emin eylesin

En son supurge sesinden korkuyodu noldu o gecti yeni bisey buldunuz galiba. Bebek uzun uzun gozunuzun icine baksin diye dibine girip duruyorsaniz elbet sinirlenir. Dogal olarak surekli hareket halinde olmak istiyorlar. O gelip insanlarla iletisim kuruyor ve bu esnada yuzunuze bakiyorsa tamam iste goz temasi var. Yine ismine bakiyo mu diye test etmek icin elli kere seslendiginizi dusunuyorum. Oyle yapinca amacsizca adi soylenen her insan gibi bebek de bir yerden sonra tinmiyor. Siz degil de esiniz seslenince bakiyo mu mesela?

Her bebek tuhaf hareketler yapiyor bir sure sonra birakiyor. Neyse biz ne desek bos siz bu bitecek baska sey bulacaksiniz. Allah cevrenizdekilere sabir versin.

En son supurge sesinden korkuyodu noldu o gecti yeni bisey buldunuz galiba. Bebek uzun uzun gozunuzun icine baksin diye dibine girip duruyorsaniz elbet sinirlenir. Dogal olarak surekli hareket halinde olmak istiyorlar. O gelip insanlarla iletisim kuruyor ve bu esnada yuzunuze bakiyorsa tamam iste goz temasi var. Yine ismine bakiyo mu diye test etmek icin elli kere seslendiginizi dusunuyorum. Oyle yapinca amacsizca adi soylenen her insan gibi bebek de bir yerden sonra tinmiyor. Siz degil de esiniz seslenince bakiyo mu mesela?

Her bebek tuhaf hareketler yapiyor bir sure sonra birakiyor. Neyse biz ne desek bos siz bu bitecek baska sey bulacaksiniz. Allah cevrenizdekilere sabir versin.
Yok hala korkuyor. Calışmasa bile görünce korkuyor. Hayır ismine 50 defa seslenmedim. Özellikle onu sıkmamaya çalıştım. Eşim seslenincede aynı bana oldugu gibi nadir bakıyor. Bir iki ay öncesi bile ismini bilip bakıyordu. Bunu ben takmadım kafama annem eşim söyledi ben onlara hiç bahsetmediğim halde niye ismine bakmıyor diye. Ben ondan sonra kafama takmaya başladım. Ki ben takıyor olsam bile hastalık bu yaklaşımınız hiç hoş değil. İnsanın elinde olmayan bir şey yaşamayan bilmez. Keşke yine haksız çıksam siz sonuna kadar haklı olsanız

Galiba bu korkular hiç gitmeyecek peki gluten ve kazeini kesseniz ek gidada? Otizm olan bireylerde onlar kesilince düzelme oluyormuş deneyin bakın düzelme bar mı? Aşı oldu mu? Benim bebişte de süpheleniyorum bakalım nasıl ilerleyecek

X